clubul 68-istelor/istilor

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

quote:
Originally posted by ank_miki

Pot intra si eu in grupul vostru???Nasc.in sept`68.
Astept confirmarea .



pozuci
Pozuci noi



Nu prea e activitate p-aici,da' io una iti zic "bun venit" in gashca!

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

Mersi Ana!
Am observat,dar am zis,sa scriu totusi.Daca vad ca nu se scrie cateva zile ,nu mai scriu nici eu...

Pa..pa


pozuci
Pozuci noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Acum v-am vazut grupul , desi umblu pe aici de peste un an. Eu is in februarie '68. Ma bucur ca am dat de voi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Am revenit. Ca tot suntem la rubricuta noastra, a 68'istelor (n-am vazut nici un 68'ist - pe aici - sau poate gresesc), iata in link-ul urmator un articol-studiu care arata impactul unei generatii ce trece ca un val prin societatea, economia si politica romaneasca din 1967 incoace.
pe pagina aceea dati click pe imaginea cu Mungiu si veti vedea o piramida a varstelor si rolul in societatea de azi a acelor categorii de varsta.

http://www.zf.ro/articol_126354/generatia68_a_regizorului_cristi_mungiu_restarteaza_romania.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

quote:
Originally posted by Adrianaa

Am revenit. Ca tot suntem la rubricuta noastra, a 68'istelor (n-am vazut nici un 68'ist - pe aici - sau poate gresesc), iata in link-ul urmator un articol-studiu care arata impactul unei generatii ce trece ca un val prin societatea, economia si politica romaneasca din 1967 incoace.
pe pagina aceea dati click pe imaginea cu Mungiu si veti vedea o piramida a varstelor si rolul in societatea de azi a acelor categorii de varsta.

http://www.zf.ro/articol_126354/generatia68_a_regizorului_cristi_mungiu_restarteaza_romania.html


Articol super ! Chiar sunt mandra ca apartin acestei generatii.

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ank_miki,cum doresti...si mie mi s-a intamplat de multe ori sa scriu si sa-mi raspund singura...dar nu-i bai...Ce parere ai de articolul linkuit de Adrianaa?
Adrianaa,interesanta statistica...Se pare ca intradevar cei nascuti in '67,'68,'69....sunt multi.Sa fie oare decretul ala de vina?D-aia ne zice lumea decretei...Bun venit in gashca!
Miki_68...nici nu stiu cum sa te intreb,ca sa nu se inteleaga gresit,dar hai ca pun intrebarea:ce te face mandra ca te-ai nascut in '68?Mie una nu-mi vine nimic in minte acum...nici o realizare care sa ma determine sa zic ca sunt mandra ca-s din '68.....aaaaaaa,stai asa(sper sa nu ma lase iar neuronii)nu in '69 a fost aselenizarea?Adica atunci au fost prima oara pe Luna americanii?Ca nu mai stiu....Iaca un motiv de mandrie...

Sa aveti parte de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

fetele!
Anada,este interesant,eu nu stiu ce a fost pe atunci,ca eram un .Mereu la noi in tara au fost decrete,dar se pare ca suntem cam multinascuti in perioada aia.
Sunt cam obosita,aseara pana pe la 1 am tot.Parca sunt nauca,nu alta.Si Miki imi freaca ridichea nelimitat.Mai beau o cafea,si ma apuc de calcat.

la toate.

Anka
pozuci
Pozuci noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

quote:
Originally posted by Ana68

Ank_miki,cum doresti...si mie mi s-a intamplat de multe ori sa scriu si sa-mi raspund singura...dar nu-i bai...Ce parere ai de articolul linkuit de Adrianaa?
Adrianaa,interesanta statistica...Se pare ca intradevar cei nascuti in '67,'68,'69....sunt multi.Sa fie oare decretul ala de vina?D-aia ne zice lumea decretei...Bun venit in gashca!
Miki_68...nici nu stiu cum sa te intreb,ca sa nu se inteleaga gresit,dar hai ca pun intrebarea:ce te face mandra ca te-ai nascut in '68?Mie una nu-mi vine nimic in minte acum...nici o realizare care sa ma determine sa zic ca sunt mandra ca-s din '68.....aaaaaaa,stai asa(sper sa nu ma lase iar neuronii)nu in '69 a fost aselenizarea?Adica atunci au fost prima oara pe Luna americanii?Ca nu mai stiu....Iaca un motiv de mandrie...

Sa aveti parte de bine!


Ana-Maria,mami deAlex&Luana



Hai ma, cum sa nu fiu mandra cand sunt atatia oameni de succes nascuti in '67-'69. Astept sa-mi vina si mie randul la celebritate Btw, ai citit articolul?

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anka,sper sa resuseti sa te odihnesti....acuma zic si eu o vorba de-a mea:sa sti ca nu-ti face nime' statuie pentru cat esti de harnica si cat te epuizezi muncind...Trebuie sa te gandesti si la tine!Iti doresc numai bine!
Hehehehe...Miki,mey,io nu te contrazic...dezvoltam subiectul,naaaaahhhh!Intradevar,asa cum scria si in articolul,cresterea explosiva a nasterilor in perioada respectiva a dus la cresterea demografica si multi dintre copiii de atunci au ajuns cineva,oameni celebri,asa cum zici si tu...Am citit articolul...e un fel de montagne russe cu generatia noastra,cel putin mie asa mi-a lasat impresia articolul asta.In sensul ca aici lauda generatia autorul,aici o cam critica....Ma rog,in felul lui isi pune niste intrebari realiste cum sunt cele referitoare la pensionarea celor din generatia noastra,cand,zice autorul,ori se vor micsora pensiile,ori se vor mari taxele contribuabililor,ori se va apela la pensiile private.Treaba cu pensiile private deja s-a urnit si la noi,asa ca asta n-ar mai fi o problema si,daca avem in vedere faptul ca va fi obligatoriu cat de curand,cu o anumita limita de varsta,sa ai pensie privata....deci putem spune ca rotitele se misca in sensul asta.Din cate am auzit,curand,cei care vor avea varsta pana in 35 de ani vor fi obligati sa -si faca pensie privata,pe langa ce li se va opri din salariu,eventual sa renunte sa mai dea catre stat banii aia de se opresc din salariu....Nu ma pricep foarte bine,spun ce am inteles eu...
Si totusi chiar autorul articolului afirma acolo ca generatia noastra a fost cea cu revolutia in piept si ca tot ea cea care a ridicat economia dupa revolutie,ca facem parte dintr-o generatie deschisa la minte si cu pretentii destul de mari...vezi case tip vila pe sectorul imobiliar sau excursii mai ales in strainatate pe sectorul turism...Poate nu am citit eu cu mare atentie insa autorul a uitat sa mentioneze cati din generatia Baby Boom,cum o numeste dansul,au luat calea occidentului si s-au stabilit in diferite colturi ale lumii si multi s-au realizat foarte bine,poate chiar mai bine decat s-ar fi realizat aici,in tara.Iar treaba cu explozia demografica ca urmare ca cei din aceasta generatie au si ei la randul lor copii....hm...nu contrazic,dar parca nu e chiar asa,ca din cauza copiilor de 68-isti nu mai sunt locuri in gradinite si scoli si asa mai departe.Poate ca vorbind per ansamblu,stiu si eu?asa o fi,insa ma gandesc ca cunosc destule persoane,de-un leat cu mine care nu au copii,care nu sunt casatorite si nici nu intentioneaza s-o faca si nici nu vor sa aibe copii....amana mereu...
Cam asta vroiam sa zic...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

Ma bucur tare mult ca v-a placut articolul.
Mai jos am sa va dau un citat dintr-un blog, referitor la subiectul generatiei decreteilor, dupa care am sa vin si eu cu ceva pareri adaugite. :

Generatia X, din care fac si eu parte, in Romania a primit numele de Generatia decreteilor. Acum suntem in plina era IT, dominata de Generatia CS. Noi nu aveam atarnat de gat cel mai tare gadget, ca sa moara dusmanii si prietenii de ciuda, ci banala cheie a casei. Cine era norocos, avea telefon fix acasa. Cine nu, ori baga 25 de bani intr-unul public ori apela la onomatopee racnite pe la geamuri sau la batai in teava ca sa transmitem "sms"-uri prietenilor. Trecusem de perioada semnalelor cu fum, gateam singuri fara sa mai dam foc la casa. Nu aveam ecran LCD sau DVD player, dar "bogatasii" aveau televizor color si videorecorder, unde se aduna gasca sa-l vada pe Rambo cum ucide toata populatia Afganistanului plus a Vietnamului. Nu aveam cablu, ca sa vedem programele tv vestice, ne multumeam cu antenele artizanal concepute cu care "prindeam" televiziunile din tarile vecine si prietene : Bulgaria, Yugoslavia, Ungaria si marea Uniune Sovietica, care se invecina cu cine vroia ea. Asa am aflat ce bine "vorbea" Nea Marin bulgareste sau Sergiu Nicolaescu maghiara si ne minunam ce poligloti sunt actorii nostri. Nu aveam Playstation, dar stiam sa ne jucam impreuna, in fata sau spatele blocului : Frunza, Tara-tara vrem ostasi, Leapsa sau Flori, fete, filme sau baieti. Nu contau juliturile, am supravietuit si ne-au trecut pana ne-am casatorit. Nu aveam PC, internet si Counter Strike, dar ne fugaream si ne "impuscam", in lumea reala, in jocuri "stupide" si "desuete" ca: Hotii si vardistii sau Uliul si porumbeii. Nu luam informatia gata digerata, sub forma de referate facute de altii, ci "mancam" rafturi intregi de carti, invatam sa filtram informatia.

Da, sunt multe de spus in acest sens. Mi-aduc aminte de vacantele si taberele in care mergeam. Anii in care eram si la mare si la munte, fara eforturi financiare prea mari din partea parintilor, iar conditiile de ingrijire erau cu mult mai multa responsabilitate. Acum iti este teama sa-ti trimiti copiii in tabere din varii motive. Imi aduc aminte de bancurile politice pe care le auzeam in casa spuse in taina cu prietenii de familie ai parintilor, de urechea ce o lipeam de radioul ce avea tot felul de bruiaje sa auzim "Actualitatea Romaniei" la Europa Libera.
Mi-aduc aminte de cele doua ore de program seara de la ora 20-22, in care 10 minute era Telejurnalul, apoi repede un film rusesc, chinezesc sau coreean si iar Telejurnalul.
Mi-aduc aminte de serile de iarna in care se oprea lumina vreo 3-4 ore si nu puteai sa faci nimic, dar vorbeam la telefon (nelimitat).(cred ca de acolo mi se trage, azi nu mai am rabdare sa vorbesc mult la telefon ).
Sarbatoarea lui 23 august pentru care faceam repetitii - ne luau fara sa ne intrebe daca vrem.
Mi-aduc aminte de anumite materii din liceu care erau pline de citate din Congres.
Totusi, mi-aduc aminte ca relatiile intre oameni erau mult mai calde.

Mergi la inceput