Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ratusca1977 spune:

Alexa, poate confund eu, stiu o biserica pe unde ai zis tu, e nou construita, parca se numeste Sf. Mercurie cel Mare sau cel Nou, nu sunt sigura. Daca aflu iti spun.

http://compage.totalnet.ro/edy/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Cine stie sa-mi spuna si mie de vreo biserica in zona baneasa sau apropieri/imprejurimi, (daca are si cor, nu ma supar ), manutzele sus!!!
Pliiiizzz
(ah, in afara de man. casin)

Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

quote:
Originally posted by krelia
Cine stie sa-mi spuna si mie de vreo biserica in zona baneasa sau apropieri/imprejurimi, (daca are si cor, nu ma supar ), manutzele sus!!!



Stiu o biserica situata undeva intre Gara Baneasa si podul Baneasa, vis-a-vis de o benzinarie Petrom. Nu as putea sa-ti spun daca are sau nu cor. Si undeva mai departe, pe Nicolae Caranfil, langa nu stiu ce cimitir (mai aproape de statia de metrou Aurel Vlaicu), am mai vazut inca o biserica. Nu am intrat in nici-una. Le stiu doar ca trec pe langa ele, in drum spre birou.

Steluta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Steluta

quote:
Originally posted by krelia
Cine stie sa-mi spuna si mie de vreo biserica in zona baneasa sau apropieri/imprejurimi, (daca are si cor, nu ma supar ), manutzele sus!!!


.....Si undeva mai departe, pe Nicolae Caranfil, langa nu stiu ce cimitir (mai aproape de statia de metrou Aurel Vlaicu), am mai vazut inca o biserica. ....


Mersic, Steluta!...de cea de pe Caranfil auzisem si eu!
Mai vreau, mai vreau!

Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisu_miau spune:

Da' Casin ce-are? E super frumoasa! Din cate stiu e cea mai mare din Bucuresti.

Pisu_Miau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

N-auzi soro, ca in afara de casin? Poa' sa fie cea mai cea...nu vreau io!
Mi-am adus aminte...e una pe pod la Baneasa...asa, cu un fel de turn, daca vii dinspre ambasada chinei, se vede...stiti de ce zic??


Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by krelia



Mi-am adus aminte...e una pe pod la Baneasa...asa, cu un fel de turn, daca vii dinspre ambasada chinei, se vede...stiti de ce zic??


Krelia...viitoare printzesita
Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"




Iti ring a bell daca-ti zic ca se num. Biserica lui Hristos ? Iti zisai si la Mirese, soro, nu e ortodoxa.
Cat despre cea de pe Scoala Herastrau, ca asa se num. strada, nu Caranfil, stie fata sigur, ca doar in Aviatiei am stat, e micuta si cam... prafuita. Si nu are cor...
Incearca la Man. Cristiana, la intersectia B. Vacarescu cu Sos. Pipera-Tunari, imediat dupa Citroen faci stanga, spre Tunari si prima straduta te duce direct la man. Vezi ca e si un indicator cu Man Cristiana. Man e de maicute... Mamei mele ii place mult acolo, dar eu nu stiu cum sa-ti spun ca este...

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Si daca nu e graba mare, Krelia ( si parca nu e... ), cand ne vedem, iti aduc o carticica in care sunt toate bisericile din oras. Pe net nu ai sanse sa gasesti asa oferta, ca doar am cautat si eu...

Raza de soare

"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalin spune:

Subiect initial: "Manastirea Casin?"
postat de krelia, 05/07/2005, 15:46:35


Fetele, help!!!
Am tot sapat prin forum si n-am gasit mai nimic....
Exista vreo superstie legata de aceasta manastire/biserica??
Cum ca n-ar fi bine sa te casatoresti acolo?? Si de ce?
Stiti vreuna dintre voi??
Spuneti-mi ca sunt nebuna si ca nu exista asa ceva, da da daaaa???
Pupici

Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de dilaural, 05/07/2005, 16:04:29

Si eu am auzit nu mai stiu in ce circumstante ca nu e bine sa faci nunta la Casin si la Biserica Alba... Dar stai linistita ca o explicatie pertinenta nu stie nimeni sa dea!
Sunt numai vorbe de babe...
Sor-mea s-a casatorit acum 11 ani acolo, cumnta-mea anul trecut tot acolo...
Si stiu ca e bataie pe Casin pentru ca e mare, spatioasa, are un cor frumos si e foarte impunatoare...
Eu zic sa stai linistita ca D-zeu ne primeste si ne ocroteste din orice lacas al sau sau chiar de oriunde altundeva...

Bafta

Dilaural



raspuns postat de krelia, 05/07/2005, 16:11:40

Eh, inca vreo 2-3 sfaturi din astea si ma linistesc si yo cu capu'...ca prea o iau razna cu superstitiile astea, pe cuvant...
dilaural, sar'mana la fata!
PS. dk totusi "egzista" fro esplicatie, eu sunt dispusa s-o ascult

Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de Raza de soare, 06/07/2005, 08:20:47

Vezi, Kreliut, ca nu-s singura care am auzit de superstitiile astea ? Dar de ce nu asculti si nu intrebi vreo 2 preoti, pentru linistea ta ?

Raza de soare



raspuns postat de pisu_miau, 06/07/2005, 08:26:02

De-astea am auzit legate de multe biserici!
Eu stiu o fata care si-ar fi dorit sa faca nunta la Elefterie dar soacra-sa, femeie bisericoasa cika, i-a zis ca dom'le nu ca nu e bine sa faci nunta acolo! Ea si-ar fi luat rochita din mai (are nunta la sfarsitul lunii iulie) si soacra ca nu, nu e bine sa iei nimik in mai, nu e bine sa ai verighete de aur alb, etc, etc, etc,
Eu zic sa nu va luati dupa vorbe de-astea ca nu sunt bune de nimic, poate doar sa flateze babe care se vor si intelepte daca tot au imbatranit!

Pisu_Miau



raspuns postat de krelia, 06/07/2005, 08:56:37

Originally posted by Raza de soare
Vezi, Kreliut, ca nu-s singura care am auzit de superstitiile astea ? Dar de ce nu asculti si nu intrebi vreo 2 preoti, pentru linistea ta ?



Da iubita, da' io's cu capu', ce vrei? pana nu ma conving singura, nu am leac..
Si cu preotii, ti-e clar..hmm, de unde sa stie popa X de la bis. sf. nu stiu care daca exista vreo superstitie legata de man. casin??


Originally posted by pisu_miau
Eu stiu o fata care si-ar fi dorit sa faca nunta la Elefterie



Viitorii nostri nasi au facut cununia religioasa la Elefterie, acum 4 ani si le merge destul de bine...material ..au mai avut ei divergente pe tema , dar si-au revenit...acum sunt in gretzili...vreau si iooooo [:I)]

Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de floricika, 06/07/2005, 10:02:17

Eu am cununia religioasa pe 20 August la Manastirea Casin. Nasii mei au avut nunta anul trecut (in mai, apropo) acolo si le merge foarte bine, si-au luat casa, acum o renoveaza, ne nasesc pe noi...Nasii nasilor nostrii (la noi e o adevarata traditie cu aceasta biserica) s-au casatorit acum 4 ani acolo si sunt foarte fericiti, au o casa(pe pamant) o fetita si un baietel...O familie reusita, ce sa mai. Eu nu cred in superstitiile astea, sunt convinsa ca Dumnezeu ne binecuvanteaza oricum atata timp cat ne iubim si eu zic asa : Atunci cand doua suflete se iubesc, uniunea este deja facuta in Ceruri.
Bucura-te de iubirea pe care o traiesti si lasa-i pe altii sa se chinuie cu superstitiile!



raspuns postat de krelia, 06/07/2005, 11:15:35

floricika, noi voma vea cununia tot in august, pe 26 si mi-ar placea sa fie la Casin
hm....parca incep, incet-incet sa-mi mai revin..
Multumesc, dragele mele!


Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de anangel_lexi, 06/07/2005, 12:22:56

Parintii mei s-au casatorit la Biserica Alba si, daca tata ar fi trait, anul asta ar fi aniversat 30 de ani de casnicie. Cat despre Casin, e tot numai o superstitie. Nadia Comaneci a facut parca tot acolo nunta, sau ma lasa memoria?



raspuns postat de krelia, 06/07/2005, 12:31:49

Ingerashule, beats me daca stiu unde isi facu Comaneci nunta.....da', se pare ca la ea nu se prea lega superstitia....
Stii cum se zice, de ce ti-e frica, de aia nu scapi...

Krelia...viitoare printzesita



raspuns postat de ralnied1, 06/07/2005, 22:29:38

Krelia, eu sunt din Iasi, dupa cum se vede... Nu am habar de manastirea Casin (stiu doar ca exista)... Totusi, care e faza? Despre ce superstitii ar fi vorba? Intreb din curiozitate...
Da' de unde stii ca ar fi vreo superstitie legata de acest lacas?



raspuns postat de krelia, 07/07/2005, 10:26:05

Pai surato, asta incerc sa aflu si yo, da' nu vezi ca nici un rezultat? Fetele "zice" sa ma calmez....si eu sunt cam
...mai astept...poate ma calmez intre timp..si daca aflu care-i superstitia...zic.

Krelia...viitoare printzesita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

Hai ca m-am calmat!
Acu', caut ceva tot de prin zona aia......sau, baneasa...floreasca...etc..

Krelia...viitoare printzesita

Un cerc de prieteni nu se face cu compasul.
26 august 2006

"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput