La France (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Abia acum incepi cursurile Oana? Pai nu ai sa apuci sa le termini!!!
Eu am inceput pe la 7 luni cursul,si sa stii ca mi-a prins bine!Te invata cum sa respiri,cum sa impingi,cum sa te relaxezi( vorba vine,ca eu nu am reusit nicicum ) si multe altele!In orice caz ,nu ezita sa pui intrebari,moasa este acolo ca sa iti raspunda!
Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Pai la primul am fost saptamana trecuta cu George sa ne prezinte maternitatea si lista cu ce ne trebuie, desi stiam si eu si George tot, ca doar am fost cazata la ei nu de mult. Si maine mai am unul, dupa care inca doua (daca nu nasc). Si maine, cum ma duc sa o vad si pe Simona si pe scumpa ei, ma duc la curs, dar de data viitoare nu stiu daca mai am chef sa ma deplasez cu autobuz...Fetita Simonei e o scumpa, zicea ca are parul negru, s-a nascut cu 3,200g si 51 cm. Inca are colostru si a pierdut Olivia (cea mica) 200g. Spera sa ii vina maine laptele bun. O sa ii fac cateva poze, sa vi le pun.

Va pup!

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadine2004 spune:

Ma bucur ca a nascut Simona si ca e bine si fetita! Oana, transmite-i din partea mea felicitari, sa-i traiasca si sa fie sanatoasa!

Ma intereseza si pe mine daca a facut cineva cursuri de franceza la afpa si daca da, cati bani a primit si in ce conditii! Va rog mult!!

Am inceput modulul de 16 ore pe saptamana si deja se simte oboseala!!

Nu stiu daca v-am spus ca am cunoscut de cateva saptamani o romanca aici, tare simpatica! Sunt bucuroasa sa am si eu o romanca langa mine!

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Nadine, eu am facut cursuri la AFPA, dar nu de franceza. In 2002 eram platita 620 euro brut, la care se adauga inca aproape 100 "indemnité de logement", iar in net total aveam cam 740. Insa mi-au luat in considerare perioada de lucru din România. Intre noi fie vorba, mi se pare aiurea, lucrez in România si sint platita in Franta, dar n-am zis niet :-).

Oana, eu zic sa te duci la cursurile de pregatire pentru nastere. Ca si Corina, si eu le-am inceput mai devreme, au fost 8 parca in total. Te invata cum sa ai grija de bebe, cum sa-l alaptezi, cum se produce nasterea (cumnata-mea si cumnatu-meu au vizionat un film), cind e cazul sa te duci la spital, cum arata forcepsul, ce e anestezia epidurala. Stiu ca multe din toate astea le cunosti deja de pe forum, dar ai ocazia sa intilnesti viitoare mamici si e simpatic. A, si inca ceva, se pare ca e reala influenta lunii. Tocmai, la un curs de pregatire pentru nastere, am intrebat-o pe moasa care ne "forma" si a zis ca intr-adevar, au constatat o crestere a numarului de nasteri in aceasta perioada. Iar cumnata-mea a avut intotdeauna contractii cind era luna plina.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Oana, te rog mult sa-i transmiti Simonei si din partea mea felicitari si refacere rapida! Sa-i traiasca fetita, sa ne arate cit mai repede poze cu ea! Cum a nascut, usor?

Vroiam sa va spun ca si eu, asa izolata cum sunt aici, am sa cunosc o românca! Hehe, care are in plus doi copii de virsta Adelitei si a lui Arthur, doar ca ea are baiatul mai mare si fetita mai mititica!!! Am vorbit deja la telefon. Nu stiu cind o sa ne intilnim, dar in curind... Si nici nu stiu daca are net acasa. Daca da, o sa o invit pe aici!

O sa va arat in curind poze super-proaspete cu Adélie, cind o sa am putin curaj sa le pun pe net (ca acum sunt moarta de oboseala).

Ah, si vestea cea mare: saptamina viitoare am VACANTA!!! Mergem la Belle-Ile-en-Mer si pe muntele St.-Michel, iar dupa aceea sfirsim saptamina la Havre, unde dam o mare cintare. Nu stiu inca daca nu o sa ma las de meseria de nounou ca sa ma reapuc de cintat. E tare greu totusi sa te scoli de dimineata in fiecare zi... Cred ca e mult mai usor sa tii regim.

Va

PS: am reusit sa schimb poza Adelitei din profil, daca vreti sa vedeti ce fata mare am dati click pe carucior.

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

"Travailler, c'est trop dur, et voler c'est pas beau.
Vivre d'la charité, c'est quéqu' chose j' peux pas faire."

Alo, toata lumea doarme? Si eu care credeam ca o sa gasesc o gramada de felicitari pentru Adelita... (stiti voi, poza aia de ieri ;))

~Otilia&LaAdelita~www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia" target="_blank">
www.desprecopii.com/INFO.ASP?id=451" target="_blank">Povestea nasterii Adelitei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Ia uite ca eu nu dorm!! Frumoasa fata mai ai ,si ce s-a schimbat!!In bine normal,e o adevarata domnisoara acum!!

Pupici de la noi

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Pentru fetele interesate,ultima parte a articolului despre emisiunea Double Je realizata la Iasi!
http://www.agonia.ro/index.php/article/97376/index.html

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

No, fetelor, facem schimb de nr de mobil pt duminica???
Eu s-ar putea sa ajung mai devreme la votare fiindca am tren la ora 15 spre Nantes. Dar o sa fiu la 10 ca sa va întâlnesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lu.more spune:

Cred ca oamenii care fac cu adevarat ceea ce le place sunt putini. Eu una ma simt neimplinita fiindca sunt constransa sa merg la un serviciu sare-mi place « asa si-asa ». De aceea consider ca sunt norocoase persoanele care au posibilitatea sa aleaga. Iar cand poti sa alegi sa-ti duci visul la indeplinire, sa-ti urmezi pasiunea, esti privilegiat.
De aceea eu cred, Otilia, ca daca ai ocazia sa revii in lumea muzicii, fa-o ! A creste copii e frumos, pana la un punct. Trebuie sa fii facuta sa fii « mama de rezerva » . Eu, una (am mai spus), n-as putea sa am grija de copiii altora, in orice caz nu pot sa fac din asta o meserie ! Daca harul tau e altul, nu-l lasa sa se piarda ! Nu te irosi, bate-te si castiga !
Acum fetita ta a crescut (frumusica mai e….), ai fost langa ea tot timpul pana acum, vei fi mereu langa ea la nevoie, a sosit vremea sa te gandesti la tine, nu crezi ? (de-aia n-am zis eu niciodata « Oh, Otilia, ce bine ca ai gasit copii de ingrijit « ! Pentru ca simteam ca directia in care trebuie s-o apuci e alta. Acum, c-ai scris mesajul asta cu « cantarea » pe care o s-o dati in Le Havre, mi-a venit si mie apa la moara…)

Felicitari Simonei si din partea mea. Ii transmiti tu, Oana ? Mai ai vesti ? Ai fost la curs ? Ai invatat sa respiri ?

Eu gata, m-am hotarat : duminica nu ma mai deplasez sa votez, din mai multe motive.

Va pup !



« C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. »
La Rochefoucauld

Mergi la inceput