Bebelusi de septembrie-octombrie (7)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

danina probabil te referi la radiografie?

Eu am vizitat stomatologul saptamana aceasta si i-am spus ca este posibil sa am nevoie de o radiografie la un dinte. Iar el mi-a zis ca este destul de problematic in perioada alaptarii dar chiar daca va fi necesar atunci trebuie sa arunc primul lapte de dupa radiografie. S-a exprimat aproximativ asa: "nu este batut in cuie, dar este mai bine asa".
Decizia iti apartine.

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Buna fetelor, eu am lipsit cam mult, dar avand in vedere ca suntem in vacanta acum pana in ianuarie cred ca ma intelegeti

Daninasanatate maxima, sper sa treaca totul cu bine.

Mari 74 cu bubitele alea de pe fatza am avut si eu probleme dar i-am dat din nou cu ceai negru- schwarzer tee- l-am lasat pana a intrat in piele si cam dupa o ora i-am dat cu putin Penaten lotiunde de corp pt copii pt piele sensibila, si i-a trecut, acum nu stiu daca merge si la voi, depinde de piele...
Cu roseata aia de la gat si de la subbrat, a avut si Tristan in prima saptamana de viata si i-am dat crema de galbenele, care a facut roseata aia si mai si, asa ca i-am pus niste bepanthen si a trecut intr-o zi, acum vedeti si voi.

Noi am fost la unchiul Roger pe vapor si ne-am facut capitani. Ne-am distrat prin parcuri, si la piata de craciun unde nu am gasit nimic interesant.... Cred ca ajung cu mana goala la Danyce, de craciun , dar mai e timp sa tot gasesc ceva pana atunci. Ne-am luat tzarc rotund. Am facut si pomul de craciun, ca deh aici toti au pus pe la geamuri una alta si au facut ditai copacii de craciun, si tre sa avem si noi. Si in rest am stat plante toti 4, si catelul a devenit putoare ca noi...
Azi mi-a plecat Dim pe undeva pe langa Heinsberg, si mai vine sambata, asa ca am sa capiez aici singura... dar cu ocazia asta mai am si eu timp sa scriu pe forum...

Am mai pus poze , ca sa ne vedeti cum radem si cum ne bucuram si crestem.

MCM si aici e frig, eu ii pun doar o caciula in cap, un body cu maneca lunga, un tricou , un pullover, shtrampi, niste papucei, un pantalon pt afara, si o jacheta. Il bag in marsupiu si gata. Eu stau cam o ora dimineata si o ora seara cu copilul afara, ca tre sa plimb catelul asa ca fac doua lucruri o data. Si aici e soare cu dinti, dar il tin in soarele asta cu dinti ca cica e bine pt asimilarea vitaminei D.

In rest e totul ok.
Va pup si am sa scriu mai des promit


ralucule si Tristan (7 oct 2004)
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ok...ne-am intors...operatia s-a vindecat bine...daupa inca 4 saptamani,vindecarea muschiului va fi totala....chirurgul a zis ca nu mai e nevoie sa venim la el la vizita decat daca avem o problema...
vomitataissa-s-ar putea sa vomite si pentru ca la materniate ii invata cu mese la 3-4 ore...si unii bb-ei cu stomacelul mai mic mananca si la 2 ore-dar mai putin...speculez si eu. oricum si a mea vomita...dar am inteles ca, cu timpul va fii mai bine-si daca imi aduc aminte bine de la cel mare, chiar e mai bine de la 4-5 luni....
iesit afara
- camasuta, costumas, canadiana cu gluga si botosei, caciulita si paturica...
in casa- caciulita numai dupa baie, camasuta, costumas/ziua sau sac de dormit/noaptea -NINA- pot sa-i usuc parul cu feonul, ca are o claie de par si nu se usuca bine cu prosopul.
calciu- mie mi-a zis doctorul bebitei sa iau eu calciu si vitamine/eu alaptez...
revelion-noi stam acasa si ne uitam la televizor...tati probabil lucreaza...

danina-sanatate multa. nisipul la rinichi nu-i bai asa mare. doar ca trebuie sa bei cam 2-3 litri lichide pe zi -si sa eviti cafea, ciocolata si bauturi acidulate...bauturile din citrice fac foarte bine...
aissa-inca o data bine ai venit si felicitari.te admir.
cele bune la toate mamicile....
anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dixie spune:


Fetelor,
uite acum copilu' chitaia de nu se putea desi ii dadusem tot ce trebuie si laptic si ceai cald... S-a potolit cand i-am desfacut pampers-ul si l-am lasat in funduletul gol in pat. Am citit ca din cand in cand e bine sa facem asa... I-am pus si ceva muzica clasica... ii place si se opreste din plans ca sa asculte ;0. Incercati si voi.

Eu tot nu inteleg cum reusiti sa-i dati Vigantol direct in gurita... La mine se stramba de nu se poate... Eu pana acum i-am dat cu Sab Simplex, daca renunt la Sab nu stiu ce o sa fac... Plus ca Nina, tot nu inteleg - astazi mi-a vomitat inca de dimineata asa ca am tot asteptat pana sa-i dau Vigantol, acum seara cand i-am dat ca eram mai linistit, in nici 5 minute mi-a vomitat... Poate sa aiba vreo reactie ceva sau e vomitatul lui normal? Nu stiu cum se mai asimileaza Vigantolu' asta daca el vomita mereu dupa ce-i dau...

Scaun de bebe pentru cada mare am vazut si in Carrefour, la vreo 300.000 la standul de bebe. Dar banuiesc ca tre' sa stea in fundulet calumea inainte sa-l putem aseza in ala, asa ca eu nu mi-am luat!

Roandre cred ca si eu o sa stau singurica cu bebe de Revelion. E asa o nebunie incat cred ca o sa fie mai bine sa stau singurica acasa, la restaurant nu mi-ar placea deloc, mai ales ca la mine bebe cand ramane singur cu bunica o capiaza de plans ;(. Bine si la mine plange, dar mie cred ca mi se pare mai normal, stiu si eu... poate m-am obisnuit.

Aissa - felicitari pentru copilas si bine ai venit.


Va las acum ca si-au revenit chitaiturile!

Dixie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Metlocrop..ii dau de o saptamana, azi la 9 sun doctorita si o sa vad daca trebuie sa ii mai dau. Imbunatatire parca se vede ceva, dar nu stiu daca e efectul medicamentelor, al laptelui nou sau al faptului ca am renuntat la ideea de a o pune in pat mai devreme de 1 ora jumate dupa masa si nici atunci daca nu doarme lemn. Ieri am observat, chiar am zis ca o sa o filmez, ca dupa ce am pus-o in pat a deschis ochii si se uita la mine, zambea si efectiv a ridicat spatele de cateva ori, s-a incordat si a dat afara. Asa ca am inceput sa o suspectez de santaj sentimental. Asta e, mititica a stat 2 luni pe spate fara sa o ridice nimeni asa ca acum recupereaza
Eu vigantolul il pun in lingurita (normala, de a noastra) si am pacalit-o de fiecare data sa il ia. Cu debridatul e mai greu ca trebuie sa-i dau 2,5 ml si pun de vreo 3 ori in lingurita. Prima merge, dar pe urma mai si scuipa din el. Am incercat sa-i dau cu seringa dar nu m-am descurcat asa bine.
Vreau sa va intreb daca voi dati apa bebelusilor. Vad ca multe alaptati, la mine nu e cazul, dar ii dau pe langa lapte si ceai de fenicul de la HIPP. Mama spune insa ca setea se potoleste cu apa. Am incercat sa ii dau si cu biberonul si cu lingurita dar nu vrea, scuipa si se ineaca.
De iesit afara am iesit si noi cam la 2-3 zile, prima data putin apoi am stat si o ora. Ii pun body, costumas de prosop, botosei si pulover, caciulita subtire, gluga de la pulover si inca o caciula nu foarte groasa deasupra, costum de ursulet (din acela pufos). Fara fular. O pun in carut si cand a fost mai frig am pus si paturica.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

bey! cred ca am descoperit o conspiratie... al meu, care era cel mai exemplar bb, a complotat cu ai vostrii...si l-a apucat si pe dansul chitzcaiala! ghici cine patrula la ora 1... l-am adormit la san! mama suzeta sa-mi spuneti!

tati nostru spune ca bbii care varsa (nu e vb de regurgitare!!!) tb pusi pe partea DREAPTA culcati, asa se goleste stomacul rapid. daca varsa prea mult si prea des e posibila problema de reflux ..asta o decide un pediatru f bun (dupa nu`s ce semne clinice) sau un examen radiologic! se trateaza...nu e nimic grav...si ...mi-a mai povestit el ceva..despre reflexul de supt pe care il au bbii inainte de a adormi (cand sunt intre somn si trezire)! dc le dati sa pape atunci, nu mai varsa! (da` nu- spuneti ca v-am scris...ca asta e un caz e care l-au avut si mi l-a povestit..)
am fo` la spital. in vizita de curtoazie, si iata ce am mai scos de la nenii doftori:
1.cica ar trebui uscati cu foehnul...da` mie mie frica ca-l sperii
2. cica nu apa, cel mult ceai preparat preferabil cu apa plata de put de mare adancime (nu minerala plata!!), daca nu..apa de chiveta fiarta si racita
3. cica nu perna pt bb, ci bagat sub saltea un pui de perna, patura, prosop etc..ca sa o inaltam (NU MULT!) ASTFEL INCAT SA-I RIDICAM USOR CAPUL.
4. cica cel mai bun ulei e ala de pur de masline +vit A+ eventual vit E, fiert si racit...

mai sapam...mai vedem...

altceva...eu il imbrac pe bb afara, acum: body +pantalon, un soi de trening...+ botosi, portbb matlasat din fas (cu labutze), o caciulita subtire si una tricotata (peste care vine gluga). daca il tinem in brate o paturica subtire, daca sta in carut o paturica mai plinutza... si il tot controlez sa nu fie inghetat sau sa nu transpire excesiv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

NinaB multumesc de indrumari. Salteaua este ridicata (cu Pagini aurii sub ea), de culcat pe partea dreapta mi-a zis cineva de aici si am incercat si eu. Problema este ca dupa ce papa este foarte foarte vioaie, energica, zici ca se grabeste sa plece undeva. Si daca o fortez sa stea la orizontala, chiar pe o parte, mai rau se agita. Asa ca raman cu pozitia verticala si laptele anti-regurgitatie pana la noi ordine. Metlocr..cum naiba se cheama incep sa i-l elimin in cateva zile (am vb cu dr) si raman cu Debridat.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

aissa
o sa-i dai de cap! succes! o sa cam faceti voi ocolul pamantului...da` merita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Neata mamici si bebeci!

A mea s-a culcat aseara la 22.30 si s-a trezit azi la 7 cand a papat si doarme si acum.

Nina, i-am dat idei bebelusului?...hahaha....Speram ca nu mai face asa si pe viitor.

Aissa, eu ti-am spus iubita de culcat pe partea dreapta cate 20 minute dupa ce a papat si a scos aerul. Asa imi spusese si mie doctorita, dar mare efect nu prea avea.
oricum, o sa vezi ca nu va mai vomita asa mult cand va mai creste. A mea acum la aproape 4 luni vomita cam la o masa maxim doua, in rest doar regurgiteaza cate putin....dar de barbite ude tot n-am scapat pt ca acum le baloseste...lol.

Dixie, eu Vigantol ii dau in gurita direct pt ca atunci cand ii e foame deschide gurita cand puna mana pe fata ei si asa o pacalesc. Ii tin pun de barbita trasa in jos ca sa nu pice pe alaturi, desi mai se intampla sa nu nimerim.

Pupici!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

aissa bine ai venit, ma rog sa va dea D-zeu sanatate si putere sa parcurgeti cu bine minunatul drum pe care ati plecat! Si eu subscriu la inaltatul saltelutei cu pagini aurii -- ha, ha ha . Si noi folosim ulei de masline fiert in baie de aburi si racit, cu vit. A in el si nu avem probleme cu iritatia. Doar dupa baita facem masaj cu crema de galbenele.
ninabvin si eu cu 2 intrebari: bb al meu are in permanenta piciorusele reci, oricat l-as imbraca; numai cand doarme i se incalzesc...e cazul sa ma ingrijorez? Si a doua intrebare: de la ce varsta pot sa-l asez in fundulet, intre perne ( acum are 3 luni fara o sapt, si tare-i place sa stea ridicat! Daca-l tin de sub brate, paseste singurel - bine, nu-l las sa se sprijine tare pe picioruse. Ii afecteaza in vreun fel coloana daca-l pun in fundulet, e prea devreme??? Sar-na anticipat pt. raspunsuri.
Cat despre baita, eu ii fac in bucatarie; pot sa fac cald mai usor si e mult mai simplu.
Dixie nu fi trista ca faci revelionul singura: si eu la fel; hai sa chatuim toata noaptea, ce zici???
Cat despre Vigantol, ii dau tablete, pt ca a zis dr. ca asa-i mai sigut ca ia cant. care trebuie. Cat despre efectul soarelui asupra fixarii calciului - am citit ca trebuie expusa pielea direct la soare, nu are nici un efect prin hainute. Oricum, noi iesim zilnic afara ca daca nu avem mare show, daca-i mai cald cu caruciorul, iar daca-i mai rece in marsupiu, ascuns in geaca mamei si stam mai putin. . Cat despre vit. C, a luat bb 10 zile, iar lamaie ii dau cateva picaturi cand sughite.
anamari felicitari pt. ca ati trecut cu bine de operatie
ralucule bine ai revenit, ne-ai lipsit

Ionela si Sorinel

Mergi la inceput