Bebelusi de iulie-august 2004 (10)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Dorsilla,
cumpara unguentul Fucidin Este extraordinar. Si noi avem mari probleme, ca unghiile cresc foarte repedeee. De cate ori apuci, o ungi cate putin si maine vei putea sa-i tai coltisorul. Incearca sa vezi.

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardit spune:

buna mamici frumoase

sunt o aspiranta optimista si am o intrebare..tehnica la:

http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=34665

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabiuta spune:

buna mamici,
noi nu am mai intrat cam de multisor pe forum, de cand s-a facut vremea frumoasa am tot fost in parc, iar cand am stat in casa bebelina mica a fost tare maraita... colicii nu se dau batuti cu una cu doua! o mamica ma sfatuia sa ii dau buburuzei, in loc de sab simplex, debridat - a incercat cineva?
pe 24 oct am cantarit-o, la o luna si 10 zile avea 5,3 kg! simteam eu ca imi amortesc mainile plimband-o in brate si nu stiam de ce!
dimineata cand se trezeste e tare bine dispusa si e vremea de joaca si de conversatie... cu mare mandrie raportam ca zice ng, nc, iii, aaa... si alte sunete inca neidentificate ieri se juca singurica cu zornaitoarea, pusa langa ea pe pat in dreptul ochilor. ii dadea cate una cu manuta si radea. cand o pun pe burtica nu vrea sa lase capul jos cu nici un chip, asa ca il tine ridicat si in jumatate de minut oboseste si maraie, iar mami o intoarce pe spate ca altfel se supara tare.
marcela - multa sanatate sotului tau! sa se refaca cat mai repede.
corina - ginecologul mi-a spus sa iau in continuare sana-sol, vitaminele din timpul sarcinii, pentru ca organismul are nevoie de ele. si eu ma gandesc la potentiale probleme cu coloana, dar nu din cauza scaunelului ci din cauza ca bebelusa are momente in care nu vrea sa stea decat dusa pe umar, plange in orice alta pozitie si tare mi-e teama sa nu ii fac rau.
fetelor, cand incerc sa o adorm ziua pe buburuza, sa vedeti ce face... ne asezam amandoua in pat si ei ii dau sa suga, iar ea cu sanul in gura lasa capul pe spate si se uita la mine. daca eu inchid ochii, ii inchide si ea, daca nu se uita la mine si nu doarme neam! asa ca o pacalesc, inchid ochii si stau linistita si asa adoarme si ea. si ma mai adoarme si pe mine din cand in cand

hai ca fug ca s-a trezit. va pupam,


marcela si alexandra lia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Dorsilia, eu ma chinui deja de vreo luna si mai bine cu o unghie crescuta aiurea care a facut infectie, sper din tot sufletul sa nu aiba asta copilul tau. Mie medicul mi-a zis sa dezinfectez cu rivanol si mi-a dat antibiotic (dar nu e cazul la tine). Asa ca pune-i daca poti rivanol care sa ii stea pe degetel un timp (pe o bucatica de vata sau pe o compresa sterila). Si daca e de la un colt de unghie, trebuie taiat, dar nu te-as sfatui sa o faci tu cu forfecuta ca poti sa il ranesti si mai tare.

Mai, vad ca toti bebeii au probleme cu mancatul. ne inscriem si noi in clubul asta. Nuami cu rugaminti papam, avem meciuri cu tatele.

Marcelle, imi pare foarte rau pentru sotul tau. Nici eu nu stiu ce m-as face daca n-ar fi pe langa noi. Ii doresc sa se faca bine cat mai curand.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Vrabiuta,
si la noi functioneaza cu inchiderea ochilor Parca ne urmarim
Mamici,
as vrea si eu sa-mi ziceti varsta si greutatea bb-ilor vostri, ca ma apuca panica
Multumesc.

Daria & Giulia (16.08.2004.)
http://community.webshots.com/user/giulia16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corianai spune:

Daria fetita mea are 6 kg la 3 luni jumate. Diferentele sunt destul de mari, o sa vezi, nu ai de ce sa te ingrijorezi. Noua asistenta ne pune valorile pt inaltime, greutate, diametrul capului pe o curba comparativ cu cele medii pt fetite si astfel urmareste evolutia. O singura valoare nu zice nimic. In plus copiii au ritmuri diferite de crestere, cei hraniti natural sunt de obicei mai supli, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Lia, a mea are asa o unghie la o manuta, de cand s-a nascut, apare si dispare punctul dar nu da semne ca o doare asa ca nu m-am stresat prea tare. Tai unghiile normal si gata...

Vrabiuta, la noi functioneaza inchisul si deschisul ochilor pe post de joaca...daca e de somn buburuza triseaza...eu adorm cu ea in brate si ea deschide ochii mari si chiuie!...hehehe

Monica si Maria Alexandra (02.07.2004)
http://community.webshots.com/user/cristalina_monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

mersi fetelor, eu cam asa imi imaginez ca s-a intamplat si mai ales din cauza lu toanta de masa care nu i-a taiat unghiuta ca lumea si la timp ca la picioruse nu ma lasa, cred ca se gadila, sin din somn se trezeste cand ii umblu la picioruse. Eh, numai daca il prind in somnu de noapte da atunci nu vaz nimic la ora 11 seara si cu chioru de bec al veiozei in miniatura, plus ca pic si eu de somn si mi-e teama sa nu-l ranesc asa ca are niste unghiute ca bobitele de orez la picioruse, numai degetelul mare e mai poganus cu tot cu unghiuta....deci io cred ca si-a rupt unghia sau si-a dat-o peste cap, sau cum ii place lui sa apese pe bara carutului si-a indesat coltul netaiat in carne si i-a copt acolo, sper din tot sufletul sa n-ajungem la chirurgie. Am sunat pediatra si a zis sa-i pun comprese cu rivanol si maine sa-l duc la DERMATOLOG (???) cE ROST O AVEA DERMATOLOGUL IN TOATA CHESTIA ASTA?
I-am infasurat degetelul intr-o compresa sterila inmuiata in rivanol, i-am pus si Betadina unguent initial....dar tot rosu este si se vede pe langa unghiuta umflat in partea dinspre interiorul labutei cum ar veni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Lia, si eu tot la dermatolog am fost pentru tratament. Ei si cu chirurgii se ocupa de chestiile astea. Si eu tot incerc sa ma tratez ca sa nu ajung la chirurg, dar am succese modeste, ca sa zic asa.

mitzura cu bebe Tudor Codrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doamna Bibi spune:

Buna mamici,
vad ca tare active sunteti (ca de obicei).
Ieri a fost pediatra sa-l vada pe Bogdan, l-a cantarit si stupoare...bebe al meu cantareste 5,7 kg la nici 2 luni implinite, va dati seama?!?!? dar de ce ma mir, la cat mananca... il pun intai la san si suge (am constatat eu ca de la ambii sani ies in jur de 80-100 ml) si mai suge si un biberon de 60-90 ml... haplea rau...Dar nu ma plang Doamne fereste, a facut niste falcute si buculite de mor dupa el. Cred ca sunt singura care ma plang ca manca prea mult
Ieri am fost la analize cu el cu diareea care nu trece,i-am recoltat kaka pt. coprocultura si astept sa vad rezultatul. Oricum de cand l-am trecut pe Milupa HN (fara lactoza, lapte special pentru boala diareica) vad ca s-a mai reglat, poate ii trece.
Alexa...gandi... si eu sunt disperata cu "Musafirii", mi-au venit si mie dar doar o tentativa,doctora mi-a zis ca se numeste "mica menstruatie" si e normal ca dupa 60 zile de la nastere sa-ti apara. Nu inseamna ca va veni regulat de acum incolo. Asta e,ghinionul nostru, suntem noi mai fertile, cica organismul se pregateste pt. un alt bebe .
Lia, ce are bebe al tau se numeste "panaritiu" si este vorba de mici colectii de puroi la capatul; unghiei. In nici un caz sa nu le storci si sa pui comprese sterile cu Rivanol.Nu cred ca e cazul sa-i pui antibiotic.


Monica si bebe Bogdan
http://community.webshots.com/user/monicaotelea

Mergi la inceput