FIV 26

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

lachi tinem pumnii, sa se lase cu beebbbeee!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

Se pare ca riscul de hiperstimulare nu este atat de mare, in ciuda faptului ca am foliculi multi, deoarece am facut duminica o injectie sanatoasa cu Cetrotide 3mg. Protocolul de la Sabyc este diferit de Medsana sau Giulesti, in sensul ca nu se incepe cu inhibarea hipofizei cu Decapeptyl, ci, pe parcursul tratamentului, se fac injectii cu cetrotide pentru controlul ovarelor si prevenirea ovulatiei spontane. In acest mod se actioneaza cu mai putini hormoni asupra organismului (eu am peste 20 de foliculi din 3 - 4 menogon pe zi, 10 zile).
Oricum, conteaza in final numarul de embrioni buni si aici emotiile sunt cele mai mari.
Va tin la curent, daca reusesc sa-mi tin capul pe umeri intre timp, care in clipa asta e ravasit de cele mai relaxante ganduri: defecte genetice, hiperstimulare, hemoragie/stop cardiac, am scapat ceva? ..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Cami, imi pare nespus de rau, Dumnezeu are pregatit pentru fiecare un plan, poate ca data viitoare va fi bine.

Ardit, mie la Medsana mi s-a recomdat sa stau 2 zile acasa dupa ET si apoi daca ma simt bine ma pot intoarce la birou fara sa fac efort. Au aprut probleme insa si si am mai stat apoi o saptamana la pat. Acum merg la birou si incerc sa nu ma agit prea tare.

Nounou, bafta multa!

Luli, cand faci eco?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

merci lau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Arditule hai sa o spunem pe aia dreapta. Dr Denisa Protopopescu recomanda sa stai cele doua spatamani dupa ET in pat si apoi acasa, prof Ancar nu iti recomanda sa stai acasa cele 9 luni nici macar dupa ET are o vorba "ce o femeie cand ramane insarcinata stie cand ramane".
Deci parerille sunt impartite dar parerea mea este ca fiecare face cum simte ca ii este bine. Eu de exemplu am ales sa urmez intocmai instructiunile dnei dr Protopopescu ptr a duce la final aceasta sarcina. Nu as indrazni sa risc absolut nmic, desi ma simt bine problemele pot sa apara si din senin fara sa faci efort sau altceva. Eu lucrez in afara Bucurestiului si fac doua ore cu mijloacele in comun pana la servici iar asta ar insemna crima ptr bebeul meu. Plus ca pe masura ce sarcina creste nici in fund nu este recomandat sa stai f mult ori 8 ore ar fi ceva.Eu de exemplu la 8 saptamani obosesc f repede si nu mai pot sta in fund mai mult de o jumatate de ora. Vorbesc din punctul de vedere al celor cu sarcini dificile si din moment ce am ajuns la FIV cu siguranta e o sarcina dificila.
Fiecare organism reactioneaza in felul lui in sarcina.
Asa ca decizia pana la urma apartine fiecareia.

Monica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Cami, imi pare nespus de rau,sunt alaturi de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

ia uitati-va in albumul meu principal sa vedeti neste poze despre FIV, adica povestea embrionashului... ei, ce ziceti?!

mercic monica, deci marinescu si ancar recomanda cateva zile, denisa 9 luni

adevarul este ca eu simteam ca se rupe ceva in mine cand am mers dupa fiv cu dubitza aia nenorocita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns shylili spune:

of Doamne, parca am primit un pumn in stomac cand am auzit de cami a noastra: atata speranta am avut pentru ea si acum cred ca sunt amandoi atat de dezamagiti
poate Doamne Doamne are planul lui cu fiecare din noi, de cele mai multe ori tot ce poti face este sa plangi, sa te scuturi de praf si sa te ridici
cami e excelent ca iti iei o pauzica, organismul isi va reveni si sigur se va intampla si la voi; am incredere ca veti sti sa megeti mai departe, sunteti oamnei deosebiti, intre voi e o mare dragoste si va veti alina ranile si va veti intarii unul pe altul
o sa ai sarbatori minunate si va trece repede timpul, ranile se vor inchide si optimismul tau isi va spune cuvantul
te pup si iti doresc sa-ti revii cat mai repede
si pentru voi, cele care urmati sa faceti fiv va tin pumnii si va urmaresc zi de zi, astept vestile de la voi cu nerabdare si sper sa ma bucur alaturi de voi la rezultate



lili
Sometimes I lie awake at night, and I ask "Where have I gone wrong?" Then a voice says to me "This is going to take more than one night."



Charles M. Schulz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Cami,trebuie sa fii tare si sa te reculegi dupa acest esec!cele care au trecut prin ce treci tu stiu ce inseamna.Si eu semnez printre ele.Mi-au trebuit 9 luni(exact cat o sarcina??!!??)ca sa imi revin.Dupa p luni am fac ut cealalta jumatate de FIV adica Et. doar ca si tin acum...fara nici o speranta ca va fi bine.

Arditule!


Poate ca facem odata FIv in toamna!Din ce prezinti tu e super la Giulesti!Eu vreau sa fac la Niculescu pt ca de marinescu am auzit numai lucruri rele pe forum.Si ellena a fost la el la un FIv si arenuntat dupa ce i-a incurcat analizele si nu i-a dat tratamentul care trebuia!
Eu am facut primul FIV in mai-iunie si nu am reusit!Nu recomand nimanui sa fac FIV vara!Al doilea FIv soldat cu victorie a fost iarna-primavara,adica febr-martie 2001 cu Et pe 3 martie (cred ca nu o sa uit in viata mea aceasta zi minunata).Acum vreau sa fac in sept-oct 2005,dupa 4 ani decand s-a nascut Moni.Poate ca DUMNEZEU ne va ajuta si dupa atatea greutati prin care am trecut in ultimul an ne va ajuta si ne va darui un copil!
Arditule,am vazut si eu albumelul tau!Esti slaba,nu ai niuci o treaba cu greutatea!Eu trebuie sa slabesc urgent 10 kg si sa ajung la Niculescu ca sa nu faca soccand va vedea ce grasa sunt si ce burta am!

Ancar mie mi-a recomandat sa merg la serviciu dupa 5 zile de la ET.Normal ca eu am stat acasa pana la test Bhcg.Dupa rezulatul pozitiv am mers la serviciu.Aveam probleme...dureri de spate si se intarea burta.La 11 saptamani de la ET am facut cerclaj si atunci el cu gura lui mi-a spus ca deacum trebuie sa stau acasa pana nasc.Am ramas socata!I-am spus ...cum sa stau atatea sapatmani acasa ca inebunesc si el a inceput sa rada!Am stat acasa pana am nascut si a fost cumplit!Nu stiu ce faceti voi acasa (cele care ati reusit)dar eu eram disperata.Problema cu intaritul burtii cand staeam mult in picioare sau in fund am avut-o toata sarcina...deci pana la urma am acceptat sa stau acasa.Am dormit o luna dar dupa o luna de dormit eram asa de odihnita ca daca dormeam ziua numai dormeam noaptea!
acum as avea ce face acasa 9 luni ca mai am un bb cu care pictez,desenez,colorez si am destule ce sa fac dar atunci...




Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetitele, ce mai faceti?

Mergi la inceput