FIV 28

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Copilul asta chiar e un semn de la Dumnezeu Tia. Ai grija de tine si de mica comoara. Cine stie poate ne incuscrim .


Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

Felicitari Tia!!!


Ma bucur enorm pentru tine. Bag seama ca incet incet veteranele de la aspirante trec dincolo la odiseea sarcinii....este minunat!

Sarcina ushoara si ai mare grija de tine si de bebe!







Costina&Rares din burtica(31,2 saptamani)

DPN 20 martie
Dr.Puia, Giulesti

_
Noroc tzie, mie...tuturor!!"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Tia – esti mare si Dumnezeu e si mai mare.
Sa fiti sanatosi si sa aveti grija de botul de aur pe care vi l-a dat Dumnezeu
Te asteptam la Odiseea sarcinii


Luli
Viitoare mamica cu puiut la purtator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna fetele

am o intrebare, se poate face fiv fara stimulare? adica stiu ca se poate, dar se baga cineva in romania la asa ceva?

tia mamiko (na, acum pot sa-ti spun asa!), tu ai avut trompe infundate? cum le-ai investigat? cu lapa sau hsg?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marin alice spune:

Felicitari Tia!
Eu sunt uimita,pur si simplu am ramas fara glas cand am citit...cu trompe infundate s-a produs minunea?Este fenomenal...cred ca ne dai o speranta la toate fetele.
Ai grija de bebita si de tine ca asta a fost o minune de la Dumnezeu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Am inteles mesajul.....placere fara durere nu se poate!Ati zis ca ovarele lucreaza si de asta dor.Dar si data trecuta au lucrat,dar fara dureri.Pt. ca am avut si atunci 13 foliculi,deci chiar degeaba nu au stat,nu-i asa?Eu ma gindeam ca este vreo reactie a menogonului sau gonalulul(le fac combinate),deoarece data trecuta am avut prescris follegon.
Pina la urma sa ma doara ce m-o durea,nu mai conteaza ...numai bebic sa iasa!...ca tare-mi place cum se rostogoleste asta mic pe-aici.
Va pupic
Adelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor!
Mamaaa ce m-a enervat DC-ul azi dimineata puteam intra pe orice doar pe DC - nu. Cred ca am devenit dependenta.
ce mai faceti voi?
Adelia cum te mai simti? cand crezi ca va fi punctia si et-ul?
Fetelor pana la urma n-o sa mai reusesc sa fac un scorpion mic, pentru ca daca abia pe 3 febr. merg la consult (a 17 zi de ciclu - poate fac si o eco) si daca totul o fi bine inseamna ca o sa fac fiv-ul cam prin martie si o sa am bebe cam prin decembrie, nu?

Fetelor sunt printre voi mamici prin fiv care au obtinut baieti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Da, Tia draga, si eu vreau sa te intreb acelasi lucru ca si ardit, cum ti-au dat verdictul de trompe infundate: hsg sau laparo?
Tu ai avut anexita? ai rezolvat-o vreodata? Aveai dureri in zona ovarelor/trompelor? Ai baut ceaiuri(ce anume?) pentru problema asta?
Hai, intinde-ne o mana,sa fim mai aproape de minunea pe care tu o traiesti acum!

Sporadic eu intervin pe aici si acum chiar ma hotarisem ptr FIV. Nu eram asa hotarita insa ce echipa sa aleg Medsana sau Niculescu(Giulesti)(Stiu succesul lui Anis cu echipa lui).Asa ca am zis sa incerc in amindoua locurile si sa vad unde ma simt mai bine, mai in siguranta.
La Medsana am progr. pe 9Febr. dar la Niculescu am fost deja si, dupa o intrevedere de 15 min(dupa 1hsi15min de asteptat, la cab particular!!!, cind deja se facuse 21.30) imi spune ca nici la FIV nu am mari sanse, cu FSH =11 in ziua 3(amintesc 10 e max) si la cei 34 de ani ai mei(in ctiile in care vedeta e acum Dna de 67 de ani!!!). Mi s-a parut ca vrea sa scape de mine, avind in vedere ora tirzie, dar chiar asa?
Spuneti, voi ce parere aveti? nu despre sansele mele ci asa, in gnral despre intrevedere...de ce programeaza o duzina de paciente la cab din 15 in 15 min cind ii este clar ca nu ii ajunge doar atit pt o consultatie? La 21.30, dupa o zi intreaga e clar ca omul e obosit, nu?
Am vrut sa merg la cab stiind cit de aglomerat e in spital si dorind sa nu ies fara sa vorbesc TOT cu el, am facut scenarii, si repetitii cu toate ? mele, degeaba!
Si apropo de FSH si 34 de ani, am avut impresia ca vorbeste unei paciente care n-a auzit in viata ei de FIV si analize hormonale!
Nu mai pot! mi s-a parut total dezinteresat!!! nu spun ca e o regula in cazul dr-lui Niculescu, dar de ce mi s-a intimpalt mie? De ce?
In + am acuzat dureri in zona pelviana si, negasind nici o inflamatie la controlul obisnuit, m-a trimis la tratamente balneo iar dupa ce ma vor la sa durerile sa ma intorc sa mai vorbim.
Opinia lui a fost ca durerile ar putea fi de la aderente si ca, chiar daca le taie la o laparo oricum se vor reface, citez, "chiar si in 5 zile".Si daca aderentele sint asa dragute si nu vor sa ma lase in pace, ce tratez eu la balneo....sint 1000 de intrebari si Niculescu a fost atit de superficial, parerea mea! D-le dr, daca nu aveam probleme nu veneam la Dv, daca eram OK, poate aveam acum 4 copii si nu ma chinuiam sa fac unul!
In concluzie nu mi-a deschis nici o cale, nu mi-a dat nici o sol. viabila!
Va rog, nu vreau sa fie considerat mesajul meu decit o relatare prin care altcineva sa se poata descurca mai bine decit mine intr-o situatie asemanatoare(pe care nu o doresc nimanui) nu contest profesionalismul dr-lui dar, eu consider ca un dr e BUN cind incearca sa rezolve cazurile grele.
Si inca ceva, ca sa fie contextul bine definit. Era inevitabil ca dr. Niculescu sa nu afle ca am fost pacienta unui coleg al dinsului din Giulesti. Oare asta sa fi fost cauza principala a atitudinii refractare?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

MadalinaM la Medsana la cine esti programata? La Ancar sau la Denisa Protopopescu? Citeste la aspirante optimiste raspunsul la intrebarile adresate Tiei.
bafta!

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

La Denisa!
ma duc sa citesc, merci!

Mergi la inceput