Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by cristina_26

Buna Raza de Soare,

Eu am platit la biserica 2 milioane avans, acum vreo luna. Preotul ( mai in varsta si cu o barba stufoasa, nu stiu exact cum il cheama) ne-a zis, mie si prietenului meu , sa mai mergem acolo inainte cu 2 sapt . de nunta sa ne spovedim.
Dar nu ne-a zis nimic de cor, de cati preoti vor fi in total si nici cat mai trebuie platit in continuare.Mai erau si alte perechi care asteptau , in afara noastra, cred ca de aceea era grabit.
Multumesc mult!!!!


Este preotul paroh Surubaru. Atat am dat si noi avans, iar la nunta "cat vor nasii, da' sa fie bine pt toti" (noi ne gandeam la 1 mil/preot, insa nasii decid); pe langa Surubaru mai vin 2 preoti. Daca vrei cor, care este format din 3 pers, costa 2 mil.
Ai grija ori sa va treaca in agenda ori sa iti dea chitanta!
Da, daca mai sunt persoane care vor informatii, te expediaza repede. Depinde si in ce zi ai mers... Pe noi ne cheama la spovedit, impreuna cu nasii, in joia/vinerea dinaintea nuntii. Si bine ar fi sa putem tine post. Te mai pot ajuta ?

AMR 24 de zile pana la nunta

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M&M spune:

Multumesc mult , Raza de Soare. Acum sunt lamurita, dar daca mai intervine ceva sau daca am uitat ceva, te mai intreb.
O zi buna si inca o data multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by cristina_26

Multumesc mult , Raza de Soare. Acum sunt lamurita, dar daca mai intervine ceva sau daca am uitat ceva, te mai intreb.
O zi buna si inca o data multumesc


Cu placere si multumesc pt urare! Daca te mai pot ajuta... oricand!

AMR 24 de zile pana la nunta

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vickyfilip spune:

si noi tot la sf. maria o sa facem cununia religiosa..
ni s-a zis si noua acelasi lucru, tot cu parintele surubaru am vorbit, dar in privinta corului ni s-a zis sa anuntam cu 2 saptamani inainte daca vrem. vor fi minim 6 coristi si vor costa 2 mil. au zis ca ei nu au corul lor, aduc din alta parte corul numai la cerere dar ne-au asigurat ca la nunta vor fi 2 diaconi care canta foarte frumos si de care vom fi foarte multumiti in cazul in care nu optam pentru cor.

trebuie sa aducem asa:
mirii- certif casatorie + verighete
parintii- vin(2 sticle)+ piscoturi.

am intrebat daca trebuie adus si un prosop (asa stiam eu) si au zis ca nu.
atentie ca parintele surubaru este foarte punctual, nu ii convine sa se intarzie la biserica nici 5 min. aceasa informatie o am dintr-o alta sursa. cam atat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by vickyfilip
vor fi minim 6 coristi si vor costa 2 mil. au zis ca ei nu au corul lor, aduc din alta parte corul numai la cerere dar ne-au asigurat ca la nunta vor fi 2 diaconi care canta foarte frumos si de care vom fi foarte multumiti in cazul in care nu optam pentru cor.

trebuie sa aducem asa:
mirii- certif casatorie + verighete
parintii- vin(2 sticle)+ piscoturi.


atentie ca parintele surubaru este foarte punctual, nu ii convine sa se intarzie la biserica nici 5 min.

Hai k ne strangem, cele cu Sf Maria...
Min 6 coristi? Doar 2 mil?? Chiar sunt curioasa cum e de fapt...

A, legat de lista cu ce trebuie... neaparat, nasii sa vina cu lumanarile!

Si da, preotul este ff punctual! Slujba de cununie dureaza 30 de min, cu pauza de alte 30, dak nu sunt f aglomerati.

AMR 22 de zile pana la nunta


Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyanna_s spune:

Buna fetele!

Stiti cum e la Domnita Balasa..am auzit ca nu prea se respecta "orarul"...se decaleaza si 2 ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu300 spune:

dyanna_s , fii linistita, nu doar la Domnita Balasa se decaleaza. De fapt peste tot se intampla la fel, difera doar intervalul orar. Totul este sa fii pregatita sufleteste sa astepti intre 30 minute si doua ore...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tehereea spune:

noi o sa facem nunta la biserica Sf Nicolae Tabacu, langa cazino victoria. noua ne-a placut foarte mult cum arata,desi nu e aproape de resturant sau de casa. o sa avem si cor de 9 persoane.important e sa nu intarziem , ca ne-a zis preotul ca ne va tine pana la sfarsit, ca nu vrea sa decaleze celelate cununii. si e la 6 ,o sa vedem noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura10 spune:

Vreau sa va dau un sfat, celor care fac cununia la BISERICA DOMNITA BALASA! Eu am fost in oct 2005 sa fac rezervare pentru nunta mea din 3 iunie 2006, ora 18,30, am platit 2.000.000 lei avansul. In dec, stiind ca se creaza confuzii mai ales acolo, am mai trecut sa verific. Nu m-au gasit in caiet... stupoare mare... m-au reintrebat si m-au trecut iarasi la 18,30. In ianuarie am fost sa-i intreb daca exista posibilitatea sa mut slujba la ora 18,00. Mi-au zis clar ca nu si eram in caiet cu 18,30 atunci. In mai la inceput am fost iarasi sa vb cu popa de una de alta si l-am mai intrebat "a ramas asa, la 18,30?" el se uita... nu e la 18,00, fara posibilitate de modificare dar cu siguranta mi-a zis ca tot la 18,30 va incepe slujba ca se decaleaza. dar invitatiile mele sunt pentru ora 18,30.

O cunostinta de-a mea de la care am tinut minte ca tre sa revin sa intreb, a patit si mai rau... in ziua nuntii avea programata slujba la ora 14, 00 parca si cand a juns acolo nu era trecuta in caiet, cu toate ca a dat bani si a trebuit sa stea paan la 7 seara ca sa intre ultima la slujba. Asa ca va sfatuiesc sa mai mergeti sa verificati ca parintele care tine caietelul este batran si nu prea mai tine minte... nu stiu de ce tocmai pe el il lasa sa faca treaba asta... dar asta este...
successsssss

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday spune:

Fetelor, am si eu o intrebare: Noi o sa avem nunta la Manastirea Radu Voda pe 30 septembrie. Am facut programarea in februarie. Oare e cazul sa ma duc sa o verific, sau o data stabilit ramane asa? Ca vreau sa fac invitatiile si am si un program super aglomerat acum si nu am timp sa ajung la biserica.
Multumesc frumos.

Mergi la inceput