Fani ai lui Mos Craciun, uniti-va!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Am gasit si eu in posta pliante de la Cora si Carrefour..si-s o gramada de jucarii frumoase si multe ornamente si braduti la reducere.
Maine seara daca am timp dau o fuga pana in Carrefour si vad ce-a mai aparut ca vreau sa-mi iau un ingeras...si parca as lua ingerasi la toti -cadou anul asta..ca anul asta nu avem bani deloc(deh..rate,sotul cu a doua facultate,chirie..etc) si cum n-as putea merge acasa totusi cu mana goala ma gandeam sa le iau ingerasi..am vazut eu unii frumosi foc..
Pupici fetele..
hai ce faceti?nu mai zice nimeni nimic la acest subiect?
Idei de cadouri,de aranjarea mesei,de aranjarea casei,de mancare buna..parca m-am cam saturat sa fac in fiecare an aceeasi mancare..parca as face si ceva nou..oricum raciturile si sarmalele nu pot lipsi sub nici un chip..
Pupici cu lipici.
Are cineva idei de facut cadouri,de confectionat?Eu acum doi ani am facut inimioare...mai are cineva vreo idee?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Leditia, traditia e traditie, mereu aceleasi bucate: sarmale, friptura, toba lebar, piftie, salata de beof, carnati de casa, toate grele si pline de calorii......indigestie, dureri de ficat/fiere, cateva kg in plus dupa sarbatori....
Si dulciuri: cozonac, salata de fructe si tort (de revelion).
Voi faceti cozonacul sau il cumparati?
Eu sunt cam nehotarata, imi place sa-l fac dar nu-mi iese mereu, oricum e gustos si imi place cum miroase in casa.....Problema e ca vreau sa tin post strict ulima saptaman si e tare greu sa faci cozonac si sa nu gusti. Ca si cu celelalte mancaruri.
Ma gandeam anul asta, sa schimb ceva in traditie: sa facem curcan umplut ca la americani. In primul rand nu stiu reteta de umplutura si apoi... nu prea imi plce sa imprumutam traditiile americanilor. Voi ce ziceti?
Stie cineva reta de umplutura? Sau sa intreb la "bucatarie"?

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Eu am luiat ieri ceva decoratii de Craciun si anume:

-luminite in forma de cometa si steluta la geamuri.Din acelea care se baga in priza.
-spray de zapada artificiala pt geamuri.....a vrut fica-mea
-niste clopotzei aurii
-globuri de sticla cu sclipici auriu.

Mai ramane sa gasesc coronita dar am gasit un magazin frumos cu decoratii de Craciun si urmeaza sa ma uit acolo caci am si vazut in vitrina coronite frumoase.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Eu acum 3 ani am folosit spray din acela..mi-a facut sotul(ca eu desenez ca o cizma)un bradut pe geam,cu stelute..tare frumos..dar am muncit sa-l curat apoi o saptamana...si a trebuit sa razuiesc cu cutitul ori cu lama..ca nu se lua cu nici un produs de curatare din comert.S-a zgariat geamul si s-a facut urat..atunci stateam in regie..Acum m-am lecuit si nu mai folosesc,mai ales ca stau cu chirie..
Azi am vazut niste ingerasi si niste chestii tare frumoase in Carrefour..erau trei ingerasi si apoi de o parte si de alta loc sa pui lumanari..foarte frumoase..si-am vazut si niste clopotei frumosi rau..si stea cometa..si un Mos Craciun pe un fel de piatra..sau buturuga..multe lucruri frumoase am vazut ..
Insa n-am prea putut sta cat voiam eu ca ma tot zorea sotul ca eu mai toata ziua am fost plecata si atunci eram la o mica "cumparatura"in drum spre casa..
Si-am vazut ceva superb-pt cei cu copii mici..costumase de Mos Craciun si rochite pt fete..insa astea erau mult mai de calitate fata de ce-am vazut in anii precedenti si-s tare dragute..mi-a ramas sufletu' la ele..insa din pacate eu n-am bebe sa-i cumpar.Cred ca ar arata superb un bebe imbracat asa..
Pupici fetele..
Am eu o reteta cu curcan umplut..insa n-am facut-o niciodata ,ca mai in fiecare an de Craciun noi mergem acasa..
Pupici cu lipici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Maria, unde e magazinul de care vorbesti? Il tii numai pentru tine?
Am si eu cometa de anul trecut, anul asta am luat un bradut la fel, de pus pe geam.
Leditia, unde ai vazut costumasele de Mos si pentru ce varsta erau?
Am vazut si eu dar mari, pentru 7-8 ani. Mi-ar placea pentru Ilinca (19 luni).
Si pe mine ma zoreste sotul. Prefer sa ma duc singura la cumparaturi, dar atunci nu am curajul sa cumpar nimic mai scump, trebuie sa ne consultam.

http://www.babiesonline.com/babies/i/ilincuta
http://community.webshots.com/user/danaf123

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Costumasele le-am vazut in Carrefour Colentina,dar ar trebui sa aiba si-n celelalte.Erau pt varste mai mici,cred ca 2luni pana la 2 anisori..dupa parerea mea,insa acum depinde si cat de dezvoltat si mare e bebele..Insa erau costumase pt bebei.Eu parca as fi luat unu' desi n-am bebe,dar nu m-a lasat sotu' ca mi-a zis ca o sa-mi ia 10 cand o sa avem noi bebele nostru.Insa erau atat de frumoase ca cu greu m-a luat de acolo.Si nici scumpe nu erau.Du-te maine ca deja roiau mamicile pe acolo..si ia-i puiului tau,ca acum e mai liber fata de week-end.
Pupici cu lipici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns craluca spune:

dana d, eu am oala de ceramica neagra (de Marginea) si o bag in cuptorul de la aragaz; sarmalele fierb la foc mic si multe ore si ies atat de fragede ... ca sa nu mai vorbesc de gust ...

Mama Raluca, baiat Alex si copilita Ioana
http://community.webshots.com/user/craluca100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Si eu sunt o fana a lui si a sarbatorilor de iarna ! Imi place atmosfera sarbatorilor de iarna cu vitrinele impodobite care mai de care. Iubesc iarna, cand zapada scartie sub pasii mei si fulgii cad sclipind din cer.
Cu ornamentele de brad, noi le folosim pe cele care au mai ramas din copilarie(de toate formele si culorile) si cateva noi in fiecare an. Mi-ar place sa impodobesc bradul numai intr-o culoare sau doua, poate voi reusi candva.
Anul acesta trebuie sa cumparam o instalatie de luminite(asa-mi place sa le spun!), cea veche s-a stricat. Voi ce instalatii folositi ?
In orice caz, bradul este natural in fiecare an, datorita zonei de munte in care traim(M-Ciuc).
Cadourile...fiecarui membru al familiei dupa placerea lui si dupa posibilitati.
Masa...traditionala, cu sarmale, boeuf, cozonaci(de la soacra) si o supa de pui.
Iar de anul trecut vine de si in persoana, cu darurile pt. copii.

Va pup si pe curand !

Nina, mami de www.babiesonline.com/babies/n/ninacristina" target="_blank"> Nina-Cristina (10.01.2002) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19346" target="_blank">Povestea nasterii !


Paul are nevoie de noi:
http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu am mai multe instalatii luminoase,unele sunt clopotei,altele stelute si 2 simple, cu beculete colorate si NUMAI cu beculete galbene,le folosesc in functie de ce culoare voi pute in brad!
Si la noi bradul este INTOTDEAUNA natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria m m spune:

Dana,eu stau in Oradea.Magazinul e aici,in Oradea.

maria, de Paula (1 an) si Miruna (13 ani)

Mergi la inceput