FIV 28

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Jasmine spune:

N-am mai intrat de muuuulta vreme pe la topicul asta.De doua zile tot ma gandeam sa-mi fac timp sa vad ce se mai intampla pe aici.Parca am simtit eu ca e ceva.....TIA E GRAVIDAAAAA !!!!!

Bravo,te felicit din toata inima si sper sa ai parte de o sarcina usoara.

Ma bucur sincer pt tine,mai ales ca stiu cat ai asteptat momentul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Adelia, ce sa spun, cat pleci pe un drum atat de anevoios, e rau si daca nu e extraordinar de bine ..
Insa, te rog sa ma crezi, si cand pare foarte bine, poate atat de usor sa devina rau! Eu eram atat de bucuroasa pe parcursul stimularii, avem foliculi multi, nici foarte mari, numai buni de fecundat, mi-au extras 23 de ovocite - super, doctorita era sigura de vreo 18 embrioni - wow!, insa au fost doar 6, si aceia destul de slabuti..
E SUFICIENT DOAR UNUL, CEL NOROCOS!
Mergi cu incredere mai departe, cele mai multe intamplari frumoase, minuni, le-am vazut aici, la fetele care au ramas insarcinate impotriva tuturor relelor ce le diminuau sansele ..., cand credeam ca s-au epuizat, ca minunea s-a intamplat undeva (= s-a consumat), si nu mai poate aparea curand, la scurt timp mai aparea o Tia, o Denisa73, o Cipi, o rachel owen! Chiar o Adriana Iliescu, careia i s-au prins initial toti cei 3 embrioni transferati, pana la 9-10 saptamani!
Nu exista reteta optima pentru reusita, depinde de sansa fiecareia si de credinta ei!
Embrionii se implanteaza intre a 6-a si a 10-a zi de la ET. Nu poti amana ET-ul daca nu se rezolva problema cu trompitza si lichidul?
Te pup si BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Mi-ai dat o idee!!
Oare as putea sa fac punctia,sa congelez embrionii si apoi sa fac o laparo pt. eliminarea "nebunei"de trompitza?Si apoi sa fac ET-ul?Dar dupa laparo la cit timp se poate face Et? Si nu imi micsorez sansele de reusita prin congelarea embrionilor?Daca n-or fi nici multi...
Ce parere aveti?
Daca embrionii se nideaza intre a 6a zi a 10a zi,atunci degeaba stau in pat primele 3 zile de la ET.....sau asa cred eu.
Hai ca iar o iau razna cu intrebarile si cu ingrijorarile!
Ce sa ma mai fac ,ca nu stiu!M-as imbata ca sa uit de toate!!
Ps:DAR DACA MA IMBAT CHIAR UIT?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Adelia, poti hotara ce faci in momentul cand vei sti cati embrioni ai si vei avea si informatii de ultima ora in legatura cu trompitza care face probleme. Oricum, ma gandesc ca mai bine risti sa pierzi un embrion la decongelare decat sa plece toti cu sanse minime .. dar asta iti poate spune mai exact doctorul tau ...
Intr-adevar, nu e mare socoteala ca stai in pat mai mult de o zi, medicii recomanda repausul in prima ora - pana la maxim 24 ore, ca sa se inchida colul bine si sa nu fie pericolul sa-i 'scapi', in rest nidarea se va produce sau nu fara sa fie afectata de miscarile normale ale corpului, embionul oricum va cauta un loc propice sa se implanteze si, daca este bun, se va prinde oricum. Trebuie doar sa eviti 'sporturile extreme', si, in primul rand, sa ai un psihic pozitiv!
PS nu e recomandat, altfel va fi . Si oricum nu uiti, doar se schimba culorile

BAFTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

SARU'MINA NOUNOU!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Adelia, !
De ce spui ca o sa ai mai putini embrioni? Cati foliculi ai avut la ultima eco? Cu ce ai facut stimularea?
Ce fel de progesteron iti vei administra dupa ET?

BAFTA!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

Buna fetelor! Nu v-am uitat, va urmaresc aproape zilnic.
Sunt programata la FIV cu ICSI in februarie. Am fost la o consultatie in ziua a 3-a a CM si mi s-a spus sa fac o injectie cu Diphereline 3.7 mg in ziua 21. Dupa 13 zile trebuie sa merg la monitorizare sa decidem cu ce zi incep Menogonul si Puregonul. Am inteles cam ce se intampla, dar de ce in ziua 21? Teoretic, dupa 13 zile sunt in plin CM. Ceva nu se leaga, ceva nu inteleg, unde gresesc?
Daca stiti despre ce vorbesc, daca aveti o adresa sa citesc , sa ma lamuresc si eu, va rog, astept un PM


mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mishi spune:

Fetelor, tot eu cu raspunsul!
Am cautat si cautat si uite ca am gasit un mesaj scris de TIa prin octombrie unde se explica in ce zile se face prima injectie. Gata, m-am lamurit. E buna si cautarea asta ore in sir!!!
Dumnezeu sa ne ajute!
Multumesc Tia!

mishi
.............
Credinta face totul posibil; dragostea face totul usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Adelia sper ca de data asta sa fie bine. Cand avem timp chiar citim ce ai mai facut si va tinem pumnii.Stim ca este foarte greu dar vreau sa spun ca merita acest efort.Faptul ca va doriti atat de mult acest lucru ne face sa credem ca sigur o sa reusiti.Aveti grija de voi!
Va imbratiseaza Cristina si Ionut! Si un de la Mariuca sa-ti poarte noroc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Buna dimineata tuturor!
Cristina ma bucur ca te gasesc din cind in cind pe forum.Am citit si eu mesajele tale pe forum,ne bucuram din suflet ca Mariuca e bine acum,problemele noastre sint floare la ureche pe linga ale voastra,de asta sint convinsa.Sper din tot sufletul sa fi rezolvat si problema medicatiei Mariucai.Mai scrieti despre voi,cu siguranta vom citi cu placere!Va pupicim pe toti.

Pai foliculi nu stiu exacti citi am ,dar int timp ce medicul ii masura ,eu incercam sa tin socoteala,dar la un moment dat m-am impotmolit si la final mi s-a parut ca data trecuta erau mai multi.Si oricum numai unu era de 19mm ceilalti erau mai mititei.Stimularea am facut-o prima data cu Follegon 75,iar acum am avut vreo 7 zile Gonal75 cu Menogon,si acum continui pina la punctie numai cu Gonal75.Si simptomele au fost altele de data asta:intepaturi de ovare,greturi,alea alea.Data trecuta n-am simtit mai nimic,decat ca sinii imi erau ca doua bombe
Dupa ET,data trecuta mi-a dat Cyclogest(vaginal-unu dimineata si unu seara),aspirina pt. bebelusi cite una pe zi si acid folic tot una pe zi.Acum nu stiu ce va fi,dar probabil la fel.
Sotul meu zice sa mergem inainte de data asta si daca nu ne reuseste sa facem laparo pt. trompa si o noua fertilizare.Zice ca daca dupa congelare nu avem embrioni buni?Data trecuta din 13 numai 4 au mai ramas de fapt pt. transfer,si nici nu i-am mai congelat.Asa ca....o sa mai am vreo cateva nopti de nesomn si umblat prin casa gindindu-ma la toate variantele posibile(parca as juca la 6 din 49)
Va pupic
Adelia

Mergi la inceput