Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

Fetelor, aceste preturi mi se par aberante. Eu stiu ca e de datoria unui preot sa te cunune, nu sa te usuce de bani.
Noi vom merge la Biserica Sf. Dumitru de pe Colentina. Deja am dat avans 500.000 lei. Nu stiu cad va costa la final.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: Biserici
postat de georgiiana, 10/05/2005, 11:03:33


Buna miresici si foste miresici !:P E prima data cand scriu la sectiunea "Botezuri, nunti, petreceri", dar am urmarit toate discutiile voastre. Ma bucur ca am gasit multe informatii de care nu aveam habar :) .As avea si eu o intrebare. Cat este plata la biserica ? Asta pentru ca am inteles ca nasa plateste si nu as vrea sa o bag la prea multe cheltuieli. E diferenta de preturi intre biserici (ca asa am auzit)? Eu abia m-am hotarat sa ma casatoresc , am gasit deja si restaurantul , mi-am luat si pantofii, nunta o am pe 20 august(apropos, Catalin sau cine se mai ocupa de liste , ma puteti introduce si pe mine pe listuta? ) Va sarut pe toate .



raspuns postat de alexa, 10/05/2005, 11:11:11

Am auzit ca la biserica din incinta politehnicii dai cat poti(vrei) nu ti se impune o suma. Te poti interesa.



raspuns postat de flafi, 10/05/2005, 11:12:24

Buna!
georgiiana spor la pregatiri! Si eu am nunta tot pe 20 august, deci vom nunti in acelasi timp.
Sa-ti povestesc ce stiu eu despre platile la biserica: am fost la o cununie religioasa la o biserica veche prin centru- spre rusinea mea numai stiu cum se numeste- dar iti pot spune ca mama miresei a dat la biserica pentru 3 preoti si cor 10.000.000 lei . Exagerat dupa parerea mea, dar ce vrei a fost moftul lor.
Eu am dat la biserica Sf. Vineri, e pe langa Casa Presei, 500.000- atat. Maicuta de acolo mi-a zis ca daca nasii sau altcineva doreste sa dea mai mult, sa fac o donatie e treaba lor, dar pt nunta ei nu cereau bani, dar cum anul trecut multi nu s-au mai prezentat au hotarat ceara o suma in asa fel incat omul sa se simta legat si sa se prezinte la propria slujba.

Prin urmare depinde de biserica la care vrei sa mergi, de cati preoti vrei, ce preoti vrei etc.



raspuns postat de roxygeo, 10/05/2005, 11:17:12

Bine ai venit in rindul miresicilor!

Taxa oficila e foarte mica - cive sute de mii, dar cam la toate bisericile ti se va cere o suma intre 1.5 milioane si 10-11 milioane, asta in functie de biserica, numar de preoti, cor, etc.
La Domnita Balasa, unde vom face noi, ne-au cerut 7 milioane, la Biserica Alba era vreo 3.5 milioane, iar la o Bisericuta pe linga Dristor, preotul nu a cerut nimic - doar daca vor mirii sa lase ceva.

Asa ca trebuie sa mergi sa vezi....apropo cred ca e un subiect mai vechi pe aceasta tema....Catalin crezi ca ne poti ajuta????



raspuns postat de pyssy, 10/05/2005, 11:22:54

La biserica unde facem noi cununie ( biserica din Muzeul Satului) preotul ne-a zis sa dam " cat ne lasa inima" si in functie de slujba daca ne place sau nu .
Pretul probabil depinde de cat de pretentios e preotul


Asta-i biserica noastra
http://pg.photos.yahoo.com/ph/pyssy03/detail?.dir=a58c&.dnm=5a6b.jpg&.src=ph



raspuns postat de krelia, 10/05/2005, 13:00:33

georgiiana, am gasit eu subiectul mai vechi, dupa ce am "forat" indeajuns........
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40145

Sper sa-ti faci o idee...ceva.....eu nu vreau sa ma gandesc deocamdata, dar parca vad ca pun vreo 7-8 mil. deoparte pentru d'ale popii...asta e!
Pup
PS. du-te la miresici de 2005 si roag-o pe Bibyrox sa te treaca pe listutza. Ea este sefa de trib acolo!

Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de georgiiana, 10/05/2005, 18:50:35

Mersi mult , dragelor! Intamplator azi am trecut pe langa biserica Sf. Dumitru (piata Obor), am intrat si am intrebat . Costa 3 milioane cu tot cu cor , dar nu se poate fara cor . Am uitat insa sa intreb, cine plateste cheltuiala bisericii, nasii sau mirii?Am mai intrebat preotul despre chestia cu casatoria in acelasi an la 2 frati sau surori , mama si fiica , etc . Daca va intereseaza , e doar o superstitie. Sora mea s-a casatorit doar la starea civila , dar a facut un bebe si a amanat nunta. Ne gandeam sa o faca si ea anul asta . Mersi Krelia pt link si Roxygeo pt "pila" la Catalin.Va pupic.



raspuns postat de alice elena, 11/05/2005, 11:52:45

Buna!!!!!

Si noi tot la Domnita Balasa facem! Slujba este ff frumoasa si corul de asemenea! DAR si Pretul este pe masura... si la sfarsit te cam obliga sa iei o icoana doua (pe mire) de vreo 1-2milioane.

Va pup!

ALICE



raspuns postat de nushulica, 11/05/2005, 15:04:48

pentru cele care va intereseaza in iasi la biserica barboi taxa e de 1.5mil si mai trebuie platit corul care e in jur de 1 mil(nu mai tin minte exact) se cere avans min 500.000 eu atat am dat,si mai trebuie 3 kg de ceara duse inainte de nunta la biserica
cam multe



raspuns postat de pyssy, 11/05/2005, 15:12:13

Pt ce trebuie ceara ? Prima data cand aud asta ..



raspuns postat de olguttza, 11/05/2005, 18:34:05

Nici io n-am mai auzit de ceara
Dar stiu ca taxa la biserica e unica (nu ma refer aici la manastiri!): 500.000 lei. Asta e pretul pentru care se da chitantza. Ce depaseste e "afacerea" preotului...



raspuns postat de kriss79, 11/05/2005, 19:13:50

tot in iasi, la biserica sf nicolae domnesc taxa este de 1 mil lei si nu trebuie sa aduci nimic.taxa se plateste cat mai repede,rezervarea tine 2 zile, daca nu aduci taxa te taie de pe lista. Si mai trebuie sa mergi cu vreo 6, 7 luni inainte. Eu am fost la inceputul lunii martie pt 2 iulie si era deja full, mai ramasese loc doar la ora 15 sau ultima, la ora 21(cu posibilitate sa inceapa la 20,30) si am ales ultima



raspuns postat de nushulica, 11/05/2005, 22:20:29

nici eu nu am mai auzit pe nimeni dar daca asa mi-a cerut coana preoteasa??? ce sa fac eu ...daca nu duc pana vinerea dinaintea nuntii e de naspanu ma mai marit, iar taxa e posibil sa fie asa cum ziceati si voi ca mie mi-a taiat chitanta pe 500.000 care i-am dat avans si pe restul inseamna ca nu-mi mai dau mai ales ca atunci toata lumea e cu gandul la cu totul alte chestii decat o amarata de chitanta



raspuns postat de Viovio, 11/05/2005, 23:10:31

Taxa oficiala e,asa cum stiti si voi,citeva sute de lei.
restul...depinde cum gindeste preotul.
Noi am cununat anul trecut pe vremea asta, la Razoare si ne-a costat 5 milioane.
Si sa stiti ca mai exista un criteriu dupa care taxa "de dupa"poate creste...
Depinde cine sunt nasii,mirii...
Acum trei ani la Elefterie s-au cununat nasii nostrii.
Li s-a spus ca taxa este de 3 milioane.
Dupa ce au vazut cine le sunt nasi(nasa lor e vedeta de televiziune),taxa a crescut brusc la 7 milioane.
Asa e viata!


Violeta mami de printesa Cristiana Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

nasoala viata vioviopai de ce sa modifice taxa???si mai zici ca preotii sunt oameni cinstiti...poate or fi si cativa cinstiti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Viovio spune:

quote:
Originally posted by nushulica

nasoala viata vioviopai de ce sa modifice taxa???si mai zici ca preotii sunt oameni cinstiti...poate or fi si cativa cinstiti...



Or fi,trebuie doar sa-i gasesti cind ai nevoie.


Violeta mami de printesa Cristiana Bianca
POZE CU BIANCA

Daca plingi ca ai pierdut soarele...,lacrimile te vor impiedica sa vezi luna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia-mihaela spune:

Dragutzele mele eu am nunta pe 1 octombrie si tot la Domnita Balasa o fac. La fel ca si la voi, taxa este de 7.000.000 lei din care am dat un avans de 2.000.000lei. Slujba se tine cu 3 preoti (cred) si cor. Am inteles ca aceleasi pret il are si biserica Sf. Spiridon Nou.

va pupic pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellamiss spune:

Noi avem cununia pe 16 iulie la Manastirea Casin.Toata taxa este 6.500.000 lei. Am dat avans 5.000.000 lei.Am auzit ca este super, au si cor.

photos.yahoo.com/ellamiss2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Noi facem cununia la Biserica Pogorarea Sfantului Duh din IOR si ne costa 4.000.000 lei din care am dat avans 2.000.000 lei.

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by ratusca1977

Noi facem cununia la Biserica Pogorarea Sfantului Duh din IOR si ne costa 4.000.000 lei din care am dat avans 2.000.000 lei.

http://compage.totalnet.ro/edy/



Te referi la Catedrala? Biserica din apropierea magazinului Titan?
Peste cateva saptamani botezam si cununam la o biserica ,(nu stiu cum se numeste biserica)de langa IOR la intrarea in parc este o statuie, biserica este langa o farmacie, nu stiu exact cum sa explic, sper sa intelegi ce incerc sa spun. Viitori fini au fost la biserica sa se informeze si preotul a spus ca nu impune o taxa, fiecare da cat poate.
Oare cat sa dau pentru doua slujbe?
Cunosti biserica?Cum se numeste?
Te rog, raspunde-mi Merci

Lidia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Draga Alexa, biserica de care vorbesc eu este pe partea cu magazinul Titan, este din lemn si in stil maramuresean, e chiar langa restaurantul Yesterday, aproape de pod. Despre asta vorbesti tu? Parintele se numeste Adrian.

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa spune:

quote:
Originally posted by ratusca1977

Draga Alexa, biserica de care vorbesc eu este pe partea cu magazinul Titan, este din lemn si in stil maramuresean, e chiar langa restaurantul Yesterday, aproape de pod. Despre asta vorbesti tu? Parintele se numeste Adrian.

http://compage.totalnet.ro/edy/





Am inteles, nu vorbim despre aceasi biserica. Ma refeream la biserica de pe strada Campia Libertatii.Cum se numeste biserica? Voi merge sa vad biserica si sa vorbesc cu preotul ca sa nu am vreo surpriza in ziua respectiva.
Merci

Lidia

Mergi la inceput