clubul 68-istelor/istilor

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Cata dreptate ai Adrianaa...mi-ai rascolit amintirile cu randurile tale si cu cele din blog...si mi-am dat seama ca toate astea erau ingropate undeva in adancul mintii mele,uitate,prafuite si impaienjenite de vreme....si ca deja traiesc in valtoarea vietii de azi incercand sa tin pasul cu copiii mei atomici,facand eforturi de a fi in ritmul lor....Da,may,imi amintesc si eu de jocurile alea de atunci...Ii mai povesteam uneori fiului meu despre cum ne jucam noi si jocurile noastre si ma intreba cu ochii mari:"chiar asa faceati mama?asa va jucati voi?" si zambea...cumva ironic...ca la finalul povestii mele sa spuna concluzionand:"Mama...nu te supara,dar ce prosti erati...".Iata concluzie de copil trait in era vitezei...cu informatie servita pe tava...cu cablu la TV,cu Cartoon Network si Minimax la scara...Nu poate intelege,i se pare o poveste cu balauri si zmei ce ii spun si de multe ori,cand stam la povesti d-astea,intrebarea principala este :"de ce nu vroia Ceausescu sa fie cum e acum?"...Nu stiu ce sa-i raspund,mi se pare prea complicat ca sa-l pot face sa inteleaga...pentru ca,inevitabil,la orice "de ce" al lui urmeaza un "de ce" la alt "de ce"...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Uite, Ana draga, si de asta sunt mandra ! Ca am avut o copilarie frumoasa cu jocul in fata blocului, cu gashca din bloc (eram vreo 30 si ceva de copii nascuti in perioada '67-'69 si toti am devenit Oameni) cu care mergeam la cinema-ul de cartier sa vedem filme cu Piedone, cu vacantele la mare cu parintii, prin sindicat...

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Ai dreptate,Cristina........ce gashca de copchilaraie eram si noi...in vacanta de vara urla aleea pana catre 10-11 noaptea de tipetele si chiuiturile noastre,de ieseau vecinii disperati la geamuri sa ne injure,bash unii mai aruncau si cu apa de la geamuri pe noi,doar-doar ne-o mai goni prin case....

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

Buna dimineata,la fete!!Ca eu inca mai dorm pe mine.
Mama da ce va infierbantat subiectul asta...

Chiar acum cateva zile vorbeam cu o prietena despre copilaria noastra,cu cheia de gat,cum ma contola mama la tel.daca mi-am facut lectiile,cum zice Adriana,ne luau la repetitii,si de jocurile la bloc...a fost timp si frumos si trist,din cauza comunismului,acum nu mai e asa.Va mai aduce-ti aminte cum trebuia sa stam nopti la rand,la carne,cu liste,cu mancare si cu paturi???S-au pt lapte..Eu nu am sa pot uita timpul asta niciodata!!!La mama la bloc in prezent,se aduna tineretul sa bea si sa fumeze droguri,si planuiesc cum sa mai faca alte tampenii,care noua ne trecea asa ceva prin cap.Noi ne gandeam ce jocuri sa mai inventam,cum sa ne plimbam in Herastrau,Botanica ...la filme pe bulevard...sunt multe fetelor de care trebuie sa fim mandre.

Ana,sper sa ma oduhnesc,dar in ritmul asta nu cred ca mai apuc.Iulia fata cea mare,nu ma sta cu noi de 3 sapt.Imi este foarte greu cu toate pe capul meu,si cu 3 barbati(sotul,baiatul cel mare,cel mijlociu)si degetel cel mic Miki.Mai ales ca pe 5-6 iulie plecam si in concediu in turcia si in Ro,si trebuie incet,incet sa ma apuc de bagaje,ce urasc eu mai mult-facutul bagajelor pt.concediu.Mai ales pt cel mic,am nevoie de multe lucruri,si nu stiu daca in Ro am sa gasesc tot.Asta e,suntem obisnuiti dupa ritmul de aici,si nu-l pot da peste cap.

Acum ma duc sa-l schimb pe pici de pampers ca .

la toate


pozuci
Pozuci noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana68 spune:

Anka,ai 4 copii????!!!...Uau...te admir!
Si eu sunt in febra pregatelilor pentru excursie,o sa mergem vreo 12 zile printr-un tur al tarii,impreuna cu niste prieteni din USA,care vin pentru prima data in Romania....
Apropos de ce spuneai cu statul la cozi cu noaptea in cap...nu stiu,poate ca am avut si avantajul de a avea parinti cu multe cunostinte(mama lucra pe vremea aia la biroul evidenta populatiei si cum Constanta era oras inchis,multi dadeau cadouri pentru o viza de flotant in oras),iar de cumparat cumparam cand gaseam,nu ne agitam foarte tare sa stam la rand...Nu stiu,poate ca in orasul meu natal,de Constanta vorbesc,unde era si oras cu navigatori si oras turistic...treburile stateau poate putin mai altfel...

Ana-Maria,mami deAlex&Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

DaAna,am 4copii,3 ai mei(2 baieti si o fata) si baiatul cel mare(19 ani),din prima casat.a sotului meu.
In privinta cozilor la carne,lapte,s-au alte alea....tu esti din Constanta,eu din Bucuresti,asa era pe timpuri la noi...trebuia sa ne ducem de cu seara la mag.de carne,se facea lista in ordinea venirii fiecaruia,si se statea toata noaptea acolo,si dim.cand venea masina cu carne..ne puneam toti in ordine,se intra dupa lista...si asa poate apucai sa iei 2 kg de carne,mai mult nu se dadea de pers.Iar noi ne strangeam toti de la bloc,si uite asa ne trecea noaptea.Pe mine ma mai schimba tata...Iar pt lapte,trebuia sa ne trezim pe la 3-4 dim.sa fim in fata la coada,sa fi apucat sa cump lapte.Si acolo erau sacose cu sticle goale(se dadeau in schimb),randuite langa perete.
Ehe fetelor,de multe mi-am adus aminte.
Dar mai tragic este,ca acum un roman de rand nu mai apuca sa-si puna un ban deoparte.Imi aduc aminte,ca mama mea punea si bani la CEC,aveam si papa destula,mai mergeam si in concediu anual la mare si la munte.Acum...nu au bani nici de mancare!!!

Acum ma duc cu bebe pe afara..



pozuci
Pozuci noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrianaa spune:

V-am adus ceva, sper sa va faca placere , pentru ca tot suntem la capitolul copilarie.

http://www.youtube.com/watch?v=EYmEue9XEvg


http://www.youtube.com/watch?v=sdVCr26IqKQ&mode=related&search=

P.S.: Mi-a placut tare mult filmul atunci si copiilor mei (13 si 15 ani - fata si baiat), chiar daca sunt din alta generatie. Cand erau mici, le cantam aceste melodii in varianta romaneasca, iar cand le-am auzit in engleza, dadeam zor sa le scriu , sa prind toate cuvintele.

Eu cred ca fiecare generatie va avea amintirile sale bune sau rele, de preferat sa le retinem numai pe cele bune , important este ca si generatiilor viitoare sa le dezvoltam sufletul, cu lucruri frumoase si minunate, pentru ca amintirile lor sa fie numai la superlativ.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

Ce fac fetele?

Se intelege,e sfarsit de sapt.!!!

De acord cu tine Ana.

Nu-mi amintesc cum se numea filmul,dar si mie mi-a placut la nebunie.
Cum ii cheama pe actori,am lapsus...Plumer nu mai stiu cum,si...Julie Anders,ori???

Anka,capra cu trei iezi!!!pozuci
Pozuci noi,noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Hmmm, Sunetul muzicii! Super. Fetelor, eu chiar nu dau ghes sa-mi amintesc lucrurile urate din acea perioada (am stat si eu la rand la carne, la portocale-unde am luat si una peste oki de la un nene pt. ca am fost "obraznica" si i-am spus sa pastreze randul, la ness ...). Prefer sa-mi amintesc cum, domnisoara fiind deja, in vacanta de vara stateam afara pana pe la 12 noaptea si cantam (musai in orice grup era un tip f.dragut care stia sa cante la chitara), ne mai pupam pe furish... Frumoase vremuri! Si "bairamurile" cu muzica celor de la Modern Talking, Kylie Minogue si Jason Donovan, Chris de Burgh (Lady in Red-muzica "de strans in bratze"), Bad Boys Blue. Ash fi ipocrita sa spun ca nu au fost vremuri frumoase!

cristina d.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank_miki spune:

Miki,Sunetul muzicii,nu imi mai aduceam aminte.

Ai dreptate,nici eu nu vreau sa-mi mai amintesc,prin cate am trecut!
Si la mine era la fel,cu clica in fata blocului pana tarziu,cu cepe aruncate in noi,ca eram prea galagiosi,dar eram cuminti.

Si muzicaaa,da in anii nostri era muzica frumoasa.Imi aduc aminte ca era la moda magnetofonul,si ai mei tocmai luasera unul nou.Si,de unde se auzea muzica tocmai din str???De la Anka,bineinteles!!!

Auzea mama din statia de autobuz(nu era departe de blocul nostru),cand venea de la servici.Si ce ma mai certa.

Da fetelor,vremea noastra e plina de amintiri frumoase.
Gata am devenit melancolica!!!

si.



Capra cu trei iezi!!
Geamul cu pricina
pozuci
Pozuci noi,noi

Mergi la inceput