FIV 26

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Nobody on line?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Dragele mele, la mine totul a luat o turnura absolut neasteptata, m-am lovit de o realitate crunta care nu-mi permite sa-mi continui cursa fiv.
Raman langa voi, va citesc, o sa va mai scriu dar.. va rog mult nu ma mai intrebati nimic despre fiv-ul meu pentru ca nu-l mai fac! Din pacate nici nu ma puteti ajuta cu nimic asa ca va rog ca pe niste bune prietene respectati-mi rugamintea pentru ca acum chiar nu pot vorbi despre problema mea, de aseara plang intr-una si atunci cand va voi putea spune mai multe, eventual si o veste mai buna pe langa cea super proasta pe care am aflat-o aseara o voi face din proprie initiativa.Martea viitoare trebuia in mod normal sa fac diphelerinul, dar s-a dus totul de rapa!
Insa, pentru ca m-am atasat enorm de voi nu voi pleca de pe forum orice ar fi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Lachione, pentru tine si FII BARBATA! Pana la urma, totul are o rezolvare.
Noi am fost si vom fi alaturi de tine.
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Georgiana, multumesc mult, esti o scumpa... da...din fericire cred ca se mai poate face ceva;

Tuturor fetelor care "sunt in focuri", mult mult noroc, sanatate si un Craciun fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

daca spui ca se mai poate face ceva, ma gandesc ca a aparut o posibila rezolvare bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Nounou - daca ai peste 20 de folicli maturi la Medsana se considera hiperstimulare. Eu nu am cumparat albumina - intra in protocol insa ti-a spus Monica de unde poate fi procurata.
Nici la Medsana nu s-a facut stimulare dupa ureche - ci numai in fct. de rezultatele la eco facute in timpul stimularii. Eu am inceput cu 3 menogon pe zi si am continuat cu 4/ zi insa am facut cu o zi mai putin decat alte fete din lot. Alte fete au facut cate 5 sau chiar 6 sau pur si simplu au facut cu altceva stimulare.
Deci difera de la organism la organism. In alta ordine de idei nu conteaza nr. lor foarte mult cat calitatea lor pentru ca nu toti foliculii au ovocite si nu toate ovovocitele pot fi fecundate. Eu am avut 21 de foliculi maturi, 9 dintre ei au avut ovocite din care au rezultat 6 embrioni: 2 au murit si au ramas 4 embrioni frumos divizati.
De fapt e decizia fiecaruia unde sa faca FIV - insa eu am stat foarte mult si m-am gandit unde sa fac FIV-ul si nu pentru ca m-ar fi dat banii afara din casa - chiar m-am imprumutat insa sa stiti sincer ca nu imi pare rau. Dai un ban dar stai in fata.
Raman la parerea mea ca la Medsana sunt cu adevarat profesionisti si lucreaza cu adevarat in echipa. Am fost asistata la ET si de Ancar si de Protopopescu.
Mai mult de atat conteaza foarte mult experienta medicilor (ori cei de la Medsana merg anual la perfectionare si au stat 5 ani la Londra pentru a studia asta- din cate am inteles)

Am fost la eco luni pentru ca m-am speriat vineri seara cand am avut o scurgere maronie. Ancar mi-a spus ca nu e problema (probabil sa nu ma ingrijorez) dar a vrut sa ma vada.
Am vazut la eco si sacul emrionar si puiutul - mic de tot dar s-a vazut. Mi-a dat sa repet analizele de sange -preventiv- pentru acea scurgere ca sa vedem evolutia iar rezultatele au fost bune au crescut toate (BHCG - a crescut de aproape 5 ori in 5 zile)
Am emotii in continuare dar de - ce sa fac. Mai nou cand introduc utrogestanul de la o zi la alta simt uterul marit si... cred ca e de bine - am intrat in a-4a saptamana de la ET.

Va tin pumnii tuturor,si va doresc tot binele din lume,


Luli
Viitoare mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Am uitat sa va spun ca dupa ET am stat 2 saptamani acasa cumintica in pat. Si pentru ca nu am mai avut concediu de odihna am vorbit cu Ancar macar pentru o saptamana de concediu medical insa a fost un dragut si mi-a dat 2 saptamani de concediu medical - si asta pentru ca nici nu aveam cum sa cer concediu de la medicul de familie - eu find din Galati iar cele 2 saptamani le-am stat in Bucuresti la o buna prietena.
In concluzie - e decizia fiecaruia de a alege ce e mai bun pentru el.

Succese maxime,

Luli
Viitoare mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

lachiii pui mic, of, imi pare tare rau ca treci prin greutati! dar un lucru este sigur: intr-o zi cu soare o sa ai copilul tau, am convingerea ca noi, cele care ne dorim atat un copil, o sa-l avem cu siguranta! daca putem sa te ajutam suntem langa tine, stii asta!

gabid conditiile da, sunt super, sau erau in 2003, dar din ce povesteste anis pare ca e la fel de bine. Dar am un sfat daca pana la urma mergi la giulesti: fa analizele (TOATE) in alta parte! ca, cel putin anul trecut, partea asta cu analizele era vraiste.. despre niculescu nu stiu nimic, dar intr-adevar nu am ramas cu o impresie prea buna despre marinescu, este un doctor poate bun dar prea... ocupat si pierde mult din cauza asta...
initial cand am facut fiv, ma gandeam, naiva de mine, cand din punct de vedere profesional este mai bine sa fac fiv, sa prind o perioada mai putin incarcata la servici cand nasc... acum mi-au disparut fumurile din creer, zic ca stau acasa cel putin pana la analiza bhcg sau chiar si dupa, in fond copilul este mai important decat serviciu, si sa-ti spun sincer, intotdeauna a fost asa, ingrijorarea cu serviciul a fost pentru ca sunt cea care sustine intreg familionul, iar daca nu mai castig eu, cad toti ca mustele! de facut acasa zau ca as avea ce sa fac chiar daca nu o sa am voie sa fac munci grele, pentru ca sunt atatea carti de citit, margele de insirat, haine de croit si cusut, de pictat, atata de brodat, chiar as avea nevoie de pauza in care sa nu mai traga toti de mine si sa ma ocup si eu de hobby-urile mele care le-am lasat balta cand am inceput munca...
iar in ceea ce priveste greutatea, am trecut si eu prin asta, am fost batoza, aveam 67 kg pe fund preponderent, iar acum am 52 (salate, salate, salate, ca iepurii!)
ashea ca mai vorbim oricum... ma documentez in peioada asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Ardit si toate fetele - tinem pumnii sa fie bine.


Luli
Viitoare mamica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

luli

Mergi la inceput