Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

quote:
Originally posted by Coscos

Denisuc, mama, tu ai gatit ceva din retetele alea delicioase?
Eu nu, din doua motive: nu am ingrediente si nu am timp. A si-nca un motiv: n-am pentru cine. Iti multumesc pentru sustinere, dar acum, intre noi, ar trebui ca noi, "musulmancele" sa ne vedem de ale noastre, si sa ignoram atacurile celorlalti. Poate daca se vad ignorati isi vad si ei de ale lor, caci, ALHAMDULILLAH, noi ne vedem de ale noastre.

Bine ai zis Cocos, insa nu ignorati si pe propriile voastre musulmance.
Eu cel putin sint ignorata total .
Daca am intrat aici pe forum am facuto doar cu motivul de a progresa in viata islamica nu pentru a ma indeparta,e destul de greu sa traiesti doar printre persoane de alte religii, destul de departe de ai tai, destul de departe de cei ce in un moment dat ar putea sa-ti vina in ajutor cu un sfat ,sau ar putea sa-ti lamureasca ceea ce nu ai prea clar.
Va citesc in fiecare zi chiar daca timpul nu mi-o permite insa de scris incerc sa o fac cit mai rar, oricum nu sint luata in seama.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ortansa spune:

quote:
Originally posted by maryam

[green]Ortansa,sarbatoarea se numeste Eid si nu Ramadan(ramazan-spun turcii...


"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam



eid inseamna sarbatoare(crestinii au Eid'l kbir(sarbatoarea cea mare) care este Pastele,Eid'l raas el sine=sarb. de Anul nou,etc) chiar si zilele de nastere sunt eid.Ramazan spun,printre altii(vezi postul lui Catalin),si turcii intr-adevar.


Ramadan Karim!

~flying without wings~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

Salam aleicum,

Mariam,scumpica,uite ca am vreo 2 zile libere si hop si eu calare pe
calculator,grabita sa ma bag in seama!
Vreau sa spun ca si sirienii din nord-vestul tarii,adica de prin Latakia,pronunta tot Ramazan...Si probabil vor mai fi fiind si in tarile arabe invecinate provincii in care se pronunta la fel,nu stiu.Poate ne ajuta aici "libanezele" noastre.
Aceasta discrepanta provine din inlocuirea literei DAAD(Ö )cu litera ZAA'(Ù ),adica ÑãÙÇä in loc de ÑãÖÇä .Dupa cum vezi,diferenta de scriere este aproape insesizabila,de aici si eroarea...De altminteri in aceasta parte a Siriei toate cuvintele ce contin litera DAAD se pronunta cu ZAA'.E vorba de o particularitate lingvistica regionala cum, de altfel,intalnim la toate popoarele.
Pentru ne-arabii care invata aceasta limba,stim pe pielea noastra cat e de "usor"si mai ales,cat de lesne se pot face greseli.Limbii arabe i se mai spune si "limba de DAAD",tocmai pentru ca aceasta litera buclucasa nu se intalneste in nici o alta limba din lume.
Acuma,mai e ceva:'ID(EID cum ai scris tu)=sarbatoare.Sarbatoarea care incununeaza sfarsitul postului Ramadanului se cheama 'ID AL-FITR=sarbatoarea ruperii postului.
Lingvistii care se ocupa cu transliteratia din limba araba au convenit ca litera 'AYN se scrie asa 'A daca are fatha si asa 'I,daca are kasra,aceasta fiind alta litera cu bucluc,care le este aproape inaccesibila europenilor din punct de vedere al pronuntiei.

Acel aproximativ in limba romana "la multi ani" se translitereaza asa:KUL 'AAM WA ENTUM BI KHAIR,sau,daca te adresezi numai unui grup de femei: KUL 'AAM WA ENTUN BI KHAIR.
Sper ca nu te-am suparat in vreun fel,ce am scris este strict cu scop informativ,din toata inima,fara cea mai mica umbra de infatuare(doar suntem in Post si n-as vrea sa-mi stric ziua de post fara motiv).Personal imi esti tare draga,prin atat cat transpare din ce scrii,imi amintesti de o foarte apropiata prietena a mea(Alah sa va aiba in paza pe amandoua)care acum este in Libia si de care nu mai stiu nimic de multa vreme,din pacate.O cheama Karima-nume predestinat ei-si de ea ma leaga inceputurile mele in Islam...Eh,am devenit nostalgica,dar tu imi mai alini dorul de ea...
Cu toata consideratia,Anca.
Si INSHA ALLAH,la anul sa ne intalnim pe muntele Arafat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Rugaminte mareeeeee
cine doneaza niste punctulite ptr o fata f draga mie?Vrea sa-si schimbe si ea numele de membru junior.Donati ?Sarumina.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

se pare ca n-am prea multe,dar ti le dau cu placere.zi-mi cum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Se pare ca deja le-a primit fata noastra draga si va multumeste cu gurita mea.Vrea doar sa-si schimbe titulatura si a primit donatii de la fete .Sar'mina Anca esti o dulcica.Pupici de la Catan si trupa de pitici cumintei foc.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

V-am citit si ieri si azi ,acum e timpul sa si scriu.
Maryam,Anca67multumim pt. informatii,pt cit de frumos ati scris.
Eu una sunt bita la limba araba,asa ca nu ma bag la explicatiice litere ,cum se scriu si ce inseamna.Poate odata si odata am sa invat,pina atunci insa citesc cu mult interes orice informatie.
Denisuca .
Catane ,da ce te prinse mirarea bre?Asa il prinse si pe dr.care m-a tratat,cind mi-a descoperit boala.A intrebat-o pe mama"doamna ,nu va suparati ca intreb,dar citi copii aveti acasa?"
A crezut saracul ca suntem o echipa de fotbal si nu avem ce minca.De unde ca eram doar doua sclifosite.Nu mincam nici sa ne pici cu ceara.Cind era ora de masa ziceai ca-i de ghilotina.
Si uite asa m-am pricopsit cu gastrita la 10 ani,ca mincam si in fuga colac peste pupaza,nu mestecam bine mincarea numai cu gindul sa fug la joaca
Nici azi nu sunt semne ca as naste
Sper sa ma mai tina Allah olecuta sa iasa soacra din spital,macar grija Amirei sa nu o am.Va dati seama,in durerile facerii cu gindul la puiul de acasa?
Azi s-a operat,in sfirsit(adica soacra).Are o infectie la un sin,atit stiu.Ce este sigur ,cum se cheama ,habar nu am.Numai sa fie bine,sa vina acasa sanatoasa ,IN SHAA ALLAH.
Va pupicesc pe toate,apropo unde-i dodo?
Sper ca esti bine fetita frumoasa
Pina la o noua revedere mii de pupici.
Nicole40 sapt&Amira

http://community.webshots.com/user/nicoleamira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Ramadan Karim, fetelor!
Ce mai faceti? Eu chiulesc de la munca...
Prefer sa vad ce mai e pe aici (normal!).
Hannen, eu ma alatur tie, adica nu stiu mai nimic in araba, dar noroc cu fetele astea, ca mai ma cultiv si eu.
Aura, sunt convinsa nu nu esti ignorata. Fii sigura ca fetele te citesc mereu, daca nu iti si raspund, asta nu inseamna ca te ignora. Asa simteam si eu la inceput, insa mi-am dat seama ca depinde foarte mult de detaliile discutate la un moment dat. Apropos, eu una, nu stiu nimic despre tine, sunt aici de vreo 2-3 saptamani, doar, poate mi-a scapat, in cazul asta, scuza-ma. Nici pe Ortansa nu am vazut-o pe aici de cand am intrat eu.
Denisuca, pai hai sa gatim una pentru alta. Si cu Coranul, vezi ca ma faci invidioasa, l-as vreau si eu tare tare mult.
Anca, iti multumesc pentru raspuns, ma gandeam eu ca shia' vine de la "shiit", asa cum stiu eu de o latura a musulmanilor, intr-adevar parca niste adepti ai lui Ali ( nu sunt prea precisa, dar stii ce vreau sa zic); nu inteleg insa, siteurile shiite sunt "periculoase", sau care este problema cu ele? Nu de alta, dar parca cineva avertiza pe una din fete sa fie atenta ca nu stiu ce site ar fi "shia'".

Maryam , stau si ma intreb cum ai devenit atat de bine informata. Te admir foarte mult, ca si pe Catan. Bien, asta ar fi doar unul dintre motivele mele de admiratie. Si credeti-ma, eu nu sunt o persoana care face complimente usor.

Fetelor, imi puteti da si mie un sfat: cum se presupune ca ar trebui sa suport o colega de birou foarte rea si dusmanoasa, si care cauta mereu motive de scandal? Toti imi spun s-o ignor, dar credeti-ma, e aproape imposibil, daca o ignor, devine mai perseverenta in rautatile ei. E fenomenala!


VA pup pe
RAMADAN KARIM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

He, he, credeati ca ma pierduratzi??No way, sau mai bine, no chance!
Auras, dragutzo, nu fii suparata, nu te stropeste nimeni cu "ignore", vezi si tu ca nici noi nu semnam condica zilnic(aoleo, ma dibuie Amoodia si-am imbulinat-o cu absentele), scriem si noi dupa cum avem timp, dispozitiune, "belete de voie" de la sefii nostri nenumarati(de la cel mai mare la cel mai mic, toti se cred sefi), deci nimeni nu ignora pe nimeni...
Hannen, puiule, sintem alaturi de tine si-ti dorim cu toatele nastere usoara!
Al meu e fericit ca a reusit sa dea jos 4kg in Ramadan, ca n-am gatit mincaruri "cu greutate", mai mult supe, carne fiarta/cu legume, fara cartofi prajiti sau kebbe sau alte minuni care te-ndeamna la halit cu nemiluita(vezi, Catane, de-aia nu slabim, bunatatile nu-ngrasha, umfla!!!)
Sa stiti ca sint un pic "invidioasa" pe cele care aveti timp sa mai studiati de prin Coran, o marturisesc cu mina pe inima, eu la ora 9-9:30 cind duc piciul la culcare, de multe ori adorm odata cu el, ma trezesc in miez de noapte ca toata lumea doarme si-adorm la loc si eu..Oricum schimbarea orei m-a terminat, acum sint 9 ore diferenta intre ora noastra si ora RO, voi dormiti si noi..pe baricade..
Hai ca scriu mai tirliu un pic, ma duc sa citesc ce s-a mai scris.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Buna dragutelor.
Aura nu te supara pe noi ca nu a fost intentionat sa nu te luam in seama .Chiar citeam pe zona zoster o fata se supara ca nimeni nu a bagat-o in seama la subiectul postat de ea .
Hannen scumpa ramii asa gravida pina ti se intoarce sotiorul de frica ca o sa piarza marele moment?Si eu eram o mofturoasa in alea mincatului si cred ca si de asta ma alesai cu o gastrita din aia care vrea sa-mi macine intestinulSintem alaturi de tine fata frumoasa si fruntea sus mai ai putin si scapi si tu . Nastere usoara si un bebi sanatos iti dorim.sintem alaturi de tine .Pupici pe burtici.
Maryam azi chiulisi?sau eu nu citi cu atentie ce se posta?
Dodo hai ca ma-i facut sa rid la faza cu bunatasi din astea (kebbe)chiar ieri am facut kebbe si am halit ca sparta noroc ca nu se pune pe mineSi am facut ceva bunn ataif cu brinza .Hai ca iar ma laud.mi-au murit laudatorii
Coscos esti o dulce ,cum sa procedezi cu scumpica de coleguta ?
eu aveam sicane cu iubita de cumnatica care ma enerva din oricepina cind intr-o zi cu soare,am intrat tare in ea si s-a potolit ,a devenit o mielusica.Sa te porti cu ea asa cum merita ,ori sa nu-i adresezi nici un cuvintel .
Anca nu ai intrat azi mult pe la noi.Unde esti????
Mari tu ce mai faci?
Va pupa Catan si trupa de piticei cumintei foc.



http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput