Talasemie minora

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irina_ina2000 spune:


Buna ,
mai jos aveti un link unde puteti citi despre talasemie.

http://www.geocities.com/moantza/Thalassemia/Cuprins.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamymamy spune:

Vreu sa spun ca inca il mai alaptez acum nu stiu daca fac bine sau nu ,pt ca daca eu sunt cea care are talasemie si nu tatal? Si mai am un baietel de 4 ani cu care nu am avut pana acum probleme legate de hb dar e palid insa si la prima sarcina am avut anemie si la a doua si fe luat nu a facut in nici un fel sa creasca hb oare de ce medicul meu de famile nu pus niciodata problema talasemiei ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kamymamy spune:

Scuze pt greselile de ortografie si exprimare nu am avut timp sa-l recitesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Ma bag si eu in vorba ca s-ar parea ca si eu am. Am aflat cand am facut primele analize de sange la inceputul sarcinii (in Ro nu am facut cred niciodata o analiza completa de sange). Am luat supliment de acid folic si Fe pe toata perioada sarcinii si intr-adevar, dupa nastere am avut o anemie mare de Fe si am facut iar tratament.

Initial medicul ginecolog nu a stiut sa-mi spuna insa ducandu-mi analizele la medicul de familie mi s-a spus ca e posibil sa am thalasemie. Urmeaza lunile viitoare sa fac o analiza mai aprofundata a sangelui pentru a vedea daca e adevarat.

Am inteles ca nu e grav.

Mentionez ca sarcina si nasterea s-au decurs normal. Mai si alaptez.

Daca stiam ca se scuteste la sport profitam si eu...

Sanatate multa!

si Miron Radu (06 oct. 2004)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Pentru medici e mult mai usor la o femeie sa se gandeasca la o anemie feripriva decat la betatalasemie care e mult, mult mai rara. Anemia feripriva este frecventa in sarcina si nimeni nu s-a gandit ca ai putea avea asa ceva. Electroforeza hb e o analiza scumpa, nu se face de rutina, si betatalasemia mimeaza foarte bine anemia feripriva.

Este foarte probabil ca si primul baietel sa aibe betatalasemie, dar sansele de a transmite boala la urmas daca unul din parinti are betatalasemie minora sunt de 50%. Deci el poate sa nu aibe probleme.

Si eu alaptez, laptele nu e mai slab din cauza ca esti anemica, eventual te epuizeaza pe tine mai mult alaptatul.

Nu cred ca bebelusul tau e mai slabut din cauza talasemiei, eu am fost un bebe durduliu si fratele meu la fel, amandoi avem boala. Vladutz e si el ca piticul tau, la 6 luni avea 6 kg, si el suge de la mamica lui. La Vladut mai degraba e ceva constitutional, tatal sau a fost la fel desi nu are betatalasemie (din fericire).

Lore, eu m-am scutit astfel toata scoala generala si liceul, la facultate nu ptr. ca imi placeau profesorii si orele nu mai erau deloc rigude!

Diana & Vladut (16.05.2004)
Vladut 7 luni

Mergi la inceput