Bebelusi de sept-oct 2004 (13)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Aiiiii... ce bucurie a fost cu testul de sarcina, dupa 8 luni de "munca"... Am facut unul pe 13 februarie seara (ca nu aveam rabdare!!) a iesit pozitiv (uraaaaa!!!) si l-am repetat si pe 14 februarie dimineata, Toma necredinciosul... Doamne, ce perioada frumoasa a fost sarcina, mai ales cea in care pedala de zor in burtica!
Si mai am o nostalgie. Alaptatul la san. Desi nu mai am lapte din noiembrie imi vine sa-l pun la san, sa-l simt din nou "parte" din mine...

Lilia, parca tu spuneai ca nu papa micuta, nu dispera, fata iti simte stresul si face si mai urat face la masa, iti spun din proprie experienta. Stiu ca e usor de zis si mai greu de facut. Si mie imi vine sa-i infund biberonul pana trage, dar de fiecare data cand am "cedat" acestui impuls n-am rezolvat nimic. Sa speram ca in timp isi regleaza orarul si cantitatile.

Eliana, unii copii accepta mai greu biberonul de la mama. Cand nu aveam lapte in san si trebuia sa-i dau biberon de la mine nu lua nicicum. A stat maica-mea 2 zile la mine si ea l-a invatat cu biberonul. Incearca asa, daca are cine sa te ajute...

Asta seara i-am dat cereale cu lingurita. Intai 30 ml. Dup-aia nu a mai vrut lapte!!! I-am mai facut 40 ml de cereale. Le-a lins imediat! Dar nu vreau asa brusc sa-i dau numai cereale seara, nu e bine, nu?

Diana si bebe Ianis (14.09.2004)
http://www.babiesonline.com/babies/i/ianis
Poze: http://photos.yahoo.com/dianarus78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Dupa ce ca nu a mers DC dimineata, apoi nu a mai mers netul la mine. Si uite asa m-am tot plimbat pe langa calculator sa astept sa-si revina.

Raportam si noi ca in seara asta am baut/papat primul lapte cu cereale. Eu i-am pus intr-un biberon 90 ml apa, 2 masuri lapte praf Bebelac si o lingura de cereale Humana cu lapte, orez, piersici si maracuja. A papat pittica tot (desi cred ca s-a cam chinuit cu tetina S fiind gaura cam mica) si apoi spre surprinderea mea a mai vrut si i-am mai dat inca 30 ml lapte praf. Asta dupa ce inainte a supt la ambii sani asa de mult de eram convinsa ca o sa raman cu cerealele nemancate.A recuperat copilul meu seara tot ce nu mancase in cursul zilei.

Eliana, exact ce ti-a zis Dianarus vroiam sa-ti spun si eu azi dar nu mi-a mai mers netul. Pune pe altcineva sa-i dea cu biberonul pt ca si eu am citit ca e posibil ca bebelusul sa-l refuze de la mama.

Danina, eu nu-i dau ceai deloc pt ca nu prea am cand, dar nu cred ca e vreo problema daca bea 50-60 ml. Ideea e sa nu-i inlocuiasca masa de laptic.

Mai incerc sa vad pozele acum, poate si-a revenit webshots.

Pupici!

PS: pt Stefanel cel maricel!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

Mihaela, pai dupa asa cina cred ca Alexia o sa doarma dusa pana dimineatza! Al meu a papat un pic de la sani, nici nu stiu daca s-a saturat, cred ca nu mai era ce sa pape ca molfaia sfarcul dar nu sa-l lase cumva din guritza. I-am facut si eu o sticlutza de lapte praf da... nu a vrut sa pape! Se uita la mine de parca ce i-as fi dat... poate aveti dreptate, maine am sa-l pun pe tatic sa-i de-a sticlutza de laptic. Sunt curioasa dupa aceasta "cina" care eu nu o vad prea consistenta pe la cat se trezeste sa pape din nou. Acu doarme.

Ana si Stefan, minunea lui mami si tati!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Offf, m-am bucurat degeaba. Alexia mea dupa ce a papat , dupa ce v-am scris mesajul m-am dus sa vad ce face. Se juca. Am luat-o in brate si am pus-o in scaunelul de masina cu gandul ca acolo o sa adoarma imediat. Cum am lasat-o a inceput sa vomite in jet de nu se mai oprea. A vomitat tot, tot. Totul in jurul ei era plin de lapte, scaunelul de masina, hainutele de pe ea, sacul de dormit, patul nostru, hainele mele....tot ce se putea. Dupa ce a terminat tot de vomitat ce credeti ca a facut? S-a uitat la mine si a inceput sa rad. Am schimbat-o si sta in pat si se joaca, nu are nici pic de somn desi nu a mai dormit de pe la vreo 6 seara. Nu stiu daca vomitatul a fost de la cereale, dar ea de vreo 2-3 sapt nu mai vomita deloc seara, poate mai regurgita dar putin. Nici nu stiu ce safca, daca sa-i mai dau sa pape inca o data acum sau nu pt ca sunt convinsa ca nu mai are mai nimic in stomacel. Mai astept, daca va plange o sa-i mai dau sa pape de la mine. uffff, si eu care credeam ca va fi asa usor cu cerealele si ca poate o vor ajuta si sa nu mai vomite de altfel!

Va pup si noapte buna!

PS: Angela, sa nu te mai recunosc in poze! M-am uitat inca o data daca am tastat bine adresa ca parca nu semana cu tine tipa! Super schimbare!
Mada, urmeaza sa ma uit la pozicile tale!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Roandre incearca sa-i dai cerealele dimineata si nu incepe direct cu amestecuri... incepe numai cu o singura cereala... dupa ce vezi ca totul e ok da-i seara si dimineata incepe cu alta... cel putin asa zic astia de pe la noi... trebuie inceput putin cate putin ca stomacelul lor sa se obisnuiasca... numai dupa ce ai dat toate alimentele separat se recomanda amestecurile...

Azi Mara mea a fost neasteptat de vesela... ne-a ras toata ziua... eveniment la ea caci nu-i un copilas tare zambaret... sau poate o sa inceapa si ea sa fie:)
Azi ii dau prima oara cereale seara... sper sa fie totul OK...eu ii dau cu lingurita... eu am citit ca nu-i bine de dat in biberon...
Eu am o intepeneala de gat... nici nu o pot lua in brate... adica pot da ma doare de mor... si nu am luat nimic inca .. daca sunt asa si maine trebuie sa merg la farmacie...
numai bine,
Timea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Bebelina mea acum a adormit dupa ce i-am mai dat sa pape inca 120 ml lapte praf (ca de la mine nu a vrut sa suga).

Timea, merci de sfat. Totusi mai incerc si maine seara sa-i dau cu lingurita si daca mai avem "neplaceri" am sa ma duc sa caut cereale simple.

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Eu i-am dat Almei o lingurita de suc de mere facut de mine si i-a placut. Mai intai am facut un soi de suc-nectar in blender si apoi am stors putin prin tifon intr-o canita din nectarul rezultat si am luat vreo 5 lingurite pana a vrut sa inghita una ca ea se juca cu mainile mele si cu lingurita si varsa pe ea in loc sa ia in gurita. Dupa cum am mai zis, eu ma gandesc sa o obisnuiesc cu suculet inainte de a-i da mancare mai solida (pireuri de fructe si legume) pentru a avea vreo idee despre alte gusturi. Cereale nu am de gand sa-i dau deoarece ea e destul de rotunjioara si nu vreau sa se ingrase prea tare si mai stiu (din sursa sigura:sora-mea care acum termina medicina si asa a invatat ea la pediatrie) ca pot sa exclud cerealele, sa ii dau doar mese de fructe si legume la inceputul diversificarii si dupa 6 luni si putina carnita in pireurile de legume.Deocamdata Alma o sa aiba vinerea asta 3 luni, asa ca o sa gustam din suculet de mere (treptat mai multe lingurite), apoi de morcov si apoi combinat si peste vreo 2-3 saptamani o sa incerc sa ii dau cate 1 lingurita-2 de pireu ca la 4 luni sa fie deja cat de cat obisnuita si cu alt gust si cu mancare mai solida.Asta e strategia gandita de mine (dupa multe cercetari si sfatuiri). Sper sa fie buna.
Am mai pus 17 poze din ultima saptamana in albumul 2 luni + (desi acum are aproape 3 luni), iar pozele pe care o sa le fac de vineri incolo o sa le pun in alt album si probabil voi face un alt link cu ocazia asta. Dar va anunt eu cum si ce si cand
Ma duc acum sa fac si eu nani si sper sa apuc sa intru maine ca am si musafiri pentru care trebuie sa gatesc cina, mai ma duc peste zi si in oras si mai am si prima lectie de inotPupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Alma, sufletel mic si iubithttp://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


fetelor
si eu mai am probleme din cand in cand cu masa lui bebe... vroiam sa intreb... la ce se refera criza de 3 luni de care tot se vorbea mai demult?

noi avem acum 3 luni jumate, 6300gr si 67cm, ce mai flacau adevarat are mama! s-a nascut la 2900gr si dupa ce in prima luna a luat doar 300gr ca n-aveam lapte, cand am trecut pe formula a luat cam 1200 pe luna... am fost la pediatru astazi si ne-a si decalotat... a ramas rosu in varf... acum trebuie sa-i pun compresa cu rivanol vreo 2-3 zile... mi-e tare mila de el ca mai tipa cateodata... pediatra mi-a spus ca la inceput o sa-l usture putin la pipi dar trece repede...

fetele cu baieti, ati patit la fel? cum spalati putica cand e decalotat?

si eu mi-as dori bona sa mai respir un pic... dar pe de alta parte mi-e tare teama ca o sa fiu geloasa ca sa v-o zic pe aia dreapta! sa-l vad toata ziua la ea in brate si apoi daca o sa-i si placa... cred ca ma intristeaza un pic chestia asta...

elyanna, la mine cand a luat 300gr. doctorul a zis ca e f. putin la varsta asta si atunci am inceput sa insist mai mult cu lapte praf... poate daca insistai un pic cu laptele praf, daca incercai mai multe variante... eu am intrebat despre diversificare si mi-a spus ca inca e devreme, mai vedem peste 2-3 saptamani dupa vaccin ce ne zice.

danina, la mine bebe bea mult ceai... eu ii dau lapte praf, ma gandesc ca uneori i se face sete... dar uneori plange si nu vrea lapte, si ii dau ceai si a baut si 125ml odata. dar nu se intampla in fiecare zi asta! cum a mai zis cineva, doar sa nu-i dai ceai cand stii ca e ora de masa, dar intre... nici o problema. oricum nu cred ca o sa vrea sa bea f. mult!


Dixie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Am incercat cu biberonul sa-i dea bunica-sa si a mers in prima seara, dar a doua seara nu a mai vrut in nici un fel. Asa ca am renuntat pt. moment pt. ca n-as mai vrea sa fac experimente din astea seara ca sa nu se culce cu burta goala, pt. ca am patit-o. Am zis sa mai incerc in timpul zilei, dar atunci sunt singura acasa si trebuie sa-i dau tot eu.

Dixie eu am zic ca lapte destul, ea se satura cu ce mananca pt. nu vrea mai devreme de 3-4 ore, dar nu asimileaza. Problema e ca in a doua luna a luat doar 500g iar in a treia 300g. In total are 4600g la trei luni si ea s-a nascut cu 3050g. Deci e f. putin.

Mihaela de ce nu-i dai mai devreme cereale, in timpul zilei, ca daca sunt probleme, sa nu te tina bb treaza noaptea. Macar cateva zile... Zic si eu...

In sfarsit vad si eu pozele, ca ieri nu am reusit ca n-a mers...
Angela super frumoase pozele, chiar ca e o schimbare mare

Danyce am vazut si pozele voastre... s-a facut fata mare Alma, nici nu zici ca are aproape 3 luni.

Noi am fost aseara la un chef si am culcat-o pe pitica mai devreme, pe la 10 si normal, s-a trezit mai devreme ce 2 ore adica pe la 7... Nu mai sunt obisnuita cu ore de-astea de trezire.



Elena

Eliana si Elena (23.10.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Roandre si eu te-as sfatui sa cauti cereale simple. Eu cand le-am cumparat pe astea de orez (din care inca nu i-am dat) am fost tentata sa iau unele combinate (aveau cu orez, grau si tapioca), dar pe langa ca nu stiu ce e tapioca aia m-am temut ca trei cereale deodata sunt prea mult. Insa nu stiu daca nu o sa caut altele, ca pe astea acum am vazut ca zice ca sunt pentru combaterea diareei, iar a mea faca kk la 1 zi jumate si n-as vrea sa se rareasca si mai tare scaunele. In plus, eu vreau sa-i dau, cand oi incepe, intai in biberon, ziua nu seara, dar sa incep cu o lingurita pusa in biberonul de lapte si sa vad cum ii este. Ca la noi e asa cum era, dupa o zi buna cand mananca bine si nu varsa deloc (cum a fost ieri) urmeaza zile rele, cand abia papa 130 ml lapte si apoi da afara 150. Asa mi-am inceput dimineata, dar e adevarat ca i-am pus mult ser in nas inainte si cred ca si de asta varsa.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput