Bebelusi de sept-oct 2004 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mama lui Licurici spune:

Neata mamicile!

Roandre- Licurici s-a nascut la 34 saptamani, adica cu cel putin 4 saptamani mai devreme si intradevar a luat foarte bine si in greutate si in lungime

Spuneti-mi si mie in ce pozitie dorm BBi vostri. Al meu de la vreo luna cand am inceput sa il culc pe burta, asa, din cand in cand ca sa ii mai scimb pozitia, nu mai doarme profund decat pe burtica. Atunci cand este pe spate tresare foarte des.. dar tresare atat de tare ca se trezeste. Pot sa ii fac ceva?

Inca ceva! cum pot sa pun si eu poze cu BBul meu pe un site?

Angela (mama lui Licurici)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Azi face si pitica mea 2 luni... si pentru Irina (anielas).

Amoodia eu cred ca-i foarte bine cat are bebele tau acum. Stiu ca trebuie sa ia intre 750-1000g pe luna in primele 3 luni, iar la 3 luni isi dubleaza greutatea cu care l-ai nascut (bine, nu e o regula). Si pitica mea a luat in 2 sapt. doar 200 g. Am inteles ca au saptamani in care pot lua mai putin in greutate sau chiar deloc.

Mama lui Licurici
si pitica mea doarme tot pe burta mai tot timpul. Ziua, cand o pun in scaunul de masina ca sa o legan, sta si ea pe spate...
In legatura cu pozele, intri la http://community.webshots.com si vezi acolo ce trebuie sa faci exact, eu nu mai tin minte. Poate stie altcineva sa-ti explice.



Eliana si Elena (23.10.2004)
http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Salutare fetelor!

Mai fata mea m-a chiaunit azi-noapte. Nu stiu ce are de 2 nopti, dar aseara m-a terminat. S-a culcat pe la 12, la 1 s-a trezit sa pape. A papat si apoi pana la 3 nu a vrut sa mai adoarma decat pe picioarele mele, la noi in pat. Adormea cum o leganam de 2 ori dar cum o puneam in patut dupa 5-10 minute se trezea si plangea. De vreo 3 ori am incercat asa pana cand n-am mai rezistat si am luat-o cu noi in pat. A dormit apoi cu noi pana la 6.30 cand iar i s-a facut foame. A papat si apoi am pus-o in patut si a mai dormit pana la 10. Acum doarme iar. Simteam ca cedez azi-noapte de somn si oboseala.
Si pe langa asta mai e si foarte ragusita si n-as fi vrut s-o las sa planga sa raguseasca si mai rau. Am sunat doctorita si mi-a zis sa-i pun comprese calde la gat sa vedem daca ii trece. Maine mergem sa-i facem vaccinul de 4 luni si mai vedem noi ce a facut si cu greutatea.

Amoodia, e super bine cat a luat bebe in greutate. Nu-ti face griji.

Mama lui Licurici, wow...m-ai luat la nascut mai devreme. Eu am nascut la 35 sapt si 4 zile. A recuperat foarte bine Licuriciul mic.
A mea doarme numai si numai pe spate sau pe-o parte. Pe burta nu vrea sub nici o forma.
Poze incearca sa incarci pe http://community.webshots.com dupa ce iti faci un cont (gratuit). Daca nu te descurci, spune-mi si te mai ajut.


LA MULTI ANI micutelor Elena Si Irina si sa va faceti mair si frumoase!

Eliana, a facut pitica febra? I-a trecut piciorusul?

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Bb al meu e tare nervos azi. S-a trezit la 6 si n-a mai dormit deloc, desi pare obosit, incearca sa adoarma dar se trezeste si plange. Probabil se obisnuise sa iesim in fiecare dimineata din casa si acum, daca e surioara in vacanta suntem inca in casa.
Mama lui Licurici, al meu nu vrea deloc sa stea pe burta, dar sa mai si doarma! Doctorul mi-a spus ca peste zi e bine sa-l tin si pe burtica, dar doar cand sunt langa el si sa nu-l las sa doarma asa. Fetitei insa ii placea tare mult pozitia si o mai lasam sa doarma asa in timpul zilei, cu mine prin zona. Eu as zice sa n-o lasi noaptea si nici in timpul zilei, daca nu e in aceeasi camera cu tine, ca e riscant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Mihaela, imi pare rau ca a ragusit pitica. Poate ca o doare si gatul pt ca e ragusita si asa o fi motivul pt care nu a dormit noaptea... Pitica mea a dormit foarte bine. I-a trecut piciorusul si temperatura avea aseara 37 cu 5. Deci era OK. La temp. de peste 38 mi-a spus sa-i pun novocalmin supozitor. Nu a fost cazul.

Crini, eu o culc pe pitica mea de la o luna pe burta si ziua si noaptea, fara probleme. Si eu stiam la fel, ca e periculos sa o lasi sa doarma pe burta nesupravegheata, dar am intrebat pediatrul si mi-a spus ca pot sa o culc pe burtica fara nici o problema si noaptea, doar sa am grija sa nu fie nimic prin patut ce poate trage in gurita si sa-i ramana in gat, sa se sufoce (batista, manusi - eu nu i-am mai pus in manute ca sa nu le scoata si pe urma sa le inghita). Ei resusesc sa-i ridice capul daca simt ca nu au aer.



Eliana si Elena (23.10.2004)
http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor

tocmai ne-am intors de la controlul de 4 luni si am facut vaccinurile .Avem 6,800 kg si 64 de cm iar concluzia controlului e ca suntem f bine. Ma intreaba mereu daca face asta sau asta...dar de intors de pe o parte pe alta nu m-a intrebat, oricum noi nu ne obosim inca sa ne intoarcem :).

Mai nou am descoperit ca putem sa facem balonase cu saliva si tine-te....ne schimbam foarte des tricourile :).
Eu ma apuc acum de sarmale ...asa ca va urez de pe acum
CRACIUN FERICIT , numai bucurii si impliniri in noul an si sa va creasca voinicii si voinicele mari , sanatosi si frumosi .
pupici si sper sa supravietuiesc facutului de sarmale

Cristina si bebe Marc
http://marele.free.fr/MarcAdrian1/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Noi aseara am vrut sa facem carnati si a trebuit sa o tinem pe Alexandra in carut in bucatarie langa noi. Era 11 noaptea si ea nu vroia sa doarma neam. Bineinteles, la 2 m-a trezit ca ii era foame si pana la 4 am stat in brate. Daca ies bune sarmalele anul asta sunt cea mai tare. Le-am infasurat aseara intr-o viteza, apoi le-am congelat. Diseara le scot si maine le pun la fiert. Azi am repetat figura cu caruciorul dar cum ma apucam sa fac ceva cum imi dadea afara. E, boala noastra, varsaturile. Alexandra avea saptamana trecuta, la 2 luni jumate, 4,900 kg si 47 cm, in conditiile in care s-a nascut cu 2,400 si 42. De cand e la mine, 3 saptamani, a luat cam 250-300 g pe saptamana. Sper ca e suficient.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:



Dragele mele drage! In sfarsit vin si eu cu vestea cea buna!!!

A VENIT DORU!!! .

Nici nu va puteti inchipui cat de fericita ma simt
Totul pare sa mearga foarte bine,inca nu am facut , pentru ca mie mi-au venit "prietenii lui Mos Craciun" . Sper sa pot sa mai intru din cand in cand sa va mai povestesc cum evolueaza relatia noastra :P
Pana atunci va doresc tuturor un Craciun Fericit si un An Nou pe masura asteptarilor voastre... sa fiti cu totii sanatosi si cu lumina si caldura in suflete!

Reteta pentru un an bun: - Se iau 12 luni si se curata foarte bine de amaraciune, mandrie,ura, invidie, frica,irascibilitate si stress. - Se imparte fiecare luna in 28 - 31 zile,dupa caz, astfel ca proviziile sa ajunga exact 1 an! - Fiecare zi se prepara separat: 1 parte munca,1 parte liniste, 1 parte veselie si umor. Se mai adauga 3 linguri optimism,1 lingurita toleranta, o priza de bun simt si ... o picatura de speranta! Peste aluatul astfel obtinut se toarna apoi dragoste din belsug! Preparatul gata facut se impodobeste cu un buchetel de curaj si incredere in sine. - Se serveste zilnic, cu bucurie, la o ceasca de cafea invioratoare si cu incredere inepuizabila in Dumnezeu! Prezenta reteta nu se compenseaza, ea este gratuita si se transmite liber,insotita de LA MULTI ANI !

Sper sa va simtiti la fel cum ma simt si eu - IMPLINITA!




Andreea, Doru si Nathalie

Minunea noastra, Nathalie www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37497" target="_blank">Povestea nasterii www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36133&whichpage=2" target="_blank"> Cererea in casatorie si povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Andreea, ce ma bucur pentru tine!
La multi ani si tie! Sa dea Dumnezeu sa fii mereu la fel de fericita ca acum langa familia ta, sa fiti toti sanatosi si bucurosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saory spune:

Buna la toata lumea.Azi am fost la departo pt ultimele cumaraturi de sarbatori.Pitica mea a facut prima ei poza cu mosul.La inceput sa uitat putin speriata cand a vazut ca nu e la mami in brate dar in final a reusit sa zambeasca.
Va doresc un fericit si fie ca noul am sa va aduca numai bucuri si fericire alaturi de puisorii vostri.

Mergi la inceput