conditii absurde gradinita

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iileana spune:

Cred ca ne-am indepartat binisor de subiect. Buburuza intreba daca ni se pare firesc ccc ca la ora 8,30 sa se incuie usa iar copiii veniti la ora 8,32 sa fie expediati acasa. Nu era vorba de adus/luat copilul toata ziua-bunaziua la cele mai aiurea ore.
Eu am raspuns ca nu, nu mi se pare firesc, e vorba de pusti de trei ani, intimplarea face ca stiu cit tragi de cupil dimineata sa se miste, cum uneori pur si simplu n-are chef sa se trezeasca, cum chiar la plecare isi mai face de lucru cu un trenulet, cum intervine un pipi neasteptat tocmai cind te asteapta taxiul la poarta, etc. Ca sa nu mai vorbim de traficul din Bucuresti (pentru parintii care nu au avut destula minte sa aleaga o gradi linga casa -de exemplu io). O organizare a gradinitei ca cea descrisa de Lolipop Lady rezolva si posibilul deranj al activitatilor. (Asa e si la gradinita lui Tudor, copiii sint in clasele lor cu profesoarele lor, iar cei sositi sint intimpinati de o alta profesoara sau de coordonatoarea grupei, in incaperea de la intrare). Noi ajungem pe la 9-9,30, sint copii deja veniti, mai vin si altii dupa noi, cam pe la 10 (ora mesei) s-a cam strins toata trupa. Cind am sosit la ore chiar nefiresti, asta s-a intimplat doar in situatii de stejar-extrema urgenta (de regula din motiv de mers la doctor dimineata, cu noaptea-n cap) si am anuntat la telefon inainte. Si nu au fost probleme.
Este, deci, vorba de o atitudine ceva mai relaxata din partea gradinitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Nu cred ca a fost trimis cineva acasa, chiar daca a juns la ora 11.30. Ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by ancuta06

Fetele care nu sunteti in Romania, ceea ce spuneti voi nu este gradinita, ci day-care. Acolo doar va tin copiii ca sa-i supravegheze si atat. Aici scoala incepe de la 4 ani. Este de fapt gradinita, primii 2 ani, dar se continua cu scoala. Deci programul este strict.

Una e sa iti duci copilul la gradinita si alta este sa-l duci la day-care. Gradinita, asa cume ste in Romania, inseamna program si activitati determinate. La day-care, asa cum este in afara, nu exista program. Copiii fac acelasi lucru tot timpul, adica se joaca. nu incurcati pe nimeni ca va luati copilul mai devreme si il aduceti mai tarziu.








Ce povestesc fetele este valabil la orice childcare(day-care cum ii zici tu), unde vin copii de la citeva saptamini pina la 6 ani. Fiecare categorie de copii(0-2ani, 2-4 si 4-6 are un nr. de educatoare si assistant raportat la nr. de copii). Si nimeni nu vine sa-ti ia copilul din mina la intrare, il duci pina in fata camerei si iese cineva din camera si-l ia in primire, daca e ora de somn sau il introduci chiar tu in camera. Copii au program variat pe grupulete, astfel ca isi poate alege singur locul unde are chef sa participe. Chiar daca il aduci in timpul mesei, o "assistant" va sta cu el pina termina de mincat si nu-l zoreste nimeni, in timp ce ceilalti copii incep alte activitati. Deasemenea pt. copii care nu au chef sa doarma exista activitati de petrecere a timpului-o carte, ceva de desenat pina se trezesc ceilalti, nu-l culca nimeni fortat si au obligatia sa-ti spuna cind il iei acasa daca a mincat, daca a dormit indiferent de virsta. Asta ca sa nu mai intaresc spusele fetelor ca ai acces la copil indiferent de ora sau activitatea in mijlocul careia nimeresti. Ce vi se pare asa o enormitate, sa pot aduce copilul cind pot/ la ce ora pot si sa-l iau deasemenea la ce ora pot??Pt. ca eu platesc pt. orele astea, se face un "booking" la inscriere unde se stipuleaza orele intre care doresc sa stea copilul la gradinita sau childcare, cum vrei sa-i zici, chiar daca in "booking" scrie ca-l aduc la 8 si eu in realitate il aduc la 10. Si inca ceva: platesc si pt. zilele de "public hollyday" cind toata lumea sta acasa, normal, dar daca pica in timpul zilelor de lucru, se platesc, asa ca pt. banii am libertate deplina sa actionez in interesul copilului. Iar aceasta politica se aplica in orice gradi, indiferent ca e de stat sau particulara si este reglementata prin lege. Gradinitele au interesul sa respecte prevederile, pt. ca sint acreditate la fiecare max.3 ani si nu le-ar conveni sa primeasca reclamatii de la parinti, asta ingreunindu-le situatia. Trageti si voi de aici niste concluzii cam cum ar trebui sa fie flexibilitatea sistemului educational prescolar din RO..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu26 spune:

Eu am impresia ca faceti niste confuzii grave, cauzate de neintelegerea subiectului. Orele precizate si subiectul in cauza se refera la GRADINITELE DE STAT si nu la cele particulare, unde numarul de cadre la grupa si de copii in aceeasi grupa este altul. Nu comparati un sistem de invatamant din alta tara, cu alte traditii si fonduri la dispozitie, cu ce se intampla la noi. Asa cum spunea cineva, i se pare firesc sa fie asa, ca doar plateste. La gradinitele de stat nimeni nu plateste nimic. Pe banii publici, serviciile sunt minimale, de baza. Daca vrei mai mult sau ai nevoie de servicii personalizate, atunci apelezi la alt gen de gradinita sau supraveghere. Si atunci poti incerca o comparatie intre servicii private din ambele tari. Oricum, nu mi-a raspuns nimeni la observatia de mai devreme, referitoare la faptul ca usa nu este inchisa definitiv si irevocabil, ci doar principial pentru ca este un program, si aici e vorba si de respect, si nici nu a zis nimeni ca nu i s-a mai primit copilul daca a intarziat. Astea ar fi fost conditii absurde.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by radu26

Eu am impresia ca faceti niste confuzii grave, cauzate de neintelegerea subiectului. Orele precizate si subiectul in cauza se refera la GRADINITELE DE STAT si nu la cele particulare, unde numarul de cadre la grupa si de copii in aceeasi grupa este altul. Nu comparati un sistem de invatamant din alta tara, cu alte traditii si fonduri la dispozitie, cu ce se intampla la noi. Asa cum spunea cineva, i se pare firesc sa fie asa, ca doar plateste. La gradinitele de stat nimeni nu plateste nimic.



Si eu vorbesc TOT de GRADINITELE DE STAT, unde statul acopera o parte din suma, restul e acoperit de parinti, functie de cite ore sta pe saptamina copilul la gradi. Si de ce, ma rog, sa nu facem comparatie?? Trebuie tot timpul sa zicem ca asa e in RO si cu asta basta, acceptam orice moft al educatoarelor doar ca sa nu se razbune pe copil sau cum? Eu zic ca dimpotriva, din moment ce sint "sedinte cu parintii", parintii trebuie sa-si spuna punctul de vedere fara teama si odata adoptate de comun acord deciziile, parintii trebuie sa verifice ca sint si respectate, eu asa vad logica. Nu se string fonduri de la parinti??Unde se duc banii??Pe cadouri la educatoare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

In conditiile in care la o gradinita de stat e doar o educatoare la 20 de copii(uneori chiar mai multi), mi se pare un vis frumos ca cineva sa iasa in fata clasei si sa ia copilul daca a venit la o ora mai nepotrivita, sau sa stea cu el cat mananca in timp ce restul copiilor fac alta activitate. atata timp cat e asa de putin personal, mi se pare evident ca se deranjeaza programul grupei, o singura educatoare nu poate sa se imparta si sa primeasca un copil ajuns mai tarziu, si sa continue activitatea pe care o facea cu ceilalti,etc. astea sunt conditiile la noi si mai mult nu se poate deocamdata, decat daca iti permiti sa duci copilul la o gradinita particulara. asa ca eu sunt multumita de faptul ca au un program pe care il respecta, mi se pare normal sa inchida usa la o anumita ora,in conditiile in care exista si o sonerie la usa si poti intra si mai tarziu, in caz ca ai avut o urgenta.deci nu-i ceva chiar atat de rigid. se mai fac si exceptii, ii primeste si mai tarziu, le mai da drumul si mai devreme,dar asta nu insemna ca nerespectarea unui program nu duce la haos.mai ales la plecare, de multe ori mi s-a intamplat sa-mi gasesc copilul plangand (si mai erau si altii pe langa el)ca eu de ce nu am venit cand a venit mamica lui x, care isi luase copilul cu mult inainte?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina-alina spune:

credeam ca numai la gradi la noi mai sint copii care pling pe motiv ca "nu ai veniit cind a venit buni lui.."
ma simt 'normala' acum!
va pupacim cu drag,
Andreea si eu


http://community.webshots.com/user/gianinaalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

La gradi la care merge Fini se inchide usa la ora 8.00(si chiar se inchide!).Este un pic cam devreme dar totusi zic ca e ok. La 8 se face prezenta si in functie de asta se face comanda la magazie pt. hrana de la pranz.Este un program organizat si noua ne place. Chiar si dupa amiaza cand mergem dupa ei nimeni nu intra in gradinita pana la 15.30 ora pana la care se considera ca ei trebuie sa se odihneasca.Pentru mine este ok sistemul asta.

camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

chiar ca mi se pare si mie cam devreme ora 8 pt inchiderea usii. noua ni se pare foarte greu in cazul nostru, ca trebuie sa ne trezim cel tarziu la 7.30-7.45, ca sa plecam de acasa la 8, dar mai dureaza ceva si pana ajungem, chiar daca e gradinita destul de aproape. chiar nu cred ca am putea ajunge zilnic asa devreme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Adita eu nu am probleme cu trezitul dimineata ca piticu meu se trezeste singur intre 5 - 5.30 asa ca....Eu nu stiu cum sa-l fac sa doarma mai mult.Asa se trezeste de cand e.Cand era mai mic se trezea pe la 3-4 dimineata si nu mai dormea pana la amiaza.Noi la 7.00 suntem in statia de autobus si facem 30 de minute pana la gradi cu autobusul. Noroc ca eu lucrez la 10 min. de gradinita. Asta e! Bucurati-va ca va dorm copiii, ca eu as vrea macar in weekend da n-am sanse!

camelia si Fineas (n.28.10.2001)

Mergi la inceput