Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

hop ca am aparut si eu.
hai auras nu te supara pe noi ca nu e cu intentie zau asa,dar cum ne-am inmultit si suntem mai multe acum e greu sa pomenesti pe fiecare in mesaj.Hai lasa supararea ca nu e bine in aceasta luna sa fii suparat.
Hannen cred ca tu nu astepti sa iasa soacra din spital ci mai degraba sa ti se intoarca sotul.
eu sunt bine(daca se poate spune asa) si numar zilele pana cand voi ajunge la sotul meu.Inshallah sper la inceputul lui decembrie sa fim iar impreuna.In rest nimic nou.
Ah! si sic eu ma intalnesc cu Maryam la moschee sambata inshallah.
NA ca v-am facut in ciuda.
Va pupicesc pe toate(si unul pentru aurica mai special ca sa ii treaca supararea)si va astept cu noutati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

Draga COSCOS,motivul este,daca ar fi sa extrapolam putin,cam acelasi pt. care crestinii ortodocsi nu impartasesc identic ritualurile catolicilor.In linii mari ei dau o interpretare diferita Coranului si Traditiilor,atribuie imamilor "uniti cu Allah" rolul de mediatori intre oameni si Allah,preiau multe practici religioase din perioada preislamica(zoroastriana,a maniheismului iranian,etc)si le implanteaza in ritualurile lor religioase.Eu am vazut o asemenea ipostaza chiar prima oara cand am venit in Siria,fiind in vizita in moscheea omeiyazilor,la monumentul ce adaposteste capul lui Ioan Botezatorul se perindau oameni care puneau inauntru biletele si bani,procedand la un fel de ritual putin ciudat,mi s-a parut mie atunci...aveam sa aflu ulterior ca sunt siiti.Cam asta ar fi pe scurt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

salutari dragelor...cum merge postul?ce mai faceti?hannen multa sanatate tine-te bine pana vine sotul..daca poti..aura nimeni nu te ignora,esti printre ai tai...salutari tuturor si pupici...ca mi-era dor de voi...
vreti sa stiti ceva?mi-a trecut perioada aia mai trista si incerc sa ies din butoiul cu melancolie,in care ma innecasem bine de tot..mai ales ca m-a sunat stiti voi cine si mi-a zis ca a inchiriat o casa cu gradina,cu ceva verdeata..logodnicul meu e in emirate,unde sper sa merg si eu in vreo cateva luni,asa ca va dati voi seama ce verdeata o fi acolo..ca doar n-o fi intr-o oaza..asa ca sper ca macar asa n-o sa duc dorul romaniei si alor mei ,ca de o sa am gradina si verdeata..
hai ca va dau dureri de cap ,nu?sorry...
voi ce mai faceti bun?azi mi-e tare foame ca am uitat sa pun ceasul si nu m-am trezit la sohour..inshalla rezist si azi.
fetelor voi ati aflat ultimele stiri?yasser arafat se pare ca a intrat in coma la paris ieri seara...inshalla nu se va agrava situatia si cu voia lui Allah sa fie totul bine in zona..
ei cam asta este tot,ma mai duc si eu la cursuri acum,sper sa ma pot concentra ca mi-e gandul departeeeee..
hai va pup pe toate,Ramadan Kareem.!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krisztina spune:

buna fetelor dragi!!!Chiar daca nu scriu,va citesc cu sufletul la gura si va admir cit de bine documentate sinteti...si ma ajutati mult in drumul meu spre convertire.Maryam mi-a placut mult ca ai scris sura aceea...si cu traducere cu tot,daca mai stii please mai scrie.Catan nu venisi vremea vaccinarii???piticii tai dulci ce nazbatii au mai facut??Iti doresc multa sanatate,tie si trupei tale de piticei.Hannneh nastere usoara,un bebe sanatos si nu-ti fa griji pt Amira,poate se intoarce sotul tau pina atunci...noi sintem alaturi de tine.Mari ai rabdare cu mama ta..pina la urma va intelege si va accepta.Fetelor am tot citit aici de isthar...imi explicati si mie rogu-va ce e????va pupicesc dulce pe toate si va multumesc pt toate informatiile pe care mi le dati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Salam aleykum, fetele mele

Costina, eu sunt de acord sa gatim una pentru cealalta, dar nu stiu daca nu cumva TU o sa cam faci foame... Traducerea Coranului in limba romana o sa mi-o trimita cineva din Bucuresti (speeer!); tu, daca stai acolo, poti sa mergi la Centrul Islamic, eventual sa si stai de vorba cu cineva de acolo. Eu ma simt ca "la tara" aici, daca nu as avea acces la Internet, as innebuni! .
Hannen, hang in there, am eu o banuiala ca nici puiul tau nu vrea sa "se arate" pana cand nu apare si tati. Cand ii aude vocea, o sa zica "Eee, acum a venit momentul Pazea, ca ies!".
Sper sa nu te deranjeze "comentariile" mele... dar toate cred ca vrem sa te linistim .
V-am pupacit pe toate, dupa-masa trebuie sa fiu la dentist


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

Cristina,draga mea bine c-ai aparut!Am vrut sa-ti spun ca daca duci lipsa de un "reprezentant al Romaniei" la logodna ta,ma ofer voluntar.Numai sa nu fie prea departe de unde locuiesc eu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Acum ca am lamurit si eid si ramadan si poate ca a inteles toata lumea ce inseamna si una si alta,fireste fara suparare,ca doar interesul fiecaruia este sa stie si sa inteleaga cat mai mult si cat mai bine,nu vreau sa uir sa va scriu ca fara vreun fel de favoritisme am scris pana acum si sper ca fiecare din voi sa ma simta la fel de apropiata,de prezenta la nevoie...chiar imi pare rau de ce a scris aura si cred ca in asentimentul mu sunt multe fete care scriu aici poate in mare graba,dar din simtul datoriei venite din inima si abia apoi din constiinta.Si asta pentru ca eu scriu de cele mai multe ori in cea mai mare viteza,intre mailurile si traducerile,corespondentele sotului care ma apreciaza intr-atat incat nu trece nimic pe langa el,fara sa ma puna sa le supervizez,sa verific,sa vad dc e totul intr-o super ordine,daca formularea e comerciala,prea protocolara,daca si daca.Cateodata ma bucur(fara sa-i spun) ca are incredere in mine,alteorri il mai bestelesc ca la el toti au salarii f.bune,iar eu fac munca patriotica,dar pe urma o drege si-mi promite marea cu sarea si il "iert", ca suntfata buna,nu de alta.Asa ca lucrand acasa sub toate formele(uite ieri ca sa nu-i fie prea tare dor de casa(stiu eu ca in ramadan il apuca si mai rau dorul te tot ce e legat de ai lui)am stat aproape 2 ore numai sa impachetez la iebra...dar nu ma plang,daca ma gandesc ca pot sa-l bucur chiar si cu atat de putin!) si p-rinsa fiind aproape non stop ,nici nu stiu cand se face seara,si ma gandesc ca n-am facut mai nimic din ce mi-am propus pentru sufletul meu.Dar aici scriu cu mare drag si incerc pe cat posibil sa va impartasesc din experienta mea,poate mai ales pentru ca-mi aduc aminte de mine,cum eram la inceput,habar nu aveam de nimic si nu credeam vreodata in vremurile alea ca o sa invat pe cineva.Insa ALLAH Subhana Hua wa taala a fost si este bun si milostiv cu mine si ma simt implinita(ba uneori ma umflu in pene cand ceilalti se mira-soacra-mea,cumnatele mele,prietenii sotului,chiar fete musulmance,araboaice ma intreaba niste chestii de ma bufneste rasul,cum de se mira,cand ei stiu-sau ar trebui sa stie asta din fasa-)dar asta este numai prin gratia lui ALLAH ,pentru ca eu nu sunt nimic,tot ceea ce stiu,ce m-a invatat a fost si este numai din marinimia lui,pentru ca mi-a dat mai mult decat as fi putut sa cer si chiar cerandu-i nu am fost nicicand dezamagita rugandu-ma Lui.
Asa ca sper si ma rog la ALLAH sa ne ajute si sa ne calauzeasca spre bine,pe drumul bun,sa ne ajute si sa ne aiba in paza.
Am sa va scriu acum duaa, ,este de fapt un mic fragment din surat al Kahf,dar sfatul meu este ca intotdeauna sa fiti ascultate atunci cand invatati ceva de catre un cunoscator al limbii arabe:
"Rabbi,adhailni mudhala satken wa ahrajni mudhala satken wa atina min ladunka sultana nasina"
(Stapane al nostru,fa-ne pe noi sa intram printr-o intrare a adevarului si fa-ne pe noi sa iesim printr-o iesire a devarului si da-ne de la Tine putere ajutatoare) .
Va imbratisez cu drag si va doresc numai bine si ALLAH sa va ajute,sa va aiba in paza si sa va calauzeasca pe drumul bun.
Iftar este masa dupa post,inainte de care se spune:
ALLAHUMA laka sumt
wa bika amant
wa alaika taukalt
wa ala rizlika aftar.
(ALLAH, pentru tine este postul si in tine credem si in tine ne incredem si de la tine sa avem razak(bunastare,noroc) la iftar.
Probabil ca traducerea nu este intocmai,de pilda razzak are un sens foarte larg,poate insemna si bani si bunastare si prosperitate si copiii sunt razzak...
Oricum iftar este masa de dupa ziua de post si este preferabil ca ea sa aiba loc dupa Salatul Maghrib (spun asta pentru ca am vazut musulmani care imediat dupa post dau fuga la masa si dupa ce-si umplu bine burtile la sfarsit se mai si roaga...desi Muhammad saaws intrerupea postul cu doua curmale,apoi isi facea rugaciunea si noi speram (macar) ca prin ceea ce facem putem avea o atitudine cat mai apropiata de cae a profetului).Exista si o masa de dimineata,adica inainte de fajr(ivirea zorilor) si ea se numeste imsak(de fapt pana atunci se poate manca,dupa acasta ora,se considera ca incepe postul.
Mai sunt putine zile,peste o saptamana se va incheia aceasta luna minunata si ca in fiecare an ma apuca nostalgia,pentru ca nici o luna nu seamna cu aceasta,am un sentiment ca pierd ceva,dar sper si ma rog la ALLAH sa ne ajute sa pastram atmosfera si pietatea,bunatatea si omenia pe care incercam sa le impartasim,sa le sporim in acest timp.
Cu drag,maryam.

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Maryam m-a uns la suflet tot ce ai scris.Extraordinar ce frumos poti sa exprimi ginduri ,sentimente.Esti o fiinta deosebita.
Hai ca azi nu sint in apele mele am cazut in butoiul cu melancolie.L-am trimis pe sotul meu la cumparaturi si mi-a adus tot ce trebuie ptr mamool ca vine Aiid.
Mi-a zis neaparat sa iasa ca la magazin
La noi iarna si-a intrat in drepturi .E un frig de-mi clantane dintii.
Toate sinteti f dulci si nu cred ca vreuna din noi a evitat intentionat sa rapsunda ptr tine draga Aura .
Kris pe cind logodna?Pupici.
Pupa catan si trupa de pitici cumintei foc

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Se vede ca nu esti in apele tale si ai vederea deformata,de vreme ce ma vezi asa,pentru ca ai scris prea frumos,nu sunt asa,poate sunt uneori chiar departe de cum trebuie,dar macar,ma straduiesc,cateodata parese,chiar reusesc,cateodata nu,dar ALLAH Karim!
As vrea sa va spun ca ma gandesc mult la voi si ca sincer,imi doresc si sper ca ALLAH Subhana Hua wa taala ne va ajuta sa ne intalnim,candva...
Catane,mi-ai facut o pofta cu toate helue astea pe care le faci,mai ca-mi vine sa iau avionul,dar e departe rau montrealul tau dar dhl ai acolo,nu?Hai ca am glumit,da` pentru eid tot o sa fac o comanda,stiu un loc in liban,super,are si adresa de netwww.hallab.com si face acolo niste dulciuri...noi suntem toata familia adevarate aspiratoare de bunatati cu zaharHai ca mi s-a facut si foame!
Va pup cu drag pe toate si haideti la povesti.

The Prophet said: "Do not consider even the smallest good deed as unimportant, even if it's only meeting your brother with a cheerful face."
-Hadith narrated by Abu Dharr, as related by Muslim
quote]Originally posted by Catan

Maryam m-a uns la suflet tot ce ai scris.Extraordinar ce frumos poti sa exprimi ginduri ,sentimente.Esti o fiinta deosebita.
Hai ca azi nu sint in apele mele am cazut in butoiul cu melancolie.L-am trimis pe sotul meu la cumparaturi si mi-a adus tot ce trebuie ptr mamool ca vine Aiid.
Mi-a zis neaparat sa iasa ca la magazin
La noi iarna si-a intrat in drepturi .E un frig de-mi clantane dintii.
Toate sinteti f dulci si nu cred ca vreuna din noi a evitat intentionat sa rapsunda ptr tine draga Aura .
Kris pe cind logodna?Pupici.
Pupa catan si trupa de pitici cumintei foc

http://community.webshots.com/user/catya106
[/quote]

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

uite iti mai dau si eu 2 situri de unde cpoti cumpara bunatati:

www.buylebanese.com

si

www.moulindor.com


Sahteen!

~flying without wings~

Mergi la inceput