Bebelusi de sept-oct 2004 (13)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

La multi ani bebelusilor Paula Diana si Teodor Mihai!!!!

Dixie, nu stiu ce ar trebui sa faci acum, imediat dupa decalotare ca eu pe licuriciul meu nu l-am dus la medic pentru asta. De la inceput, de cand am ajuns acasa, dupa fiecare baita (la baita dau cu sapun in zona dar fara sa insist in vreun fel, doar la suprafata) ... deci dupa baita il sterg cu compresa sterila si ii fac un masaj de decalotare, nu foarte energic dar orisicum...si apoi il dau pe portiunea decalotata cu un pic de Bephantene. Mie mi se pare ca are un usor hematom undeva pe varf dar medicul mi-a zis ca s-ar putea ca asa sa fie culoarea.

Fetele care aveti probleme cu papatul laptelui praf, la mine de vreo trei patru zile la ultimele mese bb mananca completare. De fiecare data insa stam cam un minut doua pana se hotaraste sa suga din biberon ... se uita la mine de parca iar i-as veni cu glume rasuflate... dar apoi cand se termina incepe sa planga. eu i-am dat treptat si asera am ajuns la 100 ml. Nu i-am suplimentat niciodata, chiar daca a plans un pic fiindca m-am gandit sa nu verse daca ia prea mult deodata. In seara asta ii dau 130 ml.

Am auzit ca daca incepi serviciul mai devreme de un an de la nastere primesti nu stiu ce compensatie. Stie careva pe unde sa citesc despre asta??

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Nu am scris de cateva zile dar de citit am citit aproape tot. Intre timp am facut si noi ceva progrese deci ne putem lauda cu prinsul jucariei, ne si intoarcem putin pe o parte. In ceea ce priveste dormitul noaptea va pot spune ca de ceva vreme Damian doarme de la ora 21 pana la 5 sau 6 (cand mananca aproape dormind) dupa care mai doarme pana pe la 9 dar in schimb in timpul zilei doarme foarte putin si doar in reprize de cate o jumatate de ora dar nu ma deranjeaza pentru ca este foarte cuminte. Cat despre dormitul in patul nostru, NICI VORBA ! Doar in timpul zilei mai sta cateodata cand ne jucam, in rest sta in patul lui, in carut sau in tarc (pe care l-am montat in sufragerie ca sa avem si acolo unde-l tine pe putza).

Cat despre mine raportez 5 kg in minus (am tinut o saptamana cura cu supa de varza, acum iau pauza cateva zile si cred ca o repet).


Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Fetele, nu v-ati trezit???!!!
Noi azi iesim la plimbare in 23 august, pe la ora 12-13. Mai vine cineva??? Daca da, si nu ne stim, eu o sa am o sapca rosu-caramiziu si carucior bleumarin Graco!!!.
Pupici la pitici

Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

salut voios!

Azi dimineatza Stefan nu a vrut sanul... si nu stiu de ce! Adica el vroia la san, il puneam, statea o secunda si gata, si se tot foia de foame. I-am dat lapte praf...zic eu, poate nu este laptic destul in san... si nu-l vrea! Il las pe noptiera vreo juma de ora, se raceste, si incepe iara sa faca gesturile de foame, ii dau sticla, o bea toata, mai rece. E posibil sa-i placa mai mutl asa? a baut 60ml si a mai cerut. I-am mai dat inca 30ml si acum doarme... Nu stiu ce sa fac, mie mi frica sa nu renuntze cumva la san! Ca nu as vrea inca! Macar sa trecem iarna... dar am impresia ca totusi nu se satura cu lapticul meu si sper sa nu gresesc ca ii dau lapte praf! fetele care alapteaza mixt cum ati inceput? de unde v-ati dat seama ca nu mai ajunge laptele? este posibil sa renuntze la san?

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Ma intreb oare de ce se insista cu decalotarea in RO ? Aici nu se practica si zau daca am avut vreo problema in 5 ani cu baietelul meu ! Mi se pare o barbarie aceasta decalotare ....hmmmmmmm.....

Despre inceputul diversificarii mai repede de 4 luni : aveti mare grija, nu e nici o graba si mai ales E PERICOL DE ALERGII PT CA SISTEMUL DIGESTIV SI CEL IMUNITAR NU E INCA BINE DEZVOLTAT !!!!!

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Fetelor,
cerealele ar trebui date cu lingurita nu din biberon !!!!!! Din biberon/sticluta doar lapte, nimic altceva !!

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

danyce, e mortala alma ta!!! Doamne ce-a mai crescut!
dixie si pe Alex l-a decalotat oarecum fortat dr. pe la 2 luni. Insa n-a curs sange si nu a plans deloc. Acum il spal cam de doua - trei ori pe saptamana pur si simplu la baita, cu sapunel sau sampon, depinde cu de il spal. si, slava Domnului, s-a decalotat complet si vad ca nu are probleme.
Sunt putin ingrijorata pt. ca Alex al meu facea kk de 3-4 ori pe zi iar de vreo 4 zile, brusc, a inceput sa faca o data la 2 zile. Are aceeasi consistenta ca si inainte, doar cantitatea e mai mare. Ati mai patit cu vreun bebel asa ceva?
Am tras o cearta zdravana cu d-na care ne calc. salariile pe tema cresterii indemnizatiei. Chiar i-am citit din lege si din ce a fost publicat pe site-ul CAPS (merci de ajutor pt asta) si tot nu parea convinsa ca trebuie sa-mi dea mai mult. Sa vedem cum s-o rezolva ca am cam obosit de-atatea discutii cu ea!!!
Deocamdata atat, ne preg sa iesim la plimbare

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
http://community.webshots.com/user/ionella3003
http://www.babiesonline.com/babies/g/gandacel/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Georgiana, bravo tie ca ai slabit. Eu am ramas cu 5 kg in plus dupa sarcina si nu se clintesc deloc.
Dixie, noi nu am facut decalotarea si nici nu vreau s-o facem, desi pediatrul la prima vizita a pomenit ceva de genul ca va trebui s-o facem mai tarziu. Am sa-i spun ca nu suntem de acord si gata.
Sa stii ca si eu sunt ca o leoaica si nu-mi place sa stea altcineva cu puii mei. A fost motivul pentru care am renuntat la servici cand am avut fetita. Am inceput serviciul cand ea avea 4 luni si am lasat-o cu o bona, cu care s-a inteles f bine. Dar ii lipsea mama, se vedea asta si eu sufeream cand o vedeam in brate la ea. Asa ca pana la urma am ramas acasa.
Si tare bine-a fost!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mama lui Licurici, daca citeam mesajul tau mai devreme veneam si eu la plimbareala. Bebelina mea doarme acum si o sa iesim afara dupa ce se trezeste, dar vom da ture de bloc si mai mergem pe la cumparaturi.

Fetelor, multumesc pt sugestiile legate de diversificare. Voi mai incerca si astazi inca o data, dar de data asta il voi face ca sa-i dau cu lingurita.
Ma gandesc ca poate a si papat prea mult, dar de ce a vomitat absolut tot?!? Oricum, sper sa facem progrese de acum inainte.

Georgiana, vorbesti de slabit....super ca ai reusit sa dai jos 5 kg. Eu tot ma amagesc ca alaptez si ca mai am pana sa ma apuc de "remodelat" corpul. Hehehe, mare e lenea asta!

Ionella3003, de ce te-ai certat cu d-na de la salarii? Cat zicea ca trebuie sa-ti dea si cat ti-a dat pana la urma?
Referitor la kk asa s-a intamplat si cu bebelina mea. Ea facea de cate 4 ori pe zi si brusc de a doua zi a inceput sa faca o data pe zi iar apoi dupa vreo 2 sapt a ajuns sa faca chiar si o data la doua zile. Consistenta este aceeasi si nu da semne ca o deranjeaza ceva iar atunci cand face nici macar nu se screme. Imi dau seama ca a facut doar dupa ranjetul de pe fata ei .

Ana_a, din pacate si bebelina mea a cam inceput sa refuze sanul si sa pape din biberon, dar laptele sa fie cald bine caci altfel nu-i place.....deh, mofturi de la varsta asta.
Cum mi-am dat seama ca nu-i mai ajunge? Pai seara dupa ce papa la ambii sani nu mai adormea imediat ca inainte si incepea sa planga si sa-si bage pumnii in gurita asa cum face atunci cand ii e foame. Din curiozitate am incercat sa-i dau lapte praf....a mancat tot si a dormit. A doua zi la fel, a treia zi la fel si din a patra zi m-am covins ca nu-i mai ajungea laptele meu. Poti sa incerci sa te mulgi inaintea unei mese si sa vezi exact cat lapte strangi. daca tu nu scoti peste 150 ml inseamna ca nu ai lapte suficient. Bineinteles ca apoi ii dai laptele scos cu biberonul...asta ca sa te convingi clar daca mai are nevoie de completare sau nu. Eu nu am mai facut proba asta pt ca simt clar ca nu mai e asa mult lapte.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Va salut!
Am citit tot, dar nu v-am scris. Noi spalam hainele Elisei impreuna cu ale noastre si nu calcam numai ce e musai. Maine facem 4 luni dar nu am inceput diversificarea. Mi-e groaza de asta.
Vreau sa va intreb...bebelusii vostrii isi tin spatele drept daca ii tineti in fundulet? A mea nu si-l tine drept inca..desi daca o pun intre perne sta destul de bine. A inceput sa apuce jucariile si a ras in hohote.
Numai bine.

si bebe Elisa Nicola
http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput