Bebelusi de sept-oct 2004 (14)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Anamari, ce fetita grasunica ai....sa-ti traiasca!
Pufymic, am vazut si pozele voastre si am citit si povestea nasterii.. Frumos...dar mai ales am vazut filmuletele cand ii dadeai lui Alesio mic in spital sa pape....asa m-am emotionat! Pupici!
Mama lui Licurici....heheh, ce ghete are smecherul tau! Dar cam putine poze...mai astept si altele!

Pitica mea a papat doar de la un san inainte de culcare...ufff, iar sanii mei sunt destul de plini incat a trebuit sa ma mulg. I-am mai dat din ce am pus in biberon si a mai papat cam 30 ml. Ha, sa ma muncesc eu ca ea e lenesa! Oricum nu a mancat prea mult! Acum trebuie sa continui operatiunea de pus in biberon laptic ca altfel maine dimineata or sa-mi plezneasca. Pai si asa n-am somn, macar am preocupare.


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Fetelor,
vorbiti deja de diversificare...

La ce varsta ati inceput? Ca vad ca in lista sunt si bebei de august, si septembrie si octombrie...

Noi suntem pe 3 oct si vreau sa mai asteptam pana la 4 luni... Ati inceput toate la 4 luni sau ati dat si inainte?

Ar fi super daca ne-am pune toate in semnatura data nasterii bebeului, sa putem compara - X e mai mare ca varsta, e normal sa aiba mai mult in greutate, sau Y a inceput diversificare dar are deja 4 luni... Ce parere aveti?

Dixie & Victoras
(3 oct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna,
uram si noi La multi ani! tuturor bebeilor care implinesc inca o luna.
Cali, noi avem 3 luni si o saptamana, e alaptat exclusiv si se trezeste o data sau de doua ori pe noapte, depinde la cat se culca. Prima data mananca si adoarme imediat, a doua oara are chef de joaca dupa ce a mancat si mai sta cam o ora inainte sa adoarma iar.
Georgiana, si fetita mea e in ultimul an la gradinita si incercam sa facem lectii acasa, pentru ca nu prea sunt multumita de ce fac la gradinita ca pregatire pentru scoala. Dar nici ce facem impreuna nu ma satisface, cred ca n-am metoda. Poate imi spuic tu cum faci, sa ma mai inspir.
Eu nu i-am facut nici o analiza lui Andrei, tie ti le-a recomandat cineva sau le-ai facut ca asa ai vrut tu? A avut ceva probleme care te-au determinat sa i le faci?
Eu nu-i dau fier, nu mi-a zis nimeni. Am luat eu in primele doua luni dupa nastere, ca eram anemica.
Dar am sa intreb la pediatru. Sa nu uit!

Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Dixie, noi ne-am conformat.
In ce priveste diversificarea, eu nu vreau sa incep pana la 5 luni jumate. Daca nu m-as gandi sa ma intorc destul de repede la servici poate ca as amana chiar pana la 6 luni diversificarea. Daca puiul ia bine in greutate si e totul OK nu cred ca e bine sa ne grabim.

Va pup. Plec la sala la aerobic!!!!

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic (3 sept)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Dixie, Alexandra mea face 4 luni in curand si pana acum nu am diversificat de loc. Nu i-am dat nimic in afara de ceai. Astept unda verde de la tati care mi-a zis ca de lunea viitoare ma lasa sa-i dau cereale. Sunt tare curioasa cum o sa-i mearga.
Roandre, dupa mesele de cereale cum mai stati cu varsaturile? Eu am impresia ca asta mica e cam infometata, dar are capacitatea stomacului mica si ea trage mult, apoi da afara, iar peste 2 ore a inceput sa cam ceara "nga-nga" si eu ii dau ceai. De aceea abia astept sa-i fac mese mai consistente, ma gandesc ca poate ii tin mai bine de foame si au volum mai mic sa nu mai umple stomacul pana la refuz...
Despre dezvoltari motorii ne laudam asa: s-a intors de pe spate pe o parte, de pe burta pe spate, iar daca o tin de maini, fara sa fie nevoie sa o trag prea tare se ridica in fund si apoi tup in picioare. Si e atat de fericita! De pe spate pe burta nici nu ma astept sa se intoarca pentru ca uraste sa stea pe burta (fapt care a si ajutat-o sa se intoarca!), asa ca nu ma ingrijorez.
In rest, avem mai mult de o saptamana de cand nu dormim din cauza nasului. Ziua e mai bine, dar noaptea e teroare. Se infunda rau, orice i-as pune. Am lasat-o cu caciulita in cap, am inchis/deschis usa la camera ca nu mai stim cum e bine: intr-un fel e prea cald, in alt fel ne e teama ca e curent (desi nu are cu ce sa se faca curent).
Am facut baie mai calda, am pus-o pe burta, nimic nu-i dezlipeste mucul ala de unde o sta lipit. Doar se aude cum "flencane". Asa ca, desi am respectat programul de masa, la vesnica ora 2 noaptea ne trezim, facem toaleta nasului din nou si ii dau ceai. Azi-noapte a baut mai mult de 100 ml ceai, pentru ca i se usuca gura caci am impresia ca o tine deschisa putin din cauza nasului. Of, abia astept sa treaca faza asta "nasoasa"...



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

mama lui Licurici-am citit un articol in care se spunea ca la copii prematuri intarzierile in dezvoltare sunt ok...multi doctori dau doua varste-varsta reala si varsta care depinde de DPN- de asemenea e valabil pentru toti bebeii ca pot exista anumite intarzieri in dezvoltare fara a fi o problema generala-pana la doua luni e iarasi ok...

roandre-
pufimic-am vazut si eu poze de bebic dulce...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

aissa-ca acum vazui mesajul tau- si Lia varsa pana sa introducem prevacidul si doctorul a spus ca daca tot vomita si dupa aceea- laptele trebuie ingrosat cu putine cereale de orez ...asa ca intuitia ta de mama e corecta-cand ii vei da cereale va vomita mai putin-la masa respectiva...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mihaela eu nu-i mai dau Elenei la san decat dimineata si seara ca sa se invete cu biberonul. In rest scot laptele din sani, dar il arunc pt. ca pitica nu vrea sa manance lapte de-al meu din biberon. Cine stie, o stii ca lapte din ala e la san la mami si eu o vreau sa il dau cu biberonul...

Ha, ha, ha, Anamaria mi-a placut ideea cu tort pentru trei luni... M-am gandit si eu ieri si ii ziceam lui tati ca punem un sfert de lumanare, ca a implinit 1/4 de an...

Si eu stiam la fel cu Zymafluorul, ca daca nu-i dai o zi e ca si cum nu i-ai da deloc si ca mai bine ii dai de cand i se schimba dintii, ca atunci poti sa mai uiti sa-i dai, dar e OK.

Fetelor daca/care mergeti azi prin IOR spuneti-ne si noua ca venim si noi... vad ca iese soarele afara, poate o sa fie cald.

Am pus cateva poze de ieri cu pitica la Elena 3 luni +

Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

bune fetele!
noi am avut sambata botezul a fost tare bine a plans la inceput destul de tare dar apoi s-a linistit.
o sa pun niste poze azi va anunt cand
va pup ca s-a trezit

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Buna fetelor!
Ne-am intors si noi in sfasit acasa!
Ieri am facut 3 luni..yupii..suntem fetite maricele.
LA multi ani Elena!!!! sa cresti mare ca frumoasa esti !
Noi ne laudam cu o criza de 3 luni..sper sa fie trecator..a inceput de ieri seara sa se trezeasca de 3 ori pe noapte sa pape...voi ati patit asa ceva?
Mai nou nu vrea sa pape dupa amiaza tzitzi...iar la baita ii e foame si plange..nu stiu ce sa ma fac eu cu ea...astept sfaturi...pleaseeee

Trecand peste asta..la botez a fost ok pana la urma..a fost o vreme super frumoasa..si la biserica au facut o caldura de ziceai ca e in casa...socrii mei au dus o masina de lemne,..ca ii terorizasem eu ca ii e teama sa nu raceasca fata. Ina a fost la inaltime..am stat cu ea vreo ora si la local si am dansat si a studiat pe toata lumea...a fost distractiv ca toti dansau pe Alunelu, alunelu..sau ceata lui Pitigoi...super.

A doua zi am facut baita de mir..si in gradina am gasit ghiocei..iar Inutza la baita a tinut un ghiocel in manuta..a fost tare draguta.

Luni am fost la Valcea si ne-am facut gaurele pt cercelusi...cu pistolul..acum avem cercei provizorii..cu surub...e ok..doar atunci luni a facut taraboi mare..nu ca o dureau urechile, ca oatingeam si nu zicea nimic..ci ca nu i-am facut baita si i-am dat programul peste cap...si in plus nu vroia sa pape la san, doar din biberon ceiuc..si ii era foame rau...mamatot zicea ca e deocheata fata..ca plangea rau de tot..de fapt ei ii era foame...dupa ce m-am muls eu si i-am dat sa pape putin laptic a adormit...pana la urmaa doua zi a luat si tzitizi..sieram asa fericita..ca toata noaptea nu am dormit de griji ca nu mai vrea sa pape de la mine...

Gata hai ca m-am lungit..dar imi era tare dor de voi si de abia asteptam sa vb :)

Am pus niste poze de la 2-3 luni..iar mai tarziu o sa le pun si pe cele de la botez.

Va pupic dulce,

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput