Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

OK Corina. Atunci s-ar putea sa fim o gashca extinsa: Mara, Eva, Vic, io, tu, Maria mai zicea ca e interesata... Tre' sa rezervam o zona speciala Se mai inscrie cineva??

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Fetele please,please,please.
Spuneti-mi si mie cum e cu botezul, caci habar nu am.Stiu ca sunt atatea obiceiuri, cate bordeie, dar am nevoie de sfaturi.
-cine imbraca copilul la plecare (pe la noi prin Oltenia stiam ca moasa il duce si nasa il aduce)
-ce ritualuri sunt la imbracat?
-se serveste ceva inainte, atunci cand vin la imbracatul copilului?
-la biserica in afara de lumanare, prosop si hainute ptr bebe trebuie sa mai aiba ceva nasa?
-dar parintii, duc ceva la biserica?Prajiturele ceva?
-se face cadou nasilor? la amandoi sau numai nasei? Noi i-am luat o bratara si un lantisor de aur nasei, dar nimic nasului. Cand se dau cadourile nasilor?
Sunt mai multe intrebari, dar nu-mi mai vin acum in minte.
Va rog ajutati-ma si pe mine, ca e tare greu cand nu esti acasa cu un batran langa tine.
Va pupam dulce
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Pai, moasa o duce si nasa o aduce, dar cu imbracatul e a doua zi la baitza, la mir.
In ziua de botez o imbraci tu si o ia moasa sau cand plecati sau in fatza bisericii (e mai sigur asa, ca sa nu planga)...ca nu e musai sa o imbrace moasa...(sau e?!..:))
La biserica trebuie asa: sapun, prosop pentru preot, panza pentru prins copilul (prosop mare), ulei, vin, lumanare si hainutele cu care il imbraca dupa ce il scoate din apa (altele decat cele cu care a venit).
Noi nu am dus nimic la biserica, toata lumea a venit dupa aia la masa.
Nasa e cea mai importanta la botez, e adevarat, dar noi le-am luat la amandoi ceva, oricum stiu ca asa se face.

Ritualurile sunt a doua zi, la mir...si depind de fiecare, dupa cum a auzit...:))
Cam atat stiu eu...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Multumesc Monica. Spune-mi te rog si ritualurile de a doua zi, de la spalarea mirului. Ce ati facut cadou nasului? Sau cam ce am putea sa-i facem cadou? Botezul e pe 7 noiembrie, inainte de sfintii Mihail si Gavril.(doar ne cheama Adela- Mihaela)
Va pup, caci plecam la cumparaturi ptr botez.
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

BUNA
Noi ne pregatim de plecare...si am asa mari emotii. Miine zburam sunt curioasa cum se comporta puiul meu. Si ...mai ales cum va fi sa faca kk in avion si sa incerci sa-l schimbi...vai de ceilati calatori, ca e tare mirositor !!! Hi, hi, hi
vorbind de kk....aud niste sunete prevestitoare...doar se uita la baby Mozart- laxativul lui - dar e a doua oara azi, ceea ce nu s-a intimplat pina acum de 2 ori intr-o zi. Sper sa nu sa fi deranjat la stomacel tocmai acum !!!!
Fug sa-l schimb...

Va sarut si sa ne auzim sanatoase intr-o saptamina!!!


Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Mani va dorim drum bun!! Sa stii ca Eva a fost cumintica foc in avion la o luna. A dormit, s/a trezit, a mancat... totul ok. kaka a facut in tren odata. WCul special cu loc de schimbat era inchis, asa ca am mers la cel normal. Cum nu stiam unde sa punem geanta de la carut in care sta ea am pus/o si noi pe chiuveta. Si normal ca a inceput sa curga apa.... si a curs ceva pana sa ne prindem. Asa ca am ajuns cu ea murata acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Liliana, la biserica o miruieste (ii da pe la incheieturi si pe la toate cele) si din acelasi ulei va da si acasa o sticluta sa aveti pentru a doua zi.

In seara botezului nu se spala copilul iar a doua zi vine nasa si ii face baita. In apa de baita se pun de toate (noi am pus petale de trandafir, busuioc, putina apa sfintita, putin mir) se pun bani, la Nicole am auzit de lapte si de miere...
Dupa baie nasa o unge cu uleiul dat de la biserica si apoi o imbraca frumos.
Pe la noi pe la tzara moasa (sau mama...) o intreaba pe nasa in timp ce spala copilul "pe cine speli tu nasha" ..."pe Adela Mihaela"...si iaca de atunci poate mama sa-i spuna pe nume copilului...:)))
...aaa...si se aprinde lumanarea de la botez cand se face baitza...ceea ce noi am uitat sa facem...:))

La botez i-a mai taiat si din par si i l-a lipit cu ceara de la lumanarea de botez pe un banutz...si ni l-a dat sa-l pastram ca sa vada copilul daca si-a pastrat parul de bebe sau nu...:)))

Nasilor le-am luat un trusou din asta de pat, sau cum ii zice, sa fie pentru amandoi.

Mani, drum bun si distractie placuta la botez!!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Multam mult....cu cresc Monica cu atit e mai greu sa calatoresti cu ei. Inca stau locului...sa vezi pe la 6 luni cind vor vrea sa topaie in bratele noastre tot timpul !

mey...si eu ce fac daca al meu flacau nu are par? Din ce-i taie tata popa? pe la ceafa e mai lung ca e cel de la inceput...hi,hi,hi...parca vad ca-i nasa ii arata ceafa lui tata popa ' uite aici , aici e ceva par !"


O seara linistita ( sper ca s-au terminat cutremurele )


Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Girls,
eu am citit postarile voastre referitoare la botez. Am ramas ca eu habar nu aveam ca exista ritualurile enuntate ...

Voi credeti in deochiat ? Cunoasteti remedii ?

Sanatate la bebici si mamici !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kity2004 spune:

Buna seara !

Desi incerc sa va citesc cit de des pot , din pacate nu prea am timp sa mai si scriu. cind mai fixati vreo intilnire in parc , poate vin s eu , daca e in weekend ca sunt curioasa sa va si cunosc.
Fetita mea e bine, creste si maninca. Din fericire , desi am inceput serviciul , inca alaptez ( doar o data pe zi ii dau bibe) si parca am din ce in ce mai mult lapte. Cind o vad cum suge sunt foarte fericita.
O mare problema avem cu suptul degetului care se pare ca e foarte gustos, dar poate o sa scapam si de asta. In rest , ride si gingureste mai tot timpul cind e treaza .


Oana si Iza-Maria DN 19 iulie

Mergi la inceput