Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Salam aleikum, fetelor.
Ce zi trista! E sambata, e soare, iar eu sunt la birou, again and again...
Catan, multam frumos pentru sfat, numai ca e foarte greu sa il pun in practica de vreme ce am de a face cu o fiinta atat de incuiata, incat nici nu isi da seama de propria prostie. Am ajuns la concluzia ca, pentru a fi constienta ca este intr-adevar lipsita de inteligenta, fata asta ar trebui sa aiba un pic de minte; dar se pare ca nici pic-ul ala nu il are, ca este total inconstienta de starea ei.
Pe mine, aici, m-a innebunit de tot. Formula asta: prostie+rautate, e letala pentru mine. Saptamana trecuta i-am zis sefului ca imi dau demisia, ca nu mai pot. Pur si simplu imi distruge nervii. Stiti vorba aia despre prosti: daca nu e si fudul, parca nu e prost destul? Asta e ea. Si sper sa-mi dea Allah rabdare sa mai o suport cateva luni, ca simt ca mor.
Ttik, cum e afara din butoi? Hai ca acum ne-am prins toate ce era cu starea aia a ta. Dar lasa, ca o sa fiti impreuna foarte curand, nu?
Denisuca, unde esti? Eu nu stiu din ce motiv te credeam pe aici, prin Bucuresti.
Hannen, cred ca in weekendul asta o sa nasti.Tin minte ca prin asta trecuse si sora mea, iar intr-o zi, cand nu se mai astepta nimeni, in sfarsit a nascut.
Anca, iti multumesc pentru informatie. S-ar putea ca in asta sa gasesc un raspuns la intrebarea mea: daca intr-adevar era un bun musulman, atunci de ce logodnicul meu a fost de parere ca trebuia sa renunt la copil? Mi-am dat seama ca el are o alta viziune asuptra islamului, comparativ cu a mea ( dupa ce ma documentasem cat de cat din site-ul www.islam.ro), dar nu stiam ca shiitii sunt atat de diferiti. Dar eu il iubesc, asa cum e el, si, cu voia lui Allah, am sa imi spal pacatul si am sa am si eu intr-o zi un (macar unul). Weekend placut fetelor si RAMADAN KARIM.



Costina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Aici sunt, prezenta la apel!
Costina, nu sunt din Bucuresti, ci taman din Hunedoara. Bine, ca sunt nascuta in Timisoara, crescuta prin Orastie (jud. HD) si apoi mutata in Deva... e alta poveste. Acum lucrez in Deva si stau (citeste "dorm") in Hunedoara. Cum te chinuie asa de tare colega aia? De ce o lasi? Ar trebui sa o ignori, sau sa ii raspunzi cu aceeasi moneda. Dar in nici un caz sa nu te dai batuta. Sa nu-i dai satisfactie! Asta e parerea mea. Pupici pentru fete si mii de multumiri pentru lectiile (gratuite) pe care le primim de la voi, Maryam, Catan...
Saru'mainile!

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

"Nimeni nu este un adevarat credincios,daca nu doreste pentru fratele sau ceea ce-si doreste pentru sine insusi."

"Legatura dintre un credincios si altul este ca o cladire,in care o parte o intareste pe cealalta."
"Gradinile credinciosilor"-culegere de hadisuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

Din pacate si eu simt tot mai des ca trebuie sa-mi fur timpul pentru spiritul si sufletul meu.Dar nici n-am "remedii"...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by ttik

o casa cu gradina,cu ceva verdeata..logodnicul meu e in emirate,unde sper sa merg si eu in vreo cateva luni,asa ca va dati voi seama ce verdeata o fi acolo..ca doar n-o fi intr-o oaza..




Sa crezi tu, oaza!!!E raiul!!! Acum depinde si in care emirat mergi, unele sint mai bogate (adica au investit mai multi bani in domeniul public-drumuri, iluminat public, servicii) altele mai putin.Eu am fost in Abu-Dhabi, Dubai, Sharjah, El Ain, Ajman si cel mai mult mi-a placut in Abu-Dhabi.
Daca nu ti-o place acolo, iti cedez eu cangurii mei si ma mut eu in locul tau!!!Las' ca mai vorbim noi...

Ieri am facut kaek si simbata basima, asta asa, sa-i fac pofta din nou lui Maryam..Apropos, Catane, mai zi-mi o data cum e umplutura cu brinza de la cataif, ca vreau sa fac inshallah simbata si nu mai stiu unde ai postat-o.Plsss!

Cum e postul? Mai e putin si uite, trece si anul acesta, nici n-am simtit aproape cum a trecut...
Ursuletul meu cel mic a devenit un lipicios, nu stiu ce-o sa ma fac cu el, numai dupa mine se tine si cum ma asez si eu in "fotel" sa-mi trag sufletul, numai ce-l vad ca se furisaza de pe unde e si hop! sa urce la mine-n poala! Il mai trimit si la ta-su, nu de alta dar e greu si mai si topaie dar ti-ai gasit! Iar la culcare nu mai vrea sa doarma la el in pat, se furisa noaptea la noi si ma striga sa-i fac si lui loc la noi si mai nou, de la o vreme,nici nu-l mai lasa pe ta-su in pat, il exileaza in patul lui ca sa doarma el cu mine, ati mai pomenit asa pishicher??? Ce sa ma fac cu el, cum sa-l conving sa-si reia locul in patul lui??
Coscos, am citit ce-ai scris pina acum de colega ta si mi-am format un pdv: eu i-as zice asa- "ce puska lui Hector vrei de la mine, spune-mi in fata sa rezolvam odata treaba, n-are rost sa ma astepti la cotitura!" Sa stii ca la mine a functionat treaba cind eram in RO, am pus-o cu botul pe labe urgent iar dupa un timp a inceput chiar sa-mi caute parerea si eu, fata buna, i-am demonstrat ca nu sint pricinoasa si nu-i port ranchiuna ca a fost o vipera, de rideau colegii de se prapadeau, credeau ca-i coc eu ceva, pina la urma s-au lamurit ca vorbeam serios, nu-mi consumam eu neuroni pretiosi sa ma razbun, are Allah (SubhanaWaTaala)grija asta!
Kristina, s-a apropiat plecarea, sa ne zici cind decolezi, sa-ti trimitem un gind bun sa-l ai pe drum!
Celorlalte fete, chiar daca nu apuc sa le adresez citeva cuvinte, le trimit pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Salamu aleikum fete dragi.
Dodo care brinza zici ca vrei?ashta?ca si ea tot o brinza asa ca telemeaua?Hai ca ti-o scriu acusa daca asta e ce cauti.
Ashta :500gr crema 35%whipping cream,9 bucati ,tost alb,2 linguri de faina dizolvate in putin lapte,2 linguri de zahar, 500 ml lapte,maa zaher un capacel.
Pui laptele pe foc pui zaharul,adaugi faina dizolvata in lapte ,amesteci cu un tel ca sa nu se faca cocoloase, pui crema 35% ,amesteci.Tostul scoti cojile si pui miezul (rupt bucatele mici )si amesteci la foc mediu (amesteci mereu ca sa nu se prinda laptele)Cind vezi ca s-a ignrosat bine o scoti de pe foc si pui maa zaher (capacel).O lasi sa se raceasca si o transporti intr-un taper ware.Sta la frigider ca nouaciteva zile si e delicioasa.Pofta buna.Daca vrei pot sa-ti zic cum am facut ataiful cu brinza.
Am facut ataif din reteta postata anterior,dar de data asta nu le-am facut mici (am facut 2 mari cit tigaia).La mijloc am pus brinza sarata(pe care am desarat-o in apa -schimbata de multe ori ,brinza am taiat-o feliute ,vreo 300 gr )>aici e brinza alkewe.Am pus unt intr-o tava rotunda ,am pus un ataif deci o foaie,brinza inauntru,am acoperit-o cu cea de-a doua foaie si am inchis-o bine si deasupra pune citeva bcuatele bunicele de unt si tust cu ea la cuptor.Se lasa pina se topeste bine untul si devine aurie.Cind o scoti din cuptor pune atar (sirop )deasupra putin.Cind servesti o tai bucati si pui sirop dupa gust.
Azi eram mai naspa ca piciul meu s-a vaitat ca-l doare capul si mi-a vomitat dar alhamdulah e bine .Miine am zi de vaccinuri la amindoi piticii.
Dodo nu-l lasa sa doarma cu tine in pat ca si Cindy l-a detronat pe tati si nu te mai intelegeai cu ea.Dupa ce am dus un razbel cu ea de citeva nopti a acceptat sa doarma in patul ei (a se citi iatacul ei)
Kris zi cind calatoresti ?sa-ti tinem pumnii
Hannen bre nascusi?Pupici ptr toate fetele .
maryam mi-am pus si eu amprenta la bucatarie cu reteta mea de tabouliVa pup dulceeeeeeeeee.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Salam aleikum!!
Hannen, ai nascut? Hai da-ne o veste buna!
TTik, vezi ca dupa ploaie vine si soare? Da' ce soare, ca la tine, dupa cum zice Dodo, va veni raiul pe pamant ( asta dupa ce te muti) si la propriu, dar si la figurat.

Dodo, chiar am sa intru tare in colega asta a mea, cu prima ocazie, care stiu sigur ca va veni curand. Azi a fost ziua ei ( o cheama Gabriela) si s-a dus sa petreaca. Bineinteles ca m-a lasat pe mine cu toate pe cap. Uitati, eu una nu am inteles niciodata de ce oamenii trebuie sa isi sarbatoreasca ziua numelui. Eu nu am facut-o niciodata. Cred ca e doar pretext,ca sa scape de munca.
Denisuc, dar tare departe mai te afli !! Cand vii pe la noi, prin uratul asta de Bucuresti?
Catan, Dodo, hai mai, lasati-i pe aia mici sa doarma si cu voi. Uite, eu, ca sa nu fiu singura noaptea, dorm cu un urs polar ( din plus). Ba inca am inceput sa il tin in brate prin casa, de zice omu' ca am innebunit de tot, c-am dat in mintea copiilor. Dar nu e asa, eu doar vreau sa simt ca tin ceva in brate. Va temeti ca ii rasfatati? Nu va temeti, ca vine si vremea aia in care nu vor mai vrea ei sa va apropiati prea tare de ei, si vedeti voi atunci cum v-apuca dorul ( hai ca ma trezii si eu dand sfaturi, de parca stiu ce-i aia copil).

Va pup pe toate fetelor.

Si inca o data: HANNEN, AI NASCUT?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Fetele azi nu sint in apele mele.V-am zis ieri ca ma duc la dr ptr vaccin.Nu i-a vaccinat ca amindoi tusesc de rup si le curge nasul.Parca toate imi merg anapoda.In plus sint trimisa sa fac scanner la cap ptr pici care are dureri de cap si vomita de o perioada.sint intr-o stare deloc buna.Inchallah sa iasa tot bine.Miercuri vom face scanner-ul asteptam cu inima strinsa.Va pupam dulce.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

salutari fetelor..ce mai faceti?catan imi pare asa de rau de puii tai inchalla totul va fi bine,fara complicatii..mult success si sanatate.
dodo mersi mult de incurajari,ador cangurii asa ca accept:)..daca nu mi-o place inot pana in australia...logodnicul meu e in alain,zice ca nu e chiar ca dubaiul,dar totusi e frumos.acum ca tocmai dadusem si eu de mai bine si ma gandeam ce prietene as putea vizita de eid,si ca voi vorbi pe msn non stop cu logodnicul meu,ma suna si imi zice ca merge in iordania o luna pentru job...si bineinteles acolo telefonul e roaming,nici macar mesaje nu poate trimite asa des..acum o saptamana de abia s-a intors din siria..ce job o fi asta ca in contract nu scrie de deplasari in alte tari..ca firma are bransa si in siria si in iordania si mai trimite materiale si in iraq..acum sper ca in iraq nu o sa il trimita..
nici nu stiu ce sa zic sunt asa de ingrijorata,am o manie ca i se poate intampla ceva..ouffffffff..tocmai cand era mai bine..dar cel putin va am pe voi.
voi ce mai faceti?maryam pe unde mai esti?fetelor in seara asta este leilet qadr?mie imi pare asa rau ca nu mai pot sa ma rog nici sa tin post,stiti voi de ce...
cam asta este tot,aveti grija de voi si multa sanatate bolnaviorilor.Inshalla khair.
va pup pe toate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

ALLAH sa va usureze durerea si neplacerile cauzate de boala,RABBI yasser wa la tu asser.
Nu se stie precis care din cele 10 nopti(ultime) este noapte Al Qadr,dar daca ea este cf majoritatii teologilor musulmani 26/27 si dc in acest an Ramadan are 30 de zile,este in aceasta noapte,dc insa are 29,a fost noaptea trecuta.Inshaa ALLAH ,se poate sta si petrece noaptea inrugaciuni dar nu rugandu-ne asa cum se face, ci rugandu-ne in gand,citind despre islam,pmenindu-l pe ALLAH mult,pentru cele care o pot face,e bine sa se citeasca din Coran cat mai mult,sa se faca rugaciuni suplimentare(Sukran li ALLAH-multumire ,Al Tasbih- rugaciunea de preamarire a lui ALLAH,Aua bin-care se intorc la ALLAH),sa petreca aceasta noapte cat mai aproape de ALLAH,Inshaa ALLAH!
Va doresc nuimai bine.

Fetele azi nu sint in apele mele.V-am zis ieri ca ma duc la dr ptr vaccin.Nu i-a vaccinat ca amindoi tusesc de rup si le curge nasul.Parca toate imi merg anapoda.In plus sint trimisa sa fac scanner la cap ptr pici care are dureri de cap si vomita de o perioada.sint intr-o stare deloc buna.Inchallah sa iasa tot bine.Miercuri vom face scanner-ul asteptam cu inima strinsa.Va pupam dulce.

http://community.webshots.com/user/catya106
[/quote]

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput