Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Ah... vroiam sa va intreb, voi ce vaccin le-ati facut, cel din schema nationala de vaccinare sau ati cumparat din alea scumpe? Am auzit ca astea gratuite ar avea cam multe reactii adverse, dar nici sa dau 2 milioane si ceva pe vaccin parca nu-mi vine. Si ma gandesc ca milioane de copii din tara asta traiesc cu vaccinurile gratuie, nu???

Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

dar panaritiul am gasit ca e o boala infectioasa....nasol de tot. Si puroiul cum ajunge sa se dreneze daca ii pun numai comprese cu rivanol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Monica....eu i l-am facut pe ala gratuit, primul vaccin. Nu m-am gandit sa-i cumpar eu...nu stiam de efecte adverse ca sigur i-l cumparam da uite daca n-am stiut, nici copilu n-a avut reactii secundare si azi e exact o luna de cand i l-a facut.


Si inca o chestie am remarcat...de cate ori mergem la farmacie, fie eu sau tati, ne pureca aia cu o serie de intrebari de genul ce varsta avem, pentru ce ne trebuie aia si aia, pana si cand am luat ampicilina pt masea abia a vrut sa mi-o dea, sau ciprinolul pt infectia urinara, sau astazi ...hai ca-s culmea...n-au vrut sa-mi dea Rivanol pana nu le-am luat la 3 pazeste pe putoaicele alea ...Auzi domle o neneorocita de sticla de rivanol nu vroiau sa-mi dea, ca cica la ce-mi trebuie, cand am zis la ce...cica nu se justifica sa duc copilu la medic, mi-au oferit leucoplast cu rivanol !!! Bai frate li s-a urcat la cap zau, pana m-am enervat si le-am zis sa sune naiba la centru medical sa confirme pediatra ca i-a recomnadat cupilului comprese cu rivanol pe degetutul ala. Da-o-ncolo, ce credea capra aia ca-i dau sa -l bea sau ca-l beau eu? Eeeeee

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Fucidinul e unguent cu antibiotic ? Ce indicatii are ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Monica, al tau copil de cate zile are diaree? Caci si al meu a facut de la sucul de mar pe care am inceput sa il dau sambata si duminica, rezultat: luni dimineata am constatat o diaree beton, kk verde cu grunji albiciosi, amestecat cu multa apa, mucus si extrem de puturos, daca facea kk nu puteai sa stai in camera cu el pana nu ii schimbai pampersul, de l-am trecut saracul pe supa de morcov luni toata ziua.

luni seara se mai rezolvase si am inceput cu Milupa HN 25, marti Milupa HN 25 80% si 20% Milumil si acum papa al meu copil Milupa HN cu Milumil amestecat jumi juma, sper pana maine sa ajung sa ii dau iar numai Milumil.

A mai patit cineva asa ceva?



Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Despre vaccin: eu am facut varianta standard. Pediatra mi-a spus ca este mai bun cel cumparat, ca nu are reactii adverse asa puternice, dar al meu copil a suportat ok vaccinul de la dispensar.

Am inteles de la pediatra ca la cel cumparat antipolio este inclus in injectie (o injectie = 5 boli la care se imunizeaza, fata de 4 boli cate are varianta standard, dar nu stiu cum se numeste cea de-a cincea), pe cand la cel standard antipolio este dat pe gurita 2 picaturi si ca unii bebei il varsa, deci trebuie reluat injectabil, plus ca unii bebei fac un pic de diaree.

al meu nu l-a scuipat, nu l-a varsat deci a fost ok.

Andries

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Lia Fucidinul e antibotic. Eu l/am folosit la fata cea mare cand a facut un furuncul. Parerea mea e sa nu/i pui antibiotic deocamdata, poate e o inflamatie superficiala si trece cu rivanol. Cred ca cel mai important e sa tai coltul care il raneste daca poti. Daca nu ai tu curaj du/l la dermatolog cum ti/a zis pediatra si gaseste acolo o asistenta care sa/l taie. Nu te speria ca nu are de unde sa faca el o infectie urata. Doar va spalati pe maini inainte sa umblati cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi verzi spune:

Monica, Iris are 5 mese in majoritatea zilelor, 7-10-14-18-21,doarme de la 22,30 pana la 7.In unele nopti incepe sa se foiasca pe la 5 dar nu se trezeste iar eu alerg sa-i fac laptele sa o mai pacalesc cu o masa in plus, mananca cu ochii inchisi cam 100ml. si somn pana la 10 cand incepe ziua de 'lucru' ca nu mai doarme toata ziua.

ALINA SI IRIS MARIAM 30.06.2004 http://community.webshots.com/user/rafaela192

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:

Buna!
Am fost si noi azi, in sfarsit, la plimbarica. Dar e asa de frig afara. Eu am inghetat. Voi in carut ii mai acoperit pe bebei cu paturica sau ii imbracati intr-atat de gros incat sa nu mai fie nevoie?

Acum doarme. A adormit cu jucaria in manuta. Azi e prima data cand tie o jucarie in manuta mult timp si mai si misca mana cu ea. Imi venea sa-l pap, asa de scump era. Ca sa nu ramana repetent... la scoala bebelusilor, de luni Stef a inceput si el sa pape pumnisorii. CU asa o pofta, oare ce or avea asa bun. Atipise ieri si prin somn si-a dus pumnisorul la gurita si a supt la el pana ce s-a trezit.

Irrinuca, am cautat povesteata si corectat pe listuta. Cu ocazia asta ti-am recitit povestea si mi-au dat lacrimile. Am fost candva toate burtici.

Marcelle, imi pare tare rau pt problemele pe care le aveti. Multa sanatate sotului iar tie putere sa rezisti. Pupicei bebitei cuminti care o intelege pe mami.

Ma duc si eu sa ma bag in pat sa ma incalzesc. O dupa-amaiza placuta sa aveti!

mami Eliza & bebe Stefan Takeshi (16/08/2004)
www.geocities.com/flakeherald/Moments_of_our_life.html" target="_blank">Paginuta personala www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32097" target="_blank">Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Eli, paturica merge numai pe picioare, ca manutele nu pot sa i le acopar nici afara nici in casa.
O imbrac destul de grosut si iau si o paturica, daca adoarme o acopar un pic, ca oricui ii e mai rece in somn.
Ma dusei la doctor, respectiv bou si ma intorsei vaca!...

Cica e un copil perfect...Fontanela e prea mare si sa-i dau 4 picaturi de Vigantol...hmmm
Cand am intrebat cate lichide trebe sa bea...cica sa ii cresc cantitatea de lichide. Pai cum ?! Daca al meu cupil nu vrea biberon si cu lingurita nu am ajuns la performante...
A zis sa ii cumparam cana! Crez ca o sa fie show!...hahaha

Mai nou nu mai vrea sa doarma ziua decat cand cade franta de oboseala...:)

O zi excelenta sa avem!

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput