Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AncaMaria spune:

Fetele din Ro, imi pare rau ca ati trecut prin asa o sperietura, dar bine ca s-a terminat cu bine!
Pupici voua si bebeilor vostri

Anca & bb Bianca (19 iulie 2004)

http://community.webshots.com/user/aneagu100

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna! Sper ca e toata lumea bine si fizic si psihic dupa cutermurul de ieri.
Si la noi a mai fost unul ieri (mai multe in zona epicentrului), ma dusesem la toaleta si credeam ca m-a luat ameteala. Desschide repede usa si vad cum abucataire se misca lustra ca barca pe valuri. A fost de magnitudine 6,1. M-am saturat de ele. Sa dea Domnul sa nu mai fie nici aici, nici in tara, nicunde.
Multa sanatate! Ma duc sa pregatesc rucsacelul sa iesim afara , e soare, dar cam cu dinti. Pupicei si o zi placuta!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

buna! sunt suparata foc....pana si pe D-zeu, m-am rugat ieri din tot sufletul sa se trezeasca puiutu meu azi cu degetelul in regula si cand colo aflu de dimineata cu inima stransa ca i s-a colectat cat o gamalie de ac puroi in afara unghiei, la colt, sub piele....sunt tare necajita, si daca ajung cu el la chirurgie, nu stiu daca o sa mai am incredere vreodata in generozitatea si mila Celui de Sus.

N-am gasit ieri Fucidin, abia azidimineata a mers tati cu masina pan-la naiba in praznic sa caute, azi la 4 avem programare la dermatolog.

oare cat de periculos e puroiul (caci asta cred ca e in punctul ala galben de sub piele) la bebicii de 3 luni? Degetelul tot rosu e. Azidimineata atat de tare imi doream si speram sa aflu ca e ok incat cand i-am vazut degetelul m-a umflat plansul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Fetelor, asa tare s-a simtit cutremurul la voi?
La noi in Sibiu doar putin, eu eram cu bebe in brate ca nu vroia sa adoarma si am simtit cum pocneste usa de la balcon, atat, si m-am gandit ca e curent. Dar apoi a venit tati si mi-a zis ca e cutremur, el fiind in pat l-a simtit mai tare. Si apoi am vazut la televizor ca de fapt a fost unul destul de mare.
Sper sa nu mai fie si altele...

Puiul meu nu mai vrea sa adoarma seara decat la 12-1. Nu mai stim ce sa-i facem.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neatza.
hehe, a fost tare cutremurul dar nici al meu pitak nu s-a trezit. l-am trezit noi cind l-am scos din patut...a adormit in schimb la loc imediat. bine ca nu a fost mai rau. eu de abia adormisem....si m-am trezit direct in mijlocul patului, cred ca am sarit deja din somn!
dragelor, nu este cazul sa va alarmati asa tare cu nemincatul. ei incep sa isi regleze numarul de mese si cantitatea de mincare de la fiecare masa asa ca un timp voua vi se va parea ca maninca putin, dar ei isi fac oricum plinul! doar sunt copii mari deja....nu mai maninca ca sugarii la 2 ore!
va dorim o zi linistita si cu mult soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bunny spune:

Neata
Ma se uita omu' la prima ora pe DC si ce vede....cutremur!!!
Sper ca ati trecut cu bine si nu v-ati speriat si ...sa se potoleasca!! Uite acum s-au pus si astia pe cutremure cind vin eu acasa...stau la etajul 9 !!!

Ref mincare bb...si noi de vreo luna mincam, dar nu mai mult de 650-750ml/zi ..si uite asa nu am luat in greutate mai mult de 200gr...ca al meu cind nu doarme da din picioruse si minute tot timpul. E voios , e sanatos...nici prin gind nu mi-a trecut sa-mi fac probleme. O sa-i spun dr in 2 saptamini.
Eu cred ca nu trebuie sa va ingrjorati ca toti au o perioada de 'stagnare' in crestere...altfel unde am ajunge daca ar lua in greutate ca in primele luni?

Va doresc o zi frumoasa, ma duc sa incep la iompachetat...ca venim cu casa dupa noi hi,hi,hi!!!

Mani si Alex
http://community.webshots.com/user/manihall

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Andries, Bogdan are diaree de cateva zile, dar a mai avut o serie in urma cu o saptamana. Si al meu nu mananca decat lapte praf si san,nu l-am trecut pe altceva. Si la fel arata verde si cu mucus si cu un miros...Am observat ca daca combin Milupa HN cu laptele lui obisnuit revine diareea,daca ii dau doar HN nu mai face. Nu stiu ce sa mai zic. Vorbeste cu pediatra,nu lasa nesupravegheta treaba asta. Poate nu ar fi rau sa-i faci o coprocultura (mucusul de obicei anunta o infectie,ai grija sa nu apara si firisoare de sange ca atunci URGENT la spital).

Lia, m-am uitat pe prosdpectul de la Fucudin (mie mi-a dat pediatra pentru niste bubite care ii aparusera pe fata, dar apoi cand am fost la dermatolog m-a certat ca am folosit antibiotice la copil) si la indicatii scrie asa: impetigo,plagi infectate,hidrosademita,foliculite,furuncule,abcese,eritrasma. Intreaba doctorul cel mai bine.

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Ce sperietura naibii am tras azi noapte,abia dusesem puiul la culcare (nu dormea...) si ma duceam sa mai adun din casa scutece,suzete etc si cand .... huta,huta casa cu noi, sotul tipa, cainele urla, papagalul zbura de nebun prin casa, ce sa mai,haos total. Primul gand a fost sa iau copilul in brate si ne-am ascuns sub tocul usii. Nasol...
Si cica nu asta e fost ala mare, ca mai urmeaza ...

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

BunaZiua buna tuturor, ma bucur ca toate mamiccile/taticii si bb-ii au trecut de cutremur.
Si noi suntem la capitolul "lingem" tot ce ne pica in mana, dar mai ales degetul mare il roade cu indarjire - nu stiu ca sa fac, refuza suzetele ... Am observat si tendinta de rostogolire, nu numai de pe burta, ci si intinsa pe spate, ca altfel nu ar avea farmec hartuirea caruselului. Nu va spun ce fericita sunt !
Cu mancarea ... avem zile si zile. Cateodata mananca 130 ml in 3 minute, fara sa ia aer, apoi pauza de 4 ore, altadata cate 40-50, din juma` in juma` de ceas.
Si cu ganguritul stam bine de tot ! Ca sa nu spun despre bulele de scuipinol
Dorsilia, nu fi trista ca se rezolva !!! Ii va trece super repede !!!
la voi !

Leoaicele Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roller025 spune:

Neata!

Ne-am cutremurat rau azi noapte! Am luat cupilu din pat si am fugit cu el pe hol sub grinda de rezistenta. Si s-a suparat ca l-am deranjat din somn. Si a adormit la lok... Si a dormiiiit...

Fetele, lasati cupii sa pape cat le trebuie. Vic a luat 1,1 kg in prima luna, 1,2 kg in a 2-a luna si 450 g in a treia... Si acu isi regleaza iar greutatea si mesele, cum zicea si Roxi. Asa ca, daca sunt vioi si sanatosi, nu va mai faceti griji!

Vic nu mai vrea sa stea decat in fundulet, sprijinit de noi. Si uneori in picioare, dar sa simta el picioarele pe pat sau pe burta unuia din noi. La orizontala face muuult scandal.

Va pupam! Plecam sa ne plimbam. O zi buna!

Dana si Victor Mihai (10.07.2004)pozici

Mergi la inceput