Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Ramadan Karim fetelor. Avind in vedere ca am disparut de pe forum un timp indelungat si de abea acum am reusit sa revin, va spun din suflet Ramadan Karim .
Imi era dor de voi toatele, am auzit ca Hannen e graviduta? sau deja a nascut? Ma bucur pentru ea. Ce noutati mai sint pe forum?Eu am intrat ieri pentru prima data dupa un timp atit de indelungat. Am postat putin despre Andy baiatul care a fost omorit in bataie.
Fetelor o sa va scriu jos o rugaciune care se spune inainte de culcare, stind in pat, intr-o parte cu fata la Mekka. Trebuie sa fiti cu udhu facut. Sper sa va placa.
ALLAHUMA ASLAMTU UOGI ILEIKA UA FAUADTU OMRI ILAIKA UA ALJIATU NOM ILAK UA ALJATU THAHRI ILAIK RAGHBATAN UA RAHBATAN ILAIK LA MALJAA UA LA MANJA MINKA ILA ILEIKA AMANTU BI KITABIKA L'LATHI ANZALT UA BI NABIIKA L'LATHI ARSALT.
PROFETUL (SALLALAHU ALEIHI WA SSALLAM) A SPUS CA DACA SE INTIMPLA CA OUMUL SA MOARA IN NOAPTEA RESPECTIVA ASTEA SA FIE ULTIMELE LUI CUVINTE. Sper ca va plac rugaciunile astea. Se numesc Douaat.Sa va mai scriu o douaat. A spus profetul ca : cine spune asta in fiecare zi, ii vor fi iertate pacatele chiar daca sint foarte multe .
LA ILLAHA ILLA'LLAH WAHDAHU LA SHARIKA LAHU LAHUL MULK WA LAHUL HAMD WA HUA ALA KULISHAI IN KADIRUM. LA HWLA WA LA KUWAT ILA BIL'LLAHI ALEIHI'L AZIM. SUBHANNALLAH, WAL HAMDULILLAH , WA LAILLAHA ILA ALLAH, ALLAHU AKBAR. Poate vi se pare greu la inceput dar invatati repede eu am invata si le spun mereu dupa rugaciune inainte sa ma ridic.
Tot dupa rugaciune, cine are timp ( tot ii vor fi iertate pacatele, dupa spusele profetului) sa spuna de 33 ori SUBHANA ALLAH, 33 ori ALHAMDULLIALH, 33 ori ALLAHU AKBAR si odata LA ILAHA ILA ALLAH WAHDAHU LA SHARIKA LAHU'L MULK WA LAHU'L HAMD WA HUWA ALA KULIISHAI IN KADIR.
Daca va face placere va mai scriu niste douuat. si Surati Ness si Surati l Fallak care sint bune de citit pentu copii noaptea la culcare, apara de tot ce e rau.
Va pupic pe toate .


Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Denisa la datorie.
Ttik, puiuț, dacă vrei, poți să-mi scrii CE VREI TU pe mail, eu sunt aici și promit că o să te ascult. Umărul meu și adresa de mail îți stau la dispoziție , dar totul pleacă de la tine! Nu trebuie să mai lași gândurile negre să se apropie de tine!
Maryam, ești o dulce!
Eu sunt tot cu durerea mea de ... in rest, nimic nou.
Salutari si sarutari de maini mamelor eroine, Maryam, nu spune că Ecaterina Teodoroiu (măcar) a relizat ceva, uită-te la puiuțul tău și think again!
Trebuie să închei aici, pentru că mai am mult de lucru, dar promit să revin. Vă pe toate și să aveți grijă de voi!

Denisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca67 spune:

Draga mea Mariam,"zambeste,maine poate fi mai rau".Sa-ti povestesc cum decurge o zi din viata unei mame cu 4 piticuti,poate te vei simti mai "usurata":
ora 3,30:-Hai la masa!Nauca de somn,ma ridic,arunc niste apa pe fata,perii repede dintii,ca mai asteapta altii la rand...
-Fa tu ochiurile,ca restul e gata.
-Da,da,imediat,vine raspunsul meu prompt.Adulmec mirosul de cafea aburinda,ei,asa parca incepe sa mi se ia pacla de pe creier.Ma gandesc,Doamne,ce bomboana de om,a facut si cafeaua.
In sfarsit,ne asezam cu totii la masa,trebuie sa ne miscam mandibulele destul de repede,sa avem timp sa savuram si cafelele.
ora4,20:salat si nanica...da' de unde.Nu trece juma' de ora si se trezeste tura a doua,aia de nu postesc.Hai ca incep sa-mi intru in paine:spalat,schimbat,mic dejun,verificam inca o data temele pt gradi(ca de aia plateste tata la gradi,sa faca baiatul teme cat mai multe acasa!),punem pachetel,ne imbracam,punem din parfumul lui tata,ca domnisoara educatoare e tare draguta si stii tu mami,ca sa ma iubeasca(!)Imi zic in sinea mea mea,asta cand ajunge la liceu,nu mai pupa tat'su masina.Ei,incet,incet se face ora 7,vine microbuzul pt gradi,hai ca de unul am "scapat".
7,15:sunt pe cale sa "scap" si de al doilea.
-Mamaa,uite cum imi sta parul!Tocmai ma imbracam si eu.
-Hai ca te aranjeaza mama repede.Sa punem si cremisoara,e perioada cand se usuca si sufletu'n tine,trebuie sa te "creia o pauzasti" de 7 ori pe zi.
A plecat in sfarsit la scoala.Mai raman 2,cel mai mic si cel mai mare.
Dau directivele de rigoare,termin in graba cu mine si plec.
7,30:prind din vant un microbuz.E ok,pana la Damasc,o ora,am timp sa mai citesc ceva,sa-mi mai improspatez memoria...sunt mai bine de 5 ani,de cand n-am iesit din statutul de "domestic engineer"
8,45:ajung la lucru.Incepe alt calvar,invata termenii in araba.Mai vine si Yasser binevoitor sa-mi mi-i comunice in limba engleza.Se face un ghiveci total in capul meu,da' maine precis am sa-i spun,ca in engleza ii stiu,si-n franceza,si-n germana uneori,dar pt. Dumnezeu,eu trebuie sa-i invat in ARABA!!!Asa imi zic in fiecare zi,dar cand ma uit la el ca-si da atata interes sa pricep cat mai bine,ma dezumflu.Mai sunt 2 fete cu mine,Zeinab,a terminat de 2 ani facultatea,s-a casatorit anul trecut si acum e cu burtica.O fata de nota 10.Cealalta,Lama,e tot draguta,putin geloasa pe strainele astea care iau "partidele" lor,
a terminat de 4 ani,inca nu-i maritata.Ma intreaba mereu de ce vreau sa lucrez,ca ea abia asteapta sa se marite ca sa nu mai lucreze!!!
13,30:plec spre garaj,agale,e jumatatea mea de ora,NUMAI A MEA,incerc sa ma destind,trec prin magazine,ma uit la oameni pe strada,figuri destinse,relaxate,de persoane impacate cu soarta lor,tineri iesind de la facultati,aerieni,detasati,parc-ar calca pe nori(imi amintesc de studentia noastra,ma apuca nostalgia),liceeni galagiosi,uitandu-se dupa colegele lor,si ele trecand stoluri,stoluri susotind cine stie ce probleme "existentiale",dandu-si coate la randul lor,cu un ochi spre tabara "adversa".Strada plina de toate fructele din lume,patiserii pline la refuz de dulciuri nenumarate,restaurante in fata carora se invart pui pe rotisoare,shawarma,kebab,cocteiluri naturale facute la comanda,in fata ta,si cate si mai cate...deja incep sa vad negru de foame.Ajung la garaj,unde ma striga soferul,haideti doamna,grabiti-va,sa plecam.De fiecare data prind ultimul loc,norocul meu,ca sa nu stau prea mult la garaj.
15:ajung acasa.As vrea sa dorm putin.De unde,trebuie sa pun motorul in functie si inca sa apas si pe acceleratie,altfel nu sunt gata la timp cu masa.Vuum,vuum,incep sa ma invart prin bucatarie.De obicei fac o parte din treaba de cu seara,altfel nu-mi iese pasienta,ca n-are cine sa ma ajute."Jumatea" mea se odihneste,altfel nu face fata nici el,saracul si lucreaza cu cel mai pretios "material",nu-si poate permite s-o dea in bara,iar fetita cea mare e la scoala.Vine si fiu-meu sa-mi spuna:mama,ahadna litera ra,liom.Ii spun cu fata la aragaz:te rog ,vorbeste romaneste ca nu inteleg o boaba. Imi raspunde furios:asta fiindca nu vrei sa-ntelegi,de ce atunci cand vorbesti cu astia afara,intelegi tot,ce ,ei nu vorbesc tot araba?Am spus ca am luat litera ra,azi.Ma fac ca ploua la prima parte a replicii,si-i spun:in romaneste se spune am facut litera ra,nu am luat litera ra.Ma sterg pe maini si-i tin manuta lui inca nesigura sa-si faca tema.Treaba invatatoarei desigur,da' asta e!Apoi imi cere voie sa iasa afara,ii spun usurata ca poate sa iasa.Simte ca vreau sa ma descotorosesc de el si se razgandeste.Ma calmez,intre 4-7 ani,varsta cu probleme.Isi gaseste ceva zgomotos de lucru si-l trezeste pe frate-sau.Inca mai am rabdare,il schimb pe cel mic,ii dau ceva de papa si mai invart in vreo 2 oale.Vine fetita ca nu intelege nu stiu ce la hisab.O iau de la capat:mama in romaneste se cheama aritmetica(i-am spus deja de vreo suta de ori).Vedem unde-i baiul,isi termina temele si ma rog de ea sa iasa cu cel mic in curte.Ma asculta,a trecut de 7 ani.Pana pe la vreo 10 presimt c-o sa ne intelegem!
ora 17:ne asezam cu totii la masa.Cei care n-au postit mai infometati ca cei care au postit.
fac repede cafeaua,sa plece "seful" la cabinet.Oops!constat ca n-am nimic dulce.Ii spun celei mari:Aristotel,mama zboara si adu tu ceva bun din colt de la magazin.Imi raspunde insolent:sigur,dupa mama toti suntem zburatori in casa asta!11-14 ani,alta varsta cu probleme.Nu-i nimic,inca mai rezist.Taica-sau ii da mingea la fileu,si uite asa ma iau amandoi la mijloc.Simt ca-mi pierd rabdarea,o simt si ei si schimba tonul.Bem cafeaua,ii pun cateva fructe la pachet si pleaca.Cei mici se duc la tv.Imi mai fac o cafea si deschid calculatorul. MA SIMT DEJA MULT MAI BINEEEE!!!Aud batai de pumnisori in usa,deschide si vine la mine piticutul cel micut.Cu un ochi la el si unul la calc ii spun,iar ai facut c pe tine,unde-i olita?bla,bla,bla...Il aud bi-bi,bi-bi...si intinde manutele la mine,il iau in brate si incepe sa ma mangaie pe fata cu amandoua mainile,bi-bi,bi-bi(habibi,habibi).Uit,de cafeaua aburinda,de calc,de momentul meu de relaxare.Simt ca tot universul e-n bratele mele.Ma strange in brate asa de tare,il mangai,dragu' lu' mama,iubitu' lu' mama,frumusete de baiet...se gheia o pauzaste tot la pieptul meu.Ne mai harjonim un pic,ii cad pleoapele,dar tot s-ar mai juca putin.In sfarsit adoarme.
Revin,apuc sa verific mail-ul,vine Mariam:hai mama ca tre' sa fac referat la geografie,zi-mi ceva interesant despre bilad al Sham.Despre Orientul apropiat,adica(ma fac eu ca nu prea am inteles,desi recunosc in sinea mea ca suna mai frumos cum a zis ea,dar ma incapatanez sa-i fac sa stie sa vorbeasca si cand mergem in Romania).Imi rascolesc putin memoria,mai scutur niscai praf adunat de vreme si reusesc sa scot de-un referat ca pt a sasea.Ii specific ca i-l fac numai fiindca e Ramadan si ea posteste,e mai obosita,ma rog ca sa ma desculp si eu ca am facut ceva total nepedagogic.Imi raspunde sarcastic:tu pana nu cicalesti pe cineva nu poti sa respiri?O iau ca pe o gluma,ii zic.Intelege c-a cam sarit calul pentru o singura zi,vine si ma pupa.Ne impacam.
In sfarsit ma intorc la calc.Vreau sa citesc ce-ati mai scris,sa vad daca a aparut nr nou din Lumea. Nu apuc sa fac toate astea,binenteles,ca-mi amintesc ca am de spalat vasele,de pregatit "ingredientele" pt a doua zi,de sters pe jos,de udat gradina mea de flori.Ma apuc cu avant revolutionar.Se face 10-10,30,termin.Revin la calc,imi zic,numai bine,acu' il prind pe frate-meu sau pe nepoata-mea pe messenger,mai schimbam 2 vorbe.N-am noroc,in schimb dau peste prietena mea,ciorovaim putin,vine consortul,verifica mesajele telefonice si tre' sa ma decuplez ca are un telefon urgent de dat.Asta e,imi zic,poate revin mai tarziu.Stam putin de vorba,ne planuim pt a doua zi,ma intorc la calc pt a mia oara,dar deja mi-e somn si mi-a pierit cheful.Il inchid si ma duc sa mai studiez un pic ca simt ca am multe goluri de memo si nu vreau sa ma fac de ras a 2 a zi.
Intru in dormitoare la piticuti,ii invelesc,ii pup pe frunticele si ma rog sa-i lipseasca Allah de griji si nevoi si sa-i binecuvanteze pe toti copiii lumii si pe-ai mei,si noua parintilor sa ne dea putere sa-i crestem cum trebuie...
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Denisuca, ai primit retetele? Azi m-am straduit toata ziua sa scriu si eu ceva p-aici, si iata, la unu noaptea imi facui ceva timp. Numa' ca, dupa ce am citit ce-a mai fost nou pe forum, dau sa scriu si mi se bloca mintea instantaneu. Vreau sa dorm !!!!!
Da' eu sunt la serviciu si acum. Facand o comparatie intre felul in care imi pierd eu timpul ( adica, aici, la birou) si felul in care vi-l valorificati voi, incep sa ma simt ca o ratata. Fetelor, va zic eu, nu exista persoana mai trista si fara chef de viata decat mine.
Asa ca Ttik, cand te mai simti rau, gandeste-te ca exist eu, si stii atunci ca se poate si mai rau, si fii fericita. Nu zic, pe toti ne framanta grijile si temerile, insa important e sa ai un sprijin. Dar stiti ce cred eu ca mai e foarte important? Sa fii tu insati un sprijin pentru altii, sa stii ca sunt oameni dragi tie, care conteaza pe tine, care depind de tine ( asa cum sunt bebeii si copiii vostri) si atunci devii puternica, pentru ei.


Costina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

ALLAHUMA ASLAMTU UOGI ILEIKA UA FAUADTU OMRI ILAIKA UA ALJIATU NOM ILAK UA ALJATU THAHRI ILAIK RAGHBATAN UA RAHBATAN ILAIK LA MALJAA UA LA MANJA MINKA ILA ILEIKA AMANTU BI KITABIKA L'LATHI ANZALT UA BI NABIIKA L'LATHI ARSALT
(ALLAH<imi indrept fata catre tine si iti incredintez tie treburile mele(viata mea) si imi sprijin spatele pe tine ... nu exista scapare de tine decat la tine ,cred in cartea pe care ai pogorat-o si in profetul pe care l-ai trimis)
LA ILLAHA ILLA'LLAH WAHDAHU LA SHARIKA LAHU LAHUL MULK WA LAHUL HAMD WA HUA ALA KULISHAI IN KADIRUM. LA HWLA WA LA KUWAT ILA BIL'LLAHI ALEIHI'L AZIM. SUBHANNALLAH, WAL HAMDULILLAH , WA LAILLAHA ILA ALLAH, ALLAHU AKBAR.
(Nu exista alt Dumnezeu decat ALLAH ,unicul,care nu are asociati,a lui este imparatia,lauda si El este cu putere peste toate ,nu este putere decat la ALLAH,cel maret,slava lui ALLAH si laudas lui ALLAH ,nu exista alt ALLAH in afara de ALLAH,ALLAH este mare.
Iti multumesc pentru ce ai scris,acestea sunt niste duaa extrem de frumoase,multumesc pentru ca le-ai scris si mai ales bine ai revenit,sper ca esti bine impreuna cu toti ai tai.Deasemenea conform parerii unanime a teologilor,inainte de culcare,spuneti Surat Al Kursii(versetul tronului),si ultimele 3 sure din Coran(al Ikhlas,al Falaq si al Nas) si pomeniti-l mult pe ALLAH,pentru ca intr-adevar La malgiaa minka ila ilaik(adica nu exista scapare de ALLAH decat la ALLAH).
Anca,acum ca am citit ce ai scris,sunt de-a dreptul rusinata ca m-am plans,dar macar am recunoscut ca vesnic mi-s nemultumita,o fi de bine,o fi de rau?A nu se intelege gresit,ii multumesc lui ALLAH si Inshaa ALLAH am s-o fac pana la sfarsitul zileleor mele,dar asa sunt eu ,cer mult(cred ca sotul meu poate spune asta din toti rarunchii)
Azi a fost o zi de nu se poate,care s-a incheiat si mai si cu o zgaltaitura buna si am ramas uimita cand am auzit pe cineva spunand ca inainte de cutremur s-a auzit un vuiet,stiti chiar scrie in Coran de vuietul care va insoti cutremurul ce va avea loc in ziua de apoi...mi-a fost o frica si am tremurat ca varga,nici nu puteam sa vorbesc,barbata-miu tot zicea sa ne imbracam si eu repetam intruna authu bilahi mia a saitan a ragim,ia rabb...
V aimbratisez cu drag pe toate,sa fiti bine si ALLAH sa va aiba in paza.Pupici multi,multi tuturor,

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

Al Hamdulillah ca sinteti bine, fetelor din RO, dupa zgiltiiala! O sa-i sun si eu pe-ai mei diseara, sa vad cum mai stau cu pipotele, cred ca s-au speriat! Uite in zile dintr-astea realizam cu adevarat ca sintem ca un graunte de nisip pe care Allah(SubhanaWa Taala) il muta dupa cum I-e voia! Din pacate multi nu inteleg asta, se cred lei-paralei si-si zic:am scapat si-acum! Si merg mai departe pe calea lor pierduta, nestiind ca duce negresit spre pierzanie! Nici o clipa nu se gindesc sa-i multumeasca lui Allah pt. sanatate, pt. bucatica de piine zilnica, isi inchipuie ca li se cuvine! Poate n-ar trebui sa fiu asa melancolica, pe-aici nu se petrec "scuturaturi" decit extrem de rar, nici n-am auzit sa fi fost in ultimii 10-15 ani! Dar in perioada asta a anului(cind e post) parca simt ca nu fac destul sa fiu un bun musulman, multe lucruri ar trebui sa le fac dar le motivez absenta din lipsa de timp, oboseala(e adevarat dar parca ar trebui sa-mi optimizez mai bine lucrurile), poate si faptul ca nu sintem acasa peste zi, plecam de-acasa toti intre 7-8 si venim acasa toti pe la 6 seara, abia avind timp sa-ncropesc ceva de mincare(neprajit, bien sur, sa nu ne fie sete a doua zi!) si nu-mi ramine timp pt. mine de multe ori (dupa ce adorm dusmanii) nici macar pt. un dus, pic din picioare de somn iar sculatul la 3 pt.iftar si-apoi re-sculatul de la 6.30 pt. serviciu ma dau gata, sint mai mult capie!
Stiu ca n-ar trebui sa ma pling, comparind cu programul Ancai dar de multe ori nici n-am chef de prieteni, pur si simplu am chef sa stau sa lenevesc!!! Unde sint zilele dinainte sa nasc, cind luam la trap magazinele de una singura, pina venea vremea sa pun mincarea la foc! Vorba poetului: "Ou sont les neiges d'antzartz??"
Scuze fetelor pe care nu am apucat sa le salut, asta din cauza ca n-am apukat sa citesc tot ca se pierdu' cap.3, acu, ata ete, ce sa-i mai faci, fuse si se duse!
Spunea cineva care e reteta de sintem mereu bine dispuse-nu e asa, toti avem zile bune si zile mai putin bune dar ne straduim sa nu ne plingem prea tare, sint altii cu adevarat in suferinta, noi numai ne "smiorcaim", c-asa sade bine femeilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:


Madelaine bine ai revenit la noi Ne era dor de tine.
Ce stiti de Hannen a nascut ?
Dodo ce zici tu acolo ca ma apuca si pe mine melancolia .Omul trebuie sa-si aminteasca mereu ca e trecator si sa aiba putin frica ptr faptele lui.E regretabil ceea ce se intimpla .Ati citit cazul Andy ?Un biet sufletel nevinovat ,abandonat de propria familie.Acesti dezaxati de parinti ar trebui pedepsiti aspru
Maryam bravos mama eroina .Hai sa incep si eu cu ziua mea de lucru
La ora 8 ma trezesc sar in picioarei-au printesa o schimb de pampers si ma duc ma spal si eu pe miini pe fata si dupa o pun si pe domnisoara in scaunelul ei .Acum e rindul piciului nazdravan sa se pregateasca ptr gradi.Fug in bucatarie cit ma tin calciiele sa fac ceva sa manince .Noroc ca picea mai maninca cereale .rayan isi soarbe cerealele asa intr-un ritm leneseu il grabesc hai mai repede ca doamna inchide usa.Maninca repede un sandvis .Eu il imping de la spate sa intre la baie .Se spala pe dinti (continuu si eu ca sa fiu sigura ca s-a spalat bine)>Ma invirt pe linga computer sa-l deschid sa nu-l deschid ,ma razgindesc ma uit la ceas deja e 9 fara .Il imbrac pe Rayan ,acum e rindul lui Cindy.Pregatesc toate toalele groase ,uffffffff ce mult timp imi i-a.In fine sint gata sa plecam>Coborim si dupa vreo 7 min ajungem .Ce rece e dimineata aici..Ma intorc acasa stau putin cu Cindy ma gindesc ce sa mai pregatesc de mincare.Ma apuc de gatit.Pun repede rufele la spalat.
Mai calc cite ceva ,ma apuc sa fac curat (sint casnica deocamdata .
Ii dau printesei sa manince ,o culc ,iar schimbare de pampers .Fug sa fac salat dohor inainte sa ma duc sa-l aduc pe Rayan.Pe la 3 jumate cobor si il aduc acasa .Venim ,iar ne dezbracam de hainele multe ,ne instalam in fata tv-ului.Vine piciul si plinge ca vrea sa manince .Hop cu farfuria de mincare.Incepe si aia mica sa plinga si ii dau si ei sa manince.Ufffffff ce ghinion tocmai cind ma pregateam sa ma instalez comod pe canapea
Ma ridic si pregatesc si ceva dulce ,ca e Ramadan .
La 6 din nou cu pregateala ptr ftar.
Terminam de mincat ,spal vasele .Fac cafeaua si ma instalez din nou pe canapea .
Cindy vine linga mine si ma striga ma ma mama .Ma ridic din nou ptr a cita oara?
Pe la 9 si ceva Rayan il pregatesc de nani.
Mai este si Cindy la rind.In fiecare seara face un concert inainte de culcare.Doarme si ea si hop si eu pe net sa va citesc putin.In sfirsit se termina si ziua de azi
Hai ca v-am plictisit nu?
Amoodia emargou zicibravo mamicii ca-l alinta pe printisorul .
Cum te mai simti dupa nastere?Pupici.
Anca chiar tu esti o mamica super eroina.Eu nici macar nu lucrez inca si ma vait.
Rea faza cu cutremurul hai ca ma puserati pe ginduri.Va pupic dulce si va "vad si miine.


http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari_alhillo spune:

oare voi avea suficiente zile sa-i multumesc lui Allah deoarece mi-a luminat mintea si mi-a aratat calea spre islam?Numai El stie asa cum Le stie pe toate.Aseara dupa ce am citit din Quran,mi-am zis ca e mai bine sa zic Aiyatul Kursi in limba araba si mi-am deschis agenda pentru a citi.Dupa aceea am mai citit niste rugi dintr-o alta carticica pe care profetul (pacea si milostivirea lui Allah asupra lui)le spunea inainte de culcare si apoi cele 33 de subhana Allah,33 de alhamduliLLAH,33 de Allahu Akbar.In momentul in care am pus mataniile jos si am stins veioza inca ma rugam in gand cand am simtit cum usor incepe sa se miste patul.Mi-am zis in sinea mea ca iar ma ia ameteala pe care o am de atatia ani si am deschios ochii ,dar in acel moment a inceput zgaltaitura cea mare.Poate nu ma credeti dar am ramas in pat nu m-am miscat si tot ce am putut spune a fost Subhana Allah.M-am gandit iarasi ce mici suntem si m-am bucurat ca aveam toate rugile spuse,si m-am gandit la toti necredinciosii de pe langa mine ce vor regreta ei si cum ii poate lovi intr-o clipa Allah daca vrea,dar degeaba vor regreta ca va fi prea tarziu pentru ei.
in alta ordine de idei va admir fetelor pentru puterea voastra de munca dar si va invidiezi ca sunteti printre cei dragi in aceasta luna.
ttik daca te consoleaza si eu sunt la fel ca tine,poate mai rau in unele zile dar inshallah curand voi fi langa sotul meu si toate se vor termina.dupa ploaie vine el si soarele iar Allah nu ne da niciodata mai mult decat putem duce.trebuie sa avem rabdare si inshallah totul se va rezolva.pare usor de zis si greu de facut stiu dar nu putem sa facem nimic decat sa ne incredem lui Allah ,sa ne facem rugaciunile si sa respectam cuvantul lui si El ne va da.
hai ca m-am intins prea mult si nici nu stiu dca e coerent ceea ce am scris aici,sper sa intelegeti si voi ceva daca nu,nu aruncati cu rosii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

salutari fetelor..bine ai venit madelaine,imi pare tare rau pentru andy,faptul ca asta se intampla intr-o romanie care se considera deja tara europeana e groaznic.drepturile omului la noi sunt 0.in fiecare zi o noua poveste care dezamageste..cel mai rau e ca un copil a fost omorat..hai ca am postat unde nu trebuie..
fetele ,stiri :hai ca ma simt mai bine am inceput sa imi revin si sa me concentrez pe ce am de facut in ultimele luni..plus lucrarea de licenta,ca daca nu o termin ouf ouf...aman absolvirea vreun semestru..
m-ati binedispus cu povestile vostre,sunteti extraordinare..sa va dea allah sanatate!
hai ca acum am cursuri,va las sa aveti grija de voi...
mai am multe de spus dar mai tarziu...ILL b BACK...
ramadan kareem!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura 1974 spune:

Buna fetelor .Cum o mai duceti?

Eu in ultimul timp am avut probleme cu calculatorul insa de citit tot v-am citit chiar daca monitorul il vedeam in ceata , sper ca in curind sa-l termine de reparat.
Din ce in ce grupul se face mai mare, asta e o adevarata bucurie. pentru toate.

cuerpo sano , mente sana

Mergi la inceput