Mamici din Iasi ( 8 )

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Eiii,Carmen e poveste lunga cu "iepureala"lui Mihnea.
Nici nu vrea sa auda.El vrea doar sa cinte la microfon "saniutza fuge" si rolul de iepuras nu vrea sa-l repete.
Acasa face spectacole de nota 10,cinta si danseaza ,bate din palme,dar a zis ca la serbare nu spune nimic.
Sa speram ca-i va trece pina atunci.Abia astept si eu sa vad cum se va comporta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Eu am treaba multa la serviciu si intru fff rar pe forum (cand ajung acasa nici nu mai vreau sa vad calculator).
Carmen (l_carmen_2003), multa sanatate!
mmag , ce bine ca ai spus unde se gaseste blanita ... am si eu nevoie si chiar nu am vazut pe nicaieri.
Gabi (acvi), sa stapanesti sanatoasa casuta
Raluca, ce bine ca la tine in Japonia e caldurica ...eu deja m-am cam saturat de dardaiala (si iarna nici n-a inceput )
Cristina (palmyrah2002), ce sa-ti zic? Mult succes cu Mihnea! (apropo, cand aveam varsta lui Mihnea nici eu n-am vrut sa-i spun lui Mos Craciun la serbare poezia care trebuia ...si eu eram cuminte, nu ca Mihnea)

Pupici pentru toate!
Acum o sterg la lucru



"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Dar de ce nu vrea rolul de iepuras? Nu-i place? Sau e prea lung? Sau, pur si simplu, are el toane?

Carmen si Iustin(5 iunie 2004)
Album IUSTIN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Magda, mersi mult. E foarte scumpa blanita pt. bugetul meu, am si vazut-o, are latimea de 1,60 m, dar imi trebuie cam 1 m. Am gasit o solutie, sa vedem croitoreasa ce parere are.
Va pup,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns l_carmen2003 spune:

Bine v-am gasit,
Si va multumesc pentru urari si sustinere.
Am ajuns in Iasi saptamana trecuta si pot spune ca ma simt binisor.
Cum a fost la Bucuresti? A fost in asa fel incat daca voi mai avea vreodata nevoie de vreo operatie pt mine sau ai mei - Doamne Fereste!- si imi va sta in putere, o voi face acolo.
Operatia s-a facut prin artera mainii stangi si a constat din infundarea si taierea limentarii cu sange a fubroamelor.
A fost bine. Am avut noroc cu carul... Am plecat impreuna cu o prietena de a mea sa facem impreuna operatia. Si am facut-o. Numai ca la mine a durat 15-20 minute iar la ea 1 ora. De ce? chestie de organisme diferite, de perceptii diferite, de motivatii diferite. Eu nu am avut nici o durere, ea dupa 5 zile abia poate spune ca scapat de dureri. Eu voiam ca totul sa fie repede OK sa plec inapoi acasa la copil, ea chiar nu voia sa mearga acasa. Eu am avut noroc.
NU se stie cum va fi si cum va evolua chestia cu fibromul, dar sper sa fie bine. Intre timp trag tare cu curatenia si am reinceput scarbiciul. Sa fiu sincera chiar imi doresc sa mai stau acasa un picut cu Alex si cu ai mei. Am angajat la scarbiciu pe cineva care imi place foarte mult si care pare sa aiba si autoritate si fler deocamdata. Imi doresc sa am dreptate si sa nu imi para rau dar tare mare nevoie am de un pic de relaxare.
Alex e un scumpici. Cat am lipsit, si a fost prima data cand am lipsit de langa el noaptea - copilul asta merita toate felicitarile e super, l-am carat dupa noi la Bucuresti, la Suceava, pana si la Timisoara, la Cluj, peste tot numai sa nu il las acasa si sa nu stau departe de el, mai mult din cauza mea decat din cauza lui - si am bocit o gramada pe chestia asta, a fost foarte cumintel si ascultator. In seara in care am venit inapoi insa ne-a asteptat si a adormit la ora 2 dimineata. Stia el ca venim acasa! Doamne cat ne-am jucat cu el in seara aia! De parca eram nebuni! Inainte de a merge la operatie am vorbit la telefon cu el. Si stiti ce a spus? "Haide mama!" M-a busit plansul nu alta! Drumul spre Iasi a durat atat de putin, de abia asteptam sa ajung la Puiut.
Am intampinat prima zapada de anul acesta cu Alex si azi chiar l-am dus pana in Podu Ros pe jos sa vada cum se merge prin zapada. Rezultatul a fost ca l-am adus inapoi cu un taxi caci nici unul dintre noi nu mai puteam: eu sa il duc in brate iar el sa mearga. Dar a fost super.

Gata, va las si va urez toate bune,

Carmen si Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Carmen,bine ai revenit.Se pare ca noi doua comunicam telepatic,pentru ca in dimineata asta m-am gindit intens la tine si uite ca vestile bune au venit.
Bine ca ti-a ajutat Dumnezeu sa treci cu bine peste operatie si poti fi sigura ca totul va fi in regula de acum incolo.Acum doua zile auzisem si eu de cabinetul din Bucuresti care face operatii de fibrom prin aceasta metoda(e bine de stiut).
Abia astept sa-l vad pe Alex,poate reusim sa facem o intilneala de sarbatori,pe la Mall,pe undeva.
Multa,multa sanatate si aveti grija de voi.
Cristina si Mihnea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salutari de peste mari!Vad ca au inceput sa apara si vestile bune si ma bucur tare de tot cand le citesc.Carmen imi pare bine ca ti-ai reveit repede in urma operatiei si sa dea Domnul ca si de acum in colo sa ai parte de multa multa sanatate. Pupicei lui Alex cel cumintel!Cristina as vrea eu sa vin in Ro si sa merg la o bataie cu zapada, dar daca ii spun jumatatii mele ca ma reintorc in Ro dupa nici 3 saptamani, cred ca in ziua urmatoare ma trezesc cu foile de divort pe masa. Mey dar ce i-ati facut lui Mihnea de e asa de hotarat sa nu recite nimic la gradinita?:)))Poate ca nu ii place rolul de iepuras si isi doreste sa fie altceva. oricum data viitoare cand il vad il pun sa imi cante iarasi,ceva, ca mi-a placut mult, la una din intalniri, cand mi-a cantat din Iris. Pupici cu lipici si cadouri muuuuulte de la Mosu`. AAA! ca mi-am adus aminte. Cristina nu pui tu niste pozici de la serbare sa il vedem si noi pe Mihnea "costumat" in Iepurasul lui Mos Craciun?Hai, te rog! Gabi bine te-ai mutat in casa noua si sa o stapanesti sanatoasa! Nu trebuie sa ai inima grea ca te-ai despartit de vechiul apartament pt ca o sa fie ff bine si aici.O sa vezi! Oricum e o realizare ff mare pt anul 2004!Adda intr-adevar si eu sunt o mare friguroasa si am oroare de zilele cand temperatura e cu minus, dar asa ma apucase o nostalgie cand am auzit ca a cazut prima zapada si asa ce mi-am dorit sa fiu acasa si sa beau vin fiert cu scortisoara (printre prietenii mei e o "traditie" ca la prima fulguiala se se puna vinul la fiert). Poate la anul o sa am mai multa bafta si o sa fiu acasa de sarbatori. Gabriela dar ce costumase pt serbare faceti voi de aveti nevoie de blanita?Astept pozici cu baietii tai costumati care il asteapta pe Mos Craciun. Pupici la cei doi nazdravani.
Pe Elena nu am mai vazut-o pe aici in ultima vreme. Sper ca sunt Ok toti trei. Aici am vazut ca au inceput pregatirile de sarbatori prin magazine : mosi Craciuni, braduti de toate culorile, marimile si formele, globuri, ornamente pt casa, ciorapei pt cadouri. Bani sa ai ca oferta este ff variata! Dar...exista totusi un dar.. nu simti spiritul Craciunului. Se vede de la o posta ca totul e doar comercial, ca pt ei e doar o sarbatoare importata si nu prea reprezinta nimic. Pe mine m-a plesnit harnicia si mi-am cumparat oala pt sarmale. Acum duc tratative cu barbate-meu sa imi cumpere cuptor sau masina de facut paine pt ca vreau sa fac si cozonac. Ce-o iesi....Dumnezeu cu mila! Brad eu anul asta nu o sa am pt ca barbate-meu nu ii vede insemnatatea,cica. Citat:" dupa ce ca nu avem spatiu mai luam si prostia aia de plastic. Si oricum nu il folosim decat juma de luna!" Din@partea mea, l-as folosi si jumatate de an. Haideti ca va pupic si va doresc multa sanatate !

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palmyrah2002 spune:

Raluca,nu stiu care are copilasul ista de nu vrea rol de iepu...
Ca acasa toata ziua cinta la microfon si danseaza si gradi la fel,dar rolul nu vrea sa-l spuna deloc.Ma intreb si eu ce o fie in capusorul lui,de refuza cu hotarire.
A noutatea de ultima ora,este ca nu va mai fi iepu,din cauza indirjirii lui de a nu spune rolul.Educatoarele s-au hotarit sa nu-l streseze si sa spuna doar poezii si cintece,fara rolul din piesa cu iepuriciul!
Am sa aflu eu pe parcurs.
Poze la serbare sigur ii fac,dar fiindca nu am un digital,la scanare pozele obisnuite ies cam aiurea.Oricum cum le am,ti le trimit!
Pupici si spor la sarmalutze si cozonacei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adda spune:

Carmen, ma bucur sa aud ca te simti bine dupa operatie! Refacere grabnica!
Raluca, eu anul trecut de Craciun am facut pentru prima data sarmale - acuma nu stiu, poate tu ai ceva experienta la invartit sarmalute , dar eu numai o data am facut si au iesit bune (nu am mai facut pentru ca nu am varza murata). Iar cozonaci am facut de 2 ori - au crescut frumos, dar nu erau dulci mai deloc, asa ca anul asta m-am hotarat sa nu mai fac si sa cumpar din oras . Oricum, e mult mai ca lumea cand simti in casa miros de cozonac
Ada


"Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede." - Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Carmen, bine ai revenit sanatoasa! Si pupici lui Alex de la noi.
Raluca, imi trebuie blanita ca sa fac un Mos Craciun adevarat. Problema blanitei am rezolvat-o, mai trebuie sa vad cum rezolv cu barba si mustata si peruca eventual.
In rest am baieti mari: Otto, pardon, Octavian il asteapta pe Mosul, cu 5 lego cu Harry Potter, iar Matei toata ziua umbla dupa mine si vrea ceva sau nu vrea, depinde...Nici nu stiu cum e mai bine.
Am o mare rugaminte la voi: cumatra mea vrea sa vina in Iasi sa-i faca finutului nostru(cel care s-a nascut de 5,3kg) operatie pt desfundarea canalului lacrimal la ochi. Stiti ce medic e bun oftalmolog care face asa ceva?
Multumim mult si mergeti la vot. Votul vostru conteaza, pt copiii nostri si pt noi.
Pupici,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput