Biserici in Bucuresti

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Si eu continui sa va stresez cu insistentele mele: anastirea Radu Voda unde am avut noi nunta a impresionat pe toata lumea. Se afla in Piata Unirii, pe Str Radu Voda, este absolut superba iar la nunta nasii platesc cat pot/vor. Slujba e foarte impresionanta, mie una mi-au dat lacrimile. Nasii nostri au platit 3.000.000 cu totul (inclusiv corul) iar preotii au fost ultra incantati. Si ma folosesc de ocazie ca sa-i multumesc Ralucai (ralucah) pentru recomandarea facuta cu aceasta biserica. Raluca, sa stii ca am ramas datoare la tine si tin sa ma revansez intr-un fel sau altul. Sper ca nu esti prea suparata pe mine

I wish I were an angel...

"Hai sa divortam, ca sa mai facem nunta o data!" (din jurnalul unui proaspat ginere)
Poze de la nunta (22.10.2005) aici:
http://photos.yahoo.com/anangel_lexi



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by bogdanai

Acum 2 duminici am fost nasi la biserica Precupetii Vechi (este vizavi de ASE - Cibernetica, pe o straduta care da din Calea Dorobantilor, prima straduta la dreapta dupa intersectia cu Eminescu si Dacia).
Foarte frumoasa slujba, tine cit trebuie (45 minute), cor frumos, preoti adevarati, nu pusi pe capatuiala. Am platit, ca nasi, 1.500.000 la cor si inca pe-atit la preoti, si eu zic ca a fost OK. Un pret rezonabil, o biserica in "buricul tirgului", o biserica frumoasa, eu zic ca e de luat in considerare.
Boghi


Acelasi pret si, cred, asemanatoare ca "tinuta" cu Biserica Icoanei, numai ca e foarte mica, foarte "inghesuita". Am fost si eu p-acolo in peregrinarile mele (ca mi-era aproape, deh), dar pe-atunci era in renovare. Dupa ce ca ea e si-asa mica, cu schelele-alea arata infiorator. Se pare c-au terminat-o insa si, pentru o nunta restransa, e chiar indicata. Exista si sora ei, insa, Precupetii Noi, pe la Iancului, pare-mi-se, Pache Protopopescu, ceva de genu' asta, in acelasi stil. Acolo, din auzite, stiu ca seamana cu asta de la ASE.


Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pepenash spune:

quote:
Originally posted by anangel_lexi
Si eu continui sa va stresez cu insistentele mele: Manastirea Radu Voda unde am avut noi nunta a impresionat pe toata lumea. Se afla in Piata Unirii, pe Str Radu Voda, este absolut superba iar la nunta nasii platesc cat pot/vor. Slujba e foarte impresionanta, mie una mi-au dat lacrimile. Nasii nostri au platit 3.000.000 cu totul (inclusiv corul) iar preotii au fost ultra incantati.


De acord cu tine, Lexi. Am luat si eu parte la o ceremonie tinuta acolo si biserica este foarte frumoasa. In plus de asta, are si o curte superba, cu multe flori, iar vara se pot face niste poze foarte reusite acolo. Si inca o bila alba, datorita amplasarii, cred, nu am vazut nici un cersetor in curte; presupun ca stau jos, la intrare, atunci cand stau, dar in ziua aceea, cu toate ca era vara si foarte frumos afara, nu erau nici acolo.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bella79 spune:

Salitare tuturor!
Sunt o viitoare miresica 2006 si ma bucur ca v-am descoperit.Aici am gasit o multime de informatii pretioase si sper ca la randul meu sa pot fi eu de folos cu alte informatii legate de nunta.
Mie taxele astea pe care le percep majoritatea biserilor "la moda" mi se par exagerate.Primul gand a fost sa imi fac la Elefterie, dar dupa ce am mai citit mesajele voastre si m-am gandit mai bine parca asa inclina spre altceva...Oare merita atatia bani pt o slujba rapida,pe banda si care parca isi pierde din semnificatie doar pt ca e biserica frumoasa?
Mie imi place tare mult biserica doamna Ghica-Tei.Am vazut-o doar in niste poze pt ca pana acolo nu prea am drum.Ma poate ajuta cineva cu informatii...pret,daca are cor sau nu,cum e sluba,preotii?Va rog frumos........
Sa aveti o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tehereea spune:

Am si eu nevoie de ajutor.Cum alegeti biserica?
In fct. de cum arata,daca are cor? Sau tineti cont si de plasarea ei in functie de rest si unde stati voi?
Eu vin din Militari si trebuie sa ajung la lacul Floreasca.Trebuie sa vad ce biserica am in drum sau cum sa fac?
Si tot nu inteleg de ce asa devreme?
Eu ma gandeam sa merg la biserica prin ian -febr. pt. o nunta pe 3 iunie 06.
Dar se pare ca si asta tb sa o fac anul asta.
Complicat,tare complicat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Cum am ales eu biserica? In primul rand, am vrut ca ea sa fie ori aproape de casa, ori aproape de restaurant, ori undeva intre ele . Adica, sa nu ma abat aiurea din drum, sau sa tai orasu' de la un cap la altu. In al doilea rand, am vrut ca preotii sa fie oameni, asta insemnand ca pretul cerut sa fie unul uman, iar slujba tinuta sa fie slujba, nu simulacru. Cand am vazut ca la o biserica de cartier ni s-a cerut 1.500.000 numai taxa (zice-se), fara cor, fara amenajare, fara nimic, la care se adaugau inca 2 milioane pentru preoti (doi fiind), la o catedrala (impunatoare, intr-adevar) era 3 milioane taxa, iar din slujba alora nu intelegeai o iota si tot evenimentu' a tinut juma de ora cu tot cu pupaturi, am ales Biserica Icoanei, la 200 m de restaurant, cu preoti minunati, care nu-ti cer post si spovedanie si, mai mult decat atat, nu-ti cer nici o caruta de bani, cu slujba (50 minute!!) si cor mirifice, cu o curte plina de flori, cu stalpishori imbracati in tull si flori....

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tehereea spune:

Multumesc frumos pt. rasp. O sa vorbesc cu tati meu ca stie el un preot sa-mi gaseasca o biserica!
Si eu am auzit de faza cu spoveditul.Cica e bine sa te spovedesti inainte de cununie, ca sa nu aveti pacate in noua viata - cea de sot si sotie.Adica daca ati facut ceva mai neortodox inainte, sa fie iertat si sa nu influenteze casnicia.Fiecare se spovedeste separat, nu stau impreuna (mirele si mireasa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Stiu si eu faza cu spoveditu...Numai ca, nefiind bisericoasa deloc, nu prea accept chestiile astea. Din punctul meu de vedere, e mult mai cinstit si, cred, iertat, daca voi, ca sot si sotie, sunteti sinceri unul cu celalalt. Mie mi-e suficient ca sotul meu sa stie totul despre mine, din toate punctele de vedere. Se-ntelege ca si reciproca e valabila. Oricum, daca e sa fi "pacatuit", Dumnezeu stie, iar daca si cel cu care-ti imparti viata o stie, nu trebuie s-o mai stie si altcineva si cred ca esti iertat. Pe de alta parte, sa ma fi dus si sa fi spus ce? ca am trait in "concubinaj" tz ani?

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns krelia spune:

quote:
Originally posted by olguttza

Stiu si eu faza cu spoveditu...Numai ca, nefiind bisericoasa deloc, nu prea accept chestiile astea. Din punctul meu de vedere, e mult mai cinstit si, cred, iertat, daca voi, ca sot si sotie, sunteti sinceri unul cu celalalt. Mie mi-e suficient ca sotul meu sa stie totul despre mine, din toate punctele de vedere. Se-ntelege ca si reciproca e valabila. Oricum, daca e sa fi "pacatuit", Dumnezeu stie, iar daca si cel cu care-ti imparti viata o stie, nu trebuie s-o mai stie si altcineva si cred ca esti iertat. Pe de alta parte, sa ma fi dus si sa fi spus ce? ca am trait in "concubinaj" tz ani?


Bey nene, si ce bine e in concubinaj...pa honoarea mia!
Sar'naaaaaa ...ce faci tanti? Ah, ..pardon..duamna!



Mai stii cum te strigam pe-atunci/Icoana cu picioare lungi...
Veneai pe rau sau rau erai/Curgeai in mine pana-n rai...

Krelia...viitoare printzesita
26 august 2006
"Si daca ramuri bat in geam...de ce nu tai copacul...?"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by krelia
Bey nene, si ce bine e in concubinaj...pa honoarea mia!
Sar'naaaaaa ...ce faci tanti? Ah, ..pardon..duamna!



Bey, da stii ce implinita te simtzi dupe aia?? Si nu dupa ce ai actu ala-n mana, ci dupa ce esti miresica in casa lu' DD!!! Doamne, ce bine e!!!
Don'shoara, iaca si io p-aci...povatzuiesc

Cununia noastra
17 Iulie 2005 - Ziua cea mare
17 Iulie 2005 - Cununia religioasa
17 Iulie 2005 - Nunta noastra

Luna de miere

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput