Bebelusi de sept-oct 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Buna, fetelor!
Noi ne-am intors acasa.
Din pacate, socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din tirg.
Am plecat cu gindul la un ham de abductie si am venit acasa cu operatie.
Am crezut ca mor acolo, cind mi-a spus luni doctorul ca fara operatie nu are cum sa se rezolve.
Bineinteles ca doua zile am plins in continuu, iar in timpul operatiei nici nu mai spun nimic... Cind am luat-o in salon din sala de renimare, racnea saracuta de iti veneau fiori. I-au pus si ambele picioruse in ghips acoperind burtica pina mai sus de buric( i-au decupat decit funduletul si pasarica).Il va purta trei luni fiind schimbat la fiecrea luna.
Ce mai, eram cu nervii la pamint.Am tinut-o numai in brate o jumatate de zi. Cred ca plingea si de durere si de foame( nu a mincat nimic cam 12 ore).Iar in timpul zilei mi-au dat voie sa ii dau numai cite un pic de ceai.Seara insa, sper suprinderea mea a adormit pe pat. Pot sa consider o noapte linistita,daca nu iau in considerare ca ii dadeam la fiecare ora cite 30 ml lapte( ca sa nu vomite trebuia sa ii dau treptat).
Si cine credeti ca m-a scos din starea asta de tensiune.Ea!!! A doua zi dimineata zimbea si gingurea de parca nu avea nimic. Parca mi-a venit inima la loc.
Acum ca am venit acasa e si mai bine.
Doarme tot la ea in patut. Plinge cind vrea sa se intinda sau se incordeaza si vede ca nu poate misca piciorusele cum ii placea ei.
Acum sa speram ca totul va fi bine si nu va fi nevoie de alta interventie.
Eu in schimb am impresia ca o iau de la inceput cu ea. Inca nu stiu cum sa ma comport cu ea. Adica cum sa o fac sa ii fie mai comod cind o schimb, cum sa o spal mai bine si mai usor, cum sa fac sa nu isi murdareasca ghipsul cind face kk( asta chiar e o problema ptr ca ft complicat tinind cont de faptul ca ea facea odata pe zi si se murdarea pina la git), etc. etc.
Asa ca daca mai e lume care atrceut prin chestiile cu ghipsul( desi nu doresc la nimeni) sa-mi dati si mie niste sfaturi.
Si uite asa cred ca pina pe la un an nu poate fi vorba de pus in picioruse.
Am citit tot ce ati scris cit nu am fost Asta insa m-a costat...un biberon. de ce?
L-am pus sa fiarba( reu il sterilizeze in fiecare zi) si am m-am luat cu cititul si am uitat de el. Asa ca apa s-a terminat si biberonul incepuse sa se topeasca.
uite asa.
M-a mirat si pe mine foarte mult ca in Japonia te pun sa renunti la laptele tau. Om fi noi mai in urma la dezvoltare decit japonezii, dar asta e o mare prostie si nu stiu cum o pot explica ei.
Ionela sa stii ca Amelia a supt mereu suzeta, dar de pumnisor tot nu am scapat. Ea isi da incetisor suzeta la o parte cu pumnisorul si isi suge degetele daca vrea. Si eu eram sigura ca daca a avut suzeta de la inceput nu va mai trece la degete.
Timea, sa stii ca ii cint si eu tare mai ride cind ii cint. Cred ca se amuza cit de bine cintca am o voce!!!!!!!!! dar bine ca nu ma aude decit ea.
Cybip eu cred ac nu e bine ca medicul nu iti da nimic pentru gitisor, eu nu cred ca la voi este cazul si nu vreau sa te sperii, dar eu stiu un caz de infectie in git cu sfirsit tragic...
revin mai tirziu

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Salut fetele!
Am intrat doar sa va salut, faceam curat pe langa calculator. Nazdravana mea fata nu a dormit azi mai nimica, nu am reusit sa fac prea multe. Acum a adormit, sper sa doarma macar 1 ora.
A venit azi Mosu` la mine, am primit aspirator (aveam unul care suna asa de tare ca ne auzeau vecinii de la 4), probabil s-a saturat sotul cat m-am plans:)).
Roandre multumim pt listuta.
Va urez inca odata CRACIUN FERICIT!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:


Lilia imi pare tare rau pt bebe al tau. Sa ii aduca Mosul insanatosire cat mai grabnica. Cred ca ti-e foarte greu, dar va trece si asta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Buna!

Am fost la serbarea de Craciun cu BB-ul meu si am facut si niste poze cu el imbracat in craciunel. Daca vreti sa ne cunoasteti accesati pagina noastra:
http://community.webshots.com/user/davidangelatavy
Roandre si Elyanne va multumesc de indrumari pentru pus fotografii pe site.
Va pup plec la sarmalele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Of,of ce-a indurat micuta Amelia dar capul sus mamico ca pana la urma cu rabdare si incredere se rezolva si peste trei luni o sa vezi ca o sa fie bine!!
Fetelor va doresc un Craciun fericit alaturi de cei dragi iar Mosu sa va aduca daruri multe si frumoase!
pupici,
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

lilia-imi pare asa rau pentru micuta ta...nu te ingrijora-va fi bine...si noi am trecut printr-o operatie asa ca inteleg prin ce-ai trecut.
Lia inca maraie si doarme dupa vaccin....aseara a fost activa un timp dar la 2 a adormit si doar pentru papa s-a trezit....
acum sper si eu sa incep si sa termin cu pregatirile de craciun...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna seara,
nu am mai intrat de foarte multa vreme, dar nu am putut! vreau doar sa
va urez Craciun Fericit, si un An Nou cu multe bucurii, multa sanatate la bebei, sa creasca cuminti, fericiti alaturi de ai lor parinti!
Noi suntem bine, mai avem un pic si facem 3 luni, avem 61 cm si 6,6 kg, crestem, mai plangem, dar e bine!


Numai bine
Cali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Lilia mi-au dat lacrimile cand ma gandesc prin ce-a trecut mititica... si si tu... sa se insanatoseasca cat mai repede...
Anamaria, Mara are reflux, facem tratament si totul este bine... mi-a zis pediatra ca poate sa dureze tratamentul pana la 1 an, e ceva destul de comun la bebelusi, n-au format, maturizat tractul digestiv( sau asa ceva)...ei ii place mult sa stea pe umar... mamai e deja cocosata...
Unii zic ca-i bine de inaltat patutul ca cap, eu am incercat, n-am reusit, era adunata toata pe partea dreapta a patului, alunecase... de cand face tratament este ok in pat la ea, doarme bine si acolo...

Noi avem de 2 zile o stare de agitatie contiua, ieri nu a dormit toata ziua si a dormit la 6 seara, am lasat-o pana la 1 noaptea... asa ca ne inscriem si noi cu prima noapte mai alba... sper sa fi fost un accident si sa nu devina obisnuinta ....
Aum sta in sezlongul ei si gangureste la jucarele...

Mi-a recomandat pediatra sa incep sa incerc sa o culc neleganata, sa se invete sa adoarma singura, voi cum face-ti asta? Ea de obicei imi adoarme cand suge...

Cam asta-i nou... numai bine si sanatate maxima....
Timea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Lilia, sanatate multa micutei Amelia. Imi pare rau ca a fost nevoie de operatie. Nici nu pot sa-mi imaginez cat de greu iti este si tie, si ei. O sa treaca si asta si o sa fie totul bine!
Andreea ma bucur ca in sfarsit sunteti impreuna! Cred ca nu mai poate Doru de bucurie ca este in sfarsit langa voi si mai ales langa Nathalie. Bravo!
Aissa e super bine cat a luat Alexandra in greutate pe saptamana. Media este de 175-250 de g/sapt. Am vazut si pozele cu bebelina... e o scumpa.
Cristina (Blue77) si pitica mea a inceput sa faca balonase cu saliva dar inca nu isi uda bluzitele. Mai rad de ea: o intreb daca a mancat sapun...
Mihaela noi nu am mai iesit azi din casa pentru ca este frig si Elena a dormit aproape toata ziua. Probabil este somnoroasa pentru ca are putina febra (37 cu 4). Asa ca o sa venim cu alta ocazie in vizita pe la voi... Multumim pentru urari!



Eliana si Elena (23.10.2004)
http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

multa sanatate Ameliei si mult curaj Lilia; va suntem alaturi si ne rugam pt. voi.
Si baietelul meu a luat doar 450 gr luna asta, m-am cam speriat, insa m-a linistit pediatra, mai ales c-a fost racit. Vom vedea de-acum inainte...Fetelor, astazi ii cantam si mititelul a inceput sa ma imite: scotea niste sunete de jurai ca incearca sa cante! Gata, cantaret il face mama!.
Va uram un Craciun minunat, liniste si fericire sa va aduca in inimi.
Mama, tata, BB mic si doi pisoi

Ionela si Sorinel
http://community.webshots.com/user/ionella3003

Mergi la inceput