Fani ai lui Mos Craciun, uniti-va!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu am o instalatie cumparata de anul trecut cu 8 jocuri de lumini,tare draguta si mai am una care o pun frumos pe usa de la terasa(la geam) asta o am de mica..
Aaaa si mai am un secret..hi hi hi..da' ma mai gandesc daca va zic..ca poate o sa ziceti ca-s nebuna de pe forum
Pupici fetele..
Eu deja ma gandesc la masa de Craciun,ce-o sa fac,ce bun sa mai fac,ce sa fac pt desert..Si bineinteles trebe sa ma pun pe treaba sa-i scriu la Mos,ca poate apoi zice ca i-a venit scrisorica prea tarziu..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Si la mine bradul e mereu natural deoarece iubesc mirosul acela specific al bradului.
La noi azi a nins ca in povesti.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Vai Maria, Anina, ce va invidies pentru clima pe care o aveti! Ce as vrea si eu sa ma mut mai la nord, nu numai pentru vreme, dar parca si oamenii sunt altfel.
La Bucuresti iarna e mult mai urata decat in restul tarii, poate doar la Constanta sa fie mai urata ca acolo ninge si mai putin. Eu stau cu ochii pe toete buletinele meteo, doar doar o sa primesc vestea buna. Se pare ca sunt ceva sanse de ninsoare in noaptea asta si maine dimineata. Sa dea Dumnezeu!
Ce mi-ar place si mie sa ma duc in padure si sa-mi aleg singura bradul, dar cred ca mi-ar fi mila si mai bine impodobesc unul artificial, ala nu trebuie omorat. Mi-e mila de ei, cand vine vremea sa-l strang mi se rupe sufletul pentru bradul natural cand stiu ca va ajunge la gunoi. Asa, pe asta il punem frumos in cutie si la anul iar ii vine randul. Avem un brad frumos, cat se poate de real, mare atat cat ne trebuie, mai rar gasesti brad natural sa indeplineasca toate conditiile.
Si noi avem mai multe instalatii adunate de-a lungul timpului, Dar numai una o punem in brad, pe cea mai noua si frumoasa, una cu muulte beculete mici (gen led) cu multe jocuri de lumini, cumparata acum doi ani de la Metro. Parca are si muzica dar nu prea o folosim ca la noi canta colinde non-stop.
Saptamana viitoare ma apuc de curatenia generala. Vine mamica sa ma ajute ca eu nu reusesc sa fac nimic cu copiii le langa mine. Apoi vreau sa-mi ramana timp destul pentru bucatele specifice. Poate mergem si la tara sa participam la traditionalul taiat de porc....
Fiica mea cea mare a scris deja a doua scrisoare catre Mosul. A scris si o piezie, a facut si desene si a pus-o in spatele icoanei cu Sf Nicolae. Maine o sa caute sa vada daca mai e .
Va pup!

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Vai Dana cata dreptate ai cu iarna din Bucuresti.La mine in oras,unde m-am nascut si am trait vreo 19 ani(pan' sa ma marit si sa vin aici)e o zona de deal si mai aproape de munte, e frumos iarna..ca nu-i nici asa frig cum e aici in Bucuresti,nu bate nici crivatul si nici viscolul in halul asta ca aici..Urasc cand bate vantul iarna..sa ninga insa sa nu bata vantul,sa nu fie viscol..Daca as sta numai in casa poate nu m-ar deranja..hi hi..insa cand bate viscolul si eu trebuie sa plec..am o strangere teribila de inima.Mi-e ciuda ca aici n-am unde sa merg la sanius sau alt sport de iarna..hai nu radeti fetele,ca daca as avea saniuta mi-ar place sa ma dau si eu cu saniuta..Acasa fiind deal..merg alaturi de cei mici ,dar si de cei mari si ma mai dau si eu cu saniuta(pe care o imprumut de la cineva,ca tata mi-a dat-o pe a mea).Ma uitam la niste poze trimise de o buna prietena de-a mea din Viena, ca s-a deschis acolo un targ asa frumos de Craciun ca zici ca-i de basm..la noi in Bucuresti nimic..doar la Sala Dalles cateva chilipiruri..si atat..si in oras se orneaza la fel de ani de zile..si nici nu se pun luminite peste tot,un pic pe centru,si un pic prin fiecare cartier(cred,nu-s sigura!ca n-am umblat prin toate cartierele..)
Eu n-am fost niciodata la munte,din motive financiare,bineinteles,insa din cate am vazut si auzit e superb.
Acum mi-a trimis sms o prietena ce sta in Moldova si-mi spunea ce frumos e la ea,ca-i alb si superb peste tot.
Si mi-a trimis si viitoarea mea cumnatica sms si mi-a zis ca a dat si pe la noi cativa fulgi..Numai aici nu da un fulg,sa se bucure si sufletul meu..
Hai ca va pup dulce de tot si mai vorbim.
Apropo idei de un desert,usor si bun?Cu ce va imbracati de Craciun si Revelion?Obisnuit sau va luati tinute de seara?
Pupici cu lipici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

e normal sa fim atat de emotionate,pentru ca sarbatoarea Craciunului cred ca e cea mai frumoasa de peste an.
ne adunam cu totii acasa ,facem cadouri celor dragi cat mai frumos ambalate,impodobim bradul alaturi de cei dragi si ascultam colinde(mie cele romanessti imi plac cel mai mult).
impodobirea bradului fara colinde nu are acelasi efect.
referitor la globuri in fiecare an trebuie sa am si cateva glbulete noi in brad este inevitabil la cat de frumoase sunt unele nu poti pleca acasa pana nu cumperi cateva.Totdeauna consideram ca nu avem suficiente sau ca celelalte sau mai invechit.

voi cumparati brad natural sau artificial?

sa auzim numai de bine

Ramona si patricia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Ramona, am vorbit mai sus despre brad. Nici eu nu rezis sa cumpar in fiecare an globuri noi, am destule sa impodobesc si brazii din fata blocului. Poate anul asta sa mai sparga Ilinca din ele .
Azi am vazut cativa fulgi. Erm cu fetele la piata la BIG Berceni, pe aici stau. Am inceput sa sar si eu in sus cu Alexa mea ca doua adolescente, se uita lumea la noi. Nici macar nu ningea prea serios, doar citiva fulgi rahitici spulberati de vant.
Leditia, mie imi place viscolul, dar privit din casa, pe geam
La sanius te poti duce in parcul Tineretului, sunt niste derdelusuri.... periculoase rau. Foarte lungi si destul de abrupte, dar gasesti si mai line. Anul trecut Ilinca avea doar 8-10 luni, dar ii placea pe derdelus.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

V-am gasit, v-am gasit!
Ma unesc si eu cu voi, fanilor

Iubesc tot ce are legatura cu Craciunul, si mi-s tare fericita, d-abia incepe perioada de bucurie.

Nu mai am nici pic de rabdare, cand vad ce se intampla prin oras... Parada mosului a fost acum 2 saptamani, peste tot e decorat, nu mai spun de magazine... si au inceput tot mai multi, si pe la case.

Ieri am facut o reaprovizionare cu beculete, in seara aceasta le montam pe cele exterioare si cateva ghirlande in casa. La sfarsit de saptamana ma voi ocupa de coronita pentru usa, in fiecare an o mesterim noi. Probabil ca nu peste multe zile vom merge sa cumparam si bradul (suntem ecologisti, dar cu exceptia care intareste regula: bradul de Craciun, mereu ne place natural). Deja ascultam colinde si alte cantecele de Craciun, zilele trecute am fost in culmea fericirii cand am gasit un CD cu Zamfir "in domeniu".

Ce m-a dat pe spate, ca tot povesteati de Mos Craciuni cantaretzi... ei bine, am vazut un Mos langa semineu, cu bradut alaturi, se vinde asa, cu totul... E superbitatea superbitatii... nu am cuvinte. Mi l-as fi luat instant daca-am fi avut spatiu unde sa-l stocam in restul anului. E maricel, cam 1 m inaltime, si foarte reusit. De semineu, ce sa mai zic...

De Craciun noi nu preparam / consumam mancare traditionala... recunosc
Poate cateva sarmalute in foi de vitza, dar mai mult friptura de pui, salata verde, inghetata, Tobleroneeeee la greu... oricum, multe si de toate care nu prea au legatura cu purcelul

tuturor!
Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patisor spune:

si la noi au inceput sa impodobeasca cu beculete pe Magheru,cred ca dupa 1 decembrie o sa avem parte in fiecare seara de ele pana prin ianuarie,am vazut ca anul asta e alt aranjament.
de magazine ce sa mai zic ca s-au aprovizionat de o luan cred pentru sarbatori.


SA AUZIM NUMAI DE BINE

RAMONA SI PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubbles spune:

Fulgulet
http://us.news1.yimg.com/us.yimg.com/p/rids/20041126/i/r3969459858.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Maine ma duc la Crrefour sa-mi clatesc ochii. Cred ca ar cam fi timpul sa cumparam cadourile de Mos Nicolae, nu vreau sa intru in criza de tim si sa iau "ce-o fi acolo".
Vreau neaparat sa-i iau Ilincutei costum de Mos, sper sa gasec in carrefour.
Azi am fost in Slgros, am cumparat o caseta cu Alegreto, colinde. E foarte frumoasa, eu o stiam, o am inregistrata dar nu era prea reusita.
In Selgros ne-am delectat cu o multime de papusi. Fta mea cea mare e tot mai nehotarat ce sa-i ceara lui Mosul. Pentru cea mica si eu sunt foarte nehotarata daca sa-i iau jucarii pentru bebe, gen chicco sau FisherPrice,o papusa gen bebe, sau un plush muzical...
Bianca, sunt curioasa cam cat costa Mosul ala cu semineu. Cred ca e superb. Pe aici am vazut si eu scena nasterii foarte frumos realizata si destul de mare. Ma batea gandul dar parca nu merita atatia bani pentru cateva zile...si apoi depozitarea...
Ramona, am impresia ca in fiecare an decoratiunile au fost altele, dar nu foarte diferite. Apoi sunt date oraselor din tara si anul urmator confectionate altele. Pacat ca nu impodobesc astia mai mult si cartierele marginase. Seara nu prea ajung eu prin centru, mai ales cu copiii.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput