Bebelusi de iulie-august 2004 (25)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

multam' fain pentru raspunsuri ..dilema mea era ca pe cutie scrie ca se prepara la 130 ml lapte , 6 linguritze de orez ...ok , asta am inteles , dar majoritatea recomanda ca fiecare aliment sa se dea progresiv si cu linguritza (inclusiv cerealele) ....el mananca seara un biberob de 180 ml ... eu ce fac ? in cantitatea asta adaug linguritzele de cereale echivalente acestei cantitati ? sau prepar ca pe cutie si ii dau separat cate o linguritza ?
cred ca sunt dusa cu capul !!!! cu cat citesc mai mult cu atat intru in ceatza mai deasa !!mai studiez poate gasesc calea ...
am facut si noi vaccinul de 4 luni si am scapat fara febra si doar cu o stare de agitatie calmata prin cantat si dans
pupici la mamici si la bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Blue angel, am sa iti spun cum am facut io cu cerealele, ca si eu am fost in ceata oareshcum la inceput ... da, asa scrie pe cutie, la 130 ml apa, pui 6 linguri (aprox.) de cereale ... da Moflici al meu nu se satura numa asa si atunci ii mai dau oleaca de lapte dupa ... acu, sa stii ca inca nu am iesit din ceata cu cerealele astea, ca se presupune ca trebuie sa inlocuiasca o masa de lapte, dar ca si tine m-am intrebat ce fac cu restul pina la 180 ... si i-am mai dat niste lapte in "completare" ca nu ma puteam intelege cu omu' !!!! Ce apa si ceai, ca racnea barbatelul ca din gura de sarpe ... mai nou a invatat ca din lingurita vine ceva care ii place si tremura tot cind ma vede cu ea !!!! Cel mai fain e cind din lingurita vine piureul de legume ... hehehehehe, face o fatza de iti vine sa il maninci !

Alice si Andrei Florin (12.08.2004)

http://community.webshots.com/user/alice20041

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mitzura - poti sa iei piept de pui proaspat, eu asa fac, de la Avicola X, sa zicem, si il portionezi, il speli bine cum vrei tu....si-l ingheti, si gata.


Noi in cereale nu ne infigem inca.

Scaun de masa o sa luam daca gasim si pe aici, ceva ca lumea, daca nu, o sa vedem, momentan Danut mananca in scaunul de masina si-n carutul sport cu care il car prin casa dupa mine.

Maaria- nu-s gravida, au veniiit, au si trecut, accident fara urmari neplacute

somn usor, eu sunt franta de spate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

`Neatza, am absentat ca am musafiri ... ca doar imi lipsesc acum cand zilele urmatoare ma apuc de gateli ... asa ca am stat in bucatarie.
Mitzura - pentru ca mi-ai luat-o inainte - am ajuns sa-i tai unghiile Giuliei din 2 in 2 zile, pana acum era din 3 in 3, ca ma ia de moaca si matrage de-i raman dejtele, de gat, de par, de maini. Dar numai pe mine, pe tati si bunicu` NU.
Alice - iti tin pumnii pentru vaccin !!!

Apropo scaun de masa - am facut o afacere: iau un PegPerego, Prima Pappa, a fost folosit de prietena mea cu bb vreo 4 luni pentru ca l-am primit tarziu si atata am tot frecat-o pana a cedat si mi-l vinde . Abia astept sa papam din el !!!

In rest ... ne rostogolim la greu !!! In sfarsit !!! Da` mai greu cu mana care ramane sub burta

Atat va scriu .. am sa citesc retro sa vad ce au facut bb-ii vostri !

VA INVIDIEZ PENTRU INTALNIREEE !!! Pacat ca sunt doar 650 km pana la Bucuresti ... zau ca as veni sa va cunosc ...

Va pupacesc !!!

Leoaicele Daria & Giulia (16 august 2004)
"La vita e` una bataglia, la morte un`avventura"
http://community.webshots.com/user/giulia16
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37099

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BLUE ANGEL spune:

multam fain Alice ! asa voi face si io !!!

LA MULTI ANI OLIVIA !!!!
Multa sanatate si tot ce-ti doresti tu !!!!
Sa ne traiasca Lucacii Alexandricii !!!!

o zi buna la mamici si la bebici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Buna ziua la toata lumea!
Vad ca toata lumea a trecut cu succes la lingurita, mai putin noi... Eu am renuntat sa-i dau fructe pentru ca nu ii plac de nici un fel - nici piure, nici suc, nici cu lingurita, nici in biberon, nici facute de mine, nici cumparate - asa ca m-am intors la lapte. Am inceput insa sa-i dau supa de legume - deocamdata doar zeama si in biberon, iar de saptamina viitoare o sa incep sa-i dau si piureul. Supa vad ca o maninca bine - 100 ml si dupa aia ma bea si ceva lapte.
La scaun de masa - am ales si noi tot Chicco Mamma - mi s-a parut ok cu toate ajustarile pe care le are plus ca are curelele cu legare in 5 puncte si nu in 3, asa ca Stefan poate sta in el si acum cind sta in fundulet doar sprijinit.
De rostogolit de pe o parte pe alta, tot nu o face - cred ca e prea lenes, dar o sa vina si ziua aia...

Cam atit - intrucit noi nu mai intram pina de Craciun - vrem sa va dorim toate cele bune, sanatate si fericire la mamici si puiuti!
LA MULTI ANI si CRACIUN FERICIT!




Gabriela si Stefan David (08.07.2004)
32 ani, zodia: gemeni
http://community.webshots.com/user/leelooga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello!
Mai aparem si noi, ce-i drept, azi simteam nevoia acuta sa ma mai plang un pic!
So...azi am trecut si de vaccinul de 4 luni, am avut emotii parca trebuia sa nasc inca o data, noroc de tati care-i mai tare si l-a tinut el. Matei a plans ca disperatul, pana a reusit sa verse imediat dupa vaccin, asa ca i-a administrat inca o doza de picaturi, asa, sa fie!! Si sa nu credeti ca a plans de la injectie, ci pentru ca i-am stricat programul de somn.
Acum vad ca-i OK, guguieste si bubuieste in delir, a trecut si peste cele doua ore fara papa, a halit ca hamesitul si parca viata-i mai roz.
I-am facut si bilantul, are 7550 g si 66 de cm, am trecut si la lista, sa ne laudam ce-am crescut.
Si eu sunt in ceata total, azi mi-a "prescris" doctorita sa incep diversificarea cu supa in care sa adaug cereale de orez si nu in lapte cum faceti voi. Zau ca nu stiu efectiv cum sa procedez, mai ales ca abia l-am reparat un pic cu scaunele lui moi si dese.
Si sa mai adaug ca am casa cu dosu-n sus si nici o sansa sa fac ceva, Strumfescu are nevoie de companie non-stop, ca doar nu o sa vorbeasca singur, nu?

Hai ca scriu romane, pupici si o zi maxima !

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabrielab_ro/album?.dir=/a949
Mamica super fericita + MATEI-GEORGE (23.08.2004)
Povestea nasterii: http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=36243

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna!

aici e soare dar Danut doarme de 2 ore, astept sa se trezeasca sa papam si sa mergem afara. azinoapte am visat urat si m-am trezit cu lacrimi in ochi, am visat cu Danut, se facea ca era bolnavior, Doamne Fereste, atata m-am speriat si am plans....


Roberta, nu-ti face proboleme, pune fulgii de orez in supa de legume ca si cum i-ai pune in lapte....ii vor prinde chiar bine daca are probleme cu scaunelele moi, orezul e bun la asa ceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Nu stiu cine intreba de balansoar sau sezlong,am gasit pe un site,da-mi PM.
Nicole,intrebai de femeie,ti-o pot trimite pe a mea,face curat,calca,spala si-i dau bani decent.Daca te intereseaza da-mi pm.
Scaun de masina trebuie sa-i iau din acela mare 9-18 kg ca noi avem 8kg si nu ne mai incape fundul gras,dar caut unul care sa fie cu mai multe pozitii de inclinare ca suntem inca prea mici sa stam in fund.
Maine ma apuc sa fac bradul ca nu mai am rabdare.
Si ca sa ne laudam si noi,azi s-a rostogolit de pe o parte pe alta!!!!!Gata cu siguranta,de acum ttrebuie atentie sporita sa nu faca buf.

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Olivia! Sa fii anatoasa si fericita! Pupicei!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii "proaspete"

Mergi la inceput