Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dyadya spune:

Fetelor haideti sa va povestesc eu o faza cu spoveditul, faza care pe mine m-a lecuit: nu-mi trebuie. Faza i s-a intamplat unei cunostinte in Piatra Neamt. Spovedania a durat cam jumatate de ora si toate intrebarile au fost legate de sex. Dar cum? In ce pozitii? Normale? Anormale? dar mai exact cum statea in pozitia x? Sex oral- cum se finalizeaza... ce se intampla cu...produsul...ma intelegeti voi... perversiuni, etc. Nu a intrebat-o daca a furat, daca injura, daca minte, daca a omorat pe cineva, etc. omu avea o singura obsesie: perversiuni sexuale si cum anume-la modul explicit- se pun acestea in practica!!!O fi fost si el curios. Precizez ca nu era un preot tanar, sa zici ca nu prea le avea el cu biserica si-i ardea de alte alea, era un preot in varsta, de la care te astepti la sfaturi orodoxe nu la discutii...neortodoxe!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:


Io stiu alt caz, petrecut chiar in bucuresti, la o biserica mare, din buricu targului (pe Dorobanti, chiar!), acu fo doi ani. S-au dus mirii amandoi la spovedit (oameni cu prestanta, fonctzii mari etc.). Toate bune si frumoase la slujba de cununie, pana la predica finala cand tata popa a-nceput sa enumere, alternativ, pacatele marturisite de fiecare dintre ei, in contextul cinstei si a sinceritatii unuia fata de celalalt. Nu va spun cum a ramas toata lumea . Care mai de care mai mut si mai shocat . Si nu de faptu' ca taina spovedaniei era dusa pe apa sambetei, ci de "faptele" comise de miri anterior si chiar in timpul relatiei lor de "concubinaj". Cred c-am fost singura d-acolo care era pe jos de ras! Si nu va spun ca dupa, petrecerea in sine de fapt, a fost o mare barfa . M-am oripilat si m-a lecuit definitiv de spovedit, oriunde ar fi el!

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

quote:
Originally posted by dyadya

Fetelor haideti sa va povestesc eu o faza cu spoveditul, faza care pe mine m-a lecuit: nu-mi trebuie. Faza i s-a intamplat unei cunostinte in Piatra Neamt. Spovedania a durat cam jumatate de ora si toate intrebarile au fost legate de sex. Dar cum? In ce pozitii? Normale? Anormale? dar mai exact cum statea in pozitia x? Sex oral- cum se finalizeaza... ce se intampla cu...produsul...ma intelegeti voi... perversiuni, etc. Nu a intrebat-o daca a furat, daca injura, daca minte, daca a omorat pe cineva, etc. omu avea o singura obsesie: perversiuni sexuale si cum anume-la modul explicit- se pun acestea in practica!!!O fi fost si el curios. Precizez ca nu era un preot tanar, sa zici ca nu prea le avea el cu biserica si-i ardea de alte alea, era un preot in varsta, de la care te astepti la sfaturi orodoxe nu la discutii...neortodoxe!!!



Eu l-as fi intrebat daca vrea sa-i arat !... pai zau asa, asta-i nesimitire curata !... mama, sa-mi faca vreunu' asa, cred ca urlam in biserica de-l lua Vedeti, fetelor, de ce n-am eu incredere decat intr-un singur preot ? si din pacate, nu-i cel care ne va cununa...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acai24 spune:

Eu m-am casatorit anul asta( este 31 decembrie ora 16.30)pe 8 ianuarie la biserica Sf. Ecaterina(este in spate la Adorama la Unirii)si preotul ne-a zis sa dam cat vrem. Ne-am sfatuit cu nasii si am dat 3 milioane(de fapt nasii au dat).Si am avut si cor format din baietii studenti la Teologie( de fapt biserica asta e ca un fel de loc unde vin si fac practica viitorii preoti).
La anul pe 1 iulie cununam pe verisoara mea care vrea sa se casatoreasca la biserica Sf. Imparati Constantin si Elena, care am inteles ca o sa coste cam 6 milioane...vedem...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rallu spune:

quote:
Originally posted by acai24
La anul pe 1 iulie cununam pe verisoara mea care vrea sa se casatoreasca la biserica Sf. Imparati Constantin si Elena, care am inteles ca o sa coste cam 6 milioane...vedem...



Unde este mai exact aceasta biserica?

Eu ma voi casatori in iunie la o biserica ce poarta acelasi hram (Sf. Imparati Constantin si Elena), dar ma asteptam la o suma mai mica.
Am fost sa vorbim cu preotii si ne-au zis sa revenim dupa 10 ianuarie.

Acu' nu stiu daca e aceeasi...a "mea" e in Dr. Taberei.

17 iunie 2006
Diverse pentru nunta, Au inceput pregatirile

"Nu conteaza ce ti se intampla in viata ci conteaza cum reactionezi la tot ceea ce ti se intampla."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michellee spune:

quote:
Originally posted by acai24

Eu m-am casatorit anul asta( este 31 decembrie ora 16.30)pe 8 ianuarie la biserica Sf. Ecaterina(este in spate la Adorama la Unirii)si preotul ne-a zis sa dam cat vrem. Ne-am sfatuit cu nasii si am dat 3 milioane(de fapt nasii au dat).Si am avut si cor format din baietii studenti la Teologie( de fapt biserica asta e ca un fel de loc unde vin si fac practica viitorii preoti).
La anul pe 1 iulie cununam pe verisoara mea care vrea sa se casatoreasca la biserica Sf. Imparati Constantin si Elena, care am inteles ca o sa coste cam 6 milioane...vedem...




E cumva biserica de la p-ta Muncii? Ca stiu ca si aia e Sf Imparati C-tin si Elena si acolo as vrea si eu sa merg sa ma interesez.

michellee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciciep spune:

quote:
Originally posted by michellee

quote:
Originally posted by acai24

Eu m-am casatorit anul asta( este 31 decembrie ora 16.30)pe 8 ianuarie la biserica Sf. Ecaterina(este in spate la Adorama la Unirii)si preotul ne-a zis sa dam cat vrem. Ne-am sfatuit cu nasii si am dat 3 milioane(de fapt nasii au dat).Si am avut si cor format din baietii studenti la Teologie( de fapt biserica asta e ca un fel de loc unde vin si fac practica viitorii preoti).
La anul pe 1 iulie cununam pe verisoara mea care vrea sa se casatoreasca la biserica Sf. Imparati Constantin si Elena, care am inteles ca o sa coste cam 6 milioane...vedem...




E cumva biserica de la p-ta Muncii? Ca stiu ca si aia e Sf Imparati C-tin si Elena si acolo as vrea si eu sa merg sa ma interesez.

michellee



Salut!
Avand in vedere ca eu sunt verisoara, viitoare "finutza", cu pricina, iti raspund chiar eu. Da, este vorba de cea de la piata Muncii, dar noi nu am fost inca acolo sa vedem ce si cum...Noi ne-am gandit la acea biserica pentru ca este foarte aproape de restaurant si putem merge chiar si pe jos...ca, daca ar fi dupa mine, biserica visurilor mele este Domnita Balasa, dar iti dai seama ca nu pot trambala invitatii prin tot orasul si nici nu-i pot pune pe nasi la cheltuiala uriasa care ar fi acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns contactnicole spune:

Buna fetelor,
Spunea cineva aici de biserica Popa Soare. Am vizitat-o azi. Mi-a placut si biserica si imprejurimile. Am vorbit cu preotul Si ne-a zis ca daca luam si cor, ne ajunge cu tot la 4 milioane. Vi se pare mult sau putin? Nu ne-a cerut avans, nu ne-a zis de spovedit - dc vrem bine, daca nu, nu. Ne-a si trecut in catastif. Nu stim cum e zona infrunzita, mai in primavara :)

Nickidutza
The day

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raza de soare spune:

Fetelor, am o nedumerire. Am dat avans 2 milioane; la biserica sunt 3 preoti si acum preotul paroh a zis ca dupa slujba sa dea nasii cat vor, sa fie multumita toata lumea. Cat sa le dam ? 1 milion de popa sau mai mult sau mai putin ? La cor renuntam ( motive financiare )...

Raza de soare

Il iubesc pe cel mai bun ! ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corason spune:

Buna

Fac si eu o incercare de a va scrie catev aimpresii despre biserici, sa vedem daca mege.

Mergi la inceput