Mamici de Iulie august 2005 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corbioana spune:

Moni, Ella, va multumesc si voua dragelor pt incurajari. Stau ca pe ghimpi azi pana merg la dr. sa-mi spuna ce e....ma rog la Dumnezeu sa fie bine! Durerea de burta nu a mai fost asa persistenta (poate si de la nospa) dar scurgerea negricioasa a fost in continuare (nu abundenta dar se vede pe tampon si cand imi pun utrogestan)
Nu-mi mai ramane decat sa astept. Acusica sun sa-mi fac programarea. Va multumesc ca-mi sunteti alaturi si va doresc numai sanatate!

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns peca spune:

buna mamicutelor....revin si eu...dupa un timp lungut....va doresc un an f. bun din toate punctele de vedere....si mai ales sarcina usoara .....

fiindca am vazut ca am ramas singura cu date incomplete...trec aici UM 28 octombire si 4 august....aproximatia dr. data nasterii.

dupa cum am scris la prima postare aici....inceputul sarcinii a coincis cu o raceala....pe care am tratat-o doar cu ceai si lamaie cu miere.....si desi toata lumea spune sa nu imi fac griji daca nu am luat medicamente....griji sunt si imi fac.....na asta este prima sarcina experienta ioc.

deoarece nu sunt cafegista/fumatoare.....in domeniul asta nu am probelme...dar doar cand simt miros de cafea ....vreau si eu....si imi mai fac acolo o "apa colorata cu gust de cafea!"

primul control la dr. a fost in 6 dec. cand mi-a confirmat sarcina... am primit acid folic cu iod, dupa care m-au luat greturile rau de tot.. atunci dimensiunile erau de 3mm am vazut cum batea inimioata,in 20 dec. a fost al 2-lea control, dimensiuni 16,7mm, dr. a spus ca totul e ok, dupa acest control au mai disparut si din greturi doar seara persista...am o pofta de mancare mai ales dimineata de nu ma pot opri, dar odata cu ora 16, 18 cam trece caci se instaleaza o senzatie de greata...care trece daca stau intinsa... urmatorul control il am pe 17 ian....cand dr. a spus ca are trebui sa fie de cca. 5cm....si cand imi poate spune daca totul este format si este ok si sanatos....abia astept.

in 5 , adica maine intru in a 10-a saptamana......

va multumesc ca ati avut rabdare sa ma "cititi"

o zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cred ca a fost ceva la sfarsitul asta de an si eu m-am simtit tare rau pe 31 si 1 si aseara. Am avut dureri si intepaturi in dreptul ovarelor destul de puternice. Iar de starea de greata nu mai vorbim. Toata masa mea de revelion a fost o lingura de salata de boeuf.
Pentru cele care au probleme eu zic ca repausul este cel mai bun.
Hai fetele o sa vedeti ca va fi bine luptati pentru bebelusii vostrii.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corneliaa spune:

Iertati-ma ca imi bag si eu nasul pe la voi. Eu sunt o mamica de ianuarie dar sunt prietena cu oana0204 si am intrat sa vad daca a mai scris ceva nou despre starea ei. Imi pare asa de rau cand aud ca aveti probleme...stiu cat mi-a fost mie de teama si prin ce-am trecut toata sarcina, tremurand la fiecare analiza sub limita sau la fiecare simptom mai nelalocul lui.
Important este sa aveti incredere si sa aveti grija de voi. primele 3 luni sunt cele mai greu de depasit. Greturi, iminente de avort, analize anapoda etc. Eu am cam trecut prin toate si as vrea sa va ridic moralul spunadu-va ca totul poate fi ok, indiferent de problema. Totul este sa fiti optimiste sa aveti incredere in doctorii vostri pe care probabil i-ati ales pentru ca sunt foarte buni si mai ales sa stiti ca Bunul Dumnezeu nu lasa nimic la intamplare.
greturile trec dupa 12-14 saptamani. Important este sa manacati ceea ce va face bine si chiar daca slabiti nu e nici o problema. Eu am slabit 3 kg.
Iminentele de avort cu sangerari sau contractii tratatile cu medicamentele pe care vi le recomanda doctorii dar mai ales cu repaus la pat si mai putina agitatie, si va spune asta o femeie care e super activa si care a avut si ea 2 iminete de avort din prea mult zel la servici si acasa.

capul sus si va urez cat mai putine probleme! Copii frumosi si sanatosi! iertati-mi amestecul.

(38 sapt.)

Cornelia si bebe-strumf
http://community.webshots.com/user/corneliaa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Multumim frumos de incurajari Cornelia(de la oltean la oltean si eu sunt tot din craiova dar stam de multi ani in Bucuresti).
Nastere usoara si bebe sanatos!

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Buna fetelor voi cum o duceti?Cum ati petrecut?
Eu m-am resemnat...manac la anul sarmale si toate cele..ca anul asta am avut festin cu fructe si mai nou am chef doar de placinta cu branza..

Andan...cuvintele sunt de prisos ,Dumnezeu sa iti dea putere sa treci peste asta si ai sa vezi o sa fie bine!

Cornelia ,multumim pt cuvinetle tale!



AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cin spune:

buna, fetelor...am nevoie de un sfat-doua...nu mai pot, credeti-ma ca nu mai pot...sunt la capatul nervilor si extenuata fizic...de doua saptamani vomit...pana acuma vomitam pana seara si seara puteam sa mananc si eu ca omu'...de 4 zile nici apa nu mai sta...vomit tot, chiar si ce nu am in stomac...abia stau in picioare...am slabit vreo 7 kg in 12 zile. am vorbit si cu doctorul meu si a zis ca ce-mi poate da nu prea are efect, iar ce-ar avea efect nu-mi poate recomanda ... el era optimist...a incercat sa ma faca sa ma simt bine, spunandu-mi ca mai am putin, dar..nu mai suport...mai ales ca azi am observat si ceva sange in voma..nu cred ca-i din stomac, mai degraba din gat, dar oricum...nu mai pot...va implor...orice sugestie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Cin, e normal sa apara sange in voma, daca vomiti des si mult...Si mie mi se intampla...Cred ca e esofagul iritat. Si eu vomit, nu chiar asa ca tine...dar si eu am slabit aproape 2 kg...Mie dr mi-a zis sa iau Emetiral, dimineata. Problema e ca Emetiral nu am gasit si farmacista mi-a zis ca si Metoclopramidul e bun. Am inteles ca se da metoclopramid daca ai greturi urate...Deocamdata eu nu am luat nimic anti-voma, parca-parca nu mai vomit asa mult...
Eu zic ca ar trebui totusi sa iei ceva, daca vomiti asa si te simti rau...Sa nu fie o sarcina toxica...Sa dea Dumnezeu sa nu fie!
Vezi ca mai era un subiect despre anti-vomitive, parca tot aici...la Odiseea Sarcinii....Vezi ce au scris fetele...
Multa sanatate iti doresc!

_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Cin incearca metoclopramid. Mie mi l-a recomandat dr in sarcina daca am nevoie, dar la mine sunt doar starile de greata fara sa dau la boboci.

Monica si bb la purtator
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Cin si vitamina B6 ajuta...plus mese f dese si canitativ, f putina mancare.Dar de regula dr ar trebuii sa iti recomande ceva.
Din experienta unei cunostinte care a patit la fel ca tine...nu i-a trecut cu nimik...mai ales ca starea de voma era violenta...
ITI urez sa induri cu stoicism si sa treci cat mai repede peste perioada asta...bebe sa fie sanatos!

pupici

AniS

"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput