Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Hannen...pupici si am auzit ca mai ai putin si nasti . Nastere usoara, si lasa ca o sa fie bine o sa vezi. Imi era tare dor de voi fetelor. Myriam...multumim pentru materialele didactice Azi a discutat un seih despre respectul fata de parinti, si spunea ca intii trebuie sa aratam supunere pentru parinti, ca Dumnezeu sa primeasca supunerea noastra fata de El. Si a venit un barbat la Rasoul ( sallalhu alaihi wa sallam) si l-a intrebat despre mama, si a spus mama, si iar a intrebat si iar a raspuns mama si iar a intrebat, si iar a raspuns mama si iar a intrebat si a raspuns tata.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Si sa mai zica cineva ca femeia e pe locul doi in ilam,intr-adevar Muhammad(saaws) a raspund de 3 ori consecutiv atunci cand a fost intrebat cui trebuie sa-i arati dragoste(respect) in primul rand...cine are urechi...cine are ochii...si inca ceva,femeile au chiar si o sura (Al Nisa-Sura femeilor) in Coran,asa ca,mai multa chibzuinta,cunoastr,intelegere si invatare a lucrurilor aparent de neconceput ar fi recomandabila inainte de a trage concluzii pripite,poate chiar eronate.Asta e oseara special,pentru ca am vorbit cu cineva tare drag si as vrea sa va spun ca mergand la moschee cu mari chiar ma gandeam ce lucru minunat ar fi sa ne putem intalni,odata asa,cu toate...Inshaa ALLAH!Am sa va trimit cate un citat de fiecare data,in engleza...si sper ca fiecare sa aiba puterea si rabdarea de a ajunge la fericire,la liniste,indiferent cat de departe pot fi ele uneori.Cu mult drag,maryam!

God has power to bring the dead back to life-and he will do so on the day of judgement, when every conscience will be searched. People will stand helpless; no one will be able to support them.(surat al-tarik)

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krisztina spune:

Buna fetelor!!Catan iti multumesc mult ca mi-ai scris Alfatiha...intradevar ma ajuta..eu am acasa Coranul in limba romana dar nu stiu daca e o editie buna..ca tot pe aici am auzit ca ar fii si editii care nu sint traduse corect...sau asa ceva.Maryam am gasit retetele tale,a fost o idee excelenta ca ai deschis subiectul acela.Daca cumva stii cum se face magdus...te-asi ruga sa ne dai reteta...imi place foarte mult si mi-asi face si aici dar nu stiu exact cum.
Fetelor va multumesc la toate pentru urarile voastre,Costina ai dreptate,am sa ma convertesc si eu dar deocamdata nu sint inca pregatita..adica intr-un fel sint...dar mai trebuie sa aflu multe...iar voi ma ajutati foarte mult.Poate curind curind o sa ne scrii si tu ca te logodesti///ce zici????Era o vreme cind si eu gindeam ca si tine...ca nu o sa am timp sa fac un bebeu.Am si eu un program foarte incarcat,am o virsta la care alte fete de mult au cite 2-3 copii...dar ce sa fac...asa a fost..facultatea,primii ani de dupa,etc...dar uite ca pina la urma cu voia lui Allah totul va fii bine...asa ca nu dispera...noi vom fii aici cind ne vei anunta fericitul eveniment....sa fim optimiste,nu???
Hannen nu mai plinge...vrei sa te auda bebeul tau si sa fie trist?Stii ca simte tot ce simte si mamica lui...sau a ei..E greu pt tine,si acum in perioada asta esti si mai sensibila dar iubito nu esti singura!!!!Uite cite sintem cu tine...aici...si iti tinem pumnii sa ai o nastere usoara si un bebeu sanatos!!!!Va pup pe toate,si o sa incerc sa nu lipsesc foarte mult de aici ca vad ca se scrie foarte foarte mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Semnez condica!
Va pe toate si vin iute-iute cu o intrebare pentru cele din Romania - oare cum fac eu rost de traducerea Qur'an-ului in romana, pentru ca nu gasesc asa ceva pe aici...?
pt. Hannen - lasa tristetea la o parte, OK? Noi suntem aici, alaturi de tine. Atat cat putem!
pentru toate fetele, nu mai pot sa stau. E tarziu si eu nu am mancat azi nimic. Asa ca va si ne vedem maine!


Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

salam aleykum fetelor
mai trec sa mai dau si eu o mazgalitura in condica
fetelor eu cred ca am un inceput de gripa si m-am tot doftorit in seara asta cu hrean ras de ma durea si creierul, ceai cu miere de albine, vitamina C si spirt. poate maine imi trece ca nu vreau sa-mi gripez bebelul. in seara asta doarme mama cu el si era bucuroasa de nu mai putea.
voi ce mai faceti? eu nici nu mai reusesc sa tin pasul cu voi. deja sunt depasita de evenimente.
Cristina felicitari pentru logodna, Denisa ti-am scris un mail ca abia azi l-am vazut pe cel de la tine, Catan tu ce mai faci si mai ales ceata de pitici cum o duce cu sanatatea?
Hannen iti urez sa ai o nastere cat mai usoara si un bebic sanatos si fara colici, ca deja am inceput sa urasc cuvantul asta .
Ddodo tu pe unde mai esti ca-mi este dor de mesajele tale haioase. ma bine dispui mereu, Maryam multumim pentru adresele de net, dar fiti atente ce cititi ca unele sunt shia'.stiu o prietena care a adresat o intrebare pe un site despre islam si cand eu si sotul meu am citit raspunsul ne-am dat seama ca sunt shia', iar prietena mea incepuse chiar sa spuna CUM E POSIBIL ASA CEVA IN ISLAM? deci fiti foarte atente ce cititi.
pupici multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Coscos
Mama e foarte legata de ortodoxism si a mai comentat, dar i-am venit si eu cu argumente. In primul rand, porunca aceea, "crede si nu cerceta", este total deplasata,



ai citit tu cu okii tai in Biblie asemenea aiureala? o spun pentru a mia oara pe acest forum, in curand ajung sa pun informatia asta elementara ca semnatura: aceasta sintagma ii apartine lui Marx atunci cand se refera la toate religiile lumii(inclusiv mahomedanismul deci), ca mijloace de indobitocire a maselor.

--------------
If you look into someone's face long enough, eventually you're going to feel that you're looking at yourself. (P.Auster)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

amoodia are dreptate. Trebuie sa fim atente si ce citim, pentru ca sint unele situri, sau carti care induc in eroare. Se intimpla asta, si inca foarte des, cu scopul de a dezbina islamul, dar atita timp cit se merge numai dupa Coran si dupa Hadith de la Rasoul (sawa) putem fi sigure ca sintem pe drumul cel bun. Eu va doresc la toate sa fiti mereu pe drumul cel bun, si niciodata Dumnezeu sa nu ne duca in ratacire, asa cuum ne rugam in surat el Fatiha.
Pupici multi la toate.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Salam fetele.
Cum e postul?Eu am fost la dr ca aveam dureri de stomac mari si imi dete un medicament sa ma mai linistesc.Am o gastrita care-si facea de cap,dar ii dau eu de leac
Hannen iti tinem pumnii ,nu mai fi trista ,gindeste-te la puiul din burtica si la papusica de Amira si zimbeste.
Amoodia hai ca nu-i venisi inca de hac la colicii aia ,mai dureaza putin (vreo doua luni )si te vei linisti si tu.
Maryam imi intrai in suflet
Dodo chiar pe unde disparusi?
Mari tu ce noutati mai ai?
Anca tu stiu ca intri mai rar,timpul e putin ca si la minedar ne e dor de tine.
Madelaine pupici la aia mici (muschetari voinici).
La noi e un friggggggg ,azi imi clantanira dintii din gura>Pupa Catan si trupa de pitici cumintei foc.

http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Catan, mama, sper sa te simti mai bine! Sanatate... maxima iti urez! Mie mi-e destul de usor cu postul, chiar nu ma asteptam sa fie asa de usor.
Am o intrebare (bine, am eu multe "curiozitati", dar o iau usurel): mi se pare mie sau in Coran femeia este numita, in traducerea in engleza, "jinn", iar in romana, ceva de genul "ia o pauzare"??? Daca stie cineva, va rog sa ma lamuriti si pe mine, ca sunt in ceata.
Va multumesc si va dulce pe toate!

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

COSCOS,privitor la argumentele tale contra ortodoxiei; ca ortodoxa,as vrea sa iti aduc si eu un argument contra islamului:
La 25 Martie 1714, Voievodul Constantin Brâncoveanu este mazilit de turci, dus cu familia la Istambul si închis în temnita Edicule (Sapte Turnuri). Pâna în vara va fi torturat continuu pentru a marturisi unde-si avea banii, turcii numindu-l "Altân Bei" (Printul Aurului). Dupa torturi cumplite i-au smuls semnatura pentru aurul depus la Venetia. La 15 August 1714, de Sf. Maria Mare, când împlinea 60 de ani, iar Doamna Maria îsi serba onomastica, Constantin Brâncoveanu a fost dus la locul de osânda Ialy Chisc (Chioscul Marii). Erau prezenti sultanul Ahmed al III-lea, marele vizir Gin Ali, reprezentantii "crestinatatii apusene - Franta, Anglia, Imperiul Habsburgic, Rusiei - care nu refuzasera invitatia chiar în ziua de Sf. Maria" (Nicolae Iorga), alaturi de numerosi privitori. Li s'a îngaduit sa-si faca o ultima rugaciu-ne, dupa care sultanul le-a oferit viata daca trec la mahomedanism. Del Chiaro noteaza raspunsul demn al Voievodului "Împarate ! Averea mea, cât a fost, tu ai luat-o, dar de legea mea crestina nu ma las ! În ea m'am nascut si am trait, în ea vreau sa mor. Pamântul tarii mele l-am umplut cu biserici crestinesti si, acum, la batrânete, sa ma închin în geamiile voastre turcesti ? Nu, Împarate ! Mosia mi-am aparat, credinta mi-am pazit. În credinta mea vreau sa închid ochii, eu si feciorii mei". Apoi si-a încurajat fiii astfel : "Fiilor, aveti curaj ! Am pierdut tot ce aveam pe lumea aceasta pamânteasca. Nu ne-au mai ramas decât sufletele, sa nu le pierdem si pe ele, ci sa le aducem curate în fata Mântuitorului nostru Iisus Hristos. Sa spalam pacatele noastre cu sângele nostru !" Sultanul a dat semnalul executiei. Primul fu decapitat visternicul Ianache Vacarescu, apoi cei patru fii ai Domnului : Constantin, Stefan, Radu si micutul Matei (11 ani).
Înmarmurit de durere, Domnul murmura : "Doamne, fie voia Ta", dupa care i s'a taiat si lui capul. Nicolae Iorga nota : "La capatul celei mai zguduitoare tragedii, ce n'are pereche în analele sângeroase ale sultanilor de odinioara, numai atunci s'a pus capat celor mai strasnice clipe pe care le poate suferi vreodata un suflet omenesc. Capul Domnului nu s'a putut dezlipi de trup, la lovitura nedibace, poate miloasa, a calaului, si, gramada, trupul batrânului parinte a cazut în tarâna udata de sângele tuturor copiiilor sai". Cele sase trupuri decapitate au fost aruncate în apele Bosforului, iar capetele "purtate în prajini" pe ulitele cetatii, au fost înfipte la o poarta a Seraiului si tinute acolo trei zile, dupa care au fost aruncate în mare. Crestinii piosi au pescuit trupurile si le-au înmormântat, pe ascuns, în biserica Adormirii Maicii Domnului din insula Halchi. Osemintele Voievodului-Martir au fost aduse în tara de sotia sa, Doamna Maria, în 1720 si îngropate pe ascuns în biserica Sf. Gheoghe-Nou din Capitala. Mormântul a fost acoperit de o placa de marmora alba, fara nume, iar identificarea s'a facut dupa descoperirea, în 1914, a unei candele de argint cu înscriptia : "Aici odihnesc oasele fericitului Domn, Io, Constantin Brâncoveanu Basarab Voievod".Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."

Mergi la inceput