Bebelusi de septembrie-octombrie (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


NinaB, in casa trebuie sa o imbraci si in functie de ce temperatura este... La mine de exemplu sunt cam 25-26 de grade pt. ca dau astia caldura si nu am cum sa fac mai putin, adica 20-21 asa cum e recomandat la bebe... Si uneori cand e f. cald il vad transpirat usor si il las doar in body + pantaloni. Altfel mai avem varianta body + salopeta deasupra, dar din ce in ce mai putin pt. ca vad ca salopetele sunt cam grosute.

Fetelor, l-am schimbat pe bebe aseara pe la ora 1 si azi dimineata avea scutecelul aproape uscat... E normal? De obicei nu se intampla asa si dimineata cand il schimbam era plin scutecelul... bine ii dadeam si ceai mai mult seara.

Eu ii dai ceiut destul de mult, uneori bea si 100ml odata.

Am mai observat ca seara cere mai des de mancare si mai mult, adica daca in timpul zilei il tin la 3 ore cel putin, seara dupa ora 8 tre' sa-i dau la 2 ore... Aseara am tot intarziat si in final a adormit fix cand i-am pus biberonul in gura.

Al meu a dormit de la 1-2 noaptea pana la 9 azi dimineata... M-am si speriat cand m-am sculat ca pana acum parca se trezea mai devreme...

NinaB, mie mi-a spus pediatra sa-l scol la 6-7 sa manance, e chiar obligatoriu? Nu pot sa-l las in ritmul lui? Cred ca s-a cam luat si el dupa mine si se culca dupa ora 12 noaptea iar dimineata o lungeste cat poate cu somnul.


Dixie & Victoras


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:


Dixie merci de info cu imbracatul. si la noi e la fel de cald!
parerile sunt diverse. noi am optat pt hranitul "la cerere", sub nici o forma nu-l trezim pt asta. somnul e f important pt crestere.

danina razele nu mananca... sunt periculoase in sarcina.

aissa iote pagini aurii nu-mi trasnise prin cap...


ionella3003 si al meu are extremitatile reci. daca il imbrac mai gros putin se incalzesc un pic...totul e sa nu aiba si bratele sau piciorusele reci...cat despre statul in fund, raspundem mai pe seara, cand vine tati! ca sa fie raspuns stiitific 100%

lucia calciu....il mai intrebam pe tati pe seara...da` e tare discutabil!!! mai ales daca il alaptezi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna fetelor,
Noi am facut noapte alba ca a fost foarte agitat Mihail. Pana la 1 am stat eu cu el si ba adormea, ba se trezea si plangea si cand il puneam la san sugea putin, dupa care incepea sa se frece de sfarc si sa maraie si iar lua in gura si iar il lasa pana adormea iar. Dupa aceea a stat cu tati care l-a plimbat prin casa cat a putut si azi dimineata la 6, cand m-am trezit (ca a venit fetita la noi in pat) el dormea pe burta lui tati. Acum doarme, s-a trezit pe la 9, dupa ce am dus-o pe surioara la gradi, a papat si s-a culcat la loc. Ce-o fi avut? Nici o noapte nu e la fel cu alta.
Eu nu-i dau calciu, ci doar adisterol(A+D2).
In casa il tin cu body si salopeta cu maneci lungi. Uneori, seara ii pun o caciulita subtire.
Aissa, ce mult ma bucur pentru tine!
Eu cand eram graviduta citeam regulat subiectul de adoptie, asa ca mi se pare ca deja te cunosc. Stiu prin ce ai trecut de cand ai demarat procesul de adoptie, alaturi de Claudia, la putin timp dupa Oana. Va admir foarte mult, e o decizie curajoasa si demonsreaza o mare disponibilitate de a iubi. Succes in concretizareaadoptiei.
ralucule bine ai revenit!
Ce iti mai face mana, si-a revenit?
Danina suntem langa tine si iti tinem pumni sa fie totul bine. Sa ne ajute Dumnezeu sa fim sanatosi, noi si copilasii, ca e cel mai important.
Tb sa fug ca a inceput sa planga. Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


NinaB,

mie imi spusese pediatrul sa-i fac program obligatoriu pt. ca atunci cand incepe diversificarea sa fie mai usor... imi e inca destul de greu totusi, desi parca-parca suntem mai aproape de ceea ce trebuie. Poate ne obisnuim pana la 4 luni!

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

Ce mamici mandre si harnicutze
Am dormit si noi mai mult azi-noapte (de la 11jumate pana la 6jumate) da' numa' in pat cu mami, altfel nu . si e innebunit dupa dormitul pe burta, stiu ca e nerecomandat, da' atat de mult ii place incat daca-l tin pe spate risc sa nu mai adoarma si sa ma aleg cu o frumusete de concert..
Apa, nu-i dau, nici ceai mai nou pt ca si-a revenit cu scaunele, face in fiec zi, si prefer sa-i dau lapticu' ca-i mai hranitor si nu e nevoie sa "manjesc" tzitzi cu sab ca sa primeasca.. biberonul e un cosmar pt noi, suzeta la fel..
Imbracamintea, am mai spus, in casa cu un body (fara maneci sau cu maneca scurta) pt pampers, un costumas cu picioruse mai gros si atat.. sau in loc de costumas pantalonasi si bluzita. afara aceleasi chestii de mai sus plus un costum gros cu gluga si caciulita cu urechi si niste pantofiori si in carut mai pun o paturica plus aparatoarea carutului, urmeaza sa luam si noi protectie d-aia transparenta pt vant si/sau ploaie , in marsupiu il ascunde mami in hainuta ei.
Regurgitat/vomitat la noi nu e cazul, nu va pot ajuta, sorry
Vigantol il combin in masura de la debridat cu calciu si cateva picaturi de debridat ca sa fie dulcel si ori ii dau cu masura aia, ori cu seringa si n-are nici o problema (din fericire)..
Dixie, am patit si noi aceeasi chestie aseara cu scutecul pus la 11 si la 6jumate era uscat. Presupun c-a dormit si el adanc si-a uitat de alte alea
Cam atat.. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

http://www.infobebes.com/htm/au_quotidien/article.asp?id_sous_rub=98&id_article=532 Acesta e link-ul (care ma indoiesc , ca functioneaza, da' poate merge cu copy/paste in new window, eu stiu..) de unde va mai traduc o treaba, eu stiu, poate va ajuta, daca nu acum, poate mai incolo, sau pur si simplu cu titlu informativ...


Se trezeste noaptea

Intre 0 si 3 luni, Bebe nu distinge cu adevarat ziua de noapte si trezirile lui sunt reglate de foame. Nu e vorba, deci, de capriciu, ci de o adevarata nevoie fiziologica.

Intre 3 si 9 luni, Bebe continua sa se trezeasca in mod regulat, noaptea. Ca majoritatea adultilor, de altfel, chiar daca nu ne amintim neaparat dimineata. Singura problema este ca mititelul este incapabil sa adoarma singur daca n-a fost obisnuit asa.

ce trebuie facut : nu va grabiti imediat la patutul lui si evitati prelungirea mangaierilor. Vorbiti-i incetisor pentru a-l calma, apoi plecati din camera lui. Zilele urmatoare mariti intervalul de asteptare : va trebui sa se invete s-adoarma fara voi!

Si daca e vorba de adevarate insomnii?
Pot sa fie trecatoare, si mai ales, fapt absolut de inteles, ocazionate de o otita sau o raceala serioasa, sau pur si simplu cand ies dintisorii.

Si daca aceste insomnii se cronicizeaza?
Poate sa fie vorba de simptomatica unei stari depresive, mai ales la copii introvertiti sau care sufera de o boala cronica (astm, etc). Nu ezitati in a-i vorbi pediatrului.

Dar inainte sa clasificati micutul in clanul insomniacilor, puneti-va cateva intrebari:

Apartamentul nu este deosebit de zgomotos? Chiar daca asta nu va deranjeaza pe voi, micutul este poate mai sensibil. (....), tratamentul consista poate pur si simplu in schimbarea locuintei...

Camera lui nu este supraincalzita? O temperatura de 18-19 grade este mai mult decat suficienta. De asemenea, Bebe nu trebuie sa fie foarte invelit.

Alimentatia poate fi de asemenea un factor cauzator de insomnii : poate mananca prea mult, prea repede sau prea din abundenta...

Finalmente, poate sa fie vorba de o reactie la cerintele unei mame exigente : pentru Bebe, sa invete sa mearga sau sa foloseasa olita nu este o chestie de neglijat, asa ca un pic de rabdare se impune...

Trebuie consultat doctorul?

Da, de la o anumita varsta, daca Bebe se trezeste intr-adevar, prea mult noaptea, si mai ales daca plansul si tipetele lui va impiedica si pe voi sa dormiti..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Dixie, bebelina mea cam de o luna se trezeste dimineata cu pampersul aproape gol dupa 8-9 ore de somn. Nu-mi fac griji pt ca recupereaza apoi in cursul zilei. Eu nu o scol sub nici o forma sa-i dau sa pape. Daca ii e foame stie singura sa ceara....si sa vedeti ce striga dupa mine. Dimineata mananca cam la 3-4 ore ca apoi seara sa manance la 6, la 8, la 10.30....si apoi sa doarma pana la 7.

Ionnella3003, manutele si piciorusele reci le are de cand s-a nascut. Doar daca o imbrac foarte gros sau doarme le are calde. Am intrebat doctora si a zis ca o sa treaca si asta cu timpul si ca nu inseamna ca ii e frig. Apropo, piciorusele nu le are si transpirate? Si asta e normal.

Pupici!
Eu astept sa se trezeasca bebelina si sa mergem la cheltuit banii prin Cora. Ma duc sa scot niste portrete cu ea sa le pun in rama si sa le dau cadou bunicilor de Craciun....sa vedem ce iese.


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

INGERASHILOR! VINE CRACIUNUL!
incercam sa facem o bucurie unor amarati?
aveti lucrusoare care v-au ramas mici? si de care va puteti dispensa? chiar si haine de-ale voastre!!!! orice alte lucruri (suzete, tetine, biberoane, pampers...)
am pe inventar cateva cazuri infiorator de amarate!!! si singura nu mai fac fata! va iau de mana si va duc! ca sa vedeti ca nu mint!!!

PS daca are cineva ceva de obiectat vis-a-vis de anuntul asta sa spuna, si il scot imediat!!!

nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

M-am intors.
De Revelion vom sta acasa toti patru. Nu cred ca vom avea musafiri in noaptea de Revelion, dar ne vom intalni cu prietenii in zilele succesive.
Suzeta nu prea o vrea, o mai tine rareori, daca nu e nervos, ci vrea doar sa adoarma.
KK face cam de 3 ori pe zi, nu prea mult, pastos si culoare mustar.
Cu diversificarea nu cred ca e cazul sa ma gandesc inca, la cea mare am inceput la 6 luni si acum cred ca vom face la fel.
Kittie de ce nu e bine sa adoarma la san? Ca al meu numai asa vrea. Sau sa-l scot afara, aerul rece il adoarme.
Nu doarme invelit si astia noaptea opresc caldura, asa ca il imbrac cu o salopeta mai grosuta peste noapte.
Eu nu i-am dat nici lamaie nici vit C, nu mi-a spus nimeni ca ar trebui sa-i dau.
De vomitat nu vomita, uneori dupa ce suge, cand il ridic la verticala ii curge lapte pe la coltul gurii, dar nu mult. Ca si cum n-a inghitit tot, l-a tinut doar in gurita.
Danina, mcm nu cred ca e vreo problema cu razele. Eu am facut cand o alaptam pe cea mare radiografie la dinti si n-a avut nimic. Dr mi-a spus sa arunc laptele doar cand mi-a facut anestezie locala (usoara, a zis el) pentru lucrare.
Dixie, eu ii dau picaturile in gura cand plange si are gura larg deschisa. L-am urmarit si am vazut ca nu le da afara, nu ii curge nimic din gura cand plange, asa ca i le dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Lia mea a dormit doua "sesiuni" de cate 4 ore azi noapte-pentru prima oara- a crescut puiuta...acum sta in pat si doarme si maraie...cred ca in curand va fi treaza, treaza...
si a mea are cateodata manutele reci- mai ales cand o pun in leagan-ca e mai aproape de ;podea si e mai rece (problema la noi e iesirea spre terasa- aproape un perete de sticla, vederea e superba-vara spre padurea din spatele cladirii, iarna se vede dealul de vis-avis printre crengile copacilor, dar bate un vant nene)...
Lia mea bea apa, dar nu am incercat ceai decat cu lingurita si mi l-a scuipat. De asemenea imi scuipa si medicamentul pentru gaze (symethicon) dsi aici au pipete speciale pentru asa ceva. Am vazut ca in spital le dadeau medicamentele cu siringa, o siringa micuta si subtire-ca o pipeta, care se introduce in gura copilului, spre coltul obrazului-asa m-au invatat.

NINA- am sa incerc cu feonul eu. Mi-e ca daca nu-i usuc parul bine, bine, imi va raci rau, rau...pana acum merse cu prosopul-dar la ea e din ce in ce mai lung si mai des. alex avea plete la 10 luni, si cred ca si ea va fi la fel...Inca o intrebare pentru "doctorul de serviciu"- manutele ei se fac vinetii cand sunt reci, reci...si asta ma ingrijoreaza, voi ridica problema si la pediatru saptamana viitoare)..

Roandre-succes la cumparaturi
Lucia- am mai spus, doctorul Liei mi-a recomandat sa iau eu calciu si vitamine-alaptez...

anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput