Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by Raza de soare

quote:
Originally posted by blanca000

[red]Pai si ce nu te-a incantat la Sf. Spiridon? E mare..ca doar e catedrala (deocamdata singura din Buc.)


Nu este singura catedrala ! De ex, biserica unde ne vom cununa noi, este catedrala regala (Bis Sf Maria, din parcul Regina Maria).


si Catedrala Eroilor Revolutiei (nu'sh ce hram poarta) - mare, cu trepte, curte. N-are covor roshu pe scari, da are cimitiru langa

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia-mihaela spune:

quote:
Originally posted by andreea_trend


Mai fetelor... eu trecui sambata prin fata pe la Sf Spiridon si nu fusei asa incantata...
Eu vreau o biserica mare... cu trepte, gradina, covorul rosu il cumpar eu daca nu au...
Cine stie o asemenea biserica?
Am mai auzit ceva de Domnita Balasa... cine stie sa-mi spuna si mie ceva de ea?


Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer



Buna miresicilor! Eu am avut nunta anul trecut, pe 1 oct. si am facut cununia religioasa la Domnita Balasa. Ce pot sa spun: biserica e foarte frumoasa, corul e absolut bestial, dar problema e la bani...slujba a costat 6 sau 7 mil. (spre rusinea mea, nu mai stiu )si pe langa asta, la sf. slujbei, nasul meu a mai dat 1.500.000 pt 2 icoane sfintite.. Asta a fost, dar a meritat, a fost foarte frumos...

ps: daca vrei iti arat si ceva poze, da-mi un mesaj

pupici la miresici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violici spune:

Pupicesc la fete.
Eu sint una din cele noi- ca mirese-si citindu-va am si eu o nelemurire.
Unele dintre voi au criticat "putin" Biserica Floreasca de pe Dorobanti si am ramas pe ginduri.
Eu am ales biserica aceasta ptr ca ne e in drum spre restaurant si ptr ca ni sa parut destul de curata.
Problema e ca dind deja avansul spuneti-mi de ce sa ma feresc.
VA MULTUMESC.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxygeo spune:

Buna ziua miresici!
Andreea_trend
Noi am avut nunta anul trecut pe 05 iunie - cununia religioasa a avut loc la Biserica Domnita Balasa si dupa cum spunea Lucia-Mihaela si eu am fost foarte incintata...in primul rind de cor (sincer, din acest motiv am si ales-o) e pur si simplu superb. Biserica in sine e mare , somptuoasa as putea spune si are si o gradina in fata, si un alt aspect as spune destul de important - ai unde sa parchezi.
Cei drept ca a costat 7 milioane + 1.5 milioane (cele doua icoane)
Va pupicesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Drept urmare ca m-am plans atat de Sf. Spiridon... m-a pedepsit DD si m-a lasat si fara ea.... si ce-mi mai placea....
Am fost si la Domnita Balasa... ocupat de la 14 la 19 ... si mai o sansa la Man. Radu Voda.


Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blanca000 spune:

quote:
Originally posted by andreea_trend

Drept urmare ca m-am plans atat de Sf. Spiridon... m-a pedepsit DD si m-a lasat si fara ea.... si ce-mi mai placea....
Am fost si la Domnita Balasa... ocupat de la 14 la 19 ... si mai o sansa la Man. Radu Voda.


Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer



Deja s-au ocupat toate orele ...cat de devreme. Sa stii ca eu am fost ultima nunta la Sf. Spiridon , am intrat la 19.30 parca si a fost super caci nu ne-a grabit nimeni si totul a fost asa cum trebuie si ca timp si apoi cu felicitarile in biserica.
Fiind vara am intrat si iesit pe lumina asa ca pozele au iesit super. Noi chemasem invitatii la 20.30 la restaurant asa ca a fost totul bine.
Daca ai cum, eu zic ca nu e o problema sa pui nunta si un pic mai tarziu la biserica..abia ai timp pentru toate pregatirile.

Nunta noastra
Nasi de cununie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

Ultima persoana era programata la ora 19... iar preotul m-a sfatuit sa nu o pun la 19:30... pt ca se pot decala orele si pot intra chiar si pe la ora 21.
Mai mergem duminica la Man Radu Voda si la Bis. SF Ilie Gorgani...
Poate avem noroc... desi la Radu Voda nici nu mai sper...

HAI STEAUA!!!!



Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

Din cauza prognozelor meteo care anunta o vara la fel de ploioasa ca si anul trecut, am decis sa avem si o varianta de rezerva pentru cununia religioasa, si anume o biserica. Acum incepe chinul intrucat vrem o biserica cat de cat aproape de restaurant. Si cum cea mai apropiata biserica este Biserica Floreasca (Sf. Sofia) am intrebat acolo. Desi nu au decat o singura cununie pentru 15 iulie, singura ora la care au acceptat sa ne programeze a fost 17:00, precedenta fiind la 16:00. Ora aceasta este de neacceptat pentru noi deoarece restaurantul este la cinci minute de biserica, ceea ce inseamna sa incepem nunta la ora 18:00, iar noi intentionam sa ajungem la restaurant pe la 19:30-20:00. Am mai trecut, in drum spre casa, pe la Sf. Maria (Parcul Regina Maria) si acolo aveau liber de la 19:30. Un pic tarziu, dar totusi acceptabil. Problema este ca se afla la distanta destul de mare de local. Cine ma poate ajuta si pe mine cu vreo biserica in zona Floreasca/Baneasa/Primaverii? Multumiri anticipate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia-mihaela spune:

[quote]Originally posted by andreea_trend

Drept urmare ca m-am plans atat de Sf. Spiridon... m-a pedepsit DD si m-a lasat si fara ea.... si ce-mi mai placea....
Am fost si la Domnita Balasa... ocupat de la 14 la 19 ... si mai o sansa la Man. Radu Voda.


uite, mai am eu o idee: Biserica Icoanei, cica are un cor foarte frumos si cred ca e mai ieftina decat Domnita Balasa. ce zici? ia vezi, poate o sa-ti placa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_trend spune:

quote:
Originally posted by lucia-mihaela

[quote]Originally posted by andreea_trend

Drept urmare ca m-am plans atat de Sf. Spiridon... m-a pedepsit DD si m-a lasat si fara ea.... si ce-mi mai placea....
Am fost si la Domnita Balasa... ocupat de la 14 la 19 ... si mai o sansa la Man. Radu Voda.


uite, mai am eu o idee: Biserica Icoanei, cica are un cor foarte frumos si cred ca e mai ieftina decat Domnita Balasa. ce zici? ia vezi, poate o sa-ti placa.



Hihi... biserica lui Kreliutz....
O vazui... da mandra vrea ceva mai mare
Mersi....


HAI STEAUA!!!!

Nunta noastra
Poze
Nu te ascunde in spatele unei imagini false: oamenii te vor iubi mai mult daca esti sincer

Mergi la inceput