Bebelusi de sept-oct 2004 (12)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Danyce, al meu nu se forteaza sa faca, dar uneori se concentreaza, se opreste din ce facea si sta calm. Alteori face in timp ce ne jucam si imi dau seama doar dupa zgomote ca face.
M-ati linistit cu pampersul.
De cand sunt socrii la noi, nu mai sta deloc singur in carut. Cum face aaa, cum au fugit la el.
Dar ma ajuta mult noaptea, n-am mai facut nici o noapte alba, ma trezesc doar sa-i dau sa suga, in rest stau ei si se joaca sau se plimba cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Dragi mamici,

eu cred ca voi lipsi de la apel in week-end ca si-a luat sotul o mini vacanta si vom fi ocupati...

sper ca dupa aceea sa traduc si eu un articol care mi-a placut-despre cum sa te joci cu copilul astfel incat sa ii stimulezi dezvoltarea...

timea, mama lui licurici-pentru intors de pe spate pe o parte...daca bebeul e tentat deja sa apuce jucarii, momiti-l cu o jucarie pe care intai i-o aratati cand e culcat pe spate pana ii captiveaza atentia apoi o mutati intr-o parte astfel incat sa il fortati sa se intoarca ca sa o apuce.

aissa-pentru apucat jucarii- ai facut foarte bine, pune-i jucaria in mana la inceput. apoi cand devine foarte interesata de ea o tii la mica distanta ca sa fie tentata sa o apuce...9noi i-am pus o zdranganea din aceea usoara de plastic, clasica, de lao luna in mana, ca strangea pumnul ca reflex si o plimbam cu ea prin casa pana ii obosea manuta si ii dadea drumul. Apoi n-a mai vrut sa stranga pumnul ca reflex-i-o puneam in mana si ii dadea drumul imediat-dar iata ieri a apucat jucaria din proprie initiativa.
roandre-pacat ca nu stiu nici un joc cu rostogolirea de pe burta pe spate.
davina-multumesc pentru informatii..foarte bune.noi nu am ajuns inca la diversificare...dar voi copia si salva mesajul tau.

ana-m-ai intrebat de reflux si nu cred ca am raspuns- reflux e cand ii vine mancarea inapoi, muschii nu sunt suficenti de puternici sa o tina in stomacel-fie ca regurgiteaza des- Lia regurgita de nenumarate ori intre doua mese...dormea o ora pe spate si trebuia sa o ridic in sus ca se ineca cu mancarea.-si asta dupa ce o tineam jumatete de ora in sus dupa masa.La fel, unii copii vomita proiectil- foarte mult, si lapticul parca tasneste din gura-si asta facea fi-mea. Sigur ca cand se intoarce mancarea iesie si cu acid gastric si are arsuri , e dureros...saracutii de ei.Eu o inteleg perfect ca si eu ma simteam asa in noua luni...

daynce-bravo Alma. baiatul meu cel mare,alex, a stat rezemat intre perne de la 3 luni, a sstat nesprijinit cam de la cinci luni si si-a tinut capul de la o luna, a inceput sa mearga sustinut la 7 luni, s-a rostogolit foarte devreme-ne-am trezit cu el pe jos din patul mare intr-o secunda de neatentie, pentru ca nu ne asteptam sa fie in stare de asa ceva-era la perete).
Si Lia se screme rau de tot, si se strange, si se inroseste. E adevarat ca se mai si constipa-dar nu intotdeauna .

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
poze de copii cuminti

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=39200" target="_blank">povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Alexandra face kk cam 1 data la 26-30 de ore si de ceva vreme o apuca imediat dupa una din mese, pana sa apuce sa-i tihneasca si ei. Si se chinuie, se inroseste, scoate niste gemete...of saracuta parca cine stie ce scoate. Consistenta nu e foarte mare, e pastos, eu oricum ii dau si debridat, dar tot se chinuie. De schimbat o schimb inainte de fiecare masa (deci 5)+ cel de dupa kk care v-am spus ca vine dupa o masa+cel de dinainte de a iesi afara ca nu o scot uda.



Cristina, mamica de Alexandra (30.09.2004) mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Vai fetelor, voi suntei atit de harnice ca eu nu reusesc nici sa citesc la timp ce scrieti. De citeva zile imi tot notez pe foite ce se discuta pe aici, dar cind sa scriu si eu, mereu apare ceva.
In primul rind, vreau sa stiti ca eu nici nu banuiam ca eu am provocat discutia cu conturul fetei. Adevarul e ca eu am citit articolul pe diagonala si mi l-am scos la imprimanta sa il citesc cind am timp( l-am preluat de pe net). Asa ca nici nu banuiam ca scrie asa ceva in el pina nu a pomenit Mihaela( hihi).
Oricum, asa cum s-a mai spus fiecare isi zice parerea si nu ma mira ca oricum fiecare mamica face cum crede, doctorii au pareri atit de diferite incit iti alegi si tu din tot ce auzi, ce crezi ca e mai bine. Daca dr-ii ar avea toti aceeasi parere nu cred ca ar indrazni prea multe mamici sa incalce.Oricum cert este ca orice decizie luam fiecare dintre noi, ne gindim in primul si in primul rind la binele copilului
Noi de astazi am inceput cu cerealele. Noi de fapt planificam de la 4 luni( mai are 2 saptamini), dar cum nu ia prea bine in greutate dr a zis sa incep sa ii pun in biberon cereale - azi si miine cite o lingurita la 100 ml lapte dimineata si seara, peste 2 zile cite 2 lingurite si peste 4 cite 2 la fiecare masa. Mai departe nu stiu, sa vedem ce zice.
Oricum eu sunt multamita ca mi-a dat intii cereale ca asa planificam si eu. Eu as prefera sa ii dau fructele la sfirsit ca sa nu refuze legumele( nu stiu daca e asa, dar cica daca se obisnuiesc cu dulce dupa aia...)Aici sunt de acord cu Mina,
Intrebarea mea este aici daca cerealele trebuie sa fie neaparat simple?Noua ne-a dat de la farmacie cereale fara gluten cu mar si morcov, ca cica simple nu aveau( de la Milupa)

Si noi ne gindim ce e mai bine de luat, robot care le are pe toate, sau separat ce ne trebuie.
Ionika, ai zis ca ti-ai cumparat Calgel, poate stii, ca el se da cu reteta gratuit daca vrei
Mari, sipe mine ma doare spatele, in zona unde am avut epidurala. Nu am avit niciodata dureri de spate( nici chiar in timpul sarcinii) de aceea presupun ca ar putea fi de la ea.
Sofiabebe bebeii nostri sunt frati, nascuti in aceeasi zi, numai ca al tau e cu 5 ore mai mare, Amelia s-a nascut la 15;45.
Andreea si Cami_Florina, bine ati venit sau revenit daca ati mai trecut pe aici vreo data.
Vad ca majoritatea dintre voi maresc doza de Vigantol, noua din contra ne-a zis sa trecem de la 3 la doua picaturi.
Despre vitamina D, am intrebat dr si a zis ca Vigantol se da si pentru vitamina D. Nu e bine de dat amindoua ca ar fi surplus. Acuma nu stiu daca e asa.
Elyanne, ai intrebat cit de mult ne-am chinuit sa ii bagam laptele praf. Si Amelia s-a strimbat ceva la inceput, dar mi se pare ca s-a obisnuit destul de repede. Eu i-am dat treptat de la 20 pina la .. cit vrea ea acum.
Danyce, si la noi se screme si se inroseste cind face kk si eu chiar credeam ca e ceva, dar vad ca destul de intilnita chestia asta...
Eu nu stiu cit de adevarat este dar si eu cred ca mai intii trebuie sa ii dai noul aliment pe care il introduci si pe urma lapticul, pentru ca pe urma l-ar primi si mai greu.
Nu mai fac precizarea pe care o face fiecare mamica acum: eu mi-am spus parerea, ca vad ca acum ne este frica sa spunem ce credemEu una nu m-am suparat pe nimeni si nu m-a deranjat nimic. Chiar ma bucur ca sunt atitea pareri, asa ti-e mai usor sa mai faci si tu cite una boacana( cica daca altele fac, eu de ce sa nu incerc)
Noi cu intorsul bineinteles ca nu ne putem lauda( ca sunt prea grosi pantalonii
Dar chiar cu o zi inainte de operatie toata ziua s-a intors pe o parte singurica( avea trei luni fara o saptamina). Imi era tare mila ca de a doua zi nu mai putea sa faca asta.
Jucariile le apuca dar nu se intinde inca dupa ele, numai daca sta sub nasul ei. Si tot ce ia duce in gura. Balute, riuri, minuta bagat pe linga suzeta si chiar si pe linga tetita cind maninca isi baga degetelul.
Apropo, eu nu mai alaptez de la 22 decembrie dar "rusii" nu au venit. E normal?
Hai ca m-am intins

pupici

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Ce harnicutze sunteti!
Eu nu am timp de nimic. Imi este foarte greu sa va citesc, ce sa mai spun de scris...
Este normal ca bebicii sa aibe punctuletze mici albe pe corp? Andreas are unul mic pe obrajor si acum am vazut ca mai are un punctuletz alb si pe manuta. Seamana cu punctele de grasime. Asta o fi?

La controlul de 3 luni avea 6500 g si 61 cm. Ii dau in afara de laptic de la san si suculet de morcov (30 ml) cu mar (30 ml), la recomandarea medicului pediatru. Mi-a spus sa-i dau si banana, dar mi se pare prea mic. Voi le dati banana pisata celor mici?

Marlen si Andreas - 5 oct. 2004


Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Scuzati, semnatura nu mai e valabila. Burtica s-a dus de mult.

Am reusit sa pun si eu 3 poze in album.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Lilia, mie cu cea mare mi-a venit la 1 luna dupa ce n-am mai alaptat-o (avea 15 luni), deci cred ca e normal. Dar vizita ginecologica de 40 zile dupa nastere ai facut-o?
Marlen si al meu are punctulete albe de grasime, in special pe fata, cateva pe corp si am vazut 2 chiar in cap. Pediatrul a spus ca nu-i nimic, ca e laptele gras. Nu c-as avea mare incredere in el, dar am vazut ca ii trec de la sine. Mai si apar unele noi, dar in general s-au imputinat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

In primul rand tin sa va spun ca am reusit sa ma uit la aproape toate pozele bebeilor nostri si ma minunez cat sunt de frumosi toti (si sa ma ierte Dzeu eu nu cred in vorba aceea ca toti copii sunt faini deci ai nostrii chiar sunt!

Mihaela (Roandre) ai reusit sa vezi si albumul Mir? Te intreb ca sa stiu daca trebuie sa mai umblu la el (de la mine se vede).

Danina, tu ai zis de brad? Intradevar a fost superb si nu numai bogat ci si foarte inalt, l-am taiat in doua iar varful (de 1 m si 70 cm) i l-am dat mamei mele.


La mine in casa azi e sarbatoare, Damian A FACUT KK SINGUR DE 2 ORI! Sincer m-am si speriat, am zis ca s-a deranjat la stomac dar nu are de la ce si inafara de asta kk este la fel ca cel pe care il face si cu termometru, adica pastos

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://community.webshots.com/user/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Marlen, punctele albe am citit eu undeva ca sunt normale la bebelusi si ac trec la de la sine cu timpul
Crini, am fost la controlul de 6 saptamini.Pe atunci alaptam , asa ca stiam ca e mult mai posibil sa nu-mi vina.
Ar trebui sa merg sa mai fac niste controale, mai ales ca mi-a zis sa imi fac asa de control, colposcopie si citologie. Dar nu prea am cu cine sa o las pe bebita mai mult timp( iar ea mi-a zis ca acolo trebuie as fiu pregatita sa stau mai mult, ca dureaza pina intri)
Intr-adevar toti bebeii sunt atit de frumosi de mai mare dragul.
Trebuie sa ma asez si eu intr-o zi sa pun si eu poze, dar ba nu am timp, ba nu am chef
Eu am o intrebare: parca am auzit de la cineva care nu sta in tara ca inchiriaza cintar pentru bebe, a auzit cineva daca se poate face asa ceva in Romania.Cum bebe e cu ghips, ar trebui sa mergem la cintar cidn ii pune ghipsul si inainte sa i-l scoata si nu prea am chef. Bineinteles ca daca insist il pot cintari si la schimbatul ghipsului, dar iar inseamna umblat prin alte cabinete, hai va rog, ca uitati, cum, etc. ca in Romania. Mi-ar fi mult mai simplu sa o urmaresc cu un cintar acasa
o noapte buna si linistita tuturor

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Salutare, mamici si pitici!
Roandre, i-am dat Humana 2, asa m-a sfatuit medicul. Astazi peste zi i-am mai facut la o masa la care mi s-a parut ca am avut putin lapte, dar nici gand sa il primeasca - cum a simtit gustul cum a dat afara din gurita. Sper ca a facut asta numai fiindca se saturase cu laptic de la mine.

In legatura cu kk si la noi s-au intamplat accidente de dat pe dinafara, mai ales cand face dimineata, imediat ce se trezeste si are scutecul plin cu PP. Ah, mai e ceva puiul meu de vreo 2 zile se screme intr-una, desi face kk la fel ca inainte, adica 3-4 pe zi. Sper sa fie doar ceva trecator ca ma dispera sa il aud facand asa toata ziua!

Anielas, iti tinem pumnii la botez, si noi plecam maine la Sinaia, in acelasi scop. Mie mi-au zis nasii sa nu cumpar nimic fiindca iau ei tot, inclusiv prosop si sapun pentru preot. Sa-ti vand un pont .. cica sa duci la biserica o camasa de-a lui tati ca atunci cand il scoate din apa sa o infasoare mai intai in ea, cica daca faci asta copilul va fi foarte apropiat de tata, hihihi!!

Probabil ca asta e ultimul mesaj pana luni cand ne intoarcem sa raportam cum a fost crestinarea!
Pupici dulci!


Angela si Licuriciul ei mic
DAVID LICURICI mic

Mergi la inceput