Mamici din Iasi ( 8 )

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Buna dimineata! Stie cineva unde se gasesc costume/hainute de Pitic, Mos Craciun, Iepure, Fulg-De-Zapada sau orice altceva? Pentru serbarea de la grupa mica, trebuie sa-l costumam pe Tudor in ceva, nu conteaza prea mult ce, numa' sa fie imbracat frumos, ca vor canta si vor dansa, probabil mai mult doamna educatoare decat ei... A fost cineva pe la Mall, pot gasi acolo, la magazinele pentru copii? Va multumin frumos, Ioana si Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Ioana,draga nu am mai fost in oras de prea multa vreme,dar sigur fetele au idei,eu indraznesc sa te rog sa-mi trimiti pe mail,pozici de la ziua lui Andrei,daca poti!
Multumesc mult!Cristina si Mihnea

crimih09@hotmail.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana spune:

Cristina, ti-am trimis un e-mail! Eu deja incep sa visez, ce-ar fi daca l-as costuma in pisoi?!! Toate cele bune, Ioana si Tudor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Ioana,multummesc,mult,dar deocamdata nu au ajuns!

Ideea cu motanelul e foarte dragautza.Tudor este incintat?
Pe Mihnea l-a incintant ideea cu iepu de cind i-am aratat cum tzopaie iepurasul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

La multi ani! dragi romani de 1 decembrie
Este sarbatoare in sufletele voastre?

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

La multi ani si voua!
Cum ati petrecut?
Am o mare rugaminte, nu are nimeni dintre voi vreo cunostinta care lucreaza la TEROM?
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Bine v-am gasit.
Adica bine ca v-am gasit.
Doamne am avut un w-e de cosmar. De sambata am vazut ca ALex nu prea avea chef de mancare insa, intrucat saliva de doua zile am pus totul pe seama dintisorilor...Duminica dimineata pe la 7,30 am constatat ca Alex avea febra asa ca i-am dat nurofen si am rezolvat problema. A adormit inapoi si pe la ora 10.30 s-a trezit, s-a jucat, a sarit etc. Cand au venit niste prieteni am ezitat inainte de a hotari ca nu mergem cu ei la plimbare - Doamne bine am facut! Si deodata, pe la ora 11 a aparut febra. Nu mare. Si moleseala, si starea de somnolenta. Asteteptam ora 11,30 sa ii dau iar nurofen, dar pustiul a adormit, adica in bratele lui taica-sau. Mi-am facut treaba prin bucatarie cand deodata m=a strigat taica-sau. Copilul meu era culcat pe spate , cu manutele pe langa corp, ridicate din coate si cu palmutele miscandu-se usor spasmodic... L-am tras spre mine si m-a privit insa absent. Febra-38.8 Am chemat salvarea si am plecat la spital. Nu contest pregatirea medicilor si chiar daca initial eram suparata pentru ce au facut am inteles acum ca nu aveau de ales. Febra 38,9. Dupa ce i-au luat sange pentru analize, au conmstata ca are si rosu in gat - o rinofaringita - au spus ca a fost vorba de convulsii si m-au trimis la Neuro' sa ii fac un fund de ochi iar aici m-au sfatuit sa ma programez pentru computer tomograf. M-am intors la Sf. Maria unde dr Fermesanu - de garda - m-a pus in fata unei hotarari grele:"Eu il suspectez de meningita. Primul episod febril, la febra 38,5- 38,9. Fara varsaturi, fara alte simptome-atipic dar la varsat asta e notrmal safie atipic. Doar gatul inflamat. Este epidemie de meningita. Fundul de ochie e normal, nu am motive sa nu recomand punctie lombara. Daca refuzati si are meningita, sa stiti ca semnati ca ati refuzat punctia si ati intarziat tratamentul. De emningita se moare doamna,10-15% din cazuri la copii mici." Am vorbit cu pediatrul lui Alex in prealabil ca re m-a sfatuit sa aman punctia, dar in fata acestor argumente am cedat. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce am trecut eu si cu tat-sau atunci... Am spus da. NU PUTEAM RISCA. Sa indur plansetul copilului meu de 1 an si trei luni cand l-am lasat singur cu doctorii... sa il indur cat a durat procedura... sa il privesc cand am intrat sa il tin sa nu isi miste capusorul... sa ii suport lacrimile si zbaterile, dar mai ales privirea si lacrimile... Ma tragea spre el sa ii dau drumul la capusor, apoi ma respingea, doar ii voi da drumul... in cele din urma a adormit. Si apoi a venit si rezultatul. Nu era meningita...
Cu cateva saptamani in urma am abordat subiectul ACTHIB, vaccinul antimeningita B. Voiam sa il fac copilului pe 3 decembrie... Pentru ca cativa "cunoscatori" din farmacie si de la sanepid spuneau ca nu se pot face si antigripalul si ActHib simultan... Se pot face. A fost ultima dat cand nu imi ascult instinctul de mama...Daca ar fi avut vaccinul facut nu l-ar mai fi chinuit nimeni pe copilasul meu.
Sa revenim insa. M-am internat cu ALex in spital, unde a continuat calvarul meu. Am urcat la etaj si aici pustiul f. vioi a mers pe jos si s-a jucat. I-au dat fenobarbital sa doarma, si am spus ca sa vezi se va linisti... Alex se agata de mine si simplu, si in somn chiar ma cauta sa simta ca sunt cu el. Adormea si se trezea dupa 20-30 minute plangand. Il luam in brtae il plimbam adormea iar si dupa alte 20-30 minute iar. Pe la ora 1 am i-au facut un algocalmin si pe la 2 a adormit. Dupa aceea, luni dimineat, am cerut externarea. I-au dat FORTUM -1g, MARCOFEN -2.5 ml*3/zi si indicatia de 3 fenobarbital 0.015mg/zi. NU ii dau atata fenobarbital caci nu vreau. Chestia e ca pustiul luni nici nu voia sa mearga, cred ca nu putea, pentru ca il lasam in picoruse si se lasa jos sau se sprijinea pe manute si in capusor... De marti a inceput sa mearga, dar cu capusorul aplecat ... parca l-ar durea ceva. E un picut trist si ma doare sufletul cand il vad asa. Prefera sa stea in brate, cu capul aplecat si pe umarul nostru. Asa adoarme. L-am luat cu noi in pat s adoarma, si doarme cuibarit in bratele noastre. Alex nu suferea sa il atingi cand dormea si ii placea sa doarma in patul lui...
Nu stiu de ce da e posibil ca dupa doza de Fortum sa il doara mai tare capul? Pentru ca dupa injectie - una la 9 am, alta la 9 pm - devine agitat si merge tot mai aplecat... ca un mosnegut.

Colac peste pupaza am facut luni spre marti si eu o criza de bila, in timpul somnului... Doamne, e cumplit sa iti fie bolnav copilul.

Daca imi permiteti, va dau un sfat: faceti toate vaccinurile necesare... pentru ca acum stiu ca nu au fost convulsii. Si nu are nici meningita. DAR...
Azi dimineata s-au uitat la el si au spus: e varicela. NO COMMENT

Nu in ultimul rand, la multi ani romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Fetelor, are cineva scaun de masina pt. bebe( de la 10 kg. in sus) de vanzare? As vrea sa cumpar unul...si prin magazine, unul nou e cam scump.

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Scumpa Carmen, prin ce a trebuit sa treci. Am citit cu sufletul la gura postarea ta, Slava Domnului ca a trecut si ca e bine Alex. Mititelul!
Vaccinul asta ACTHIB e obligatoriu? Si la ce varsta se face? Sau trebuie sa ceri tu sa ti-l faca?

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Nu, ActHib-ul nu e pe lista obligatorie ci e pe cea recomandata, adica parintii platesc daca vor sa faca copiilor lor acest vaccin.
Se face de la 2 luni cu rapel la 4, 6, 8 si 10 luni sau in doza unica de la 1 an pana la 5 ani.

Numai bine si sanatate.

Mergi la inceput