Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Monica multumesc pentru raspuns. Victoras avea kkmoale de obicei, dar naspa a fost cand i-am dat suc de mar crud.

Acum papa Milumil obisnuit 4 masuri+ o masura Milupa HN si la pranz supa de morcov si este bine, face kk carnacior, este un carnacior moale ce-i drept dar macar nu este imprastiat si nu mai pute asa tare.

Pediatra a spus ca a fermentat marul, sa mai stau cu sucul crud. A mai spus ca ideal este sa ii dau san, dar al meu nu a supt deloc.

In rest, Lia mi-am amintit de fucidin eu l-am folosit pentru mine, am avut un fel de eczema/ciuperca si a fost foarte bun. Stii ceva? Cel mai bine du-l la doctor, il rezolva ei si nu te mai chinui tu. Nici eu nu sunt in stare sa ii tai unghiile sau sa ii fac ceva ce lui nu-i place. La noi responsabil de toate lucrurile neplacute (inclusiv stersul cu prosop dupa baie - mama ce urla!!) este tati.



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Imi pare rau ca traiti cu frica unui nou cutremur, la noi in zona nu tin minte sa fi fost vreunul de cand ma stiu eu. aveti grija de puiuti.

Mersi Monica, o sa intrb dermatologul, sper din tot sufletul sa nu se apuce sa-l scobeasca la degetel sa sa ne trimita la chirurgie....

Mai nou nici puiu meu nu mai doarme ziua decat cate 20 de minute fix cat imi ia sa fug sa pun la fiert mancarea avand legumele curatate si congelate, altfel...nici vorba sa reusesc. Seara pe la 8-9 adoarme, maxim 10, si se trezeste la 4, respectiv la 6 sa pape daca a adormit la 10 abia. Se agita mult pana adoarme ca lumea, tresare asa si iar se trezeste, iar atipeste, iar tresare, scanceste, .... tot asa vreo ora in care unul din noi il leagana in carut sau sta langa el in patut si-l mangaie pe capsor si pe manute. Eu de obicei spal si sterilizez la 10 seara, fierb apa, o pun in termos....iar tati il adoarme.

Degetelul nu da semne sa il doara; pe mine in schimb ma cam doare in partea stanga burta, aproape de zona inghinala, cand ma misc, cand il ridic in brate, sper sa nu am si eu ceva, vreo hernie de exemplu...

Mi-am dat seama ca il imbracam prea gros pe afara de aia se agita....de 2 zile il imbrac cu o salopetica mai groasa, o bluzita frotirata si o vestuta, o caciulita subtire si la nevoie pun si paturica pe el...asa ii place nu se mai zbate intruna.

sa auzim de bine
pupi
lia si danut, degetel rosu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melanie spune:

salutare la toata lumea!

si noi ne-am speriat destul de zdravan, mai ales ca stam la etajul 10, unde ne-am balansat ceva, nu gluma. Bine ca atrecut si ca nu am mai simtit si replica de la ora 4 dimineata.

Pisunica mea de 2 zile doarme toata noaptea fara intrerupere...ptiu! sa nu o deochi. O mancau tare rau gingiile si am reusit ca o solutie preparata la farmacie sa ne linistim.

De mancat, avem si zile mai bune si altele mai putin bune. Avem aceeasi problema cu tetinele...ne-am cam lenevit si nu mai vrem sa tragem din tetina normala Nuk.

Marina, vorbesti despre tetinele pt hrana groasa de la Nuk? ii dai lapte simplu sau il mai amesteci cu ceva faina si devina putin mai gros. Daria se cam ineaca daca ii dau cu tetina"'curgatoare''.
Noi ne mai descurcam bine cu tetina de la Chicco cu trei gauri

Nicole, tetinele de la Avent au debitul reglabil sau au mai multe gauri?

va pupam si sa aveti o zi super fara stres!

Oana si Daria Andreea (17.07.2004)
http://community.webshots.com/user/dariaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Buna ziua!

Numa' io crez ca sunt defecta si nu ma speriai de cutremur.
Faza cea mai tare e ca ne uitam la teveu si intre cele doua cutremure (!) ca io crezui ca fura doua mai mici...hihihi...ma dusei sa iau cupilu' (care se juca, ca doarme de la 11-12 noaptea, sa nu cumva sa se intample lucruri si sa nu fie pe faza!!!) sa mergem sub grinda!
Dar am nemerit sub o usa care are ochi de geam deasupra. Cand s-a terminat cutremurul radea omu de mine "pai bine, tocmai acolo te dusesi cu copilu'?! ca era mai in siguranta in patutz !"...

Nicole, aveam tetine pentru +4luni in casa si pusei la biberoane. (incercasem inainte dar se ineca).
De mancat a mancat bine ...dar de lins tot o ora i-a luat...ca intai lingem sa nu cumva sa ne otraveasca cineva, abia apoi mancam!

Imi pare rau ca incepui sa zic de mancat, nu va suparati pe mine. Nu cantitatea de mancare ma ingrijoreaza, ci cantitatea de lichid...Ca Buburuza are 7 kg si 500 de ml de lichid pe zi nu sunt suficienti din orice directie ai privi...:)))
Dar crez ca si-a revenit...au si ei zile mai proaste.
A fost frumos cand ma dusei ieri la doctor. Mi-a fost jena sa le zic ca io cred ca nu mananca bine...(normal, la cum arata ma dadea doctorul afara!). Am intrebat numai daca e suficient cat lichid bea. De aia ne-a si zis sa fac tot posibilul sa ii dau ceai, sau sa bea din cana...
Pai io ma mulg ca vaca trista si cupilu' sa bea ceai in loc de lapte?! "Nu se ezista!"

Care intrebasi de suc?! Io dau cu lingurita (ia o vesnicie dar e distractiv... nici o hainutza nu mai e nepatata) si dau pe razatoare marul si se scurge sucul singur, eventual storc cu lingurita sa mai iasa zeama. Sucul de morcov l-am dat pe razatoare si am stors cu mana...Foarte buuun!...:)))

Hai ca iar ma intinsei...se vede ca doarme cupilu' (ca in cartea din care am scris mai demult..."copilul doarme linistit")

O zi excelenta sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

la fetici si bebici,
S/a pus o ploaie aici de numa/numa. Ieri a fost vreme super si eu am avut activitati casnice, am iesit putin cu fetele pe seara. Acum cred ca trebe sa punem invelitoarea de ploaie la carucior si sa iesim putin la aer
Rox o intrebare tehnica... care e diferenta intre unitatile de masura IE si U.I. Adicatelea ce ma roade pe mine, vigantolul din Ro are 20.000 U.I. D3 la 1 ml iar ADvitamin care il ia Eva aici are 2720 IE D3. Plus 6800 IE vitamina A. Si ia 5 picaturi pe zi. Vroiam sa stiu daca e echvalentul celor 2 picaturi de vigantol de acasa sau e alta portie. Daca poti lamureste/ma si pe mine te rog
Inca ceva, de vaccinul urmator ce stiti Noua ne/au zis ca la 4 luni jumate il facem.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Corina, noi facem urmatorul vaccin la 4 luni si e ca ala de la 2 fara engerix (hepatita). Adica facem numai pentact-hib'u.

hehehe, Cristalule, ce ma distrezi cu papa si greutatea lu fata! Vic al meu a inceput sa recupereze ce n-a pus luna trecuta. Ma rupe de spate ca pe unde plec il iau in marsupiu...

Mey, maine iar las cupilu cu tac'su si fug de acasa! Da de data asta ma duc sa kefuiesc cu fetili de la servici la "Taverna Sarbului" ca s-a deschis si in Buc si facem inaugurarea... Si pen'ca seara Vic papa morcov+mar si apoi lapte praf, pana ma intorc io se descurca omu'...

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Dana, buburuza are zile cand nu vrea neam sa shada in carutz...Merg cu ea in brate (daca stam intr-un loc incepe sa chiuie) si imping carutz...ca la prosti.
Ma deshala...in zile ca asta plimbarea dureaza numa o ora . Tare imi pare rau, ca e toamna frumoasa numa buna de plimbat, dar si de shalele mele mi-e o milaaa!...:)))
Distractie frumoasa la sarbu' ala...

Cupilu' meu nu mai doarme ziua...decat cand e franta cate un sfert de ora (cam vreo 4 ture...inainte erau in total 4 ore...). Apoi se trezeste proaspata ca o floricica! Daca incerc sa o adorm in brate isi bate joc de mine si incepe sa-mi cante!...hahaha

Corina, vaccinul aici e la distanta de 2 luni fatza de cel de la 2 luni (adeca, buburuza a facut vaccinul la 2 luni si 3 saptamani si mai face la 4 luni si 3 saptamani). Se face anti polio, difterie, tetanos si tuse....si meningita (hib) pentru cine cumpara din ala...

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Multam fetele de lamuriri despre vaccin. Deci fara hepatita B de data asta.
Danule distractie placuta!! Unde e taverna in Bucuresti, spune sa stiu si io pt cand mai ajung pe acolo... sa stie si nea ion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

mey, taverna e pe langa casa presei. iti rezerv un lok? cand vii? ca tot am ramas datoare cu lectiile de role...

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Pan la vara nu cred sa ajung. da de lectiile de role nu scapi

Mergi la inceput