La France (26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Otilia, ai o PAPUSICA SUPERBA, tuc-o din partea mea, ca tare-i mindra! Si pune-i si o fundita rosie!
Si daca vrei sa sti parerea mea cu privire la planurile tale cu cantatul ...atunci uite-te la zicala mea favorita, de pe profil

Pupici!

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Samsara7 spune:

Otilia, am vazut cam tarziu chestia cu caruciorul, asa ca eu am apasat pe Adelita si m-am trezit cu o frumoasa ....ridiche in imagine.
A crescut printesa ta si de cate ori privesc fotografia ei, incerc sa ghicesc trasaturile mamicutei de asemenea! Ei, pe unde te ascunzi? Printre ochi, printre sprancenene?!...

Gata, se apropie scoala de sfarsit! Parca imi pare rau, am trait momente minunate printre colegi, printre profesori. Ieri au inceput primele examene de diploma.Eu intru in sesiunea de ianuarie, asa ca voi fi foarte stresata de sarbatori (incep pe 3 ianuarie minunea). Bon, incerc sa gerez un pic stresul, sa nu ma gandesc, deocamdata am ultimile cursuri pe care trebuie sa le memorez. Dar cum unii din examinatori au o faima de capcauni, ma rog la Dumnezeu sa nu pic peste vreo harpie care cauta nod in papura!
Am primit azi si carnetul de note al lui fiica-mea (care e in VI-eme ) are media generala 18 si sunt teribil de multumita, cu atat mai mult cu cat invata absolut singura, eu nu o ajut deloc (nu am nici timp si nici ei nu ii place sa imi bag nasul). Am fost foarte mandra cand am fost convocata la scoala pentru rezultatele testelor nationale pt franceza si matematica. Am primit atatea elogii pentru micuta mea romanca si mi-a facut placere stralucirea din ochii profesorilor cand imi vorbeau de Ruxandra - atat in ce priveste rezultatele scolare cat si despre comportamentul ei.

In privinta nationalitatii, avea dreptate Chatonel cand ma sfatuia sa fiu cu ochii in patru! Avocata a tras de timp si iata sunt pe expirate cele 6 luni iar contestatia nu a fost facuta, mereu mai trebuiesc acte fel de fel! Pana m-am enervat, am pritocit bine legea si am facut nitel scandal. Asa ca a mai renuntat la tot felul de pretentii ridicole cu hartii ce ma trimit cand la Ana cand la Caiafa...Desigur ca motivele refuzului nu intra in nici una din criteriile (pt nationalitate prin mariaj), ancheta prefecturii a fost de fapt facuta prin politie unde eu am facut o impresie foarte frumoasa, si nu ramane decat sa cred ca intru in cazul celor care sunt refuzati de minister din motive de oportunitate! Nu stiati ca exista asa ceva? Ei da, cand se depaseste numarul de straini cu cerere de nationalitate, se invoca acest motiv "bidon". In fine, saptamana viitoare contestatia va fi facuta si voi vedea ce termen de asteptare se va da pentru solutionarea cauzei.

Si banuiesc eu ca ar mai putea fi un alt motiv al acestei incurcaturi! Voi m-ati pus pe pista unei banuieli!
De fapt cred ca totul mi se trage de la fostul vecin (eu locuiesc intr-o vila veche cu etaj ,iar la parter erau doua apartamente in sezonier). Sa nu radeti, dar intamplarea, pura si nenorocita intamplare a facut sa am ca vecin un romān. Un tip care avea insomnii noaptea cu sotie frantuzoaica, alcoolica si cu probleme mari (daca v-as descrie, ati spune ca am ajuns unde s-a rasturnat caruta cu stiti voi ce). Iar romanul nostru devenind somer, a inceput sa isi trateze nemultumirile si insomniile cu cate o sticla de gin nocturna, ceea ce ii dadea crize de agresivitate si samanta de scandal.Proprietarul i-a pus in vedere sa paraseasca apartamentul in urma diverselor tapaje nocturne, dar in urma decesului acestuia si a problemelor de succesiune, individul nu a mai vrut sa plece si a durat inca cateva luni bune pana s-a mutat (timp in care nu a platit chiria desigur).Trec peste detalii picante dar fara importanta (amenintari cu moartea la adresa mea si a fetitei, inclusiv a pisicii personale, ideea ca vreau sa ii fur nevasta, apoi ca i-am rapit catelul -pe care il trata cu tuica). Cert e ca romanul nostru, care avea o anumita varsta, a prins o ura ciudata impotriva mea. Pe mine nu ma saluta (desi la inceput era foarte mieros ), de sot ii era insa teama un pic si era foarte politicos cu el. Cand a inceput sa faca scandal, sa isi bata sotia iar eu am reactionat, nu m-a mai putut vedea in ochi....In fine, dupa multe peripetii (ca mi-era si grica sa raman singura acasa) a disparut intr-o buna zi cu nevasta cu tot. Asta pentru ca ea cumparase droguri se pare si ne-am trezit si cu traficantiii la poarta. Intr-o noapte a venit cu un camion si a incarcat totul in el (la 2 noaptea). A plecat huiduindu-ne in romaneste din mijlocul strazii, cand alertati de zgomot am deschis storurile. A luat desigur si cheile cu el. Cand am patruns in apartament dupa cateva luni nu va zic ce am gasit acolo(mai era putin si facea viermi) ca sa nu mai povestesc ca a smuls frigiderul din perete si a luat tot ce era al proprietarului (mobila, vesela, pana si neonurile de la baie si robinetii). A lasat rufe murdare, umerase goale, sticle si mancare, plus o tona de ziare.
Ca o paranteza: sa nu va inchipuiti ca vreau sa improsc cu noroi, pur si simplu am dat peste omul cel mai nepotrivit cu putinta. Iar locuinta noastra nu se gaseste nicidecum intr-o zona deochiata, ba chiar dimpotriva. Dar cum suntem inconjurati de hoteluri iar meseria lui era de receptioner, si-a inchiriat peste drum de locul de munca.
Surpriza cea mare ne astepta acum, dupa 9 luni de la disparitia vecinului.
Avocata ne cere declaratia de impozit, iar cand sotul se prezinta la fisc i se spune ca noi nu locuim unde locuim. Ca de fapt dl. X (romanul nostru adica) s-a declarat ca fiind chirias al apartamentului pe care noi il ocupam (cu contract desigur). De ce? Nu ma intrebati? Dar ma intreb daca nu cumva la verificarile prefecturii in loc de numele nostru nu a aparut numele nebunului, si asta a clasat dosarul meu ca fiind mincinos (cel putin la adresa mea figura un alt locatar ). Cert e ca functionarul de la impozit nu are alta adresa a fostului vecin iar eu sunt in plus, si mai dureaza pana va regla problema (alte acte doveditoare, alte explicatii, mi se face sila de complicatii si ghinioane).
Si uite asa trag ponoasele acum! Dar am speranta ca toate se vor rezolva in curand.Mare e gradina lui Dumnezeu!
V-am povestit toate acestea ca sa vedeti ca viata bate filmul si ca de multe ori ne trezim in situatii pe care numai drept caraghioase nu le putem considera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Samsara, m-a impresionat foarte mult istoria ta. Suna ca un vis urit, nici macar ca un film !
Lasa ca o scoti tu la capat !

Felicitari ca ai puicuta isteata, harnica si cuminte !

Mik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Chuny spune:

Gata fetelor, eu plec la Paris la ora 15. Nr meu de telefon 06 70 84 30 28. In afara de Corina si Nadia nimeni nu s-a mai anuntat...voi fi acolo de dimineata, cu o palarie bej si īn palton maro.

Bisous

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Buna, fetele!
Simona cred ca o sa citeasca ea mesajele, caci azi ar trebui sa iasa. Nu am mai fost la nici un curs, si nici la ea, ca nu am avut chef DELOC. Nu mai am chef de nimic, nici de net...As sta toata ziua in pat sa citesc (noroc ca mi-a dat Lulu 3 carti, ca am ce citi...Mai am un pic si termin "Alchimistul"). Asa ca...nu va pot zice nimic nici de curs, nici de Simona.
Otilia, Simonei i s-a rupt apa duminica la 11 ziua, s-a dus la spital, contractii avea neregulate (una la 20, la5, la 10 minute) si colul nu era deschis decat la 3, au mai lasat-o, la 11 noaptea a inceput sa aiba contractii mai regulate si o dureau, i-au pus peridurala, dupa care nu a mai siltit nimic, au us-o (nu mai stiu dupa cat timp) sa stea in pozitia turcului si colul s-a deschis imediat, iar la ora 3 a nascut o fetita superba.
E o scumpa Adelita...Vreau si eu fata!
Va pup pe toate si mai vorbim cand o fi, ca nu am chef decat sa citesc si sa dorm...Daca ati sti cum dorm...nici bubuielile asteia de sus nu le mai aud uneori...Ma culc la 21h30 seara si ma scol la 12 a doua zi(!!!!)


oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Drum bun, Sibylle si sper sa faceti poze de data asta!

Am uitat sa va spun ca nu imi fac prea multe griji cu crescutul bebeului, cu atat mai mult cu cat de ceva timp am cunoscut o fata care face scoala de infirmiere, a facut practica la maternitatea asta, si a zis ca daca am nevoie de sfaturi de puericulture, sa o intreb. Practic, ea asta o sa devina. Dar va mai am si pe voi...Nu ma mai deplasez cu autobuzul la cursuri, cand pot sa stau in pat.

oana si bebitza din burtica (36s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunda spune:

Odihneste-te, Oana mica, odihneste-te...acum, cat poti...

Glumesc, iti tin pumnii, sa doarma si Seb bine ca tine!
Si nu mai zii ca vrei fata, ca...vin si te trag de urechi!
Sanatos, sa fie, in rest...cum a vrut Dumnezeu!

Te pup!

Mirunda

http://community.webshots.com/user/mirunda
"Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana cretu spune:

Merci, Mirunda!
Nu stiu, am o stare oribila tare, simt nevoia sa am o prietena cu care sa vorbesc mai des, care sa ma faca sa ies din starea asta...Desi stiu ca va am pe voi aici, voi sunteti departe, Lulu e aproape,dar saraca nu are nici timp sa respire...Simona a nascut...Ma duc in pat, ca ma enervez! Poate se datoreaza faptului ca se apropie momentul, starea asta, nu stiu...As vrea sa inteleg si eu.

oana si bebitza din burtica (37s+)
"Si maine mai este o zi..."

http://community.webshots.com/user/oanacretu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina spune:

Bonsoir fetele!!
Mihaela,cum zici tu citeodata viata bate filmul!!Auzi ce chestie sa dai tocmai peste asemenea individ!!Dar lasa ca le rezolvi tu pe toate,ca esti o luptatoare,tot ce ai realizat pina acum ,a fost prin lupta!!

Oana dormi bine acum ca ai nevoie de forta ca sa poti naste,iar apoi s-ar putea ca Seb sa nu te mai lase sa dormi!!!

Sybille si celelalte fete care vin duminica,abia astept sa ne vedem!!

Pupici

Corina si Anna nazdravana!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina iulia spune:

dragilor dragi, mergeti la vot si invatati si pe altii ceea ce stiti voi doar asa avem o sansa noi si tarisoara noastra, altfel sunt vorbe in vant spuse in treacat.totalitatea gandrii voastre si a dorintei de schimbare trebuie sa se finalizeze prin votare. mergeti la vot. tara are nevoie de voi. sa incetam sa ne plangem pt ca nimeni nu ne va organiza, doar noi, cei de rand putem aduce schimbari.
uzati de dreptul vostru de a vota. altfel alti se vor folosi de votul vostru:(

Mergi la inceput