Bebelusi de sept-oct 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

A mea bebita a fost agitata azi-noapte. A dormit dar cu regurgitari...si s-a inceat de cateva ori. acum am pus-o din nou in leagan...se simte cel mai bine acolo...
Timea-cred cca Lia are exact acelasi simptome...Se trezeste cand o pun in patut si regurgiteaza putin dupa o ora...catteodata sa se si ineaca de ma sperii,(e perfect atat timp cat stta cu capul ridicat- de exemplu in leagan sau scaunul de la masina).Si face exact acelasi zgomot...
Crini-ce bine imi pare.
Roandre-ce face bebita ta? cum mai mananca? a mea mananca foarte bine- la doua ore, nu ma plang de asta...doar dupa operatie am avut ceva probleme.

ana maria cu bebe Lia si Alex (cel mare)

http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Roandre, si eu ma confrunt cu problema pe care o ai tu. Bebele meu nu mai vrea sa manace, parca a intrat la cura.Doct. mi-a spus ca "nu exista lapte matern care sa nu fie bun sau sa fie nehranitor, daca mananca pentru 3 minute, nu-i nici o problema, pune-o la san de 1000 de ori pe zi daca este nevoie, fii tare si nu te da batuta, insista." Normal ca doct. ii convine, el doar zice si noi trebuie sa aplicam. Bebele meu este lenesa si suge doar cateva minute, nu mai mult de 3, adoarme apoi (asta in timpul zilei) sau chiraie si urla de zici ca a muscat-o ceva,(asta se intampla incepand cu orele serii cand nu mai vrea nimic, nici san, nici sticla). Si asa ma chinui in fiecare seara incepand cu 6pm si terminand cu 3-4am cand reusesc sa o adorm mai mult nemancata.Dar se trezeste foarte des si nu o las sa inceapa sa planga si o si pun la san imediat, suge putin, adoarme, dar cel putin sunt multumita ca apuca sa traga putin lapte. Si tot asa de vreo 12 ori pana seara cand show-ul incepe.
Dupa incercari esuate cu laptele praf Aptamil, Milumil, Conformil, Novalac si Novalac impotriva constipatiei, in final bebe a acceptat fara sa strambe din nas laptele "S26Gold" produs de Wyeth. Am inteles ca aduce mult mai bine cu laptele matern.Eu oricum aveam in vedere sa ma duc la supermarket si sa cumpar toate tipurile de lapte praf si sa le incerc cel putin asa imi scoteam o idee din cap, bine ca am ajuns sa gasesc relativ repede (cam o luna) laptele asta care sa-l accepte (oricum nu se innebuneste dupa el). Iar in privinta tetinei vad ca ii place, tot fara comentarii, o tetina bleu deschis transparent la culoare, de la Pigeon. Si la tetine, am un intreg arsenal cumparate si incercate. Oricum eu raman la parerea mea, ca, mai bine te chinui acum sa-i dai lapte matern pe orice cale decat sa suferitzi mai tarziu.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Anamari, interesant articolul.
Alma mea e racita si tuseste, iar mie imi vine sa-l impusc pe doctor ca nu vrea sa-i dea absolut nimic pe principiul ca trece de la sine. Voi ce ati facut cand bebeii vostri au fost raciti?

Daniela Veuger si bb Alma Bianca
http://community.webshots.com/user/danyce103

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Danyce da un siropel de gat din plante pt bebelusi putea sa -i dea daca tuseste foarte tare daca nu , nu se grabesc sa dea medicamente . Si io cand am fo la pediatru nu mi-a dat nimic ,bine nici nu tusea f mult ( avea cred ca si flegma in gatut) dar a doua zi am fo si la o romanca (pt linistea mea) si mi-a dat siropelul de plante pe care nu i l-am mai dat.
Important e sa nu faca febra !
pupici si sanatate multa !

mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Danyce da un siropel de gat din plante pt bebelusi putea sa -i dea daca tuseste foarte tare daca nu , nu se grabesc sa dea medicamente . Si io cand am fo la pediatru nu mi-a dat nimic ,bine nici nu tusea f mult ( avea cred ca si flegma in gatut) dar a doua zi am fo si la o romanca (pt linistea mea) si mi-a dat siropelul de plante pe care nu i l-am mai dat.
Important e sa nu faca febra !
pupici si sanatate multa !

mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

fetelor, pupici?
Am si eu o curiozitate. Daca bebeusu nu maninca tot aptee praf, voi ce faceti cu el? Eu il arunc si in utimul timp arunc destul de mult ca nu prea ii ghices cit o sa manince( ii mai dau si sin).Dar tare imi pare rau si ma intrebam cit timp pot sa il tin in frigider si sa i-l incalzesc numai? Sau daca l-am tinut in frigider pot sa-l incalzesc numai o data?
Voi ce stiti despre asta.
Mihaela,( Roandre) eu ii dau Bebilac si acum ii place tare mult.
DAr sunt de acord cu Bianca( Biamar) cit timp ai sin, mai bine da-i lapte matern. Eu zic ca cel mai bine e sa incerci sa-i mulgi laptele tau la citeva mese pe zi si sa urmaresti cit maninca o saptamina. Dupa ce o cintaresti o sa-ti poti face o idee daca e de la laptele tau sau e de la mincat putin.
Eu am ajuns la concluzia ca la mine ieramai mutl din cauza ca aveam lapte putin si o bebelusa cam lenoasa :)
De aceea am inceput sa ii bag si lapte praf incet inect in combinatie cu al meu la inceput, cum am zis.
Bianca, am si eu o mica curiozitate, tu ai 13 ani? ca am vazut in profilul tau asta.Sau asa ai vrut tu sa pui acolo?
Monica(Cybip)
, imi pare rau ca bebe nu maninca bine.
Dar mie pediatra mi-a zis exact invers.
CInd i-am psu ca maninac putin si adoarme a zis sa nu ii dau mai des de la 3 ore( intre ee sa ii dau ceai) ca de aia maninca putin ca ii dau prea des
pupici


Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Fetelor, sa ma scuzati de greseli, dar am scris cu bebelina in brate.
Pupici

Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetele.

In final a dormit si puiul noastru BINE! De aseara de la 9 (dupa baie). Cu pauzele bine-meritate de papa (12, 4, 7). Acum inca doarme. Recupereaza saracutul...

Eu m-am trezit cu durere in gat si bebe cu nasul infundat. O fi de la vreme...

Andreea, eu scot puiul in carucior care are un fel de plastic care se pune pe deasupra. Imbraca tot caruciorul si nu intra frig/ vant la copil. E tare practic.

Fetele cu probleme de laptic. Imi pare tare rau ca a trebuit sa treceti pe lapte praf... Eu ma bucur ca al meu papa numai tzitzi si mai ales ca inca am destul!

Va pupam pe toate mamicile si puii lor mici.

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biamar spune:

Nu mai am 13 ani de ceva timp-am gresit data in profilul personal-am 28
E greau sa ghicesti cat lapte praf mai vrea-eu nu la-m tinut mai mult de 2-3 ore la frigider-si asta cand era mai mult de 30 ml. Dr zic sa nu il pastrezi sub nici un chip dar eu i-am dat completare Humana HA care costa 355 cutia si e cam scu mpicel asa ca mai deviam de la regula.
Oricum eu nu i-am dat cu biberonul deloc in primele 8 sapt -ii dadeam completarea cu seringa-de fapt dispozitiv de administrare a medicamentelor de la Farlin-in felul asta nu am dezvatat-o de san si incet incet a inceput sa traga din ce in ce mai bine. Acum o las sa stea la san maxim 30 min-uneori adoarme mai devreme si daca nu reausesc sa o trezesc ii dau completare cu seringa. Uneori vrea alteori nu-imi dau seama ca nu vrea ca se pune pe un bocit...Oricum ma mulg la fiecare masa a ei. LA inceput manca de 14 ori pe zi!!! ACum de 7-8 ori si are prgram fix noaptea-10.30, 2.30, 6...ziua le mai zapaceste.
Am facut si noi vaccinul ieri si s-a petrecut fara incidente iar dr a fost multumita de ANdrea-a crescut 12 cm!!! de la 48 la 60 si are 4200 gr la 2 luni. Nu e grasuna dar dr a zis ca de seamana cu mine si cu Mihnea-noi fiind cam slabanogi. Dar e foarte agila si miscareata, isi tine capul, gangure, da din picioare, urmareste obiecte...
A si inca ceva eu nu ii dau ceai deloc-mai bine o las sa suga 10 minute si daca nu mai vrea nici san nici seringa o las in pace chiar daca peste o ora vrea din nou. LA umra umrei poate ii era doar sete. Si de ce sa ii dau ceai cand lapticul e mai hranitor! Ma refer la cel de mama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Lilia, daca stau sa ma gandesc, e corect ce spui tu.Dar eu ce sa fac?Sincer...astept sa-mi dea si mie cineva o solutie, ca mai am putin si iar bazai ca sunt fara ajutor...sa o las sa planga? mi-e mila de ea, nu pot.Dar daca asta e unica solutie am s-o incerc dar nu stiu cum sa incep.
In legatura cu laptele praf, mie mi s-a spus, ca, imediat ce l-ai preparat ar trebui dat bebelusului, daca nu a terminat toata cantitatea, arunca-l.Daca vrei sa ai deja preparat, ok, poti prepara cantitate noua, neatinsa de bb si sa-l depozitezi in frigider, dar nu in usa frigiderului, ci mai in spate, la cel mult 4gr, si nu mai mult de 24ore. Eu incerc sa-i dau bebelusei mele numai lapte matern, insa, cand plange a disperare cateva ore bune, incerc orice, si uneori arunc cate 5x60 ml lapte praf pe noapte, tot incercand sa o ademenesc sa manace cativa ml. Dar sa nu-ti para rau, e mai bine asa, sa-i dai laptele proaspat.
Danyce, si noi am fost in situatia asta, si eu si bebe - cu durere in gat de mi se uscasera corzile vocale. Si la fel, m-am rugat de doct, am plans chiar in cabinetul ei, si pana la final mi-a dat violet de gentiana (asta a fst cel mai eficace, vorbesc serios, in engleza este "gentian violet"- solution 1%), prospan si [b]pectoral[/b siropuri concentrate, naturale, fara alte minuni. Sper sa-ti ajute si tie, dar nu pierde timpul si da-ti cu violet de gentiana, chiar face minuni.Stiu cum este sa te rogi de doctor sa-ti prescrie medicament pt bebe, astia de aici sunt destul de reticenti in ceea ce priveste administrarea de medicamente bebelusilor.

Mergi la inceput