Bebelusi de sept-oct 2004 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Ce fac fetele? Dar bebelusii? Au fost cumintei azi-noapte?

IrinaA, daca vrei da-ne datele vostre sa va trecem in listuta cu bebelusi. Referitor la asa zisa menstra la fetite eu stiam ca e posibil s-o aiba in primele zile dupa nastere, nu asa tarziu. Eu prima menstra am avut la 6 sapt dupa nastere....deci e normal sa se intample asa repede....iar in cazul tau nu mai e deloc devreme. De acum mare grija ca poti sa ramai insarcinata iar.

Aissa, am vazut pozicile....tiiiii, ce mare s-a facut Alexandra! Si arata foarte bine, are niste falcute de-ti vine sa le mananci!
Rezmata de perne poti s-o mai lasi cateva minute in fiecare zi. Daca nu-i place, o sa protesteze.

Frosa, chiar te punem absenta daca nu mai semnezi condica si pe aici. Sper sa se faca bine si cel mic, sa nu mai tuseasca. Cum se inteleg copii?

Mama lui Licurici, ce lapte praf i-ai dat? Daca papa asa putin completare nu poti sa pui in biberon dimineta de la tine? E mai greu la inceput pana se obisnuieste cu alt fel de lapte, dar o sa-i placa apoi.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Vorbeati de performantele bebelusilor vostri. Sa spun si eu despre Alexutza mea. O singura data a reusit sa se intoarca de pe burta pe spate (cred ca din greseala a reusit...hahaha), de pe o parte pe spate sau de pe spate pe o parte se intoarce mereu, nu intinde mainile dupa jucarele decat daca i le pun eu pe burtica ei, le ia si le zmotoceste (a se citi ca se lupta cu ele sa le bage in gura, cum face de altfel cu tot ce prinde). Daca o pun pe spate se impinge in calcaie si merge ca racul de trebuie s-o trag inapoi de picioare cand ii pun pampersul. Uneori se ridica in cap si in calcaie ca si cand ar vrea sa faca podul de jos. Cel mai mult ii place sa stea in picioare daca o tin de la subrat si are o fortaaaaa.....
Ce mai stie sa faca?!?! Pai stie sa gangureasca, sa chiuie, sa rada in hohote mai ales cand o schimb si ii mananc burtica..si mai stie sa faca multe, multe balute...hihihi. De ceva vreme isi duge cu precizie degetul in gura si-l suge cu pofta. Inainte isi punea palma pe fata in timp ce gurita era deschisa si tragea de ea pana se pomenea ca i-a cazut un degetel in gurita si hatz pe el!
Cam asta stie fata mea sa faca la 4 luni jumate. Cele mai multe "performante" le-a obtinut dupa 3 luni jumate. pana atunci cam puturosica.
Acum o pun si intr perne si stiti ce face? Sta cat sta iar apoi se impinge in calcaie, isi ridica fundul in sus si aluneca pana ajunge culcata. Asta cand nu mai vrea sa stea in fundulet.
Degetele la picioare nu si le-a descoperit inca iar la manute se mai uita uneori dar nici astea nu o pasioneaza cine stie ce.
Urmareste tot ce misca in jurul ei, daca ii mut o jucarie sau daca se plimba cineva pe langa ea. Dupa zgomote nu prea se orienteaza decat daca are chef.
Hai ca am scris destul despre ce stie sa faca....

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Buna mamici!
Eu abia mi-am adormit puiul si am intrat sa vad ce mai faceti .
Scria cineva de dureri de spate de la peridurala -am si eu ,stie cineva daca vreo terapie ajuta ?sau e pentru toata viata ?

ana-a si fetita mea e la fel ca si a ta adoarme cu sfircul in gura si nu pot sa-i bag suzeta ca o scoate cu minuta din gura :-) mai nou baga tot in gurita -jucarii,paturica ....ce mai vorba vrea sa incerce la gust totul .

De la pediatra am niste informatii despre diversificare si m-am gindit ca poate fi la cineva de folos .Citeva sugestii:

-pentru a hrani copilul e bine de folosit scaunul de masina sau il puteti tine intr-o pozitie semiculcata .
-introduceti cerealele cu adaos de fier (de orez , sau altele)
Amestecati 1 lingura de cereale cu apa,lapte matern sau formula cu 2-4 linguri fluide .
-folositi o lingurita si atingeti buzele copilului cu ea .Lasati-l sa suga mincarea din lingura cu reflexul pe care il are deja.
-dupa ce accepta mincarea asa incetul cu incetul ii puteti da cu o consistenta mai cremoasa.
-incepe prin a hrani copilul o data pe zi si dupa ceva timp de 2 ori
-fiti foarte rabdatoare cind incepeti. .Aveti grija sa nu dati prea multa mincare la copil .
-intotdeauna dati mincare solida inaintea laptelui matern sau a formulei .Daca lasi copilul sa se sature cu lapte nu va vrea sa manince solide.
-nu adaugati sare ori zahar la mincarea preparata in casa .
-mierea nu se introduce pina la un an de zile (poate face botulism )

simplu meniu pentru bebei de 4-5 luni
dejun -cereale (2-4 ling.)
cina-cereale(2-4 ling)
+ lapte matern sau formula (150 -210 ml ) 5 ori pe zi .

Cam atit pentru azi ma duc sa ma culc .Si informatiile le am de la pediatru ,dar fiecare face cum vrea .
pupici
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Pana la urma nu i-am dat nimic pt febra si vad ca e destul de linistit, cat e el de obicei.
Mihaela, chiar vroiam sa intreb ce vaccinuri sa fac in Ro. Inteleg ca singura diferenta e ca aici nu se face antiTbc, dar potialege sa faci antimeningita. In rest e la fel, pt primul an de viata.
Dupa aceea noi mai putem face intr-o doza unica antirujeola (care o faceti si voi) antipojar si antioreion. In Romania toate alea care le-ai scris sunt obligatori?
Noi la aproape 3 luni, nu ne intoarcem de vpe o parte pe alta. Cand il pun pe burtica sta pe coate, cu torsul ridicat, gangureste si n-are nici un gand sa schimbe pozitia. Daca se plictiseste, lasa capul jos si incepe sa planga. Asistenta mi-a zis sa-l pun pe-o parte ca sa-l stimulez sa se intoarca, dar eu nu inteleg de ce sa-l grabesc. Fiecare copil are ritmul lui si daca nu e ceva patologic de ce sa-l fortezi? Asa gandesc eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Buna fetelor!
Cred ca asta e ultimulmesaj pt urmatoarele 2 sapt pt ca plecam la botez...sambata il facem la Gaesti (de acolo e sotul)..eu dupa cum v-am spus sunt super stresata, mai ales ca acum s-a stricat si vremea, iar Ina e tare sensibiloasa la frig simaiales la miscari bruste..eu o tratez ca pe un fulgulet...ufff..tare greu osa fie..cred cao sa plangem cot la cot amandoua.
Dupa botez plecam la Valcea sa ne pumen cercelusi..sa aratam si noi ca o fetita..si acolo alt chin.
VA rog mult sanetineti pumnii sa trecemcubine peste tot.
Apropo de botez..aveti idee, noi parintii tb sa ducem ceva la biserica..gen prosop, sapun, etc?

Vad ca toate va laudati cu performantele uriasilor vostri..pai sa ne laudam si noi...cand suntem cu burtica plina gandurim si chiuim de mama mama..si radem cu gurita panala urechi, inca nu am ras in hohote.
Pe burtica tot nu ne placesa stam prea mult..o mai fraieresc cate putin lasand-o sa se uite la tv..v-am spus ca e mare televizomana.
Mai are cateva toane..de ex la mine sanul stang e mai productiv in laptic si se cam ineca..sia asociat pozitia dealaptat cuasta si numai vroia deloc sa ia sanul stang..asa ca pana laurma am fraierit-o sitb sa o pun in aceeasi pozitie ca la sanul drept..adica ii pun o perna sub fundulet si o tin la subtioara ..ca altfel, inpozitia normala tipa de mama mama si nu vrea sa pape.

A maipatit cineva asa ceva?
Cam atat ca m-am lungit cam mult.
Va pupicim,

Ania & bebitza Ina (23 oct 2004)
Inutza televizomana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Anielas, va tinem pumnii sa va intoarceti cu bine acasa si o sa vezi ca o sa fie ok la botez.
La mine dreptul era mai plin dar n-am patit asa ceva. La cat era de lacoma cred ca se enerva mai degraba ca nu poate sa pape tot. Daca ai pacalit-o cu miscarea aia, foarte bine! Mie nu-mi trecea prin cap!

Crini, alea sunt vaccinurile obligatorii care se fac in Romania. Pe langa astea poti sa optezi sa-i mai faci si altele.

Davina, multumesc mult pt info legate de diverficare. Mi se par foarte bune si utile.

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Davina, nu vazusem mesajul tau, multumim pentru informatii. Ce-i aia botulism?
Anielas va tinem pumnii pentru botez si calatorie.
Vroiam sa va intreb, voi cam de cate ori pe zi schimbati pampersul? Si ce masura folositi?
Ca la al meu a inceput sa-i iasa cand face kk, dar nu pe la picioruse ci pe la mijloc si ma gandesc ca ori tb sa-l schimb mai des, sa aiba pampersul uscat inainte sa faca kk, ori sa iau o masura mai mare. El are 6700 si eu folosesc 3(4-9kg).Urmatoarea ar fi 7-18 si mi se pare cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Eu ii schimb cam de 4-5 ori pe zi pampersul. Noaptea nu i-l schimb pt ca nu se trezeste.
Ea are cam 6 kg si putin si folosesc nr 3 de la pampers. Cand face kk mai mult avem si noi accidente si iese pe sus, pe la spate chiar daca pampersul de abia fusese schimbat inainte. Asta e, se mai intampla!

Nina, ai scris reteta de mucilagiu de orez?

Mihaela si papusica mica Alexia Maria (26.08.2004)
Alexia, de 4 luni +
Evenimentele din viata mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut,

Anielas, succes la botez si la facut gaurite in urechi papusicii Inuta.
Mama lui licurici, exact asa a inceput si la mine scaderea productiei de lapte, la masa de seara. Si eu am sperat la inceput ca se poate regla situatia, dar m-am impacat cu ideea si acum primeste domnisoara Alma completare de cate ori are nevoie si uneori chiar o sticluta intreaga de lapte praf cand e "secat izvorul", dupa cum spuneai. Oricum ar fi, eu iti doresc sa-ti fie licuriciul sanatos ca asta e cel mai important.
Crini, si Alma mea e la fel de mare ca bebelusul tau si am avut si noi asemenea accidente, mai ales ca ea faca kk o data pe zi si atunci ii e scutecelul plin la maxim (daca se poate spune asa sau da pe afara si folosim si noi numarul 3 (midi ii mai spune aici).Si noi folosim cam 5 scutecele pe zi ca si ea doarme noaptea si nu o mai trezesc. Ce-i drept ca dimineata sta scutecelul sa plesneasca de plin ce eOricum, eu m-am dotat cu destule body-uri (intre 10-15 bucati la fiecare marime) ca sa fiu sigura ca nu am surpriza de a nu mai avea nimic la indemana cand nu am vreme sa spal si calc.Spun asta, deoarece eu ii dau obligatoriu un body pe sub hainute ca si tine mai bine scutecelul si ii tine si ei de cald la spate.
Si bebelusii vostri fac efort cand produc ceva in scutecel?Intreb deoarece Alma se incordeaza toata si ii ies lacrimute in ochisori cand face kk. In plus, se face si rosie ca racul.Trebuie sa mentionez ca excrementele sunt absolut normale si la consistenta si la culoare, deci ca o pasta, nici prea tare, nici prea moale.
A propos de progrese, la Alma vad cate ceva nou in fiecare zi. De intors se intoarce de ceva vreme buna. Aseara m-a speriat putin deoarece avea tendinta sa se ridice in fundulet de mai multe ori consecutiv. Eu nu mai stiu de nici un bebe de inca nici 3 luni sa vrea sa stea in fundulet. Ea e foarte activa de obicei si nu sta nici o clipa linistita, iar ieri o luasem la dans prin casa ca sa fac si eu miscare, insa la un moment dat imi rupea bratele de grea ce era si am pus-o in balansoarul ei de unde ea voia sa se ridice si aproape ca statea in fundulet de una singura.A vazut ca nu o iau in brate si a tot repetat actiunea. Eu ma gandesc ca inca nu e bine pentru spatele ei (corectati-ma daca gresesc) sa stea asa si de aceea eu nu am fortat-o nicicand sa faca asta, o lasa sa se dezvolte normal, sa vina totul de la sine.
M-am cam intins. E vremea sa iesim la plimbare si azi.Pupici,

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
Alma, sufletel mic si iubithttp://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare!

Noi avem la activ o trezire in noaptea asta pe la 1... nu s-a mai intamplat de mult...in rest veselie in cartier...

Ca tot scria Davina de diversificare... la noi spun astia in toate cartile..."laptele este alimentul cel mai important pt. copilul pana la un an, nu trebuie sa lipseasca de la nici o masa (Capraru spune ca incet incet se elimina laptele la masa de solide), se da mai intai laptele si abia apoi completarea....noi asa am inceput...azi o sa fim la a doua masa... dupa ce ii dam 7 zile si vad ca totul e ok.. mut orezul pe seara si incep dimineata cu alta cereala.. orge nu stiu ce inseamna in ro. ( poate ma ajuta danyce)... si pe la 5 luni poate incepem cu legumele...eu la fructe m-am hotart dupa legume... cum are refluxul nu vreau sa inrautatesc cumva situatia...si dupa 6 luni ajungem la carnita... atunci KK sub forma de bomba atomica:)

Si tot am vrut sa va spun... cica morcovii contin multi nitrati si care sunt daunatori la bb pana la 1 an in special pana la 6 luni de asta se recomanda sa se arunce prima apa de fierbere si piureul sa se faca cu apa noua...

Frosa tot te-am urmarit sa mai apri... noi suntem de aceiasi zi:)


A mea nu se intoarce... a zis pediatra ca e pregatita( adica are toate celelalte abilitati fizice sa o faca) dar nu vrea trebuie sa incerc si eu cumva sa o stimulez. Pe burtica protesteaza... a zis sa o pun mai des si sa o las chiar daca face scandal...
cam asta-i pe azi..
numai bine
Timea

Mergi la inceput