Bebelusi de septembrie-octombrie (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

NinaB, f de acord! N-am multe, da' cate am sunt mai mult decat bucuroasa sa le dau cui are nevoie, chiar ma gandeam cum o sa fac eu ca nu cunosc multe gravidute si nu cred ca pot sa le tin pana la urmatorul....(inca nu m-am hotarat cand o sa fie..)..deci sa dai de veste.. eu intru zilnic,in cel mairau caz la 2 zile, deci urmaresc indeaproape...
Crini,nu stiu sa-ti dau o explicatie filosofica, stiintifica ori de specialitate, stiu c-am citit mai de mult - se formeaza un reflex, cd il pui la san iti adoarme si nu mai suge, sau, mai rau, nu mai adoarme decat daca-l pui la san....Si uite, de ex la mine, daca stau sa citesc sau sa scriu la calculator sau sa ma uit la tv, atunci nu mai sunt atenta la bebe si sta cat vrea si cum vrea la san. M-am hotarat sa stau departe de orice mancator de atentie si sa fiu sigura ca mananca tot tp cat sta la tzitzi, ca nu mi-a placut cum a luat in greutate ultima luna..Eu il pun intr-o paturica cu nasturi si fermoar, deci sta invelit,stiu sigur..incearca si tu...De vit c si lamaie nu stiu nici eumai multe.
Am luat si eu Spirulina, sa vedem ce face, oricum,din cate scrie la prospect, face bine peste tot, nu numai la laptic..

Pumpici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare,
Noi raportam nopti bine dormite.. de la 10 la 5-6 si uneori inca o mica repriza dupa supt.

Eu ii dau laptic la cerere... in mare are deja programul normal: supt la 3-4 ore. Rigiditatea programului nu-i buna cica...

Tot ne intrebam daca sa o mutam la ea in camera... Cine si-a mutat copilul de la ei din dormitor la el in camera? Care sunt reactiile? Ea este deja obisnuita cu dormitorul nostu, il recunoaste, rade la tablouri, la bec( ala e prietenul ei cel mai bun-abajur de hartie albastru, ii vorbeste, ii rade)...

Aissa felicitari pentru fetita, e o scumpa... Felicitari voua, sa va aduca bucurii multe si voi ei la fel:)


Se vorbea despre adormit ... a mea nu o face decat la san si leganata... Chiar am citit intr-o carte, de curand, ca de la 4 luni cam trebuie sa lasi copilul sa se adoarma singur...progresiv.. eu nu stiu cum am sa reusesc... ea plange si in brate cand e sa o adorm...cand o pun in patut parca-i foc...
Eu o adorm la san, in pat la noi si cand e adormita bine o pun la ea in patut...
Cam asta e nou la noi... numai bine...
Niste pozici noi cu noi:)

http://community.webshots.com/user/timea2004





C

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

ionella3003 tati spune ca: pana la 6 luni nu se sta in fund! n-au coloana pregatita pt asa ceva..deci culcat intre perne...scaun de masina pt bb mici de tot...da` nu in fund!!
anamari sunt reci si bratele? sau doar manutele? imbrac-o mai gros! face la fel?
kittie sar`na in numele necajitilor aia mici! fa un pachet si stabilim cand si cum ne inatalnim...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Hello fetele!
Nina, Roandre saru' mana ptr lamuriri cu privire la intervalul dintre mese.
Aissa bine ai venit! Sa va bucurati de fetita scumpica!
Mai fetele eu mi-s necajita ca baietu' meu a stagnat in greutate o saptamana - va ziceam eu ca-i agitat si nu mananca - cam asa a fost timp de doua sapt dupa vaccin.Aseara cand l-am cantarit mai sa-mi vina rau de suparare.
De Marti )cand s-au facut fix 2 sapt de la vaccin) si-a revenit.Ma rog la Dumnezeu sa fie bine in continuare.
Nina e f binevenit anuntul.Eu dau toate lucrusoarele mici unei prietene amarate (a parasit-o nemernicu' cand a aflat ca-i gravida; salariu mic, parinti batrani si bolnavi). Dar cum si bb al ei creste repede le iau de la ea si vreau sa le dau amaratilor de care ziceai.Numai ca eu vin in Buc abia in Ian.Sper sa nu fie prea tarziu.
Mai fete ma retrag ca tre sa bag ceva in gura inainte de baita.Inainte de a va zice pa va intreb: voi mai adaugati apa calda (fierbinte)in cadita in timpul baitei.ca eu asa fac ca se raceste apa pusa initial, dar torn cu frica sa nu ating copilu.
Cristiana si bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

Cristia sar`na mami...dc e asa amarata o trecem si pe ea pe lista... nu numai cu hainute! ca si ea e femeie... o haina, un cosmetic nu strica... ce zici? i le dai tu, fara sa spui ca-s de la noi! ca sa nu se simta jignita! merge? ca, sunt sigura, toate avem cate ceva de prisos...

mami da cat timp ii faci baita? ca in 10-15 minute n-ar trebui sa se raceasca apa... cadita lui bb sta pe un gratar in baie. eu dau drumul la apa fiarta in cada mare pana sa-l dezbrac. se face ceva abur..da` si cald in baie. si nu mi se pare ca e raceste apa prea tare... o fi parerea mea doar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Buna fetelor!
In sfarsit am internet acasa... pana la urma m-am plictisit asteptand sa ajunga aia cu reteaua pana la noi si pana una-alta intru prin dial-up. Asa macar o data pe zi tot intru pr forum.

Noi suntem bine, bebelina doarme noaptea de pe la 9 seara pana pe la 3, cand se trezeste ca ii este foame si apoi mai doarme pana la 7 dimineata. Noaptea nu avem nici o problema, adoarme imediat dupa ce papa, in schimb ziua nu mai vrea sa doarma aproape deloc. Si, normal ca seara este asta de obosita, ca dupa baita nu mananca decat dupa ce plange cu suspine cam 15 minute. Ziua ca sa o adorm mai usor o pun in scaunul de masina, il pun langa birou si o legan cu piciorul, asa pot si eu sa mai lucrez una-alta... ca daca ar fi dupa ea nu as mai face nimic.

Deocamdata mananca decat de la san si ii dau la cerere. O sa vedem miercuri, cand mergem la doctor cat a mai luat in greutate si daca este suficient laptele de la mine... Tot miercuri facem si vaccinul de 2 luni.
Suzeta nu i-am dat pana acum si nici nu cred ca o sa-i dau pt. ca nu vad ca ar avea nevoie. Dr. pediatru mi-a spus ca atata timp cat mananca la san sa nu-i dau biberon sau suzeta.

Vigantol-ul il dau si eu tot direct in gurita. Mai complicat este cu fiolele de calciu. Se stramba si-l scuipa jumatate. Eu ii dau zece zile pe luna calciu si vitamina C.

Noi cred ca o sa mergem toti trei la mama de revelion. Mai vedem pana atunci... Ne gandisem sa ne ducem la un restaurant prin apropiere cu mai multi prieteni si s-o lasam pe pitica cu bunica, dar nu-mi vine deloc sa stau fara ea. Nu ma simt eu bine daca nu stiu ce face. Cred ca as suna acasa din ora in ora... Cand am mai plecat de acasa la cumparaturi fara ea, am lasat-o cu bunica si am plecat doar dupa ce eram convinsa ca doarme bustean, dupa 9 seara, noroc ca e deschis pana la 11 noaptea in Cora, asa mai ajung si eu sa mai imi cumpar cate ceva.

Sambata trecuta am facut botezul si sper ca zilele astea sa pun si niste poze. A fost destul de obositor pentru pitica si a dormit foarte prost... Dar am scapat si de grija asta!

Mihaela, multumesc ca m-ai lamurit cu vaccinul... dar acum nu stiu ce sa fac: sa-l fac pe ala gratuit sau pe ala de 1.400.000 Cred ca o sa-l intreb pe dr. pediatru. Sa vedem ce zice. Eu am fost marti la doctor ca sa vad ce fac cu rana de pe col si trebuie sa ma duc sambata dupa rezultatul la analize si sa-mi spuna ce tratament sa fac. Ai avut dreptate, nu m-am dus asa de des la doctor cand eram gravida. Ma duc acum de doua ori pe saptamana.

Hai ca m-am intins... recuperez acum lunile in care nu am mai intrat pe forum



Eliana si Elena
http://community.webshots.com/user/elianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

na, ca iar doamne-sa nu o deochi.in plus cred ca e racita-nas infundat...voi incerca sa-i iau temperatura mai incolo. al mare tuseste rau- dar fara febra...

NINA-multumesc de raspuns. numai manutele. si da ii trece daca o invelesc sau imbrac mai gros...nu are tot timpul manutele vinetii. Cateodata, cand iesim in oras, in magazin unde e mai racoare,pana o imbrac dupa baita-desi e foarte cald la noi in casa...

Cristia
-si eu mai "reimprospatez" apa- dar rar...tot cu grija. dar pun apa calda, nu fierbinte -eu ii fac baie in baia mare...



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Vaccinul platit trebuie sa coste 1.200.000 lei, nu 1.400.000 lei cum am mai auzit pe aici. Sigur il gasiti la o farmacie la pretul asta, iar daca-l luati de la doctorul pediatru, mai bine ii lasati voi ciubuc decat sa va spuna el ca costa mai mult!

Cum reusiti sa-i faceti sa adoarma devreme? Uite la mine acum e 2:44 si inca n-a adormit! Cum il pun in patuc cum se trezeste! Voi le faceti si baie mai devreme? Eu ii fac baie la ora 8, si din cand in cand mai adoarme pentru 2-3 ore, dar tot se trezeste si ma tine chiauna pana la ora asta pana adoarme din nou... As putea sa-l pun si eu in pat cu mine dar nu prea vreau sa-l obisnuiesc asa...

Am inteles ca cel mai bun somn este inainte de 12 pt. bebei si mi-ar placea si mie sa adoarma asa devreme, dar cum sa fac?

NinaB, eu as vrea sa dau o parte din lucruri dar inca nu a implinit 3 luni si nu prea am lucruri care sa fi ramas mici deja. Probabil ca prin ianuarie... cand vrei sa faci colecta?

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

neata fetele!
noi dorim de aseara de la 12,15 nu stiu prin ce minune. De fapt am cuylcat-o la 9 dar s-a trezit cu o criza de colici ca eu n-am avut ce face ieri si am mancat un big mac si cartofi, nu pot sa va spun ce parturi a tras.
Alaltaieri s-a culcat fata la 9 si s-a trezit la 5 si la 7. Vad ca de cand se ocupa mama de ea a reusit sa-i faca programul mai rezonanbil
revin s-a trezit

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata!

Offf, dormeam asa bine si a sunat telefonul...imi venea sa dau cu el de pereti! Bebe doarme si el si dupa ce va scriu ma duc si eu la somnic...

Refritor la baita eu ii pun mereu apa calda in cadita pt ca se raceste repede. Ca sa n-o ard, eu o ridic din cadita si tati ne pune apa calda si apoi o bag iar. Noi inca ii facem baita in dormitor dar cred ca o sa trecem si noi in baie.

Dixie, iubita eu primul vaccin l-am cumparat de la pediatru si a costat 1210000 lei, dar acum trebuie sa-l cumpar de la farmacie si e mai scump, cam 1420000 lei. Daca tu ai gasit la vreo farmacie mai ieftin, pls spune-mi si mie ca pana miercuri trebuie sa-l cumpar.

Eliana, super ca ai internet acum acasa. Referitor la vaccin, intreaba si pediatrul sa vezi ce-ti spune. Iar de ginecolog ce sa zic.....asa si eu, mai des m-am dus dupa ce am nascut...lol

Vin mai tarziu....acum ma duc la nani!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput