Bebelusi de septembrie-octombrie (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna mamici!
Sunt tare trista ca nu ma simt bine deloc am fost sa fac niste analize si sa vad ce imi iese. La eco mi-a zis ca s-ar putea sa am ulcer mi-a mai spus ca am nisip la rinichi, partea stanga parca imi este paralizata si am dureri ingrozitoare de cap de imi vine sa il tai, pe langa vechea mea problema cu corasonul, sunt terminata si am cate o depresie de ma sperii si eu. Vineri merg la Fundeni pt un consult cardiologic sa vedem ce imi spune si acolo deci asta sunt eu in clipa de fata. Bb este astazi extrem de cuminte nu stiu cum dar mi-a mancat si dormit atat. Noaptea imi adoarme in jur de ora 12 si se scoala pe la 3 dupa care la 5 insa o mai pacalesc daca o iau la mine in pat si imi doarme mai mult.
Cam cand se regleaza programul intreb mamicile cu bb mai marisori ca sunt curioasa.
Noi ar trebui sa facem vaccinul vineri si mi-a zis sa cumpar Pentact Hib sau cam asa ceva insa pe voi v-am auzit de alt vaccin oare este bun ce mi-a zis sa iau?
Ah vrea de papa, merg sa ii dau revin. O sa pun pozici noi va anunt cand sunt postate.

Danina si Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia spune:

Mari74 si Stefan al meu se opareste in pliurile de la gat. Pana acum nu am gasit nici un remediu; fiind grasut acele cute se inrosesc mereu. Si la fel pe fata i-au iesit acele bubite cum spui tu, aspre la atingere. Dr. spune ca ii vor trece singure. La gat i-am dat cu ulei Sanosan si cu crema de galbenele dar nu vad nici o imbunatatire. Cu problema vaccinului dr. a zis ca trebuie sa fie bine mancat deoarece 2 ore nu are voie sa manance nimic. Si numai bine cand m-am intors de la policlinica a mancat ca un spart. Dar asta este, daca dr. a decis asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

NinaB, da' de ce esti mama, asa de violenta? Pai, uite, si eu ii dau debridat, c-am aflat acilea pe forum ca e bun de colici pe vremea cand nu mai stiam ce sa-i mai fac bietului pici care urla de durere! Si, sincera sa fiu, il gasesc mai bun decat Sab simplex..Bonnisan nici nu mai vb, chiar nu mi se pare ok pt el.. Acum, de bine ce l-au mai lasat colicii am inchis si eu robinetele de medicamente.. Da' matalutza certai fata prea rau! Si cu Metlo..ma-sa ca si in scris ma balbai la medicamentul asta! la fel, pai doar stii cate feluri de doctori exista, cand iti vezi copilu' ca sufera, si mergi la dr, ca la speranta ta, sa-l ajute pe bulinel sau pe bulinuta, atunci cand ti se spune medicamentul Y ii va face bine, iei, mama lui de medicament, sa fie cupilu' sanatos! Nu mai certa mamicile, zau asa, parerea mea..oi fi tu mai barbata, da' io, care mi-s sensibiloasa rau, avusei un junghi la corazon, vorb'aia cand am cetit mesajul tau..chit ca nici nu mi-era adresat, da' ma simtii cu debridatu'.
Aissa, bine ati venit! Sa va traiasca micuta! dupa vaccin mie nu mi-a zis nimic. Si pe ala gratuit l-am facut.. mi-a mancat puiutu' de-a spart si-a dormit lemn dup'aia, nici o problema, evident. Deci nu stiu ce sa-ti spun, mai mult decat cate bordeie..tot atatea..
Danina, imi pare tare rau de ce ti-au spus doctorii...da' poate nu e tocmai adevarat, stii si tu ca tre' sa consulti vreo 2-3 pana te convingi despre ce e..Si ca ai toate sansele sa primesti tot atatea rasp diferite cati doctori. Si eu, cd eram mica faceam ekg/luna tot tp ca aveam aritmie de la lipsa de calciu si nu ma simteam bine neam. era sa ajung si in garsoniera proprietate cu 4scanduri dupa capu' unei dentiste, aveam la 6anisori ulcer si tot asa.. Hai, fii cu capu' sus si multa incredere in tine si in dumnezeu, toate bolile fug de omul optimist!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

debridatu e bun! daca e cu colici si/sau constipatie
da` metroclopramidu se doar daca chiar are probleme de reflux...si digestie prea lenta. uff... brr..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Nu ma supar de cearta, nu i-am dat nimic de capul meu. De 2 saptamani de cand o am, am fost cu ea la 3 doctori. 2 din 3 mi-au recomandat Meto ..(si eu ma balbai la denumire) si 3 din 3 Debridat. Da, are colici, o ia cam din jumate in jumate de ora dupa masa, timp de cca 1 ora jumate. O ia sughitul si vomita de 2-3 ori aproape dupa fiecare masa. Chiar daca stau cu ea la verticala, chiar daca scoate aerul. Am fost la un medic in care am foarte mare incredere, si fiind a 2-a care mi-a spus de Met..(eu citisem prospectul dupa ce mi-l daduse primul dr. si m-am speriat de efectele adverse) am avut curaj sa ii dau. I-am schimbat si laptele cu unul special pentru copiii care varsa mult. Mi s-a explicat ca sfincterul care inchide stomacul nu e complet maturizat (sunt destui copii cu aceasta problema)si de aici refluxul. Plus ca in maternitate se pare ca nu prea ii dadeau asistentele laptele la concentratia de pe cutie, iar eu respectand indicatiile am cam dat-o peste cap. Plus ca este mai agitata acum pentru ca tot acolo, in maternitate, fiind a nimanui, o tineau probabil usor sedata. Asta e, si eu sunt noua, si ea trebuie sa se adapteze cu noi...

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

k! pare a fi in regula asa!
o sa treaca! o sa va acomodati! o sa fie foarte bine! refluxul e fiziologic normal, pana mai incolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Aissa, bine ai venit iubita si sa va aduca multa multa fericire in suflet bebelina. Ma induioseaza astfel de cazuri pt ca si matusa mea a adoptat o fetita.
Referitor la vomitat, eu ti-am raspuns si la "Parintii intreaba,..." si ti-am spus ca si bebelina mea vomita foarte mult...sau mai bine zis a vomitat pt ca de aproape o luna nu mai vomita asa mult in jet. Inainte insa schimbam bluzitele pe banda rulanta. Deci rabdare ca o sa i se maturizeze stomacelul si o sa dispara problemuta asta.
Cat despre Metloclopramid nici nu vreau sa aud denumirea asta. Am luat atat de mult in timpul sarcinii (si fara sa aiba mare efect) incat mi se ridica sangele in cap cand aud de el.
De curiozitate, chiar ai observat o imbunatatire a situatiei de cand ia Metloclopramid?

Kittie, eu am mai lasat-o pe bebelina acasa cu mama dar de Revelion lucreaza...si la soacra nu vreau s-o las. Vedem noi cum facem cu tati asta!

Danina, tare rau imi pare sa aud ca nu esti bine. Iti tin pumnii sa fie bine si iti doresc sanatate multa multa multa!

Bebe meu era cam marait ca se saturase pe spate...si acum sta in fundulet intre perne cu jucarelele in fata...si tace!...lol

Pupici, ma duc la ea!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcm spune:

Buna mamici,


Vreau sa va intreb cum si cat il scoateti pe bb afara pe vremea asta. Eu o infofolesc bine de tot (trei caciulite) dar fara fular si o scot o data la doua zile cam 1-2 ore. Cand a fost innorat si umed n-am fost afara. Azi a fost ceva soare dar parca geruletz si am iesit numai in balcon. Ma intreb daca soarele de acum mai are vreo influenta asupra vitaminei D......As vrea sa iesim in fiecare zi la aer dar parca mi-e frig mie, oare ea nu ingheatza chiar si asa infofolita?

Iar problema pocnitorilor a mai ridicat-o cineva....eu sunt ingrozita de-a dreptul. Se si sperie iar urechea nu e suficient dezvoltata sa suporte asemenea intensitate. Sotul imi spunea sa-i punem vata in urechi de sarbatori. Voi aveti ceva idei?

Noi n-am plans decat o singura data noaptea si atunci pana am adormit pe la ora 1. Dar niciodata nu ne-am trezit noaptea plangand. Si ne trezim o data sau de doua ori sa papam si adormim rapid.

Nu va mai stresati din cauza luarii in greutate - eu am citit intr-o carte de specialitate ca bb-i trebuie sa ia in primele trei luni cate 900 gr. pe luna iar in urmatoarele trei luni - 600 gr. pe luna, apoi 300 gr. pe luna. Asa ca daca iau 150 gr. pe saptamana este ideal (dupa primele 3 luni).

Va pupam.

Si mai avem o intrebare - voi le dati in fiecare zi lamaie pentru vitamina C?

Cristina, Christian si bebe Alexia Maria

http://community.webshots.com/user/lastusedpixel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

Bebita mea a fost extrem de buna in aste doua zile...

Dormit noaptea-e-he lorena ,dar ne-a prins si 7 dimineataq leganand la bebe care a dormit cu suspine noaptea-si doar in brate la mami sau la tati...
caca verde-eu am inteles ca la bebi alaptati caca verde este cauzat de laptele de suprafata-cele care vine primul cand e sanul plin, care e mai apos si tarnzitul intestinal e mult mai rapid. pentru culoare galbuie, se da la supt un san pana se goleste-si dupa aceea se trece la sanul 2...eu am incercat, si sa stiti ca tine figura. Plus eu sunt pe dieta fara lactate ca a mea a avut diaree-peste 10 scaunde pe zi.NINA- ca mi-am amintit. Lia a avut scaun verde, verde si doctorul ne-a zis ca e ok. Ne-a spus ca nu e ok- scaun negru, cu sange sau alb/gri cu aspect de creta. Si acum mai are scaun verde, dar foarte, foarte rar-o data pe saptamana ,poate, si asta de cand alaptez un san pana se goleste si apoi al doilea...

aissa-bine ai venit
nina-multuim pentru sfaturi
voi reveni ca acum trebuie sa fugim la nenea doctorul care a operat-o....
anamaria



anamaria-lia-21.10.2004 si alex -24.08.1993
http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

M-a sunat prietena mea ca maine fac raza la stomac am intrebat si a zis ca nu afecteaza cu nimic pe bb oare asa e?
Uf sunt de groaza trebuie sa stiu sigur, eu alaptez si de asta spun.
Merci pt incurajari Kittie si Roandre desi am ajuns sa nu mai fiu asa optimista.

Danina si Diana

Mergi la inceput