Bebelusi de iulie-august 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pupici iubitelor si de la noi.
Olivia, La multi ani!!!, sa fii sanatoasa si fericita!
noi suntem bine, din pacate nici azi nu am iesti cu grasu ca e un vint de nu poti scoate capul pe fereastra. (fericirile iernii la mare). asa ca am alergat singura prin oras, pitakus fericit cu bunica-sa.
noi ieri am mincat mango...i-a placut mult de tot, azi a mincat cam jumatate de fruct pasat, ieri amestecat cu mar. am sa incerc si papaya maine.
Mizule, Lia zice bine, cumpara piept de pui proaspat si taie-l bucatele de 50-100g si dupa aceea congeleaza-l.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Bei, da unde gasesc eu piept de pui (sau pui) proaspat? La piata, viu! Sau la metro, poate? Ideea e ca n-am cumparat niciodata carne de pui proaspata. De porc sau vita da, dar nu de pui. Dar caut eu.

Roxi, zi-mi si mie de unde ai gasit mango??????? Sunt extrem de interesata! sa-i dau si eu puiutului....Pe la vreun supermarket banuiesc. Da noi aici cum suntem ca la tara, nu prea avem supermarketuri.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Olivia, la multi ani!
La multi ani si piticilor ce implinesc "neste" luni...:))

Na ca am citit da' uitai ce-am citit...vai de neuronu' meu!

Noi am fost afara cu toate ca batea vantu' si era friiig de inghetza covrigu' lu' Dorsilia! ...:)))
5 minute pana a adormit, 40 minute de somn si apoi 10 minute sa se dezmeticeasca.

Noi de Mos Craciun i-am luat hainute si jucarele din plastic.

Curatenie de Craciun!? Viiise!
Curatenia normala facuta de domnu' sotzu' care cand i-am zis ca ar trebui sa faca mai "de Craciun" asa mi-a zis ca daca il mai bat la cap nu mai face deloc...:)))
Cand eram gravida am chemat o femeie sa ma ajute la curatenie dar acu' are asta mica tabieturi..... si taica'su le stie si s-a organizat in functie de ele...
Dar am spalat perdelele ...tot e ceva!...:)))

Blue angel, pai daca nu e cu lapte orezul poti sa-i pui intai numai de gust sa vezi cum reactioneaza si apoi cate o masura-doua in biberon...si gata. Acolo scrie (ma rog, pe pachete scrie de obicei) sa nu depasesti doza recomandata...tot ce e sub e okay!...:)))
Pofta buna!...hehehe

Alice, eu nu pun biscuiti in marul ras. Pun cereale de la Jotis o lingurita. Sunt fara gust (fainuri de diferite cereale), sunt bune pentru supe, pentru fructe si sunt pentru varsta lor.
Cereale normale cu lapte nu mananca, dar astea nu au gust asa ca nu face nazuri.
In carte scria ca trebuie sa oparesti biscuitele in ceai, ba bla...mi s-a parut prea complicat si am apelat la formula cea mai simpla.

Cupilu' meu sta bine in fund tinuta de subtiori, nu ma asteptam, ca eu n-am asezat-o deloc intre perne sau in fund pen' ca nu si-a manifestat dorinta. Dar acum cand o pun sta cu spatele drept...e tare mandra de ea...hahaha

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Buna seara!

LA MULTI ANI, Olivia!

Bey, io scot cupilu la plimbare doar pe seara si pe intuneric, dupa ce ajung acasa de la servici. Se impaca bine cu "bona" tati, papa bine fructele de dimineata, mai putin bine piureu de legume de la pranz, supa nu bea, doar ce pun in piure sa il incalzesc. Si daca nu e mami acasa atunci bem si 130 ml nan2 ca, deh, ne e sete... Chiuim muuuult de se aude si la vecini . Si cand vine mami de la servici servim un aperitiv de laptic si seara cereale cu fructe de la Nestle. Da tot ne trezim de 2-3 ori pe noapte...

De Craciun o sa ii luam un scaunel de masa si ceva hainute ca ne-am lungit si nu ne mai ajung unele-altele.

Curatenie??? Ce e aia? Dat cu aspiratoru' si spalat perdele. Cam atat. Pe 24 am liber asa ca stau la bucutarie la facut di sarmai si salate de boeuf. Cumpar cozonaci si cam atat...

M-am intiiins! Craciun Fericit celor care nu mai intra!


Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici mai vechi si mai noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

Noi azi am implinit venerabila varsta de 4 luni // Doamne , nici nu-mi vine sa cred cand a trecut vremea ... mi-e dor de el cand era bebelus mic, mic , pitic , piticutz ...
si noi tot scaunel de masa primim de la Mos Craciun si un aparat de gym ptr. mami care nu mai da jos kg in plus...
cu cerealele, asa o sa fac , o s apun cate o linguritza in biberonul cu lapte de seara si o sa cresc progresiv daca e cazul .. ca oricum are cam multe kg .. o sa incerc chiar din seara asta ..
pupici si o seara linistita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Mitzu, am luat mango din metro, mai sunt in mega image si in selgros (de fapt in orice supermarket mare). a mincat si acum seara ceva piure, in schimb suc nu mai vrea deloc....cred ca nu ii mai dau ca m-am saturat sa dea pe el tot. pai cum de unde iei pui proaspat? de la alimentara...nu? (adica necongelat, nu viu!!!!)
Simona, la multi ani de cele 4 luni si sa fiti sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irrinuca spune:

salutare,

intram si noi rapid de acasa de la nashi.

Andreas e ok, a depasit 9 kg si ne rupe de shale. In avion a fost criminal, a tipat aproape non stop, el care este foarte cumintel.

De-abia asteptsa ne intalnim, dati-ne sinoua de stire
xxx

Irinuca si bebe Andreas nascut pe 30/07/04

Gravidutza si bebe mic
Andreas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Frate, eu nu stiu ce alimentara aveti voi pe acolo, da eu aici nu stiu nici una care sa vanda pui proaspat. Doar congelat. Singurul loc de unde pot lua e la metro. Asa ca o sa caut si mango. mersi de pont.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rain spune:

OLIVIA, LA MULTI ANI si tot ce iti doresti tu !!!

Mitzule, iei piept de pui refrigerat, gasesti in Metro! noi nu am mai luat carne si ficatei congelati de vreo 2 ani ...luam numai refrigerat, ca vezi ce iei!

Simona, si eu pun in biberonul cu lapte 1-2 masuri de cereale fara lapte, sa ne spui cum le-a acceptat, eu zic ca o sa-i placa sigur la cavaler!

Danule, eu la intilneala vin cu moata pentru ca nu am cu cine s-o las, tati lucreaza toata saptamana viitoare, puteti venii cum vreti voi ...cu sau fara cupii!

v-ati gandit la locatie moatelor, si intreb inca o data ...cine vine sigur????
pana acum catalogul arata cam asa: Irinuca, Felicia, Zoita, eu!

pupici

Nicole & Andreea Alexandra(fomista)
Poze cu mamici, burtici, pitici, Andreea 1-4 luni

Andreea de la 4 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

mamici, Roxa, nu va e teama ca mango si papayele alea is nesanatoase datorita modului de pastrare, de conservare, cine stie cum le tin astia si in ce medii ca sa nu se strice, poate ca pe banane, le aduc verzi si se coc in mediu de etena si azot. Nu mai bine luam la borcanel exotisme deastea, ce ziceti voi ?

io numai mar si para i-am dat, din gradina taranului....

Mergi la inceput