Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corason spune:

Buna,

Eu sunt noua printre voi, v-am urmarit de mult dar nu am scris pana acum.
Eu sunt mireasa pe 2 septembrie 2006, iar pana acum am reusit sa arvunesc restaurantul, am stabilit biserica, si sunt in discutii cu dj-ul, fotograful si cameramanul.
Apropo de biserica, am avut si eu un fix, sa ma marit la Casin. In studentie am fost la o colega ce si-a facut nunta la primaria sect 1 si cununia religioasa la Casin; mi-a placut atat de mult la Casin, corul, biserica, interiorul, incat la momentul respectiv am zis ca mi-ar placea sa ma cunun la primaria sect 1 si la Casin.
Dupa aproape 1 an l-am cunoscut pe viitorul meu sot care sta pe langa Casin, deci mi se poate indeplini visul cu primaria sect1 si casin.
Insa nu a fost asa, pentru ca atunci cand am inceput sa caut biserici, in primul rand m-am dus la Casin si surpriza, 5.500.000 avans si 1.000.000 in ziua nuntii.
Lucrul asta m-a degustat teribil si m-a facut sa renunt pt ca nu corespunde ideii mele de biserica, asa cum au mai zis fete, datoria lor, a preotilor este sa te cunune si nu sa te jecmaneasca (si spun asta chiar daca eu sau nasiii mei isi permit sa plateasca si la Casin).
Astfel am inceput sa mai caut si am descoperit o biserica, manastire cum nu mai este in Bucuresti.Este atat de calda si primitoare, impozanta, cu o curte mare, pe un delulet, in curte multi pomi si straturi de flori (nici nu vreau sa ma gandesc cum va fi acolo cand e totul inverzit si inflorit). Poate multe ati recunoscut din descriere Manastirea Radu Voda, ei bine despre ea este vorba si v-o recomand cu cea mai mare placere.
Oricum eu sunt foarte incantata si astept si pareri ale celor ce cunosc manastirea; apropo ei nu percep nici un fel de taxa, nici un avans, fiecare da cat "poate", nu cat il lasa sufletul, ca pana la urma totul se reduce la cat poti plati, si totul in ziua nuntii.
Si sincer faza ca fiecare da cat poate , pe mine daca as fi nasa m-ar face parca sa dau si mai mult. Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen e spune:

Buna,

Ma intereseaza si pe mine Manastirea Ghighiu este undeva in jud. Prahova , este f frumoasa si destul de renumita .
Are cineva idee cam ce tarif se practica acolo?

Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Corason, abia acum am vazut intrebarea ta. Eu am cununia religioasa la manastirea Radu-Voda. Tot ce ai spus tu despre acel loc este perfect adevarat. Intr-adevar odata intrat in acea curte, parca te rupi de tot balamucul citadin, te simti mai linistit...Eu am avut ocazia sa merg acolo cateva zile asta vara( in sensul de a petrece acolo cateva ore pe zi) si pot sa-ti spun ca dupa ce plecam aveam asa un calm de nu stiam de unde-mi vine.La sfarsitul acelor zile realmente am simtit o parere de rau ca nu mai pot petrece timp acolo.
Cat despre curiozitati cum arata vara, crede-ma pe cuvant ca eu cand am fost acolo in iulie( si tot in iulie am si nunta!!) am zis: AICI FACEM!!! Este superb. Nu poti sa-ti inchipui cum arata parcul din fata bisericii. Si cat este de ingrijit... Superb.
A nu se uita ca eu de felu-mi nu sunt o persoana bisericoasa, deci cu atat mai surprinsa am fost sa descopar efectul pe care l-a avut acel loc asupra mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns issis spune:

Hello miresici,spuneti-mi si mie ce stiti despre cununia religioasa la Biserica Sf. Gheorghe- Grivita? este f aproape de mine si ma gandeam sa fac cununia religioasa acolo, dar nu stiu nimic despre cor, cati preoti sunt, ce preturi sunt? Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bolecutza spune:

Dragele mele, Eu am avut o experienta fff neplacuta cu Biserica Silvestru. Stau exact langa biserica si cand m-am dus sa vorbesc pentru cununia religioasa am crezut ca am ajuns din greseala la piata. Parintele Nicolae m-a luat din prima la intrebari, mi-a spus: Sunteti sigura ca vreti la noi ca aici e scump si poate nu-mi permit. I-am spus ca nu e o problema mi-a spus pretul 5 mil fara cor si inca 2 mil pt cor (pretul nu mi s-a parut ff mare in comparatie cu altele). L-am intrebat daca trebuie sa dau avans si mi-a spus ca evident ca nimic nu se mai face pe vorbe, i-am spus ca am 500000pt avans si ca voia ducce si restul si mi-a spus ca e cam putin. Ce sa va spun sunt vecinii mei, dar mi s-a facut scarba de ei si nici nu-mi mai vine sa intru in biserica lor. Asa ca am vorbit la Biserica Icoanei, unde parintele a fost ff dragut. Stiti voi insa cum se procedeaza in continuare cu banii, daca este un pret anume caci as vrea sa am si corul care am inteles de la voi ca e superb.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Bolecutza

Asa ca am vorbit la Biserica Icoanei, unde parintele a fost ff dragut. Stiti voi insa cum se procedeaza in continuare cu banii, daca este un pret anume caci as vrea sa am si corul care am inteles de la voi ca e superb.


corul a fost in 2005 (parca) 1.200.000 - cand am vb cu preotul ne-a zis ca s-ar putea sa mai creasca pana pe la 1.500.000....
mai costa 100.000 aranjamentul cu stalpisori...si cei 500.000 dati avans...
restul..ce vrei tu sa lasi la preoti

intrebare intrebatoare - pe la ce ora te-ai dus tu sa vorbesti la biserica - si cand - ca eu sunt in pom cu timpul si zilele - sg zi in care as putea ar fi vineri dupa 4 (ceea ce, am inteles ca e exclus)..iar in wee...nu il car cu mine pe'al meu nici "impushcat"..daramite de voie buna ...tre sa-mi iau zi libera..in cazul asta....


No more kinky stuff! Soon to be a married woman!

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bolecutza spune:

Eu am fost sambata pe la 12 si dupa nu stiu ce slujba am vorbit cu preotul. Cel mai bine intrebi la femeia de la lumanari cum si cand poti sa vorbesti cu preotul, caci in timpul saptamanii depinde doar de zi, daca e vreo slujba speciala. Merci fff mult pentru informatii, chiar ma gandeam cum se procedeaza cu aranjatul bisericii caci e destul de complicat dat fiind ca nuntile sunt una dupa alta i sezon si nu stiu cum poti sa strangi si sa te cari. E super sa contribuie toti care au nunta intr-o anume zi si sa aranjeze frumos biserica si chiar ma gandeam sa vorbesc cu preotul pe tema asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by krelia
corul a fost in 2005 (parca) 1.200.000 - cand am vb cu preotul ne-a zis ca s-ar putea sa mai creasca pana pe la 1.500.000....
mai costa 100.000 aranjamentul cu stalpisori...si cei 500.000 dati avans...
restul..ce vrei tu sa lasi la preoti


fata moshului, anu trecut fu 1 milion jumate coru! anu asta cre'ca o sa s-apropie de doo..cu alte cuvinte, in 2005, pretu fu 3 milioane 100-n cap!

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by Bolecutza

E super sa contribuie toti care au nunta intr-o anume zi si sa aranjeze frumos biserica si chiar ma gandeam sa vorbesc cu preotul pe tema asta.

nu contribuie nimeni mah...aranjamentul ti-l face biserica
quote:
Originally posted by olguttza

fata moshului, anu trecut fu 1 milion jumate coru! anu asta cre'ca o sa s-apropie de doo.

acu', ca'mi zisashi..mi-aduc aminte cand imi spusa preotelu' ca e posibil sa creasca la 1.700.000 - nush ce fuse in capu' meu ieri...
Bolecutza..sorry ca te-am dezinformat cu diferenta de 300 de mii


No more kinky stuff! Soon to be a married woman!

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by krelia

quote:
Originally posted by Bolecutza

E super sa contribuie toti care au nunta intr-o anume zi si sa aranjeze frumos biserica si chiar ma gandeam sa vorbesc cu preotul pe tema asta.

nu contribuie nimeni mah...aranjamentul ti-l face biserica



ba contribuie, soro! ca floartzele de la stalpishori si din biserica nu cre'ca costa doar 100 de mii si nici nu se skimba pentru fiecare pereche cununata gandeste-te ca sunt, in medie, cam 5-6 nunti/zi (de wknd, evident!), deci, se strang 500-600 de mii. banii astia sunt pt. flori si, eventual, pt. detergentu cu care se spala voalu de pe stalpishori

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput