Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns polux spune:

Multumesc mult Monica. Cred ca suntem de prin aceleasi parti, ca dupa cate imi aduc eu aminte cam asa a fost si la nepotii mei. Dar am uitat, atunci eram tanara si fara griji din acestea , caci stiam ca in caz de "barza" avem mamici si bunici. Dar aici departe nu sunt asa ca...Am sunat acasa , dar nu am reusit sa vorbesc cu "bunica", adica maica-mea. E plecata la tratament, iar tatal meu e aerian cu obiceiurile. El stie cum se cresc copiii. Cica sa incep sa o pun in fundulet intre perne (eu deja facusem, caci moata mea nu prea mai vrea la orizontala), sa-i fac supa si sa incep sa-i dau. Abia dupa cu sucurile, caci daca se obisnuieste cu legumele mai intai , va accepta mai usor fructele. De a crescut patru copii si cinci nepoti, si nu exagerez cand spun ca a participat cot la cot cu mamica-mea la asa ceva.
Mani drum bun.
Fetele celelalte, somn usor si bebei cuminti. Dar vorbea aceea "copil cuminte si baba frumoasa". Dar bebei nostrii fac exceptie. Ce ti si cu cioara cu puiul.
Va pupam dulce
Liliana si Adela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Gata fetelor de acum promit sa fiu mult mai activa pe aici pe la voi si spun asta pentru ca mi-au venit doua ajutoare din Ro...ura!
Am trecut cu bine si de botez care a fost superb ,ca o mica nunta cu 61 de invitati.Poze cu sutele!
Si pentru ca tot am trecut de curind prin emotiile acestui eveniment iti pot spune Liliana, ca noi nu am avut moase ci doar nase, special venita din Ro. Acasa am imbracat eu copilul, ea a intrat cu el in biserica. La biserica ne-au trebuit numai prosop si sapun pentru preot, prosop (si pinza alba), si hainele in care l-a imbracat nasa si binenteles luminarea si cruciulitele de pus in piept. La biserica dupa botez am servit lumea cu bomboane.
A doua seara a urmat baita facuta de nasa. In cadita am pus, miere/zahar, banuti, petale de trandafiri si un fulg. Cam astea ar fi in mare ...
Am pus ceva poze sa va faceti o ideea si in acest fel ne puteti "cunoaste " si pe noi parintii...
http://www.shutterfly.com/view/pictures.jsp?aid=67b0de21b23fde83d4c3

Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Deci aici sint poze de la botez:
http://share.shutterfly.com/osi.jsp?i=EeANWjFuxbuWznA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna!
Kim, vazut pozele de la botez, suteti tare frumusei. Sa va traiasca micutul crestin!
Cum arata cruciulitele de pus in piept? Noua ni s-a zis sa aduca moasa cruciulita, dar nu ne-au zis de care.
Cine trebuie sa fie moasa? Ca noi nu avem decat nasica.
E rau daca spalam copilul in aceeasi zi (pe seara) in care facem botezul? Ca botezul va fi duminica iar luni nasica lucreaza si e si ceva distanta intre noi.
Multumesc anticipat.
Pupicei si weekend minunat!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Buna Fetele!

Kim, foarte frumoase pozele de la botez!

Eli, ce faceti, ati trecut cu bine de cutremure? Sper ca sunteti bine cu toatele cele de la japonica..

Am fost si noi astazi la doctor pentru vaccinul contra hepatitei.. care ni l-a facut la 3 luni in loc de 2... dar a fost o singura intepatura, si a plans foarte putin... oricum, l-am luat pe ta-su cu mine ca mi-a fost frica de reactia ei... apoi i-am dat niste tylenol si a dormit mai toata ziua (iuhuuu!!). Ne-am cantarit si avem vreo 6,9kg (doctorul a zis 7 dar si cu body si pampers pe ea).. am avut si o lista luuunga de intrebari ca nu stiu de ce imi cam transira noaptea, si talpile ii transpira... si bineinteles ca nu a avut raspuns la asta ... apoi l-am mai intrebat de ce degetelele ei sunt un pic maronii catre varf, daca fontanella e cum trebuie... si alte intrebari de genul asta... ca probabil a zis ala ca sunt nebuna.. In fine, acu mai ma duc peste o luna...

Noi cu mancatul stam bine atata timp cat mancam inainte de a adormi... de fapt am obsevat ca nu poate adormi daca nu suge (si nu la san ci la biberon...)... dar o las in pace ca macar mananca, plus ca si adoarme dupa aia...
Cu suptul pumnisorilor stam la fel de bine... si asa cum a zis rain, si jucariile le prindem si tot la gurita le ducem... ei, cateodata le mai scapam in drum spre gurita si atunci nu prea ne place...

La baita tot plange si zau ca nu stiu motivul... pana acum i-a placut asa mult si dintr-odata zbang...au apucat-o bazdacii... asa ca in momentul cand incepe sa urle termin cu spalatul si o scot din cadita.. ufff, sper sa ii treaca... si eu care voiam sa o duc la innot...

Cam atat ca este tarziu si io trec la muls




Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Buna fetelor!


Nu mai stiu cum sa-i intu in voie la asta micu de azi dimineata de la 8...s-a trezit dupa un somn lung si greu care a durat de la 20.30, de ieri si a papat bine insa nu stiu acum ce are...se vaita intruna si nu are chef sa ne jucam...ne-am jucat de la 7 la 8 si de la 8 s-a prostdispus la maxim. L-o fi durand degetelul? Am fost ieri la dermato si mi-a dat Fucidin sa-i dau pana-i trece si daca se aduna puroi ne paste chirurgia....off, nici in brate, nici in carut, nici in patut, nici in pat....nu vrea nimic, plange intruna. Disper nu altceva ca nu stiu ce sa-i fac sa se simta bine..geme si se vaita. I-am dat ceiut si bonisan....nu ma stiu ce are !!!! Degetelul a tot rosu si umflat... ce sa fac? Sa caut alt medic??? Din nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Lia, scoate-l afara daca e vremea buna.
Anca, eu sunt ok dupa sirul asta de cutremure. Ne-am cam speriat, dar bine ca a trecut.

Dimineata bebe mi-a facut un kk cu un lichd, parca ar fi fost muci (scuzati comparatia, dar nu-mi altceva in minte). Acum cand a facut din nou kk era normal.

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Neata,
Lia imi pare tare rau ca nu i/a trecut degetelul puiului. Daca dr ti/a zis sa/i dai cu antibiotic, incearca asa. Va tin pumnii sa rezolvati fara alte probleme Sunt si niste metode babesti, cu ceapa coapta, dar eu una nu stiu cat de eficiente sunt!! La cea cu apa fiebinte care merge la adulti sa nu recurgi in nici un caz, bebeii sunt foarte sensibili la temperatuta apei...
Mie mi/a scazut brusc productia de lapte. Ne apropiem de 4 luni, si am citit eu pe aici ca asa se intampla. Imi pare rau dar nu cred ca am sa fortez pt ca am de facut un tratament pe care l/am tot amanat.
De doua nopti Eva a inceput iar sa se trezeasca la 3 noaptea Ea dormea pana dimineata de la 2 luni. Nu stiu ce o mai fi si asta... O mai las un pic si daca nu se repara ma gandesc sa incep cu cerealele de 4 luni seara. Poate nu se satura? Tati a fost plecat cateva zile si mi/a zis sa repar cupilu pana vine el... Drept e ca am cam taiat/o de la plimbari zilele astea. Poate sa ii lipseasca asta?
Va doresc o zi super.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi verzi spune:

A avut febra mare dupa vaccinul de 4 luni,eu ca o mama zapacita nu stiam de ce se misca copilul ca noaptea doarme neintoarsa, am crezut ca ii e foame, copilul asta nu plange nici cand ii e foame nici cand ii e rau, cand am luat-o in brate sa-i dau sa manance m-am speriat, ardea ingrozitor. E GRESEALA MEA CA DE DATA ASTA NU I-AM DAT NIMIC PREVENTIV!A fugit tati la farmacie si a luat Eferalgan supozitoare ca ii dadusem sirop dar nu si-a facut efectul doua ore, plus comprese reci pe cap si talpi, mititica nu a plans deloc ba cum o lasam pe pat incepea sa vorbeasca cu noi, noroc ca ieri a venit mamaie si a facut ture cu ea pana la 4 cand a adormit si doarme si acum mititica! Am trecut-o si pe asta, am mai invatat ceva!

ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

buna dimineatza dragelor.
Lia, sper ca e mai bine Danut. asa au si ei, o zi mai maraita, una mai buna....
Dana, ai fost la taverna? zicea sora-mea ca a fost si au asteptat 1 ora si un sfert dupa mincare, care a venit intr-un final rece....poate isi mai revin ospatarii pe acolo!
eu sunt cam alergata zilele astea, mama e cam bolnava, are o colica renala de vreo 3 zile, asa ca gatesc pentru 2 familii, merg la ea dupa-amiaza...azi am fost la spital si i-a dat un tratament, marti mergem din nou, vor incerca sa ii faca distrugerea calculului cu laser..sper sa mearga!
va pupam pe toate si va dorim o zi super!

Mergi la inceput