Bebelusi de sept-oct 2004 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Pupici, fetelor!
Georgiana, sa-ti mai spun ceva ca sa ii faci sa ii fie mai usor.
Sa ii ridici patutul( daca nu il ai ridicat).Noi la inceput i-am pus niste carti sub picioare. Acum chiar daca nu e cu nasul infundat ii bag perna sub saltea. Asa mi-a zis medicul ca respira mai usor.
Din experienta proprie, stiu ca o as te chinui mult cu ser pina nu ii faci ceva mai puternic( ca picaturile sau in cel mai rau caz antibiotic)
Eu am dus-o asa vreo 3 saptamini si tare mi-iera mila de ea saracuta ca nici nu putea dormi ca lumea din cauza nasului.
Daninaeu am mai zis de Hridrocortizon, ca mie mi l-a gasit un amic care are treaba toata ziua cu farmaciile( e agent de vinzari). Din cite am inteles o farmacie de pe Panteilimon, dar sigur nu stiu. O sa-l mai intreb.
Cit despre alocatie, e cam umblatura daca e nascuta in alt sector.
Ca si noi am patit la fel.
SIncer am cam uitat toti pasii dar stiu sigur ca mai intii trebuie sa te duci la Directia generala asistenta sociala din sectorul unu(bd. Maresal Averescu nr17, zona Arcul de Triumf) ca sa-ti dea nu stiu ce declaratie ca nu ai luat nimic de la sectorul unu( vezi ca trebuie semnata de tine, asa ca ori ti-o aduce cineva acasa si o semnezi, ori te duci tu)
Mai departe iti zic ei unde sa te duci, iar de acte sorry, poate iti zic mamicile care au fost mai recent ca am cam uitat, dar stiu sigur ca nu trebuie numai certificat de nastere.
V-am pupat, plecam la plimbare


Lilia si printesa ei Amelia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami-florina spune:

Salutare mamici!

Revenim si noi dupa ceva timp! Am avut probleme cu calculatorul dar acum totul s-a rezolvat.

Raportam si noi la vizita de 3luni (pe 2 decembrie) 7,4 kg si 61 cm.
Eu pana acum am alaptat exclusiv dar am inceput trecerea la lapte praf. Ii dau Milumil 1 deocamdata si nu i-am scos decat o masa de san pt ca inca mai am lapte.Ii dau in jur de 200 ml pe care ii mananca in aprox 15 min.
Noptea doarme 7-8 ore si de aceea il tin treaz pana pe la 10-11 seara si asa dorm si eu linistita.
In legatura cu gaurile la tetine am citit ca la o tetina normala trebuie sa curga 2-3 picaturi pe secunda.

Si noi cerem o atentie mai mare in timpul zilei si nu ne place sa stam fara mami in camera!

Cam atat deocamdata despre noi!

Pupici la bebici!

Cami si bebe Ben

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Mina simptomele refluxului au fost: plansete in timpul alaptarii, cerut de mancare desla 2 ore si si mai putin, plansete ,cand o puneam in patut.. facea des un sunet ca si cand si-ar fi dres vocea si dadea cu limbuta ca si cand ar fi avut ceva in gurita.

Doctorita a zis ca la astfel de simptome primul lucru care poate fi este refluxul. Mi-a dat tratament cu zantac(ranitidina) si a zis ca daca functioneaza asta este. Cert este ca zicea ca unii copii regurgitaza dar fara ca totul sa iasa si sa veziasa cum facea probabil ea... si mai trebuia sa-i dau des de mncare pentru ca ea cand manca, la un moment dat refluxul o facea sa ii vina totul in gat, ca la aciditate si nu putea manca mult, de aia cerea des saracuta ...

A doua varianta era sa fie alergie la lapte caz in care ar fi trebuit sa nu mai mannc nimic cu lapte si daca era bine asta era... daca nu trebuiau facute investigatii mai amnuntite de care mi-a zis ca erau mai iritante pentru copil.


cert este ca din fericire tratamentul si-a facut efectul faorte bine, la cateva zile de la tratament a inceput sa doarma noaptea, sa-si rareasca mesele...

Acum nu-mi plange decat inainte sa adoarma cand e obosita si trage doua scancete si mai nou cand nu ma vede mai mult timp( 1 ora)...

Sper ca am fost destul de coerenta si iti foloseste la ceva..
Timea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biamar spune:

Buna fetelor,
Lilia nici a mea nu manca bine la san dar eu o lasam cat vroia ea apoi ma mulgeam si ii dadeam completare cu laptele meu nu cu lapte praf-numai cand nu aveam muls ii dadeam formula iar acum la 8 sapt a inceput sa traga bine su nu mai vrea nimic dupa san-inainte accepta completarea fie praf fie de mama. si eu am nascut la flantropia fiindca era inchis polizu!
Eu ma duc maine sa iau alocatia pentru bb de la sect `1
A mea doarme afara non stop si cum o bag in casa se trezeste si cere san.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Mina aici zic astia sa nu cumva sa refuzi laptele la un bb de pana la 6 luni, dupa aia zic astia ca il poti pacali cu un biberon de apa chioara.. si cand vede ca nu-i avantajos trezitul in timpul noptii poate renunta, asa zic astia si pentru masa din timpul noptii sa nu ii vorbesti sa nu te joci cu ei...

Am citit motivatia astora de aici pentru care se dau legume inainte de fructe: fructele le plac mai mult la copii si daca incepi cu fructe ai mai mult sanse sa-ti refuze legumele...si inceputul se face cu cereale care nu contin gluten pentru ca sunt cele mai putin susceptibile sa dea alergii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salutare fetelor... Timea - minunata printzesa ta... tare-s curioasa cate kg are :)
Noi am facut ieri vaccinul - 5 intr-unul - si fata s-a purtat SUPER! cica imi zice dr-ita ca s-ar putea sa fie oleaca agitata :). Da de unde!? A dormit 3 ore la amiaza... iar noaptea de la 11 - 8 dim. Sa nu fie de deochi... am scapat cu foarte bine.
Tot ieri am facut masuratorile si are 5,600 si 60 cm
La o masa mananca 120-150 - cam in 20 min -30 min maxim... ca noi in timp ce mananca o mai oprim si-i mai scoatem aerul... doar nu suntem la maraton... si nici alta treaba n-am de facut... asa ca ma dedic numai ei :). Acum doarme in leganutz langa mine... e tare cumintiza, Slava Domnului.
Roandre - incearca sa schimbi laptele praf... sau sa-l amesteci cu al tau, sigur va fi bine pana la urma.
Aici a venit iarna :( si din cauza vantului nu cred ca pot sa o mai scot afara... Voi ce faceti daca e vant si vreme mohorata?
Am pus si eu vreo cateva pozici noi... si am sa mai pun si azi, ca sa vedeti balansoarul... V-am pupat si multa sanatate!

Andreea, Doru si Nathalie

Minunea noastra, Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Inca o masa a trecut fara lapte praf. Am incercat sa ii dau laptele inainte sa suga pt ca ma gandeam ca ii e foame si trebuie sa pape. A tras si cand a simtit gust de lapte praf s-a pus pe plans. Am tot isistat si cred ca a mancat o lingurita-doua de lapte praf. Mai incerc si la urmatoarea masa. Pt seara am lapte de la mine de dimineata pus in biberon. Sa vedem ce mai facem
Am sunat-o pe doctorita si a zis sa mai incerc si daca tot nu vrea sa-i dau Milumil ca are gust mai bun.
Lilia, tu ce lapte praf ii dai?

Noi astazi am fost la mami la serviciu si tare cuminte a fost. Mai ca nu-i vedeau colegii ochisorii ca ea dormea!

Astazi m-am intalnit cu Eliana si micuta Elena si sunt niste frumoase amandoua. Vai, e atat de mica Elena in comparatie cu a mea incat nici nu-mi vine sa cred ca pitica mea a fost si ea atat de mica. Doamne ce repede trece timpul si ce repede cresc!
Am facut si cateva pozici si o sa le incarc mai tarziu pe site.

Andreea, Nathalie e foarte frumusica...si s-a facut maricica!

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Nu stiu exact care sunt pasii pentru indemnizatia de care va spuneam pt. ca s-a ocupat sotul meu cat timp am fost eu in maternitate. Stiu ca trebuie mers la primaria sectorului in raza in care ati nascut cu bi mama si certificat nastere bebel in copii si original si daca merge tatal trebuie si bi -ul lui. Se da de acolo o negatie cum ca nu ati beneficiat de aceasta suma cu care se merge la primaria sectorului inb care locuiti unde va inregistreaza si abia peste o luna se pot ridica banii. Asta in mare pentru ca asa cum va spuneam nu stiu exact neocupandu-ma eu direct de problema.

Pentru cine a zis ca vrea masaj, am scris in capitolul anterior numarul tipei, o puteti suna oricand. Chiar azu mi-a zis ca nu au sunat-o fetele de care i-am vorbit.

Multumesc de sfatul dat pt. problema mucozitatilor, n-ar fi rau daca mi-ati spune si mie unde gasesc hidrocortizon acetat!!!

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

un articol depsre alaptare care mi-a placut mult...ca incurajare pentru cele care au probleme cu alaptatul:http://www.foreignwivesclub.com/ apasati pe articles, breastfeeding...mi s-a parut o adoptare a subiectului naturala,

cred ca in ziua de azi- tot ce ne spun doctorii, moasele etc...si care depinde in genere de parerea lor in ceea ce priveste alaptatul( unii spun ca nu se poate fara, altii -ca de ce sa ne chinuim asa mult) aduce mai multa cionfuzie in ceea ce priveste subiectul...

nu stiu daca m-am exprimat clar, n-am prea dormit azi noapte-dar succes mamicilor cu probleme la alaptat...(si eu am una -cred ca sufera de reflux)...

anamari

http://community.webshots.com/user/anababa100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crini spune:

Buna fetelor,
N-am mai intrat de o multime de timp asa ca sunt in urma cu cititul, dar incerc sa recuperez.
Baietelul meu a inceput sa creasca bine, l-a cantarit pediatrul si a zis ca a luat 240 g intr-o sapt care e f bine si incomparabil cu 40 g in cele 2 sapt precedente. Voi ce parere aveti, ca eu nu-mi explic. Nu i-am mai dat suzeta cand plangea si l-am pus la san de cate ori deschidea gura...dar cam atat. Oricum am inceput sa iau si Spirulina. Vroiam sa intreb daca mai ia cineva si in ce cantitati.
Eu ies afara cu copilul in fiecare zi, chiar daca nu stau mult, ca s-o ducem pe surioara la gradinita. Lui ii place tare mult, adoarme cum da cu nasul de aerul rece de afara.
Ralucule, tu te plangeai la un moment dat de pr cu mana dreapta.Ce-ai facut pana la urma, te-ai dus la doctor sau ti-a trecut de la sine?
Multumesc inca o data tuturor fetelor care m-au sfatuit pentru laptic.

Mergi la inceput