Unde sunt musulmancele mele (4) ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:


ce tot imi apare semnatura dupa fiesce mesaj, ca eu n-o pun. Ce-oi fi facut cand m-am inregistrat, stie cineva?

Costina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisuca spune:

Draga Cos(cos), daca ai retetele, ar fi super sa mi e poti da si mie.
Ca sa nu "umplem" forumul, poti sa mi le trimiti la adresa de mail
Catan sigur e ocupata, ca doar are "trupa" de pitici in grija si probabil ca de-aia nu a mai semnat condica, dar eu sunt sigura ca nu se supara ea asa de usor. Asa ca poti sa stai linistita, nu cred ca are nimic cu nimeni.
Cat despre rugaciune, eu cred ca poti sa te rogi in gand, asa cum stii tu, pana cand vei invata sa te rogi asa cum trebuie.
Mai vorbim,
pupici!
Aaaa, inca ceva - atunci cand scrii raspunsul, ai o optiune "Selecteaza pentru a va introduce si semnatura" - daca nu vrei sa apara, dai un click acolo si nu mai apare. Dar pe undeva trebuie sa fie si o optiune prin care sa poti dezactiva semnatura definitiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Coscos spune:

Denisuca, iti trimisei retetele pe mail-ul tau. Ia vezi de-s alea ce-ti trebuiesc tie.
... si acu' fara semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Solana spune:

Salutare la toata lumea?
Cum a decurs convertirea voastra la islam si mai ales de ce?
Sotul meu e musulman...traim in Franta...si spera ca intr-o zi o sa imbratisez acceasi religie ca si el!
Astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Salut fetele dragi.
Ma afisez si eu azi dupa ce m-am pitit citeva zile
Draga Coscos nu sint suparata deloc pe tine ,am inteles ca erai la primul mesaj si nu era cu vreo intentie rea .Pupici de la noi
Ieri eram terminata nu am reusit sa va scriu,dar v-am citit ,eram prima zi de post dupa ce am intrerupt o saptamina (eram indispusa),am avut o stare de rau de am crezut ca o sa mor.Al hamdulah azi sint bine simt ca plutesc inca dar e mult mai bine
Sa vedem ce mai faceti bunatati (dulciuri si mincare)
Hannen bre nascusi?Te pupic dulciiiiii
Va pup pe toate .
Marius hai ca nu ne supararam tare
pupa Catan si trupa de pitici.


http://community.webshots.com/user/catya106

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Nu stiu,mai exista titlul de "mama eroina?",cred ca azi il merit cu prisosinta,adica hai sa va zic de ce:dupa ce azi noapte m-am culcat pe la 3 ca am stat sa-i scriu sotului meu corespondente,sa-i mai traduc scrisorile,etc,m-a desteptat y pe la 8,cand era somnul mai dulce,sa ca a inceput ritalul,da-i sa manance,spal-o,imbrac-o,du-o afara,intoarce-te,spal-o,culc-o ,da-i sa manance,du-o afara iar,vine seara,pune masa,iar mancare,iar spalare,iar culcare,apoi ca sa fie tacamul complet m-am apucat sa fac Kibbe (cu lahme-carne) si iata ca dupa 2ore si ceva gata si asta.Ma simt un fel de Ecaterina Teodoroiu(ce comparatie nepotrivita,ea chiar a factu ceva!Bun!).Asa ca ziceti voi,nu merit un premiu,sau macar un bonus?Si colac peste pupaza,acum nici nu-mi vine sa ma duc la culcare,vreau sa ma spal,sa-mi fac unghiile,sa mai citesc,asa ca...sunt tare.Desi ma simt terminata,cred ca a fost azi o adevarata terapie,pentru ca in priza fiind am uitat sa ma mai gandesc la altele nasoale.Asta nu inseamna ca va indemn sa faceti ca mine.
Hai ttik,ca toata lumea are pase si pase,nu-ti fa griji,mai ales in post seitan incearca sa-l ademeneasca pe om cu raul,il face sa fie mai slab,ii insufla raul,asa ca roaga-te si ai sa vezi ca va fi bine.Iarta-ma ,de fapt n-ar trebui sa para un sfat,incerc doar sa spun ca,uite eu,care sunt vesnic nemultumita si tot timpul cer mai mult(de la mine,de la viata,de la.....)am invatat ca atata timp cat esti sanatos,cat ai strictul necesar,cat ai cui sa te plangi,inseamna enorm.Bine ca ti-am zis,ca mi-am adus aminte,te pup si ai incredere in ALLAH (faina ma al osrii yusra,ina ma al osrii yusra; adica alaturi de greu,vine si usorul).
Sper ca sunteti bine toate si chiar de cateodata vin nori,soarele va aparea mai apoi,stralucind mai puternic ca in trecut.
Staudatukum ALLAH;adica va incredintez lui ALLAH si va doresc numai bine.
Cat despre retete,cine vrea,i-le scriu din nou,nu-i bai!

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dodo spune:

quote:
Originally posted by Ortansa

quote:
Originally posted by dodo

am citit la un topic de bb ca ii curge un okisor..Stiu ca daca ii pui citeva picaturi de lapte de sin o sa-i treaca, sau incearca solutie salina(intreaba la farmacie, mie mi-a dat moasa cind a venit acasa sa ne vada la citeva zile)




mey solutie salina pt. okishor???eu stiam ca aia(ca si laptele de san) e pt. nasuc...nicidecum nu se puna sol. salina(apa+sare sau apa de mare) in ochi.fereasca...:-)





Pai lacrimile nu sint si ele "solutie salina sterila"? Adika sarate? Bineinteles ca acea solutie are concentratie salina asemanatoare cu a lacrimilor, iar treaba cu laptele o stiu de la alte mame ca, fiind si el steril, ajuta si in cazul okilor. Acuma fiecare procedeaza cum crede ca e mai bine...
Maryam, fii buna si mai da o data retetele, ca n-am apukat sa le salvez..
Mari, rabdare multa cu parintii, si tu, ttik, indiferent cum va vor privi, ei ramin parintii vostri, sa nu-i privati de respectul si dragostea voastra, cu timpul vor vedea si ei ca tot copilul lor veti ramine, indiferent de religie..
Anca, tu m-ai intrebat de cataif: dupa ce la fac pe-o parte(de preferat in ceva de teflon, sa se desprinda mai usor), le umplu si le lipesc ca pe un portofel, dupa care le asez in tava spray-ata cu ulei(sau usor uleiata, doar sa "miroasa" uleiul) si pun deasupra fiecareia cite un virf mic de cutit de unt, numai cit sa le dea culoare rumena si le dau la cuptor pina se rumenesc un pic mai mult(15min aprox), dupa care le arunc in sirop sa le-nnec

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ttik spune:

salutarư dragelor..multam de incurajari.maryam(esti mama eroina sunt sgura) si eu ma gandeam ca in timpul postului sunt normale aceste stari de spirit si eram chiar foarte fericita ca pana cum am trecut peste tot felul de tentatii.da ce te faci ca toata seara am stat bosumflata suparata pe nu stiu ce..nici nu am avut chef sa raspund la telefon si am fost chiar cam nepoliticoasa cu logodnicul meusi suna saracul dupa celular,mai e si roming,cred ca in scurt timp ma va lua la intrebari...
sper sa trec mai repede peste asta,sau cel putin sa gasesc problema care ma framanta,ca eu incerc sa ma simt mai bine,da' de unde sa incep?
ieri dupa salat al maghrib am avut asa o senzatie de relaxare,..dar dupa aia au sosit cu alai ideile si gandurile...ouf hai ca v-am dat dureri de cap..
denisuca pregateste umerii,ca am nevoie de un sprijin puternic .
costina,nu pot eu sa generalizez cu gelozia,dar din ce am vazut la viitoarea soacra si cumnata...e ee da un pic sunt si ele geloase...si imi dau mie lectii:sa nu il lasi sa nu stiu ce sa faca,sa nu-l lasi la gym ca nu stiu ce e acolo,verifica mobilul cam la o saptamana...acum ele glumeau iti dai seama,da' un sambure tot o fi hehe..da' bineinteles eu vb de persoane cunoscute,restul nu ma pot pronunta..
catan sanatate multa sper ca te simti mai bine..dodo mersi de incurajari..
bine ai venit solana..totul a venit de la sine..am citit mult,am luat totul logic,am incercat sa caut inauntrul meu ce simt de fapt ,am citit Quran-ul traducere bineinteles..si s-a intamplat hamdella..incet incet dar sigur..
ei azi am scris nu gluma...hai va pup pe toate..aveti grija de voi..
toate bune..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maryam spune:

Denisuca,eu iti multumesc pentru cuvintele tale.

"ZAMBESTE, MAINE VA FI MAI RAU"
maryam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amoodia spune:

salam fetele
ce dor imi fuse de voi dar sincer eu nu mai apuc sa mai ating calc prea des.mama mea se joaca cand doarme bebe iar in rest eu sunt cam nauca si nu ma mai satur de somn am fost foarte slabita la de la nastere si acum imi ia ceva timp sa-mi revin.
voi ce faceti ?cum merge cu postul? eu una nici nu simt ca-i ramadan. sotul nu e acasa, iar eu cu mama mancam cand ne aducem aminte si cand ne este foame.
baietelul meu a inceput sa fie un smecheras, se invata numai pe carne de om si il inteapa tare si canapea si patutul lui iar mama abia asteapta sa dea Omar un scancet ca sare imediat sa-l ia in brate. De 2 zile mi-a spus ca sunt mai rea ca dictatorii si ca le-am pus embargou si-l mai pune si pe Omar sa-mi arate pumnul lui micut. ma distreaza enorm la ce nebunii ii sopteste la ureche, bine macar ca inca e mic si nu intelege.
dodo multam mult pentru sfat, i-a trecut acum ochisoru i-am pus atunci ser fiziologic si in 2 zile nu i-a mai curs nimic.
maryam esti o eroina. ma mai apuca si pe mine momente din astea de vreau sa le fac pe toate intr-o zi (dar nu prea des)
mari allah sa-ti dea putere sa treci si peste momentele astea si sper ca parintii tai se voi obisnui cu idea.si a mea mama a plans vreo 2 zile si nici nu voia sa vorbeasca cu mine si pana la urma voiam sa-mi schimb data de intoarcere din romania mai devreme, dar acum totul e bine alhamdulillah.acum cand a sunat in romania cineva a intrebat-o daca il botezam pe Omar, si ea a raspuns ca nu conteaza ca ea il iubeste oricum si ca e nepotul ei chiar daca nu e botezat.e topita dupa el, asa ca inshallah si la tine va trece furtuna asta si vor veni momente placute.e greu pentru parintii tai, pentru ca au fost crescuti crestini si la batranete e cam greu sa le mai schimbi ideile.

Costina eu am intalnit araboaice foarte geloase si cred ca asta se datoreaza cumva faptului ca ei se pot casatori cu mai multe si cred ca de aia ii pazesc mai strasnic.cel putin cam asta am inteles eu din atitudinea lor.
catan maicuta eu cred ca tu ar fi bine sa te duci putin la romanica sau in liban. tie si piticilor tai cred ca tare le-ar mai trebui putin schimbat aerul.cand eram insarcinata am slabit in primele luni 10 kg ca vomam pana si apa dupa cateva secunde si dupa aia a insistat sotul sa mergem in syria, si acolo in 3 saptamani am pus 6 kg la loc, plus ca-mi capatasem culoarea in obraji mi se marise si mie putin burticul ca mai semanam putin cu o femeie insarcinata si nici de vomat nu mai vomam ca mancam acolo tot ce-mi poftea inima si nu erau plasticate ca aici.
ttik toate avem momente de astea de melancolie, in special cele care suntem departe de romanica si cel mai bun leac este sa-ti iei un bilet de avion si sa-i faci o vizita hehehe azi am numai sfaturi cu plecari in program, o fi din cauza ca si mie mi-e dor de romanica si daca eu nu pot pleca va indemn pe voi
inchei acum ca ma duc sa fac si eu un dus si poate reusesc sa-mi fac o baie de aburi ca ma chinui cam de multisor, mai ales ca Omar e la plimbare cu mama prin jurul blocului.
pupici tuturor si pace in suflet.

Mergi la inceput