conditii absurde gradinita

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

quote:
Originally posted by camelia.t

Adita eu nu am probleme cu trezitul dimineata ca piticu meu se trezeste singur intre 5 - 5.30 asa ca....Eu nu stiu cum sa-l fac sa doarma mai mult.Asa se trezeste de cand e.Cand era mai mic se trezea pe la 3-4 dimineata si nu mai dormea pana la amiaza.Noi la 7.00 suntem in statia de autobus si facem 30 de minute pana la gradi cu autobusul. Noroc ca eu lucrez la 10 min. de gradinita. Asta e! Bucurati-va ca va dorm copiii, ca eu as vrea macar in weekend da n-am sanse!

camelia si Fineas (n.28.10.2001)




si noi ne trezim cu noaptea in cap. ce weekend???
cu gradinita, eu zic ca e bine sa fie un program dar sa nu fie exagerat. uneori se intampla sa nu reusesti sa ajungi, atunci ce faci??


April & Andrada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Pentru Dodo - scuze ca raspund tarziu. O sa-ti spun eu de ce nu facem comparatie intre o gradinita de stat din RO si una din afara: din cauza banilor. Sa stii ca jignesti multa lume cu remarca ta gratuita despre banii care se strang in gradinita si se duc pe cadouri la educatoare. Macar ai idee despre ce suma se vorbeste? O sa-ti spun eu, in general nu s-a depasit suma de 30 USD pe an. Sa inteleg ca si la tine acolo tot atat dai pentru serviciile suplimentare de care vorbesti? Cate persoane crezi ca si-ar permite sa plateasca in RO sume mari pentru astfel de servicii suplimentare, care pana la urma nu sunt indispensabile? Si ca sa stii cum sta treaba pe aici afla ca sunt destui parinti care nu dau echivalentul a 0.8 USD pentru iubitul lor copil, pentru ca acesta sa vada o piesa de teatru, macar odata pe an, ca sunt parinti care "uita" cu lunile sa-si plateasca contributia de hrana SAMD. In plus, aici nu se plateste nimic pentru invatamant, banii care se strang nu ii strange educatoarea cu de la sine putere, ci se strang pentru gradinita, in cel mai rau caz, atunci cand ii strange educatoarea si nu directoarea, banii ajung la gradinita contra unei chitante. Evident ca pot exista si exceptii, dar sumele respective chiar se discuta in comitetele de parinti, iar ce se face cu ele de obicei este cunoscut de comitetul de parinti la sfarsitul anului. Sa zicem ca o gradinita are in medie 150 copii, si vreo 5 clase. Acum, te intreb, ce dotare crezi ca se poate lua intr-o clasa din suma de 1500 USD intr-un an? Banii de la buget nu vin decat pentru intretinerea cladirii (si asta foarte rar), plata salariilor si cam atat, nimic pentru dotare, nimic pentru jucarii, nimic pentru calculatoare, nimic pentru jaluzele sau mai stiu eu ce, nimic pentru...Cred ca inainte de a acuza gratuit e bine sa cunosti realitatile romanesti actuale, nu vreau sa o iei personal, dar tu jignesti multi oameni de bine care stau in sistem pe echivalentul a 75 USD pe luna si asta brut. Precizez ca NU lucrez in invatamant, asta pentru a nu exista discutii. In orice tara civilizata din lume ai fi avut probleme cu justitia pentru afirmatii de genul celei pe care ai facut-o, si ar fi trebuit ori sa demonstrezi ori sa-ti ceri scuze public. Eu unul m-am saturat de oameni care arunca cu noroi in altii, fara ca macar sa aiba habar de ce vorbesc, dar asta e o realitate crunta a anilor nostrii, nimeni nu este tras la raspundere, nimeni nu mai respecta demnitatea altora. M-am racorit, cu riscul sa ma huleasca jumatate + 1 din membrii acestui forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by radu26

.. Sa stii ca jignesti multa lume cu remarca ta gratuita despre banii care se strang in gradinita si se duc pe cadouri la educatoare. Macar ai idee despre ce suma se vorbeste? O sa-ti spun eu, in general nu s-a depasit suma de 30 USD pe an... Cate persoane crezi ca si-ar permite sa plateasca in RO sume mari pentru astfel de servicii suplimentare, .. Evident ca pot exista si exceptii, dar sumele respective chiar se discuta in comitetele de parinti, iar ce se face cu ele de obicei este cunoscut de comitetul de parinti la sfarsitul anului. Sa zicem ca o gradinita are in medie 150 copii, si vreo 5 clase. Acum, te intreb, ce dotare crezi ca se poate lua intr-o clasa din suma de 1500 USD intr-un an? Banii de la buget nu vin decat pentru intretinerea cladirii (si asta foarte rar), plata salariilor si cam atat, nimic pentru dotare, nimic pentru jucarii, nimic pentru calculatoare, nimic pentru jaluzele sau mai stiu eu ce, nimic pentru...Cred ca inainte de a acuza gratuit e bine sa cunosti realitatile romanesti actuale, nu vreau sa o iei personal, dar tu jignesti multi oameni de bine care stau in sistem pe echivalentul a 75 USD pe luna si asta brut. Precizez ca NU lucrez in invatamant, asta pentru a nu exista discutii. In orice tara civilizata din lume ai fi avut probleme cu justitia pentru afirmatii de genul celei pe care ai facut-o, si ar fi trebuit ori sa demonstrezi ori sa-ti ceri scuze public. Eu unul m-am saturat de oameni care arunca cu noroi in altii, fara ca macar sa aiba habar de ce vorbesc, dar asta e o realitate crunta a anilor nostrii, nimeni nu este tras la raspundere, nimeni nu mai respecta demnitatea altora. M-am racorit, cu riscul sa ma huleasca jumatate + 1 din membrii acestui forum.



Hai sa o luam pe puncte, nu de-a gramada!
1. Ce legatura au salariul educatoarei, contributia "benevola" a parintilor, salariul parintilor cu programul de functionare al gradinitei????
2. De ce sa se aduca la cunostinta parintilor la sfirsitul anului modul in care au fost cheltuiti banii?? Parintii trebuie sa fie de acord cu intrebuintarea lor inaitesi nu dupa, cind oricum nu se mai poate face nimic, banii fiind deja cheltuiti. De ce nu parintii sint aceia care stabilesc prioritatile? Ce, ei sint buni numai de plata??
3. In privinta dotarilor, ai auzit de donatii? Ma refer la donatii venite de la parinti, personal-jucarii care nu le mai vor copii proprii, materiale textile din care se pot confectiona tot felul de jucarii, vase de plastic pe care copii le pot folosi ca pe vase de bucatarie? Si idei sint girla, bunavointa sa fie!!! Iar pe pereti se pot atirna f. frumos "operele de arta" ale copiilor, n-ai idee ce bine-primite sint!
4. Intimplator am idee de sistemul educational din RO, de-aia vorbesc, nu m-am trezit din somn si hai sa scriu si eu ceva.
5. N-am jignit pe nimeni (dealtfel vad ca esti singurul care sare revoltat) atunci cind am relatat despre sistemul educational practicat de alte tari, asa ca amenintarea ta cu justitia ma lasa rece. Am intarit spusele fetelor TOCMAI pt. ca nu-mi este indiferent sa vad cum educatoarele si directorii fac legea dupa cum au ei chef, vezi-doamne ca e in interesul copilului. Oare??Oare nu serveste interesului lor propriu, si apoi, daca mai e loc si pt. parinti si copii. Si nu jignesc nici educatoarele, care in marea lor majoritate sint silite sa accepte ceea ce le spune directorul, daca vor sa-si pastreze locul de munca, eu vreau sa tintesc acele educatoare care-si asuma prerogative pe care nu le au de drept, in frunte cu directorii lor care se cred niste mici "sefi" peste niste suflete nevinovate.
6. N-am inteles la ce servicii suplimentare te referi?
Dar daca nu va place sa auziti si cum se poate mai bine, pt. a cauta solutii de rezolvare la problemele din RO, atunci ar trebui sa specificati ca nu va intereseaza opinia noastra si ne scutiti de a ne mai pierde timpul. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

1. Programul gradinitei nu are legatura cu nimic din ceea ce ai spus aici, este stabilit printr-un Regulament de ordine interioara, unic pentru toata tara si pentru toate institutiile de invatamant, daca esti de acord sau nu nu te intreaba nimeni, ci il respecti sau cauti altceva care sa-ti convina. Daca vrei iti trimit o copie sa vezi despre ce e vorba in el sau mai simplu il iei singura de pe siteul ministerului.
2.Am spus ca modul cum se cheltuiesc banii si dimensiunea acestei contributii, este stabilit impreuna cu comitetul de parinti inainte, iar la finalul anului se face un raport, acum am fost suficient de clar?
3.Nu prea inteleg la care amenintare cu justitia te referi, si la care donatii benevole te referi cand zici ca vorbesti de Ro? Nu am de gand sa polemizez in continuare pe aceasta tema. Nu sunt de acord cu jignirea gratuita a unor oameni si cu asta basta. OK? Cati dintre cei care intra aici pot spune cu mana pe inima ca au donat ceva pentru o gradinita? Si ma refer aici strict la RO.
4. Sincer, cred ca nu prea ai idee despre acest sistem, decat din auzite, nu cred ca ai vreo tangenta cu ceea ce se intampla de fapt intr-o gradinita.
5. Legea nu o fac educatoarele si directorii dupa cum au chef, ei doar aplica o lege. Directorul nu poate decide asupra locului de munca al unei educatoare, aceasta are locul castigat prin concurs si nu poate decide decat Inspectoratul Scolar daca isi schimba locul sau nu, si doar cu motive intemeiate. Nu poti sa muti o educatoare titulara cum vrei si unde vrei, pentru ca asa ti s-a pus pata. Iar nu stii ce spui.
6. Ma refer la persoane care ar trebui sa fie platite pentru a sta cu cei care nu respecta un program, la asta ma refer.
7. Desi nu te-am amenintat cu justitia sau cu altceva, cred ca un admin ar trebui sa mai cenzureze un pic anumite posturi, care in mod vadit nu au legatura cu realitatea.
Clar?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Acum chiar ca-mi pare rau c-am intervenit, cind vad asa "receptionare" din partea unor membri forumisti (banuiesc si parinti). Faceti, dragilor, cum vreti, fiecare poarta raspundere asupra propriilor copii si felul cum ei sint crescuti si educati. Daca va convine starea de fapt, OK, mergeti mai departe! Eu nu pot decit sa va urez:bafta!
O zi buna tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

radu 26 ai spus exact ce vroiam eu sa spun !fff clar si concis!
este pentru prima oara cind pun o imagine pe mesajele mele.
nu-i neaparat pentru tine ci pentru modul in care vezi situatia.
si pentru educatoarele care din ff puti desigur cu ajutorul nostru al parintilor in cearca sa ridice gradinitele de stat la nivelul celor particulare!
pupaceli !
Andreea si eu


http://community.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput